Zvicra vendi më i mirë në botë

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Zvicra vendi më i mirë në botë

- këto janë top 5 shtetet më të mira për të jetuarZvicra është shpallur prapë këtë vit si shteti më i mirë në botë (për të dytin vit radhazi), sipas të dhënave zyrtare nga ‘U.S. News & World Report’. Lista i ka përpiluar rezultatet e anketimeve nga 21,000 njerëz anë e mbanë botës të cilët i kishin vlerësuar vendet e tyre bazuar në 65 atribute të cilat kanë përfshirë lumturinë, edukimin, ndikimin, mundësinë ekonomike, dhe shumë gjëra tjera.


1. Zvicra
Në krye të listës gjendet Zvicra, e cila është e njohur për neutralitetin global, shkallën e vogël të papunësisë dhe ekonominë e fortë. Ndonëse vend jo shumë i madh, qytetarët zviceranë kanë fituar më shumë çmime Nobel sesa thuajse çdo shtet tjetër për kokë banori.


2. Kanada
Kanada njihet anë e mbanë për multikulturializmin dhe standardin e lartë të jetesës. Kualiteti i jetës në Kanadë është renditur si më i larti në botë, ndërkaq ka shënuar pikë të larta në stabilitetin politik, sigurinë dhe tregun e punës. Shteti është renditur i treti edhe në edukim, si dhe i dytë në transparencë.
Sipas anketimit, të ‘këqijat’ e të jetuarit në Kanadë përfshijnë mungesën e argëtimit kualitativ dhe trashëgimisë kulturore.


3. Gjermania
Gjermania – një nga ekonomitë më të mëdha globale – njihet për forcën punëtore dhe ka marrë pikë të larta në ndërmarrësi.
Gjermania gjithashtu është renditur lart në lidhjet globale, edukim, stabilitet ekonomik dhe në aleanca të forta internacionale. Sidoqoftë, shumë pak gjermanë e kanë përshkruar atdheun e tyre si argëtues, të lumtur apo miqësor.


4. Mbretëritë e Bashkuara
Ndikimi ndërkombëtarë i Mbretërisë së Bashkuar i ka rrënjët e thella në histori si një nga perandoritë më të mëdha në botë. Kjo Mbretëri ka marrë pikë tejet të larta në të drejtat njerëzore, në prestigjin kulturor, në lidhjet globale dhe fuqinë politike. Dobësitë e qytetarëve të këtij vendi janë mungesa e barazisë në rroga, komoditeti dhe dallueshmëria.


5. Japonia
Si ekonomia e tretë më e fortë në botë dhe lideri teknologjik, Japonia ka marrë pikë të larta në ndërmarrje, edukim dhe në kategori të fuqisë globale. Qytetarët japonezë e përshkruajnë atdheun e tyre si modern, prestigj dhe inovativ. Sidoqoftë, ky vend ende ka mangësi në çështje të shumta të të drejtave civile si barazia gjinore dhe liria religjioze.


/Te/
 
 • Më pëlqen
Reactions: NGU
ou? Jo finlanda? suedia e norvegjia? cudi
 
Nje shtepi te rehateshme , nje veture te rehateshme dhe nje grua te rehateshme ta kesh edhe gjungell te jetosh ia vlene per te jetuar .
 
Zvicra ... vend i vogel , i bukur , i qete pa prb... kushtet e jeteses mes normales dhe se lartes , me njerez normale.

Sigurisht qe e meriton qe te jete e para ne liste, duke u bazuar ne pikat qe kane marre parasysh per te bere studimin.
 
E kam vizitu dy here sivjet. Pagat e mira por edhe cmimet shume te ‘mira’.

Pergjithesisht... vend i mire per jetese.
 
Zvicra eshte parajse 😍
Une jam kam vizituar gati gatiii gjitha vendet qe mkan pas pelqyer
 
Zvicrra Eshte shteti me i mire ne bote .
Mos e krruj me shtetin dhe puno e sillu si njeri e ben jete me bukur se kudo .
Mos flasim pastaj qe Eshte si kartoline ngado te hedhesh syt .😍
 
Zvicra favorizohet shume nga pozicioni.
Max 2 ore je ne Gjermani/Itali, France, Austri..
Pastaj dhe ekonomikisht eshte mire, duhet thene se nuk eshte me ajo Zvicra e dikurshme e 20 viteve me pare, shume te rinj kane ardhur nga Italia, e Greqia sidomos qe jane shume negative ne pergjithesi dhe ne cdo fushe ka shume konkurence dhe nga ky fakt.
 
Zvicra favorizohet shume nga pozicioni.
Max 2 ore je ne Gjermani/Itali, France, Austri..
Pastaj dhe ekonomikisht eshte mire, duhet thene se nuk eshte me ajo Zvicra e dikurshme e 20 viteve me pare, shume te rinj kane ardhur nga Italia, e Greqia sidomos qe jane shume negative ne pergjithesi dhe ne cdo fushe ka shume konkurence dhe nga ky fakt.

Nashti pavaresisht se Roma ngel tashuri éternel po dhe ktu eshte mire e bukur e lule cdo sezon pavaresisht se ti je alergjik 🤣
 
Vend i mir asht boll,po se kam kuptu pse ushqimet i blejn jasht kufinit 😋
 
 • Haha
Reactions: NGU
@Desa thuaja nja 2-3 fjalë kësaj gocës për vores Danmark! :p

🤗:p
Po çfar t’i them?
1. Lumturi
2. Sitem shëndetësor elitar.
3. Student me rrogë.
Katër stinët e vitit brenda një dite 😂

Sa për Zvicrën, kam jetuar atje pesë vite para se të vij në DK dhe nuk jam penduar 😁
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Brenga ime dashuri

  Votat: 7 41.2%
 • 2-Botë e mjerë

  Votat: 4 23.5%
 • 3-Shitësja e farave

  Votat: 6 35.3%
Back
Top