E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
S/M
right-to-bear-arms.jpg

Kur flitet per armet e zjarrit na vjen direkt ne mendje Amerika ku njerezit kane te drejten e mbajtjes se armeve te zjarrit me leje. Amerika eshte shteti me i armatosur ne bote, me 90 arme per cdo 100 qytetar.
Duke perjashtuar nga pyejtja armet e zjarrit qe mbahen per gjueti, pra kur nje person ka nje leje gjuetie dhe atij i lejohet te mbaje arme per kte arsye....njerzve qe nuk i kane kto lejet, a duhet ti lejohet mbajtja e armeve te zjarrit per motive sigurie ose edhe thjesht per hobi? A eshte kjo nje e drejte qe qytetari duhet te zoteroje ne nje shtet demokratik apo thjesht fakti qe jeton ne nje shtet te zhvilluar do te thote qe nuk eshte e nevojshme mbajtja e armeve? A mos valle institucionet e rendit spo bejne punen e duhur dhe njerezit duhet te merren vet me sigurimin e tyre?

Cilat do ishin propozimet tuaja per nje ligj arm mbajtjeje? Do e lejonit arm mbajtjen me leje? Nqfse po, ne cfar rastesh dhe cfar rregullash do vinit ne vend?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

Armmbajtja me leje them se eshte procedure shume me e matur, me e kontrolluar dhe them se do kishte me pak telashe se sa armbajtja pa leje.

Une jam per armbajtje me leje.
 

alberto

Waiting for...
Titulli: E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

E une jam per armembajtje qofte me leje apo pa leje, jo per dic tjeter por vetem per qeshtje sigurie, pra per te mbrojtur pragun e shtepise.
 

Endrra

VIP
Re: E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

Jam kundra armeve ...Po e pate dhe do ta perdoresh,,,,

Sa do i mecur apo i matur personi qe e mban ate ,,,Arma per te vrare perdoret.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

Problmet social-ekonomike qe kemi nuk favorizojne ne asnjemenyre armembajtjen.
CIla eshte arsyeja e mbajtjes se nje arme...?
Vetmbrojtja ose lufta, ne te gjitha rastet perdorimi i nje arme eshte masa ekstreme per VETMBROJTJE, perdorimi i armatimit luftarak personal apo shteteror se pari kerkon nje trainim psikologjik, njohuri dhe kulture te caktuar per perdorimin e dhunes nepermjet armeve te zjarrit.
Perdorimi i mjeteve vdekjeprurerse eshte i perceptushem vetem ne raste ekstreme, kur cenohet integriteti dhe jeta e nje shoqerie njerezore, ndersa per individin mendoj se ka instanca te cilat mund te arrijne parandalimin e dhunes ekstreme. Ne USA perdorimi i nje arme eshte po aq i lejuar sa edhe ndalimi i saj, me kete dua te them kete : qe te perdoresh nje arme duhet te jesh ne nje pozicion fatal per jeten dhe te mendohesh mire, ne zonen e Texasit, ose "Ameriken Radikale Patriotike Vendalie", te vrasin nese shkel apo hyn ne pronen e dikujt, gjithsesi pa i hyr analizes krahasuese mendoj se ne Shqiperi do te ishte nje katastrofe armembajtja me leje, do te thoni ju qe mund te ket ligje mjaft te rrepta te cilat kufizojne dhe orjentojne armembajtjen, me te tilla ligje do te favorizohej njekohesisht edhe perdorimi i gabuar i armeve.
Duhet te bejme dhe te kerkojme me shume nga shteti, nga ligji, nga ata qe votojme, per te ndjere cdo dit e me shume sigurine dhe mirqenien.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
S/M
Pe: E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

Po argumentit qe nje kriminel nqfse e di qe njerezit kane te drejte te mbajne arme, ka shkase te te sulmoj me pak sa i besoni?
Per ata qe jane pro: Nuk mendoni qe nqfse mban arme edhe nqfse s'je kriminel behesh kriminel me zor pasi duke mbajtur arme do vi nje dite dhe do e perdoresh ate??
 

ida angel

:)
V.I.P
Titulli: E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

Nuk e di si funksionon ne vende te ndryshme te botes ,por ne Shqiperi ka nje rregull apo ligj qe flet per armet pa leje.
Ne Kodin Penal thuhet:

Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit

Prodhimi i armëve dhe i municionit luftarak, i bombave apo minave, pa lejen e organeve kompetente shtetërore, dënohet me burgim nga pesë deri në dhjetë vjet.
Mbajtja, blerja ose shitja e armëve, bombave apo minave pa lejen e organeve kompetente shtetërore, dënohen me gjobë ose me burgim deri në shtatë vjet.
Mbajtja e fishekëve të armëve të lehta luftarake pa leje të organeve kompetente shtetërore, përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë ose me burgim deri në një vit.



Dmth nga ky nen kuptohet ndalimi i mbajties se ketyre armeve ,por gjithashtu kuptohet edhe lejimi i tyre ,vetem kur jepet nje leje nga organet kompetente shteterore.

