Une jam kjo.

Te flasim pak per veten,kush jemi si jemi,cfare pelqejm cfare nuk pelqejm,cfare duam ,cfare nuk duam...cfare synojm ne jet te kemi etj etj..

Un jam Arfenilla .( ktu ne forum kam zgjedh ket nofk,marr nga emri i nje fshati tek ni roman)kete emer dot deshiroja ta kisha me te vertet,por mendoi nje dite vajzen time ta pagzoi po me kete emer.
E dua jeten me me pak sfida,nuk i friksohem shum sfidave ,po me shum panikut se ja krijoi vetes.Jam e hapur dhe shum e cilter.ndihem mir kur ndimoj tjeret edhe nese nuk i njoh por vetem hallet e tyre me prekin shpirtrisht.
Jam transparente,ju besoi njerzve deri ne ate pik kur dua ti vlersoi.nese me zhgenjejn njhere mbyll kapitull me ta.E kam ne gjak humanizmin.
I dua dhe bej shum per femijet...kujdesem dhe jap shum meshir dhe dashuri per te moshuarit.
Me merzit vetja kur e kuptoj se kam fol shum,(pa lendu dike,por vetem pse nuk me plq te flas shum)jam temperamente here pas here,mvaret ne raste kte mundohem ta largoi tek vetja,I vlersoi dhe i kam zili njerzit e qet,te matur dhe qe meson shum nga ta.
E dua leximin...me plq te mesoi gjuh te huaja.mendoi nje dite te marr nje udhtim per ne shum vende dhe ate dua me tren.
dhe kembe kam deshir ti kaloj bjeshket.sa qef te bej gjumin ne kampingje☺️
mbaje shenim per cdo gje(ktu e kemi me gjene nga gjyshi,babi ,vllezerit , motra dhe tani une.
Koh te lir thujse nuk kam fare.jo se nuk munde te
kem, me pelqen jeta ne levizje..dhe punen
Plq dokumentar te shikoj me terheq historit e popujve te ndryshem..dhe filmat aksion romantik dhe nga pak humoristik..tenisin kam hobi gjerat krative , ngapak skulptur dhe te shkruaj tek tuk kur me vjen inspirimi☺️Jam “manjake” ne higjen🥶
Fotografija me ben shum pershtypje dhe nuk ka dite se nuk nxer diqka ne foto..
Me fascionon pa mas natyra ..me terheq fotografija pa korniz.
Mendoj nje dite te hap ni biznes personal,siq kishte babi im.(kte e kam deshir qysh femij)
Kerkoi shum falje te zoti..jam shpirt besimtarje
Lutem shum ,jap shum nga vetja po nuk marr aq.
Me gjith njerzit mund te gjej nje gjuh komunikim, perveq me injorantin.
Pranoi kerkim falje..ama vet e kam te veshtir te kerkoi falje..jo per gje,por mundohem te mos i sjell gjerat ne ate pik,sa te trokas tek porta e tjetrit per kerkim falje..
me shum me plq te me lendojn se un ti lendoi.
I vlersoi njerzit e sinqert .
E urrej veten pse jam me komplekse,perfek nuk ka, dhe kte ja them vetes shum here ..por 😔
Bej shum per miq.. jam komunikative por nuk plq te familjarizohem me njerz se nuk i njoh ne jeten reale..i dua i vlersoi por dua ta ruaj privatsin te te dy palve.merzitem kur humbas miq .edhe pse kudo se shkoj bej miq😄
E kam te veshtir te bind veten pse nuk jan me?! me kote kerkoi shume Psehe!?!?
Merzitem shum kur vdekja me rremben njerzt e afert..kohen e fundit vdekja muar djalin e halles time,me te iku dhe nje pjes e babit tim dhe kjo me ka merzit aq shum saqe akoma nuk e kam marr veten mir.
Sa shum dhemb ndarja fizike..

