Dortmundi fantastik, mposht 2-1 Realin

Nuk po i largohet ‘magjia e zezë’ Real Madridit në Gjermani. Mbretërit kanë pësuar me rezultat 2-1 nga Borussia Dortmundi në SignalIdunaPark.
Një lojë mjaft e bukur dhe dinamike është zhvilluar nga të dyja ekipet gjatë gjithë ndeshjes.

Robert Lewandowski mori një top nga Kehl për të dërguar në ekstazë tifozët e zhurmshëm të Dormundit (36’). Mirëpo, vetëm dy minuta më pas (38’), Cristiano Ronaldo me shprehjen e tij të zakonshme “qetësohuni” e barazoi rezultatin. I mrekullueshëm ishte asistimi i Mesut Oezil.

Edhe më interesante ishte pjesa e dytë e ndeshjes, ndërsa skuadra vendase bëri një paraqitje më të mirë, këtë e tregon edhe rezultati.

Marcel Schmelzer ishte vendimtar me një goditje që e la të pashpresë Iker Casillasin (64’). Skuadra spanjolle u mundua deri në fund që t’i shmangej humbjes, por pa sukses. Në takimin tjetër të këtij grupi, Ajaxi e ka mposhtur Manchester Cityn me rezultat 3-1. Grupi D udhëhiqet nga Borussia Dortmundi me shtatë pikë, ndërsa Real Madridi ka një pikë më pak dhe pozicionohet në vend të dytë.