Aroma e Endrres

Aroma e ëndrrës…
(tregim)

-Ëndërr, s’më the, si është aroma jote?
- Aromë? Po pse më pyet?
- Sepse dua të di, a ta kanë dalluar aromën tënde njerëz të ndryshëm kur të shohin?
-Po, kam. Dhe çuditërisht janë gratë më shumë ato që ndjejnë aromën dhe përmes kësaj ndjesie vendosin nëse do të kenë një vijim të komunikimit apo jo.
-Vendosin për komunikim me ty si ëndërr, apo me njeri tjetër?
-Edhe me mua edhe me njerëz që i shohin përmes meje. Gratë na jepen neve ëndrrave me gjithë qenien e tyre. Por ju burrat mendoni se ato na jepen nga pafuqia për të konkurruar me ju burrat. Në fakt, ato ëndërrojnë sepse besojnë se me ne kanë më shumë kuptim në atë që duan të bëjnë, në atë që duan të arrijnë.
- Por a nuk ju shohin ju ëndrrave femrat pikërisht për të ditur se si të vijnë drejt nesh, drejt meshkujve?
-Sa shumë gaboni ju burrat…
-Pse ti ëndërr, çfarë gjinie ke?
-Unë kam gjininë e dëshirës
-Domethënë femërore
- Dëshirat nuk janë thjesht fjalë që u gjen gjininë. Duhet që dëshirave t’u gjesh çastin dhe rrugëtimin. Unë kështu vij edhe te ju, burrat, por shpesh ju ngrini mure për të mos pranuar fuqinë që kemi ne?
-Pse flet në shumës ëndërr? I njeh ti ëndrrat e tjera? A takoheni bashkë ndonjëherë? E si i ndani ju punët mes jush?
-I njoh ëndrrat e tjera, sepse vijmë nga e njëjta botë.
- I ndani vetë punët apo thjesht bëni atë që ju thonë?
-Ndonjëherë jemi thjesht lajmëtare. Kush di të na lexojë mundet që të fitojë kohë për atë që dëshiron të bëjë
-Nuk e kuptoj
-Krijuesi ynë, që është edhe krijuesi juaj, na dërgon shumë më parë se sa të jetoni diçka realisht. Ne ju paralajmërojmë
- Pra, ju ecni në kohë përpara nesh?
-Jo, ne thjesht jemi lajmëtarë të asaj që mund të ndodhë. Ndaj ju shpesh, përmes ëndrrës që shihni edhe arrini të parashikoni atë që mund t’iu ndodhë?
-Atë që mund, apo atë që duhet të ndodhë?
-Edhe kur mendon se e dëshiron, është sërish brenda asaj që krijuesi yt e di se do të ndodhë.
-A nuk është kjo një përcaktim, një ngushtim i mundësisë që ne të imagjinojmë?
-Ai që na ka krijuar, nuk ka nevojë të imagjinojë, sepse di gjithçka. Imagjinata është për njerëzit dhe ne ëndrrat jemi thjesht një shkak, një shtysë, një motor më shumë për të arritur diçka që është për ju.
-Por ëndrrat që nuk na dalin, janë krijesa të kota, që nuk e dinë se për çfarë janë?
-Jo, janë një mënyrë për të të treguar se mund të kishe patur zgjidhje të tjera, një jetë tjetër.
- Më duket se po ta ndjej aromën ëndërr.
-pa hë
-Ke aromën e sigurisë…

Nga muri i Agim Baci
 
Isha ne dyzim midis faqores, buceles dhe damixhanes. Zgjodha kete te fundit sepse ne vetvete jam i pangour gjithsesi :D :D :D
Nuk e ve ne dyshim qe mban me vete nje mini hinke per ta rimbushur . Ky eshte risku i shoqerise se madhe dhe respektit te tepruar... duhet ngritur dolli per shendetin e te gjitheve 😂
 
Ke fjale agapi ? Edhe hera e fundit qe futesh ne bisede mes burrash .. shiko pilafin se mos digjet , se hellin e kam marre vete persiper 😜
fjalen bucel. :p
pukuu ke filluar te egersohesh shumeee.
Puku keq. Me detyrove se sdoja te ti prek veshet. :(
Animated GIF
 
Nuk e ve ne dyshim qe mban me vete nje mini hinke per ta rimbushur . Ky eshte risku i shoqerise se madhe dhe respektit te tepruar... duhet ngritur dolli per shendetin e te gjitheve 😂
Pata filluar duke mbajtur nje shishke te vogel peniciline per te tilla raste gezimi dhe dalngadale u be shishe koka kolla gjithmne e kamufluar ne rast perballjejej me numer te madh qylaxhinjsh. :)
 
Bo kujdes kur flet per @Punk1 agapi mou,se kemi nje qerre kotele per martes,dhe do me prishet reputacioni i familjes sime. :p
Puku lemshat i hedh maceve te lagjes,me lujt me to qe ta lene te qete . :p
Uehhh un kur flas per te eshte sikur kam nje buqete me bumje ne duar (nga ato qe jane me gjilpere te hequr) ose sikur kam shkelur dicka qe ja beri "klik" dhe nuk di a ta ul koken per ta pare apo qeni qepen ta haje te bej sikur se kam pare e te leshoj opingen ne gemushen tjeter dhe zgjedh te besh lemsh cdo teme per hater te humorit dhe kenqasise qe jep dalja nga brazdat e temes. :)
 
