Shenjat që tregojnë se shpirti juaj është i lodhur, jo trupi

Shenjat që tregojnë se shpirti juaj është i lodhur, jo trupi​

1640354015342.png
Kur njerëzit ndihen të rraskapitur, instinkti i tyre i parë është të kontrollojnë shëndetin e tyre. Megjithatë shkaku i rraskapitjes nuk duhet kërkuar gjithmonë në trup sepse mund të lodhet edhe shpirti.


Mendimet për të ardhmen të bëjnë të ndihesh i frikësuar dhe i pasigurt. Kur shpirti është i rraskapitur, nuk ju jep një pamje të qartë të së ardhmes, drejtimin tuaj për të ardhmen. Pa një ide se ku po shkoni dhe çfarë po bëni për të arritur, do të mbeteni të endeni pa qëllim.

Kjo mund të krijojë shqetësim të madh. Mendimet për të ardhmen dhe atë që do të vijë janë shpesh të papërmbajtshme dhe të frikshme kur nuk jeni duke planifikuar. Lodhja e shpirtit ndodh kur ne nuk arrijmë të kujdesemi siç duhet për veten në një nivel shpirtëror.


Simptomat

Sulm i lehtë paniku – kur shpirti është i rraskapitur, ne përpiqemi të gjejmë paqe në këtë botë të errët, konfuze dhe sfiduese. Kjo mund të çojë në një ndjenjë ankthi në rritje, e cila është e pamëshirshme. Një sulm i papritur i ankthit kronik mund të çojë në sulme të lehta paniku, shpesh pa paralajmërim ose shpjegim të qartë.

Qëndrueshmëri më e dobët ndaj çdo problemi – jeta na vendos gjithmonë sfida në rrugën tonë dhe ne normalisht kemi forcë të mjaftueshme për t’i përballuar ato. Megjithatë, kur shpirti është i lodhur, ne ndihemi “të dobët” dhe të ngarkuar. Atëherë edhe përballja me problemin më të vogël duket sikur jemi në një arenë me luanë.


Keni probleme me pagjumësinë – natën ndiheni jashtëzakonisht të shqetësuar dhe në telash, nuk mund ta qetësoni mendjen dhe për këtë arsye nuk mund të bini në gjumë. Nëse akoma arrini të bini në gjumë, keni ëndrra intensive dhe realiste, madje edhe ankthe. Sado të flini, ndiheni të rraskapitur – gjumi i mirë ndihmon dhe forcon shumë trupin dhe mendjen, por kur shpirti është i rraskapitur, as gjumi nuk ju ndihmon. Edhe kur arrin të biesh në gjumë, zgjohesh i lodhur sikur të mos kesh fjetur fare.

Ndjenjat negative të hidhërimit, zemërimit ose xhelozisë kontrollojnë mendjen tuaj – gjithçka rreth nesh krijohet dhe kontrollohet nga energjia që ndiejmë si pozitivisht ashtu edhe negativisht. Kur shpirti është i lodhur, nuk funksionon më për të menaxhuar këtë energji në jetën tonë. Si rezultat, energjia negative rritet. Shkakton ndjenja toksike, duke përfshirë zemërimin, zhgënjimin, hidhërimin, zilinë dhe xhelozinë. Luftoni ato ndjenja sepse janë shkatërruese.


Një ndjenjë e thellë vetmie – shumë që përjetojnë rraskapitje shpirtërore do të ndihen të larguar nga miqtë dhe anëtarët e familjes. Nuk do të jetë distancë fizike, por mendore, emocionale dhe shpirtërore.

Çorientimi – kur shpirti është i lodhur, papritmas mund të ndiheni të ndarë, sikur të mos jeni në harmoni me botën. Mund të ndiheni sikur mendja, trupi dhe shpirti juaj nuk janë në harmoni. Kjo ndjenjë përshkruhet më së miri si çorientim dhe mund të pengojë përparimin e mëtejshëm.

