Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Darius

DENY IGNORANCE
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Ndofta vellezerit nga Kosova i kane te vaketa akoma kujtimet e luftes ....dhe nga zelli i tepruar kalojne ne ekstremizma...Por per shumicen e shqiptareve te Shqiperise dhe te Kosoves, LUFTA KA MBARUAR! C'ishte per tu be , u be....Ata qe u vrane, iken e nuk kthehen me...Ata qe mbijetuan, le te jetojne jeten.


Ketu spo themi qe duam Serbine, ketu po shprehim perlqimet tona per nje muzikant qe e meriton.

Hajduti
 

Vvetoni

Larguar
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashur

Veton perderisa ne kaq shekuj nuk u bashkuan nuk ka per te ndodhur me asnjehere ! Flas si SHQIPTAR :)

Aha, më vjen mirë edhe unë po të flas si shqiptar me shtetësi të Kosovës.
 

WxP

Antarë i Respektuar
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Eshte pak harbute ta perziesh urrejtjen me Kulturen... megjithate mendoni se Shqiperia dhe Shqiptaret duhet te anullojne cdo kompeticion qe europa e bota organizon e ne te marrin pjese Grek Serb Turk!!!
Une kam deshire dhe kureshtje te njoh e te ndjek jo vetem kulturat e tyre po nga e gjith bota.

Nuk ju kuptoj pse e merni kaq personale dhe nuk pranoni mendimet qe bin ne kundershtim me mendimet tuaja...
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Po ti mir e ke perseri, porse ata serbet duhet ta kthejn borgjin qe ua kane shqiptareve te Kosovës. Padyshim qe deshmoret nuk kthehen dhe i ruajme ata ne mall, porse me ata (armiqtë) kemi punë ende, dhe nuk ka kerkim falje nga ata (per tek ne)...

Nuk ka meshire, per punen e ber me qellim. Duhet te barspeshohen gjanat. Do te shohim vazhdim.


Ndofta vellezerit nga Kosova i kane te vaketa akoma kujtimet e luftes ....dhe nga zelli i tepruar kalojne ne ekstremizma...Por per shumicen e shqiptareve te Shqiperise dhe te Kosoves, LUFTA KA MBARUAR! C'ishte per tu be , u be....Ata qe u vrane, iken e nuk kthehen me...Ata qe mbijetuan, le te jetojne jeten.


Ketu spo themi qe duam Serbine, ketu po shprehim perlqimet tona per nje muzikant qe e meriton.

Hajduti
 

Darius

DENY IGNORANCE
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Vetem kend e pelqen, ani i degjon kenget e tija... bashkepunon me te, rri me të, dhe nfund behet njeriu edhe vet si ai...

Zdravko nuk erdhi si politikan dhe nacionalist, por si artist!!

Muzika eshte arma me e mire per te shkrire akujt mes popujve ndaj gjeni nje rast tjeter per "sherre"!

Hajduti
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Kjo eshte menyra e mashtrimit politik.... do tju kthejn edhe juve per vete (pas gjith asaj qe e kan ber ata ne Kosovë)... dhe nfund do te hyje konflikti mes shqiptareve te Shqipërise dhe te Kosovës... Per ate e mora shembullin e Rusisë dhe Ukrainës.

Meqe ju nga shqiperia, keshtu ashtu disa pershtatetni shum bukur me serbet....

Zdravko nuk erdhi si politikan dhe nacionalist, por si artist!!

Muzika eshte arma me e mire per te shkrire akujt mes popujve ndaj gjeni nje rast tjeter per "sherre"!

Hajduti
 

Darius

DENY IGNORANCE
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Po ti mir e ke perseri, porse ata serbet duhet ta kthejn borgjin qe ua kane shqiptareve te Kosovës. Padyshim qe deshmoret nuk kthehen dhe i ruajme ata ne mall, porse me ata (armiqtë) kemi punë ende, dhe nuk ka kerkim falje nga ata (per tek ne)...

Nuk ka meshire, per punen e ber me qellim. Duhet te barspeshohen gjanat. Do te shohim vazhdim.

Ta ndjesh dhimbjen e tjetrit nuk eshte e veshtire, aq me shume kur eshte dhe dhimbja jote, dhimbje e perbashket, dhimbja e nje kombi.