Per personat qe kane nje status civil shteteror, armet e zjarrit lejohen per vetmbrojtie per shkak te detyres qe kane.
Per personat fizik pa nje funksion ligjor ,ka nje ligj qe lejon mbajtien e tyre (arme gjahu) por gjithmone me nje leje te posaçme.
Madje edhe per shtetasit e huaj qe kerkojne te bejne gjueti ne Shqiperi ,lejohet perdorimi i tij.

Me pak fjale legjislacioni Shqiptar lejon mbajtien e armes ,por vetem me nje kusht ...per qellime gjuetie..(arme gjuetie)

Tani problemi kryesor mbetet se kush e siguron qe bleresi do ta mbaj armen vetem per qellime gjuetie?Per kete legjislacioni shqiptar mendoj se ka nje vakum ligjor ,pasi nuk ka nje kusht apo patente perdorimi per mbajtien e armeve te gjahut.

Psh nese une vendos te blej nje makine ,do bej kursin e patentes te mar patenten pastaj do nis makinen.
Po per armet e gjahut ka ndonje patent qe leshohet nga nje kurs i tille??
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

Nuk e di si funksionon ne vende te ndryshme te botes ,por ne Shqiperi ka nje rregull apo ligj qe flet per armet pa leje.
Ne Kodin Penal thuhet:

Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit

Prodhimi i armëve dhe i municionit luftarak, i bombave apo minave, pa lejen e organeve kompetente shtetërore, dënohet me burgim nga pesë deri në dhjetë vjet.
Mbajtja, blerja ose shitja e armëve, bombave apo minave pa lejen e organeve kompetente shtetërore, dënohen me gjobë ose me burgim deri në shtatë vjet.
Mbajtja e fishekëve të armëve të lehta luftarake pa leje të organeve kompetente shtetërore, përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë ose me burgim deri në një vit.



Dmth nga ky nen kuptohet ndalimi i mbajties se ketyre armeve ,por gjithashtu kuptohet edhe lejimi i tyre ,vetem kur jepet nje leje nga organet kompetente shteterore.

Per personat qe kane nje status civil shteteror, armet e zjarrit lejohen per vetmbrojtie per shkak te detyres qe kane.
Per personat fizik pa nje funksion ligjor ,ka nje ligj qe lejon mbajtien e tyre (arme gjahu) por gjithmone me nje leje te posaçme.
Madje edhe per shtetasit e huaj qe kerkojne te bejne gjueti ne Shqiperi ,lejohet perdorimi i tij.

Me pak fjale legjislacioni Shqiptar lejon mbajtien e armes ,por vetem me nje kusht ...per qellime gjuetie..(arme gjuetie)

Tani problemi kryesor mbetet se kush e siguron qe bleresi do ta mbaj armen vetem per qellime gjuetie?Per kete legjislacioni shqiptar mendoj se ka nje vakum ligjor ,pasi nuk ka nje kusht apo patente perdorimi per mbajtien e armeve te gjahut.

Psh nese une vendos te blej nje makine ,do bej kursin e patentes te mar patenten pastaj do nis makinen.
Po per armet e gjahut ka ndonje patent qe leshohet nga nje kurs i tille??

Sa njerez kane arme ne Shqiperi, dhe sa prej tyre kane te drejte mbajtje?!
 

ida angel

:)
V.I.P
Titulli: E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

Sa njerez kane arme ne Shqiperi, dhe sa prej tyre kane te drejte mbajtje?!

Ligji nuk mund te jap percaktimin e numrit te personave qe kane te drejten e perdorimit te armeve ,ligji ka te drejte apo detyre te kategorizoj personat dhe te percaktoj qellimin e perdorimit te tyre.
Kategorizimi nenkupton personat ne baze te statusit civil (nenpunsa civil qe kane te drejte ta perdorin per vetmbrojtie per shkak te detyres) dhe persona te tjere qe e perdorin per ate qellim qe ligji e lejon (per gjueti)

Ne fakt ligji kategorizon dhe llojet e amreve qe lejohen (me kaliber pa kaliber etj etj qe une si mar shume vesh :D ) meshkujt duhet ti njohin me mire :p
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
V.I.P
Titulli: E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

Ne shqiperi ne 97 kur armet ishin pertok, cdo njeri mund ta zgjaste doren ta merte 1 Kallashnikov (AK47), ne vitin 2000 Qeverija atehershme i dha ultimatum gjith njerzve qe zoteronin arme, edhe familja i ka dorezuar atehere, pastaj filluan patrullimet neper shpi, shpi per shpi nga ana e policis, kush u kapte me arme (pa leje) u denonte me 5-8 vite burg.
Shum njerez nuk i kan dorezuar armet e mara ne 97, disa i kan bler ne tregun e zi (pa leje) kush me leje per arsye personale.
Sot ne tregun e zi shqiptar mund ta sigurosh 1 arme nga 200€ deri ne 600€, cdokush mund ta zoteroj 1 te till, ndersa me leje duhet te besh disa procedura, edhe te paguash lejen.