Jo e pata mbi larmishmerine e temave 🤣
nga endrra te feja tek edukata verbale tek anetaret tek endrrat ne sirtar tek hallet e tani tek faqoret dhe kotelet 🤣🤣🤣🤣
Dhe ja, nuk ishte ender te qeshnim e te c'ndryshknim muskujt e buzeve e te lumturonim pak diten me gezim dhe kjo eshte nje arome me vehte e kesaj dite, por ke pare qe nuk eshte ender sepse po e prekim ne cdo postim :)
 
Ke praktikantët fetarë nuk të fus vetëm ty, aq më pak Myslimanët! Ky lloj komunikimi dhe kjo sjellja jote e përsëritur (jo vetëm me mua) thjesht ri-konfirmon një të vërtetë që unë t'a kam thënë më parë. Ka njerëz që bëjnë falje rregullisht apo njëherë në javë apo që bëjnë rregullisht apo njëherë në javë rrëfimet ke prifti dhe pastaj mendojnë se dita ri-lind nga e para dhe mund të bëjnë ç'të duan se nesër falen apo rrëfehen prapë.

Ke kjo kategori i fus unë praktikantët fetarë. Normal që nuk janë të gjithë njëlloj, por unë për rastin konkret kësaj kategorie i referohem.
Une lus Zotin qe te bene ty nga praktikantet e Islamit.Qe tia fillosh diten me perluje dhe falenderim e madherim te Zotit, dhe ta mbyllesh diten ne kete menyre. Sa lumturi dhe krenari eshte te jesh nje nga keta praktikantet besom🙂 Tere pasurine e dunjas do e dhurojshe ne kembim te kesaj ndjenje dhe lumturie qe do e perjetoje ne cdo dite te jetes tende.
Nuk jane fjale te thata keto, cdo i vdekure keshtu do te veprojke!
E ti futum ku te duash, mbase po mundesh🤔 nuk te hidherohem ne asnje fjale tenden me.
 
Une lus Zotin qe te bene ty nga praktikantet e Islamit.Qe tia fillosh diten me perluje dhe falenderim e madherim te Zotit, dhe ta mbyllesh diten ne kete menyre. Sa lumturi dhe krenari eshte te jesh nje nga keta praktikantet besom🙂 Tere pasurine e dunjas do e dhurojshe ne kembim te kesaj ndjenje dhe lumturie qe do e perjetoje ne cdo dite te jetes tende.
Nuk jane fjale te thata keto, cdo i vdekure keshtu do te veprojke!
E ti futum ku te duash, mbase po mundesh🤔 nuk te hidherohem ne asnje fjale tenden me.

U takuan një ditë në aeroport një udhëtar nga Kuçi (fshat i vogël i Shqipërisë) dhe një udhëtar nga Parisi...

- Si jeni? A u lodhët? (e pyet ky nga Parisi)
- Mirë.

- Nga jeni? (e pyet ky nga Parisi)
- Nga Kuçi. Po ju?
- Nga Parisi
- E më mirë se nuk do jemi të gjithë nga Kuçi ( i thotë ky nga Kuçi)

Kshu edhe puna jote.
 
Nuk i Nuhas shum aromat e enderrave se me ndodh shpesh te jem me ftohje , dhe imagjinoni cfar aromash mund te ken ndaj para se te bije ne gjum i mbyll hundet me pambuk 😀
 
U takuan një ditë në aeroport një udhëtar nga Kuçi (fshat i vogël i Shqipërisë) dhe një udhëtar nga Parisi...

- Si jeni? A u lodhët? (e pyet ky nga Parisi)
- Mirë.

- Nga jeni? (e pyet ky nga Parisi)
- Nga Kuçi. Po ju?
- Nga Parisi
- E më mirë se nuk do jemi të gjithë nga Kuçi ( i thotë ky nga Kuçi)

Kshu edhe puna jote.
Ore thuaje fshat i vlores se nuk ofendohen 😝😝
 
Shoh qe i ke bere anetaret disa tè momes e disa te njerkes.
Nese i fshini postimet fshini krejt se 3 postime jan brenda temes.
Dhe meqe ra llafi ( apo nuk ra e sjam un pjes e tyre ?🤪) , un nuk merem me thashatheme , as me kuinta . Kur flas flas me baza dhe me besoni qe kur te mbushet kupa do i plas te gjitha publikisht.
Ose vini drejtesi e mos i mbroni ata qe hiqen te devotshem dhe jan Thjeshte vemje ose nga ky moment do shihni vetem postime me tendence nga une .

P.s te jemi te Qarte kte postim e bera se shoh qe mi ken fshire postimet.
Ama Nese ju nuk vini drejtesin do e ve vête .

Ja shnet ktu e zhgarravitemi ne tema te tjera 😁
 
Top