Dakort, ''Kosova eshte gjaku im qe nuk falet'' (Kim Mehmeti), por le mos ti ndajme armiqte tane te mbytur nga fanatizmi. Le te ndjehemi pas 600 vitesh te gjithe shqiptare! (Nje fare ILIRIA E PARA eshte 100% shqiptar dhe duhet marre shembull tek ai).

Te lutem hiqe petkun dhe llogjiko pak. Behu per nje moment pa ndienja te forta dhe thuaj nje fjale sic mund ti kete hije nje Jetese Shqiptare.

Hajduti
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Une e perjetoj/ ndjej dhimbjen e popullit, dhimbjen humbjen e deshmorëve te Kosovës dhe nuk ua fal kurr serbeve cfare kan ber ne Kosovë... edhe kurr sdo tua fal...
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Mos ngjyrosni artin me ngjyra politike,e rracore.
Arti eshte mbi c"do plag,ngjyrim rracor apo etnik.
Ne jemi ballkan si te tille kemi evenimente kulturore,shkembim kulturash.
Qeveria e carcet t dipllomatike duhet te kene pozicionimin e duhur ne lobime dhe perparsi politike.
POr ne nuk mund te hapim lufte artit,kultures dhe atyre integraleve qe sjellin paqe ,sado e vogel ne %,por ama nje gje eshte e sigurt nuk percan arti,kultura,nuk krijone urrejtje.
Cdo popull Ballkanas duhet te mundohet te eci ne hapa partneriteti dhe bashkpunimi,dhe jo te rrahi dhe te thelloj akoma me shume plaget e gjakut e te urrejtjes.
Nejse ky eshte mendimi im.
Gjithesecili ka te tijn/sajn.
 

Vvetoni

Larguar
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Eshte pak harbute ta perziesh urrejtjen me Kulturen... megjithate mendoni se Shqiperia dhe Shqiptaret duhet te anullojne cdo kompeticion qe europa e bota organizon e ne te marrin pjese Grek Serb Turk!!!
Une kam deshire dhe kureshtje te njoh e te ndjek jo vetem kulturat e tyre po nga e gjith bota.

Nuk ju kuptoj pse e merni kaq personale dhe nuk pranoni mendimet qe bin ne kundershtim me mendimet tuaja...

E ke perzier të gjithë diskutimin, nuk ishte garë që u be nga bota ku moren pjesë grek serb e turk, ishte garë për kengen shqipe ku moren pjesë shqiptar nga gjeografia shqiptare, titullohet "Kenga ime"

Po ta shikosh ketë video "KENGA IME", ZDRAVKO COLIC NE TEATRIN E TV KLAN - YouTube , deri në momentin e fundit prezentuan shqiptar nga Kosova , Ilirida e Shqipëria e sotme, por ja që më shumë "ndezi" një serb dhe muzika e tij.
Më befasoi videoja, nuk e paskam ditur që kenga serbe ka aq shumë ndjekës në Shqipëri.
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Dua te them vetem nje fjali, sepse diskutimi ne kete teme, keshtu si ka filluar, nuk kane fund:

Ne kohen kure ne ne Kosove akoma nuk i kemi te varrosur mbi 1,700 viktima te luftes se para 15 vitesh te cilat Serbia i ka groposur ne varrezat masive qe akoma i mban sekret, kur sapo zbuluam nje varreze te tille ne Rashke - Serbi, kur serbet ne Kosove nen mbrojtjen e Beogradit dhe me neglizhencen e pushtetareve tane (apo nga frika e nderkombetareve) e mbajne peng Kosoven ne cdo hap, kur Kosova (e bllokuar nga Serbia) nuk lejohet te te anetaresohet ne institucionet nderkombetare (edhe ne sport e muzike), pse ne Shqiperi u dashka te ftohet te performoj nje muzicient serb i cili ne vitet 1988-1989 e ka perkrah luften shfarosese kunder shqiptareve ne Kosove.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Une e perjetoj/ ndjej dhimbjen e popullit, dhimbjen humbjen e deshmorëve te Kosovës dhe nuk ua fal kurr serbeve cfare kan ber ne Kosovë... edhe kurr sdo tua fal...


