Zjen Turqia, Erdogan me 13 helikopterë personal, por ka mungesë për avion zjarrfikës për zjarret

Turkishminute shkruan se ata kanë theksuar mungesën e avionëve zjarrfikës, ndërkohë që kanë shtuar se Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka flotë e tij flota presidenciale prej 13 helikopterësh.
Featured image of article: Zjen Turqia, Erdogan me 13 helikopterë personal, por ka mungesë për avion zjarrfikës për zjarret
Erdogan

TURQI- Ministri i Bujqësisë në Turqisë Bekir Pakdemirli, cili tha se qeveria nuk ka aeroplanet e duhura për të luftuar zjarret që kanë shkatërruar vendin, shkaktoi një zemërim të madh në mesin e publikut dhe opozitës. Turkishminute shkruan se ata kanë theksuar mungesën e avionëve zjarrfikës, ndërkohë që kanë shtuar se Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka flotë e tij flota presidenciale prej 13 helikopterësh.
Më shumë se 70 zjarre janë shpërthyer këtë javë në provinca, në brigjet e Egjeut dhe Mesdheut të Turqisë, si dhe në zonat e brendshme, tha Erdogan, duke shtuar se 14 prej tyre janë ende aktiv. Numri i të vdekurve është rritur në katër dhe më shumë se 180 persona janë të plagosur ndërsa mijëra zjarrfikës po luftojnë me zjarret e mëdha që u përhapën në rajonet turistike të Mesdheut për të tretën ditë të Premten.
Ministri i Bujqësisë Bekir Pakdemirli u tha gazetarëve gjatë një vizite në rajonin e prekur se Turqia nuk ka një aeroplan zjarrfikës në inventarin e saj. Avionët nga Rusia dhe Ukraina ndihmuan në luftimin e flakëve, dhe një tjetër nga Azerbajxhani u bashkua me ta. “Nga mesdita, me ardhjen e avionëve, ne po kthehemi në një drejtim pozitiv,” u tha Erdogan gazetarëve.
Sidoqoftë, pranimi se vendi nuk kishte aeroplanë zjarrfikës e ka vënë qeverinë e Erdoganit nën një presion të madh.
“Teksa presidenca ka 13 aeroplanë dhe ministri i bujqësisë udhëton kudo me avionin e tij, qeveria nuk mund të marrë një aeroplan zjarrfikës për të shuar këto zjarre, duke demonstruar situatën e tmerrshme që na ka futur kjo administratë. Me një aeroplan me pak, presidenca mund të kishte blerë dhjetëra avionë zjarrfikës, tha të premten zëdhënësja e Partisë Demokratike të Popujve (HDP), pro-kurde, Ebru Gunay.
Erdoğan, familja e tij dhe qeveria kritikohen shpesh për humbjen e parave të taksapaguesve për luks dhe keqmenaxhimin e burimeve të Turqisë. Ai ngriti vetullat në 2018 kur Emiri i Katarit, Tamim bin Hamad Al Thani i dha atij një Boeing 747-8 të pajisur posaçërisht për të.
Mediat turke raportuan atëherë se aeroplani, i cili fillimisht do të shitej në tregun sekondar me një çmim prej 400 milion dollarë, zbarkoi në Aeroportin Sabiha Gökçen të Stambollit për t’u bashkuar me flotën presidenciale të Turqisë.
Ministrat turq gjithashtu ndezën polemika me përdorimin e avionëve kur tre ministra udhëtuan në verilindjen e Turqisë me tre aeroplanë, duke tërhequr reagimin e kritikëve që akuzuan qeverinë për shpërdorim të fondeve publike. Mürsel Alban, një deputet nga Partia Popullore Republikane (CHP) e opozitës kryesore, i bëri thirrje Erdoganit të japë dorëheqjen, duke dënuar dëmet e shkaktuara nga zjarret.
“Unë po i drejtohem qeverisë Erdoğan. Ju nuk ndërprisni kur bëhet fjalë për prestigjin, vazhdoni të thoni. Ju keni një pallat me 300 dhoma në Marmaris , por nuk keni një aeroplan për të shuar zjarrin në Marmaris. Kështu është prestigji juaj, ”tha Albani.

Turqit në qytetin bregdetar të Manavgat e pritën e përçmim Ministrin e Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu kur ai bëri një vizitë në rajon. Vendasit protestuan kundër Çavusoglu pasi ai tha se tre avionë zjarrfikës ishin përfshirë në përpjekjen për të shuar zjarret, duke kritikuar zyrtarët qeveritarë për paaftësinë e tyre në luftimin e katastrofës.
Çavuşoğlu tha se Zyra e Guvernatorit të Antalisë do të nisë një donacion kombëtar për të ndihmuar njerëzit në provincën jugore të Antalisë, ku vatrat e zjarrit që vazhdojnë që nga e Mërkura kanë marrë jetën e tre personave dhe kanë plagosur më shumë se 100.
“Ata që duan të dhurojnë para mund të kontaktojnë zyrën e guvernatorit tonë. Njerëzit tanë janë bujarë. Ata gjithmonë bëjnë çmos për të siguruar mbështetjen e nevojshme, “tha ai.
“Shkoni kërkoni para nga presidenti juaj që vazhdon të ndërtojë pallate. Shkoni dhe financoni me paratë që do të përdorni për kanalin e Stambollit”, shkroi në Twitter deputeti i Partisë së Punëtorëve të Turqisë (TİP) Barısh Atay.
Erdoğan është i famshëm për dashurinë e tij ndaj objekteve luksoze presidenciale. Kompleksi i tij presidencial në Ankara ishte në qendër të kritikave kur u ndërtua për shkak të buxhetit të tij të madh, ambienteve të brendshme të shtrenjta, më shumë se një mijë dhoma dhe dizajnit luksoz si dhe prerjes së pemëve në lagjen e tij.
Mbi 1.7 miliardë TL (244 milion dollarë në atë kohë) ishin shpenzuar në pallat, dyfishi i vlerësimit fillestar, kur Erdogani u transferua në pallat në Nëntor 2014. Në fillim të këtij muaji, u shfaqën fotografi që tregojnë shtëpinë e tij verore në një qytet turistik.
Şefik Birkiye, arkitekti që projektoi rezidencën e Erdoganit në Marmaris, detajoi brendësinë dhe pjesën e jashtme të kompleksit, gati tre vjet pas përfundimit të tij. Shtëpia thuhet se kushtoi 640 milion lira (73 milion dollarë) në një kohë të rritjes së varfërisë mes turqve.
(I.A/dosja.al)
 
Ohuuuuu, prape me rexhepin keta gazetaret tane, shikoni re zjarret e juaja ketej, ca ju duhet ju ca ben rexhepi?
Tobestarfullah
 
Turqia digjet keta...merren me Erdoganin prap. lool.

Fatkeqsi e madhe, (Buyuk Felaket)dhe t'mendosh qe eshte zjarr i shkaktuar.
Zoti i shpetofte ata, por dhe ne!
 
Jo vetem turqia.po shum vend kan marr flak..
Zot runa nga njerzt e qmendur ,se zjarri vetvetiu nuk ndezet.
 
Top