Lodhja fizike – kjo është një pikë konfuze për ata që përpiqen të kuptojnë ndryshimin midis rraskapitjes fizike dhe shpirtërore. Shpesh lodhja shpirtërore në fakt shkakton rraskapitje fizike dhe personi ndihet i kulluar dhe i demotivuar.

Konfuzion – nëse dikush ju pyet se si ndiheni, nuk mund të përgjigjeni sepse nuk mund ta përshkruani atë. Në fakt, as nuk jeni të sigurt se si ndiheni. Mendimet për të ardhmen shkaktojnë frikë dhe pasiguri – kur shpirti është i rraskapitur, ju ndiheni pa qëllim, dhe mendimet për të ardhmen ju duken të frikshme.


Emocionet dhe ndjenjat janë më intensive se kurrë më parë – ka nga ata që janë shumë të ndjeshëm dhe emocionalë dhe e përjetojnë çdo përvojë thellë dhe pa kufizim, ndërsa të tjerët dinë më mirë se si t’i menaxhojnë ndjenjat e tyre. Megjithatë, nëse shpirti është i rraskapitur, edhe ata me kontrollin më të madh do të pushtohen nga emocionet.

Çfarë mund të bësh?

Ndërsa nuk ka asnjë garanci që mund të shmangni rraskapitjen e shpirtit, pasi kjo është një gjendje që na ndodh herë pas here, ka hapa që mund të ndërmerrni. Kjo do t’ju ndihmojë të pushoni, të rikuperoni dhe të rigjeneroni shpirtin tuaj. Meditimi do t’ju lejojë të qetësoni mendjen dhe të reduktoni stresin dhe ndikimet negative në jetë.

Ndihmon gjithashtu për të pastruar shtëpinë tuaj, sepse qëndrimi në të do t’ju japë një ndjenjë sigurie dhe rehatie. Në shtëpi mund të vendosni edhe kristale që tërheqin energji pozitive. Një nga mënyrat më efektive është të keni një bisedë të sinqertë dhe të thellë me një mik ose psikoterapist të mirë në telefon ose në internet.
b.gazeta shqip
 
Kisha ca simptoma të lartëpërmendura dhe dyshoja se më ishte lodhur shpirti. Por, jo. Fajet i kishte hunda e zënë, që më prishi gjumin, nisi dhimbja e barkut, çrregullimi i tensionit, etj etj.
Njëra e influencon tjetrën. Kryesorja të i a gjesh fillin.
 
Nuk e di nëse jam e lodhur nga shpirti apo nga trupi.
Dikur nëse më dilte ndonjëri/ra kundra,zihesha me të.
Në debate,po flas.
Kurse tani nuk reagoj hiç :):)
 
Nje lloje, une dhe ne varrim smund te jem seriozë. Si peshore qe jam, mundohem te beje balance.
Un jam tip i qeshur ne pergjithsi . Dhe me vjen mire per ty . Por un e kisha ne tjeter sens qe Edhe kur jam keq ( i kam syt te perlotur ) e fsheh bukur trishtimin .
Familjaret e mi i kam mbi 800 km larg . Saher me Eshte dash ti pergjigjem duke buzeqesh sikur nuk kam asgje vetem per te mos i shqetesuar ? Mijera hère .:)
Nuk me pelqejn njerzit qe qurraviten kot .
Edhe nuk perlotem kollaj :)
Ndjese qe u pergjigja psk me vones po tani munda .
 
Un jam tip i qeshur ne pergjithsi . Dhe me vjen mire per ty . Por un e kisha ne tjeter sens qe Edhe kur jam keq ( i kam syt te perlotur ) e fsheh bukur trishtimin .
Familjaret e mi i kam mbi 800 km larg . Saher me Eshte dash ti pergjigjem duke buzeqesh sikur nuk kam asgje vetem per te mos i shqetesuar ? Mijera hère .:)
Nuk me pelqejn njerzit qe qurraviten kot .
Edhe nuk perlotem kollaj :)
Ndjese qe u pergjigja psk me vones po tani munda .
Ti qenke versioni ime, por femër, asnjeher nuk e shprehë ate qe kam brenda.
 
Back
Top