Per ata qe urrejne gjithe popullin serb, Zoti (apo cfaredo tjeter) ua befte te lehte urrejtjen, se eshte peshe e rende per t'u mbajtur. Kam pasur rastin te njoh serb ne Itali, por kam pare dhe dokumentare per anen tjeter te monedhes, per ata serbe qe urrenin Miloshevicin dhe politiken e tij, per ata serbe qe duan te jetojne ne paqe, qe duan femijet e tyre (ne pamundesi per kete brez) te rriten pa urrejtje.

Hajduti
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

O Ylli-1,per krimet e luftes jan tjera carce qe duhet veprojn,Shteti,drejtesia,Haga.
Nuk jan artistet qe do shkojn te merren per te ven drejtesin ne vend.
E as nuk jan artistat protagonista ne shumicen e rasteve qe vrasin presin
Kriminelet e luftes nuk kan gje te perbashket me artin.
Pastaj Kosova e Serbia ma patjeter duhet e gjejn gjuhen dialoguese detyrimisht,ne qofte se keto dy vende duan te bejn perpara.
Dhe nje gje eshte e sigurt kjo gjuhe nuk do vij si rezultat i bllokimit apo jo te artit.
 
Redaktimi i fundit:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Nuk i urrejm serbet si komb, por punën e tyre te poshter.

Skam dhe nuk urrej kurr askend. Sme duhet gjë urrejtja. Ne baze te veprave, njeriu vlerësohet: e duam apo nuk e duam.


Per ata qe urrejne gjithe popullin serb, Zoti (apo cfaredo tjeter) ua befte te lehte urrejtjen, se eshte peshe e rende per t'u mbajtur. Kam pasur rastin te njoh serb ne Itali, por kam pare dhe dokumentare per anen tjeter te monedhes, per ata serbe qe urrenin Miloshevicin dhe politiken e tij, per ata serbe qe duan te jetojne ne paqe, qe duan femijet e tyre (ne pamundesi per kete brez) te rriten pa urrejtje.

Hajduti
 

Lauri

Anunnak
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Nuk i lexova te gjitha komentet e kesaj teme, por po i permbahem temes dhe qellimit te publikimit te saje ne forum. Besoj qe kush shikon pas do shkoje vetem mbrapa. Deshmoret e clirimit te nje vendi jane sakrifica dhe cmimi me te cilin eshte paguar pavarsia, ne kete rsat i Kosoves.
Nuk ecet perpara me urrejtje duke vene gjithmone ne dukje te kaluaren, e kaluara le te mbetet ne kujtese pergjithmone duke menduar njekohesisht te ardhmen.

Kemi shmebuj mjaft ne Europe, si gjermania qe beri gjonocid mbare Europes, dhe jo shume kohe me pas ishte pikerisht Gjermania qe u mbush me emigrant per punesim po nga keta vende qe kishin akoma te fresketa plaget e luftes.
Po ashtu edhe Italia me Austrine me marrjen me force te Alto Adige, apo me Francen. Te gjitha vendet kane eksperjenca te tilla, por sot jane ne marredhenje konstruktive e miqesie mjaft te mire.
 

WxP

Antarë i Respektuar
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

E ke perzier të gjithë diskutimin, nuk ishte garë që u be nga bota ku moren pjesë grek serb e turk, ishte garë për kengen shqipe ku moren pjesë shqiptar nga gjeografia shqiptare, titullohet "Kenga ime"

Po ta shikosh ketë video "KENGA IME", ZDRAVKO COLIC NE TEATRIN E TV KLAN - YouTube , deri në momentin e fundit prezentuan shqiptar nga Kosova , Ilirida e Shqipëria e sotme, por ja që më shumë "ndezi" një serb dhe muzika e tij.
Më befasoi videoja, nuk e paskam ditur që kenga serbe ka aq shumë ndjekës në Shqipëri.

Tani publiku tregoj se kush knoj me mire dhe nga duartrokitjet mer merita... Po nuk mendoj se publiku respekton individin e tij me shume se nje individ te nje Shqiptar te Maqedonise apo Kosoves...

Pastaj me lart u tha qe ju Shqiptaret e Shqiperise pse degjoni muzik greke e serbe kjo eshte nje privim i deshirave ne menyre indirekte ku mbart me vete pak diktaturizem....
Ne fakt eshte pak ceshtje mentaliteti dhe kendveshtrimi, Luften e solli koha e nje individi veshur me pushtet dhe friken e urrejtjen sduhet ta mbeshtesni ke Kengetaret por tek Pushtetaret e pazaret e tyre ku cenohet vertet Sovraniteti!
 