E dua te bukuren kudo.por nuk e nenqmoj ase te dopten..nuk beje diskriminime per klasa .
Nuk kam ndonje ushqim te preferuar(edhe pse me njohin per kuzhinjere te mir)
Asnje pije nuk me shijon me shum se uji.
Pranvera me plqen jashte mase..dimri vetem kur ka bore.
Pelqej familjen e madhe dhe me shum femije..
Nuk mendoi asnjhere te jem e barabart 100%me gjinin e kunder..
Qetsin shpirtrore e gjej vetem te Zoti.shum gjera ne veten tim kan ndryshu nga koha kur jam udhzuar..tani i shoh gabimet dhe merzitem per ndonje gabim te pa menduar mir..jo se nuk bej tani gabime por tani mesoi shum nga gabimet..
Kam dy dhurata nga dy mike njera polake dhe tjetra gjermank se i ruaj me shum dashuri..
Bej shum dhurata dhe mundohem ne max ti knaq coft edhe me nje shenim.

Pra ,kjo jam un pak a shum🙂

Po ti cili/cila Je?
 
Redaktimi i fundit:
Ooohhhh me knaqeeee zemren. S'te kam lexuar asnjehere te flisje rreth vetes kaq shume. U knaqa!
Mezi pres te lexoj edhe rreth anetareve te tjere se si jane dhe si e shohin veten e tyre.
 
Te flasim pak per veten,kush jemi si jemi,cfare pelqejm cfare nuk pelqejm,cfare duam ,cfare nuk duam...cfare synojm ne jet te kemi etj etj..

Un jam Arfenilla .( ktu ne forum kam zgjedh ket nofk,marr nga emri i nje fshati tek ni roman)kete emer dot deshiroja ta kisha me te vertet,por mendoi nje dite vajzen time ta pagzoi po me kete emer.
E dua jeten me me pak sfida,nuk i friksohem shum sfidave ,po me shum panikut se ja krijoi vetes.Jam e hapur dhe shum e cilter.ndihem mir kur ndimoj tjeret edhe nese nuk i njoh por vetem hallet e tyre me prekin shpirtrisht.
Jam transparente,ju besoi njerzve deri ne ate pik kur dua ti vlersoi.nese me zhgenjejn njhere mbyll kapitull me ta.E kam ne gjak humanizmin.
I dua dhe bej shum per femijet...kujdesem dhe jap shum meshir dhe dashuri per te moshuarit.
Me merzit vetja kur e kuptoj se kam fol shum,(pa lendu dike,por vetem pse nuk me plq te flas shum)jam temperamente here pas here,mvaret ne raste kte mundohem ta largoi tek vetja,I vlersoi dhe i kam zili njerzit e qet,te matur dhe qe meson shum nga ta.
E dua leximin...me plq te mesoi gjuh te huaja.mendoi nje dite te marr nje udhtim per ne shum vende dhe ate dua me tren.
dhe kembe kam deshir ti kaloj bjeshket.sa qef te bej gjumin ne kampingje☺️
mbaje shenim per cdo gje(ktu e kemi me gjene nga gjyshi,babi ,vllezerit , motra dhe tani une.
Koh te lir thujse nuk kam fare.jo se nuk munde te
kem, me pelqen jeta ne levizje..dhe punen
Plq dokumentar te shikoj me terheq historit e popujve te ndryshem..dhe filmat aksion romantik dhe nga pak humoristik..tenisin kam hobi gjerat krative , ngapak skulptur dhe te shkruaj tek tuk kur me vjen inspirimi☺️Jam “manjake” ne higjen🥶
Fotografija me ben shum pershtypje dhe nuk ka dite se nuk nxer diqka ne foto..
Me fascionon pa mas natyra ..me terheq fotografija pa korniz.
Mendoj nje dite te hap ni biznes personal,siq kishte babi im.(kte e kam deshir qysh femij)
Kerkoi shum falje te zoti..jam shpirt besimtarje
Lutem shum ,jap shum nga vetja po nuk marr aq.
Me gjith njerzit mund te gjej nje gjuh komunikim, perveq me injorantin.
Pranoi kerkim falje..ama vet e kam te veshtir te kerkoi falje..jo per gje,por mundohem te mos i sjell gjerat ne ate pik,sa te trokas tek porta e tjetrit per kerkim falje..
me shum me plq te me lendojn se un ti lendoi.
I vlersoi njerzit e sinqert .
E urrej veten pse jam me komplekse,perfek nuk ka, dhe kte ja them vetes shum here ..por 😔
Bej shum per miq.. jam komunikative por nuk plq te familjarizohem me njerz se nuk i njoh ne jeten reale..i dua i vlersoi por dua ta ruaj privatsin te te dy palve.merzitem kur humbas miq .edhe pse kudo se shkoj bej miq😄
E kam te veshtir te bind veten pse nuk jan me?! me kote kerkoi shume Psehe!?!?
Merzitem shum kur vdekja me rremben njerzt e afert..kohen e fundit vdekja muar djalin e halles time,me te iku dhe nje pjes e babit tim dhe kjo me ka merzit aq shum saqe akoma nuk e kam marr veten mir.
Sa shum dhemb ndarja fizike..

