• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vazhdo me një këshillë

Tonyss

G!
Vendndodhja
Kosovë/ Kamenicë
Es-Selamu Alejkum te nderuar anëtar/e! Ne kete teme qe po e hapi mund te postoni te gjithe nga një keshille, keshtu qe do te kemi mundesi ti ndimojmë njëri-tjetrit dhe te perfitojme shume..

Shpresoj qe te kemi dobi nga kjo temë dhe te fitojme kënaqësin e All-llahut.xh.sh.

Po filloje me disa keshilla te Pejgamberit alejhis-selam.


Xhabiri r.a.trasmeton duke thënë:

Pejgamberi alejhis-selam na mbajti një fjalim ku mes tjerash tha:


-O ju njerëz,pendohun tek All-llahu para se të vdisni.

-Nxitoni kah punë e mira para se të ju ndodhe dic që mund t'ju pengon nga ato.

-Me All-llahun mbani lidhje të ngushtë duke përmendur Atë sa më shumë,shpërndai sadaka (lëmoshë)sa më shumë fshehuarzi dhe haptazi,sepse për hir të saj do të furnizoni,do të ndimoni dhe do të jeni të fuqishëm..

Vazhdoni ju tjeret.... All-llehu ju shperbleft

Es-Selamu Alejkum!
 

Tonyss

G!
Vendndodhja
Kosovë/ Kamenicë
Deshiro per te tjeret ate qe deshiron per vete.... me pelqen kjo shume.....
ALL-LLAHU te shperblefte moter e nderuar Princesha per keshillen tuaj mjaft te mir...

Do vazhdoj edhe unë me nje këshillë...

Mendo mangësitë e tua dhe do të mund të falësh më mirë mangësitë e të tjerëve.
Jeton Maliqi (Tonyss)
 

princesha

Warrior Princess
Dijetarët thonë në disa këshilla:Mos u largo nga dera e Zotit të Madhëruar,edhe sikur të të përzën.Mos e ndërpre kërkimin e faljes ,edhe sikur të mos ta pranojnë.Nëse e hap derën për njerëzit e mirë,hyr dhe ti si i paftuar.Shtrija dorën dhe thuaji:Jam një nevojtar që kërkon mëshirën Tënde.
 

Tonyss

G!
Vendndodhja
Kosovë/ Kamenicë
Njerzit kure degjojne urtesi jane dy llojesh:Te menqure dhe puntore.
I menquri quditet dhe ka deshire te degjoje edhe me teper,ndersa puntori perpiqet qe ta ver ne jet dhe zemra e tije gufon e shpejton porsi gjarpri qe rreshqet.

Muhamed ibn ali tirmidhi.
 

muhamed-psh

Antar Aktiv
Vendndodhja
Presheve
Asnjeherë mos u bë kokëfort-e dhe mos hy në konflikt me shokun(shoqet, por nëse vjen deri te konflikti sillu sa më butë (ashtu siç i përngjan një muslimani-eje) se vetëm në këtë mënyrë mund të ngadhnjesh.
 

Tonyss

G!
Vendndodhja
Kosovë/ Kamenicë
A nuk eshte koha qe zemrat e atyre qe besuan te zbuten me keshillat e Allahut dhe me ate te verteten qe zbriti.. 57-16

Transmetohet nga Ebu Dherri (Radiallahu Anhu) i cili thotë: "Më tha Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem): "Assesi në asnjë mënyrë mos e nënçmo asnjë vepër të mirë, po qoftë edhe ta takosh vëllain tënd me buzëqeshje".
(123. Riadu Salihin)
 

princesha

Warrior Princess
Esselamu alejkum

Besimtari ballafaqohet me gjendje te ndryshme, jane 3 ajete madheshtore te cilet nese i lexon cdo dite dhe vepron sipas tyre, nuk do te veproje apo te thote ndonje fjale qe me vone do te pendohet, ka thene Allahu subhanehu we teala:

"O ju besimtarë, pëmbajuni mësimeve të All-llahut dhe thuani fjalë të drejta." (Ahzab 70)

"Thuaj: "Neve nuk na godet asgjë tjetër, përveç çka na është caktuar nga All-llahu; Ai është ndihmëtar yni". Prandaj, vetëm All-llahut le t'i mbështeten besimtarët." (Taube 51)

"...Ne bëmë njërin prej jush sprovë për tjetrin se a do të jeni të durueshëm. E Zoti yt është Ai që sheh çdo gjë." (Furkan 20)
 

princesha

Warrior Princess
Kujto vdekjen, dhe vizito varrezat,sepse ka dobi të shumta, prej të cilave është: Përgatitja për vdekjen para ardhjes së saj, shkurtimi i iluzionit, thjeshtësia në dunja, dëshira për ahiretin, dridhja e zemrës, qarja nga frika e Allahut, nxitja për pendim dhe kthim te Allahu, lehtësim të fatkeqësive të dunjasë etj
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Bëhu me njerëzit në mënyrë të atillë, që të të qajnë, kur të vdesësh, e t′i marrë malli, sa je gjallë. (Aliu r.a. )
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Perëndia nuk do ta ndryshoi gjendjen e vështirë të një populli gjersa ai popull të mos e ndryshoi vetëvehten.(Kur’ani)

Prej tre gjykatësve më së paku dy prej tyre meritojnë dënimin (Muhamedi a.s.)
 

Tonyss

G!
Vendndodhja
Kosovë/ Kamenicë
Prej Ebu Dherit r.a transmetohet se Pejgamberi alejhi selam i ka thene;


O Ebu Dher,te mesosh nje ajet nga libri i All-llahut (Kur'ani)eshte me e dobishme sesa te falesh njeqind rekate(nafile namaz)

te perpiqesh qe te perfitoshe diq nga dituria do te ishte me e mire sesa te falesh njemije rekate(nafile)
 
Top