Vvetoni

Larguar
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Tani publiku tregoj se kush knoj me mire dhe nga duartrokitjet mer merita... Po nuk mendoj se publiku respekton individin e tij me shume se nje individ te nje Shqiptar te Maqedonise apo Kosoves...

Pastaj me lart u tha qe ju Shqiptaret e Shqiperise pse degjoni muzik greke e serbe kjo eshte nje privim i deshirave ne menyre indirekte ku mbart me vete pak diktaturizem....
Ne fakt eshte pak ceshtje mentaliteti dhe kendveshtrimi, Luften e solli koha e nje individi veshur me pushtet dhe friken e urrejtjen sduhet ta mbeshtesni ke Kengetaret por tek Pushtetaret e pazaret e tyre ku cenohet vertet Sovraniteti!

Po varet dhe nga këndveshtrimi dhe menyra se si njeriu privohet, për shembull për ne në Kosovë armet na u drejtuan në gjuhen serbe, u sham u vram serbisht, dhe andej kufirit në Shqipëri nuk u perjetua e njejta gjë andaj duhet ndoshta dhe "ne " pak të mirëkuptojmë se si vallëzohet serbisht e gjera si keto për shkak se nuk e keni pasur Serbinë armike, po flas Shqipëria. Ne në Kosovë u dasht të luftonim për të e larguar një armik, pa dashur të futem me tutje në vite me para , është e veshtirë kur e sheh se Shqipëria ka dashuri aq të madhe për serbet , po gjithsesi shpresoj që askush mos të sprovohet me ato që i kemi perjetuar ne.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Nuk i urrejm serbet si komb, por punën e tyre te poshter.

Skam dhe nuk urrej kurr askend. Sme duhet gjë urrejtja. Ne baze te veprave, njeriu vlerësohet: e duam apo nuk e duam.

Une nuk kisha degjuat ndonjehere emrin e ketij kengetari me pare dhe as muziken e tij por asnjehere nuk do tia lejoja vetes qe te perbuzja nje artist dhe muziken e tij vetem per origjinen dhe emrin qe mban.

Arsyeja eshte e thjeshte: as mua nuk me pelqen kur te tjeret me perbuzin per origjinen time shqiptare. Shume e lehte per tu kuptuar, por jo kaq e lehte per tu praktikuar apo jo?

Hajduti
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Nuk po shikojmë prapa, por le te pagujnë serbet ate qe e kan ber.... Tani do te shikojm ne Kosova perpara veq. Tash nuk e kan pagu ende.


Nuk i lexova te gjitha komentet e kesaj teme, por po i permbahem temes dhe qellimit te publikimit te saje ne forum. Besoj qe kush shikon pas do shkoje vetem mbrapa. Deshmoret e clirimit te nje vendi jane sakrifica dhe cmimi me te cilin eshte paguar pavarsia, ne kete rsat i Kosoves.
Nuk ecet perpara me urrejtje duke vene gjithmone ne dukje te kaluaren, e kaluara le te mbetet ne kujtese pergjithmone duke menduar njekohesisht te ardhmen.

Kemi shmebuj mjaft ne Europe, si gjermania qe beri gjonocid mbare Europes, dhe jo shume kohe me pas ishte pikerisht Gjermania qe u mbush me emigrant per punesim po nga keta vende qe kishin akoma te fresketa plaget e luftes.
Po ashtu edhe Italia me Austrine me marrjen me force te Alto Adige, apo me Francen. Te gjitha vendet kane eksperjenca te tilla, por sot jane ne marredhenje konstruktive e miqesie mjaft te mire.

Nuk eshte veq nje individ, por si duket ata shumica te njejte janë. Pse tash mbahet ende Mitrovica nen preokupim ? Ata deshen te marin krejt Kosovën, por smunden, tash jane leshu Mitrovicën. Pastaj lexo tekstin ne forum te Historia: serbia i ka borgj Kosovës troje sa dyher qe eshte tani Kosova... Ata jane mesu me marr me grabit sa duan dhe qka duan. Ketu eshte problemi. Nuk ua leshojmë udhen atyre, nese ata nuk ndalen. Dhe nuk eshte veq nje nga ta, por secili qe ia jep njeriut te prisht votën, edhe ai eshte i njejt si ai i votuari. Ata nuk ndalen vullnetarisht, atyre veq forca e huaj ua ndal hovin.

Tani publiku tregoj se kush knoj me mire dhe nga duartrokitjet mer merita... Po nuk mendoj se publiku respekton individin e tij me shume se nje individ te nje Shqiptar te Maqedonise apo Kosoves...

Pastaj me lart u tha qe ju Shqiptaret e Shqiperise pse degjoni muzik greke e serbe kjo eshte nje privim i deshirave ne menyre indirekte ku mbart me vete pak diktaturizem....
Ne fakt eshte pak ceshtje mentaliteti dhe kendveshtrimi, Luften e solli koha e nje individi veshur me pushtet dhe friken e urrejtjen sduhet ta mbeshtesni ke Kengetaret por tek Pushtetaret e pazaret e tyre ku cenohet vertet Sovraniteti!
 
Redaktimi i fundit:

Darius

DENY IGNORANCE
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Po varet dhe nga këndveshtrimi dhe menyra se si njeriu privohet, për shembull për ne në Kosovë armet na u drejtuan në gjuhen serbe, u sham u vram serbisht, dhe andej kufirit në Shqipëri nuk u perjetua e njejta gjë andaj duhet ndoshta dhe "ne " pak të mirëkuptojmë se si vallëzohet serbisht e gjera si keto për shkak se.....

Per "ata" qe me hiqen ketu si patriote te medhenje se urrejne serbishten, keni kandar shume te lehte ku peshoni patriotizmin.

Kam njohur shqiptare nga Maqedonia, Kosova dhe Mali i Zi, me specifikisht kam punuar me shqiptare nga Kosova dhe Mali i Zi, (dhe me nje Boshniak.) Kur donin te flisnin qe mos t'i merrte vesh njeri, ia kthenin ne Serbisht per shtate pale qejfe, pa iu dridhur goja fare, dhe shume mire benin.

Hajduti
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

une kurr nuk e kam mesu serbishten.... e kuptoj pak nga tjeret si i kam degju, por kurr nuk ua kam mesu ne shkollë... jam terheq nga lenda vullnetarisht.

Nuk e kam mesu per shkak te tyre se si janë. Per ata skam dashur tua mesoj dhe kurr nuk do te mesoj as sdo te shqiptoj ate gjuhe.... ka tjera plotë, primare gjuha ime


Per "ata" qe me hiqen ketu si patriote te medhenje se urrejne serbishten, keni kandar shume te lehte ku peshoni patriotizmin.

Kam njohur shqiptare nga Maqedonia, Kosova dhe Mali i Zi, me specifikisht kam punuar me shqiptare nga Kosova dhe Mali i Zi, (dhe me nje Boshniak.) Kur donin te flisnin qe mos t'i merrte vesh njeri, ia kthenin ne Serbisht per shtate pale qejfe, pa iu dridhur goja fare, dhe shume mire benin.

Hajduti
 

WxP

Antarë i Respektuar
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Nuk po shikojmë prapa, por le te pagujnë serbet ate qe e kan ber.... Tani do te shikojm ne Kosova perpara veq. Tash nuk e kan pagu ende.
Nuk eshte veq nje individ, por si duket ata shumica te njejte janë. Pse tash mbahet ende Mitrovica nen preokupim ? Ata deshen te marin krejt Kosovën, por smunden, tash jane leshu Mitrovicën. Pastaj lexo tekstin ne forum te Historia: serbia i ka borgj Kosovës troje sa dyher qe eshte tani Kosova... Ata jane mesu me marr me grabit sa duan dhe qka duan. Ketu eshte problemi. Nuk ua leshojmë udhen atyre, nese ata nuk ndalen. Dhe nuk eshte veq nje nga ta, por secili qe ia jep njeriut te prisht votën, edhe ai eshte i njejt si ai i votuari. Ata nuk ndalen vullnetarisht, atyre veq forca e huaj ua ndal hovin.


Do ju duhet akoma kohe te ndani politiken nga kultura... Une nuk kam deshire ti hy hamendesimeve, Po them se jam shume me shume Shqiptar e patriot sac duhet por nga kendveshtrimi im eshte keshtu! E shkuara i perket te Shkuares tani duhet menduar per te ardhmen...
 
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Pat than nje hoxh i njohur qe ka vdek ka qene i fort ne aspektin kombetare pra ka mbrojt vendin pat than " shkije te veshun shqiptarce" nje pjese e thanjes se tije.. pra edhe ne rruge edhe ne qeveri po edhe ne forum kemi shkije te veshun shqiptarce...

Ne ka shkije te veshun shqiptarce ja po ta them qe jeni ju qe flisni gjuhen e tyre dhe ndiqni zakonet e tyre, sepse shqiptari se ka per zakon ta shaje shqiptarin nder vedi.
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Flas per temen.... Te shikosh gjerat per rreth edhe cdo gje ta personalizosh,ta kthesh ne ceshtje personale eshte pa logjike,por kur i perket shumices ather duhet te kete pak logjike...tash cfare dua te them,as e njoh dhe as dua ta njoh kete kengetar, dhe jo vetem kete por asnje... muzika eshte shije,eshte art,qe seclin prej nesh e dallon kjo shije. Njeher ai seshte dashur te jete i ftuar hiq, por edhe nese sdo kishte ardh ai, prap dikush do degjonte serbisht,se sduam ne,smundemi gjithe ti detyrojn mos degjojn.....
Nje rast personal,me 2006 kur kam kryer fakultetin u regjistrova ne ne nje shkolle verore"International summer school SEEU",ne universitetin e Evropes Jug Lindore.Kishte student prej gjithe Europes, une ne drejtimin qe ndiqja kisha nje cift serb,edhe emri me kujtohet Ivona Fustic,djalin se mbaj mend....cfare ndodhi, ata ishin student si ne,as fajtor per ate cfare kishte ndodhur, ata u larguan pa bere jave,sepse shqipetaret te ngutshem sic jane,filluan ti ofendojn,ti shajn dhe nuk u lan zgjidhje tjeter sa qe ata u larguan me dhune...
Une nuk e justifikoj serbin per krimet qe ka bere,por ata dy qe personalisht i njihja skishin asnje faj,....
Prandaj them,
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Nuk na duhet koha me ata aspak, qofte arti, qofte kultura, qofte dialogu, bashkepunimi... dhe asgje sna duhet me harxhu kohë me ata.

Game is over... e kan ber cka sduhej ber, tash le te presin cka tju vije.... Nuk harrohet asgjë.... ose le te ndryshojnë si janë.


Do ju duhet akoma kohe te ndani politiken nga kultura... Une nuk kam deshire ti hy hamendesimeve, Po them se jam shume me shume Shqiptar e patriot sac duhet por nga kendveshtrimi im eshte keshtu! E shkuara i perket te Shkuares tani duhet menduar per te ardhmen...
 

ricky_ch

******
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Nuk i lexova te gjitha komentet e kesaj teme, por po i permbahem temes dhe qellimit te publikimit te saje ne forum. Besoj qe kush shikon pas do shkoje vetem mbrapa. Deshmoret e clirimit te nje vendi jane sakrifica dhe cmimi me te cilin eshte paguar pavarsia, ne kete rsat i Kosoves.
Nuk ecet perpara me urrejtje duke vene gjithmone ne dukje te kaluaren, e kaluara le te mbetet ne kujtese pergjithmone duke menduar njekohesisht te ardhmen.

Kemi shmebuj mjaft ne Europe, si gjermania qe beri gjonocid mbare Europes, dhe jo shume kohe me pas ishte pikerisht Gjermania qe u mbush me emigrant per punesim po nga keta vende qe kishin akoma te fresketa plaget e luftes.
Po ashtu edhe Italia me Austrine me marrjen me force te Alto Adige, apo me Francen. Te gjitha vendet kane eksperjenca te tilla, por sot jane ne marredhenje konstruktive e miqesie mjaft te mire.

Pa shihe njëherë kush po na tregon muhabet.
Ti o Laur, kah sillesh e pështilles nuk shkon
hiç më larg se 500 vjet në kohë, e na thua
ta harrojmë të kalurën, në fakt të kaluarën
që ende po zgjat qysh nga car Llazari, 1912
e deri në diten e sotme.
Ndoshta shumë vende kanë pasur konflikte
në mes vete, por asnjë s'ka qenë rast unik
si i shqipëtarëve.

Ndërsa, turqit as nga së afërmi nuk kanë bërë
atë çfarë kanë bërë shkau e greku, si dhe europa
shtrigë!

Sa për disa që ende se kanë të kjartë
se jo vetëm arti, por gjithëçka në jetë
ështe politike. Nejse, këtë duhet
ta mësojmë nga të tjerët, se duket
se ne shumë shpejt harrojmë, dhe ky
është problemi ynë kyç! Bile aq shumë
harrojnë që edhe nuse i dërgojmë shkijeve,
të shtohen, që të na vrasin përsëri...,
po me të njëjtët këngë që këta këngëtarë
këndojnë! Duke kënduar, shkijet kanë prerë
e masakruar...me art!

Edhe duke urrejtë nuk jemi kah urrjemë askend,
por duhet të mësojmë da duam veten
dhe të mos harrojmë kush është hasmi!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Eshte per tu habitur shkalla e racizmit dhe intolerances qe gjen ne rreshtat e shkruajtura ne kete teme nga te njejtet njerez qe jane te paret qe denoncojne racizmin e popujve te tjere ndaj nesh. Pra motoja dhe mesazhi juaj eshte: "Ti pergjigjemi racizmit me racizem".

Nese disa kokeshkrete ne Serbi i shesin shqiptaret si kafshe me bisht, pse mos i shesim edhe ne te gjithe serbet si cakalle qe shqyejne gjithcka qe u ze syri?

Artistet jane pellumbat e vetem te paqes ne Ballkan.

Hajduti
 
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Edhe duke urrejtë nuk jemi kah urrjemë askend,
por duhet të mësojmë da duam veten
dhe të mos harrojmë kush është hasmi!

Keta pseudo-shqiptaret te ''vete'' i kane shkiet qe i kendojne e ja kenaqin shpirtin ! Serrbia ende se ka njohure Kosoven , dhe me mijera ka te pagjeture shqiptare neper varresa te serrbis , kerkim falje asnjehere nuk kane kerkuar shkiet ... E pse shqiptaret e shqiperise si presin keta si mbreter !
Shtrohet pyetja pse shkiet nuk i presin shqiptaret si mbreter ?! Sepse ''shqiptaret'' jane lop te gjalla ! Serrbia cdo gje e shfrytezon per ti be deme Kosoves ne arenen nderkombtare , keta trushperlaret shqiptare i bejne mbreter shkiet ! Zoti i ruajt shgqiptaret e ngrat qe kurre mend nuk mbledhen !
 
Redaktimi i fundit:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Mir se e murem veshe tani se arti nuk ben te perzihet me politik,por jam kureshtare te mesoj sa e ndegjojn greket apo serbet muziken shqipe? ju se jetoni ne gr,keni rastin mbase te na informoni me sakt. nje dit eshte e pa diskutushme se do ket bashkupunim mese serbeve dhe shqiptarve por arsyja pse po reagojn shumica ketu nga ks, eshte se akoma eshte heret, edhe 1000 e me shum njerz figurojn te zhdukur o pipell ...!!!e ne te ndegjojm muziken e tyre eshte pak apsurde kjo, ne cdo eveniment se ka marr pjes ks, serbet o kan bojkotu o kan shpreh paknaqesin e tyre me prezencen e sh.. te kosoves...,e tani si thon ju ne ti bejm ftesa per te na ber muzik !
 

Darius

DENY IGNORANCE
Pe: Zdravko Colic: Shqiptarët më pritën si mbret, ndjeva dashuri në çdo hap

Keta pseudo-shqiptaret te ''vete'' i kane shkiet qe i kendojne e ja kenaqin shpirtin ! Serrbia ende se ka njohure Kosoven , dhe me mijera ka te pagjeture shqiptare neper varresa te serrbis , kerkim falje asnjehere nuk kane kerkuar shkiet ... E pse shqiptaret e shqiperise si presin keta si mbreter !
Shtrohet pyetja pse shkiet nuk i presin shqiptaret si mbreter ?!

Si mendoni me e ndertuar Kosoven multietnike me kete lloj mentaliteti alla-Hamas?

Ca diskutoj dhe une ne s'duam njeri tjetrin e jo me te duam tjerit !!

Hajduti
 
Redaktimi i fundit:
Top