E dua te bukuren kudo.por nuk e nenqmoj ase te dopten..nuk beje diskriminime per klasa .
Nuk kam ndonje ushqim te preferuar(edhe pse me njohin per kuzhinjere te mir)
Asnje pije nuk me shijon me shum se uji.
Pranvera me plqen jashte mase..dimri vetem kur ka bore.
Pelqej familjen e madhe dhe me shum femije..
Nuk mendoi asnjhere te jem e barabart 100%me gjinin e kunder..
Qetsin shpirtrore e gjej vetem te Zoti.shum gjera ne veten tim kan ndryshu nga koha kur jam udhzuar..tani i shoh gabimet dhe merzitem per ndonje gabim te pa menduar mir..jo se nuk bej tani gabime por tani mesoi shum nga gabimet..
Kam dy dhurata nga dy mike njera polake dhe tjetra gjermank se i ruaj me shum dashuri..
Bej shum dhurata dhe mundohem ne max ti knaq coft edhe me nje shenim.

Pra ,kjo jam un pak a shum🙂

Po ti cili/cila Je?
Ti qënke për të marrë për nuse 💃🤷🧐
Je e lirë arfe 🤪
 
@Arfenilla shume e bukur tema! :)
Gezohem qe u njohem me nga afer! 🤗

Ne lidhje me temen;
Ja ulu o Neve aty perball te te porosis nje kafe,-dhe me thuaj dicka rreth vetes.
-epo c`te te them,ti me njeh mire,kaq kohe kalojme bashke,kaq mendime,veprime,dite e stine , rrukullisemi neper vite.
Sa gota shapmanje nga kjo jete,pime bashke dhe beme gezuar!
Te shoh dhe me dukesh e afert,te shoh dhe me kujton jeten ne stinet e saj!
Te shoh dhe mendoj qe ne kete jete jemi kalimetar!
-kafen te lutem me pak sheqer,flm!! :))
 
Po si jo..cdo dite lind nje deshir e re☺️duam diqka me shum nga ti..ti ke shum ambicje ne jete.
Do shkruaj vetem qe te vijne dhe te tjeret pas meje :)
Ca te thote Behluli per veten mo amooon..
Qe i lej gjerat per ne fund dhe perfundoj duke e gdhire me mbaru dorzimet?
Apo qe harroj shume?
Apo qe qaj shume?
Apo qe qesh shume? apo qe ja bej nojhere qesh e qa bashke?

nejse, ja serioze :

Jam SoulMind. E kam gjetur kete emer perfekt per veten time, saqe jemi bere 1sh! Mua me udheheq zemra kryesisht, por dhe mendja me shume se te mendoj, ajo ndjen. Keshtu mbeta SoulMind e perhershme!

Jam natyre e qete, POR, me ngel hatri shpejt. Kam qef brenda mundesive tjetri te thote fiks ate qe kam ne mendje une, dhe ashtu sic dua une. Dua te arrij gjera te medha ne jete, por edhe kam frike te hedh hapa shume. Kam nevoje per dike qe te me thote: Mund ta besh! dhe ne fakt, po pata kete ze me vete vertet qe s'kam frike nga asgje!
Nuk jam shume tip "gru shpie" me sajdisje, gatime, punera.. haha. Po te kisha mundesi do merrja 1 sanitare dhe 1 guzhiniere ti gjej t'gjitha punet e gjellen gati.
Vdes per embelsira, dhe fatkeqsisht s'jam ne peshen ideale, ndonese nuk e tregoj ne trup. Lol
I dua shakate, por me karar. