Ekipet Shqiptare ne Kupat e Europes

Aver

.
V.I.P
Ne kete teme mund te sjellen rezultatet, diskutimet, prognozat dhe cdo diskutim tjeter sa i perket ekipeve shqiptare ne skenen europiane te futbollit.

Skenderbeu dhe Kukesi po e shkruajne historine sivjet. Sot erdhi edhe fitorja e radhes e korcareve, kesaj radhe ndaj Milsamit te Moldavise.

Skënderbeu pranë EL, mrekullisht kërkon LK-në

Skënderbeu ka një epërsi prej 2-0 nga takimi i parë kualifikues për Ligën e Kampionëve dhe atë epërsi në terren mysafir ndaj skuadrës Milsami pas fitores së shënuar sonte mbrëma.
Skuadra korçare ishte më e fortë në takimin e zhvilluar ndaj Milsamit në Moldavi.

Ishin moldavët ata që u favorizuan për fitore, por Skënderbeu tregoi se jo më kot ka ardhur deri këtu.

Pjesa e dytë ishte start i ëndrrave për shqitparët. Hamdi Salihi realizoi pas një asistim nga Latifi për 1-0.

Moldavët luajtën lojë agresive dhe kjo u vërejt në minutën e 73-të, kur Hamdi Salihi realizoi për 2-0, tash nga pika e bardhë për të vërtetuar formën e tij bombastike dhe për të hapur dyert e të bërit realitet të ëndrrës për një kualifikim, transmeton Telegrafi.

Deri në fund të takimit nuk pati më gola dhe Skënderbeu kthehet në shtëpi me fitore.

Ndeshja kthyese zhvillohet pas një jave në Shqipëri, ku Skënderbeu do të provojë që të ruajë e pse jo ta thellojë rezultatin favorizues.

Nëse Skënderbeu kualifikohet nga ky raund, atëherë do të sigurojë një plasman në fazën grupore të Europa League, gjë që është shumë e mundshme, teksa në rast se kualifikohet edhe nga raundi final, ku pritet të ketë punë me një top skuadër evropiane, atëherë do të arrijë edhe ëndrrën e madhe, fazën grupore të Ligës së Kampionëve. /Telegrafi/

Titulli: Ekipet Shqiptare ne Kupat e Europes

Historike: Skënderbeu siguron Europa League, synon Champions

Skënderbeu ka bërë histori duke siguruar fazën e grupeve të Europa League, ndërsa ende ndodhet në garë për tu kualifikuar në Champions League.
Në fakt, ekipi shqiptar triumfoi para shikuesve të vetë në stadiumin Elbasan Arena kundër Milsamit me rezultat prej 2:0 (4:0) në kuadër të Champions League, e cila gjë ka bërë që skuadra korçare të kualifikohet për në fazën e “Play-Off” të Championsit.

Por, në rast se eliminohet në raundin e ardhshëm të fazës eliminatore të garës më prestigjioze evropiane për klube, atëherë skuadra korçare do të ketë mundësinë të luajë në Europa League, pasi që skuadra që arrin në fazën e fundit të Champions Leagues dhe nuk kalon tutje, automatikisht kualifikohet për në garat e fazës së grupeve të Europa Leagues, transmeton Telegrafi.

E gjitha filloi mirë kur ekipi moldav mbeti pa një lojtar në minutën e 14-të takimit, kur Goran Androniq shkakton një ndërhyrje mjaft të ashpër ndaj Eskardinjës dhe gjyqtari nuk ka hezituar duke e ndëshkuar me karton të kuq.

Vetëm dy minuta më vonë erdhi edhe dënimi i dytë për moldavët, por kësaj radhe nga ana e Hamdi Salihut, i cili sërish ishte fatal për ekipin mysafirë.

Bernard Berisha hedh një top në zonë nga e majta, Nimaga tenton me një gjuajtje me të majtën, por grushton portieri mik, aty pranë ndodhet si gjithmonë Hamdi Salihi, i cili nuk mund të gabojë dhe godet në mënyrë perfekte me kokë duke kaluar korçarët në avantazh. Ky njëkohësisht ishte goli i vetëm në pjesën e parë, ani pse te dyja skuadrat e kërkuan rrugën e golit.

Edhe në pjesën e dytë skuadra shqiptare vazhdoi domimin në ndeshje. Pas aksioneve të njëpasnjëshme, korçarët ngritin epërsinë në dy gola. Kristi Vangjeli jep një pasim perfekt nga krahu i djathtë për Geraldo Prognin, i cili doli i vetëm përballë portierit dhe godet fort me të djathtën duke e dërguar topin në rrjetë në minutën e 55-të të ballafaqimit të dytë kundër Milsamit.

Megjithëse në vazhdim të takimit vendasit e kërkuan edhe golin e tretë, ndërsa mysafirët me kundërsulme golin e parë, takimi përfundoi me rezultat prej 2:0, përkatësisht rezultati nga dy ndeshjet ishte 4:0 për Skënderbeun.

Kujtojmë se dy gola i shënoi Skënderbeu në ndeshjen e parë në Moldavi kundër Milsamit, duke fituar pastër 2:0 falë dopietës së sulmuesit Hamdi Salihit. Pas golit të kësaj mbrëmje, Salihi e dërgon në pesë shifrën e shënimeve të golave për korçarët në katër ndeshje, përkatësisht në tre në Champions League/telegrafi.

Shorti i LK: Skënderbeu luan ndaj Dinamo Zagrebit

Skënderbeu është caktuar të përballet me skuadrën kroate Dinamo Zagreb, në fazën e play-offit të Ligës së Kampionëve.
Kampionët e Shqipërisë arritën në play-off të garës elitare evropiane pasi eliminuan skuadrën moldave Miliami në rundin e tretë kualifikues.

Tash ata do të kenë përballë një tjetër skuadër ballkanase, në tentim për të shkruar histori në futbollin shqiptar.

Skënderbeu është e para skuadër shqiptare që arrin në këtë fazë dhe edhe nëse eliminohet, do ta ketë të sigurt pjesëmarrjen në garën e dytë evropiane, Europa League.

Më herët drejtues të skuadrës kroate kishin shprehur dëshirën për ta pasur Skënderbeun si kundërshtar në play-off, një dëshirë që u plotësua.

Nga sfidat tjera, Baseli i shqiptarëve është caktuar përballë skuadrës izraelite Makabi Tel Aviv, Celtic përballë suedezë të Bate. Serbët e Partinazit do të luajnë me bjellorusët e Bate Borisov, derisa APOEL i Qipros me skuadrën nga Kazakistani, Astana.

Ndeshjet e para do të zhvillohet më 18 dhe 19 gusht ndërsa ato të kthimit më 25 dhe 26 gusht. /Telegrafi/