Jam kunder armembajtjeve me leje edhe ato pa leje, sepse nje njeri ne gjaknxehtsi e siper mund te qelloj pa e kontrollouar veten (sic jemi ne shqipetaret ne pergjithsi), e te shkaktoj deme ne njerez, kshuqe me mir larg armeve....

Ne Shqiperi armet i perdorin edhe per te treguar trimeri, forc, prepotenc.... (injorantet).
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
S/M
Pe: E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

Ida, mendimi yt cili ishte? Se mesa shof, ti po na informon si eshte ligji por s'arrita te marr vesh nqfse ti je kundra apo pro. Jo gjithmone ajo cka thote ligji eshte e drejte. Kushtetuta ne Amerike specifikisht e lejon arm mbajtjen per cdo person jo vetem per personat civil (me i llaf nje person i thjesht si une e ti mund te mbaj nje pistolete te fshehur kur del rrugve). Kjo s'do te thote meqe e ka caktuar kushtetuta kshu duhet te jete, pasi e dim mir te gjith se c'te mira po sjell arm mbajtja me leje ne US.
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

Po i bie shkurt sepse skam kohe dhe jam me cel, armet e gjahut me leje jam dakort, arme tjeter sjam dakort, ci duhet 1 civili pistoleta me leje , nese esht boss te mari polici private ta ruaj .Ne shqiperi sidomos ta ken dhe me leje e te bredhin me arme neper duar do rritej kriminaliteti, ne amerike prandaj ka shum krime e vrasje se jan armet sheshit , E ka ne xhep tjetri e kap 5 minuci e shkrep.
 

ida angel

:)
V.I.P
Titulli: Pe: E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

Ida, mendimi yt cili ishte? Se mesa shof, ti po na informon si eshte ligji por s'arrita te marr vesh nqfse ti je kundra apo pro. Jo gjithmone ajo cka thote ligji eshte e drejte. Kushtetuta ne Amerike specifikisht e lejon arm mbajtjen per cdo person jo vetem per personat civil (me i llaf nje person i thjesht si une e ti mund te mbaj nje pistolete te fshehur kur del rrugve). Kjo s'do te thote meqe e ka caktuar kushtetuta kshu duhet te jete, pasi e dim mir te gjith se c'te mira po sjell arm mbajtja me leje ne US.

Une jam kundra jo vetem ndaj armeve(qe lejohen nga ligji) por dhe per armbajtien pa leje jam totalisht kundra.
Te kesh nje arme neper duar do te thot qe gjithmone je i rrezikuar.Kemi degjuar plote raste qe nga pakujdesia (kur pastron armen )jane shkaktuar pasoja te renda, kot ska dal dhe ajo shprehja ''ndonjehere e mbush dhe shejtani '' :p
Plus qe ne shqiperi eshte ai koncepti i gabuar sidomos i te rinjve, kur zoterojne nje arme e shprehin si per mburrje,trimeri para shoqerise se tyre.
Nuk e di si funksionon procedura per te certifikuar lejen e perdorimit te armeve ,por mendoj se duhet te vendos disa kushte te forta per perdorimin e saj.
 

ida angel

:)
V.I.P
Titulli: E drejta e mbajtjes se armeve te zjarrit

Ne shqiperi ne 97 kur armet ishin pertok, cdo njeri mund ta zgjaste doren ta merte 1 Kallashnikov (AK47), ne vitin 2000 Qeverija atehershme i dha ultimatum gjith njerzve qe zoteronin arme, edhe familja i ka dorezuar atehere, pastaj filluan patrullimet neper shpi, shpi per shpi nga ana e policis, kush u kapte me arme (pa leje) u denonte me 5-8 vite burg.
Shum njerez nuk i kan dorezuar armet e mara ne 97, disa i kan bler ne tregun e zi (pa leje) kush me leje per arsye personale.
Sot ne tregun e zi shqiptar mund ta sigurosh 1 arme nga 200€ deri ne 600€, cdokush mund ta zoteroj 1 te till, ndersa me leje duhet te besh disa procedura, edhe te paguash lejen.

Jam kunder armembajtjeve me leje edhe ato pa leje, sepse nje njeri ne gjaknxehtsi e siper mund te qelloj pa e kontrollouar veten (sic jemi ne shqipetaret ne pergjithsi), e te shkaktoj deme ne njerez, kshuqe me mir larg armeve....

Ne Shqiperi armet i perdorin edhe per te treguar trimeri, forc, prepotenc.... (injorantet).

Mos e llogarit fare 97' .... ishte nje moment dobesie e shoqerise... Askush nuk do deshironte te kishte ne famije me femijet neper kembe armet ... Atehere besoj u be per vetmbrojtie e siguri.Ndersa sot eshte ndryshe....sot shumica e gjejne veten te paragrafi fundit i shkrimit tend...
 
Top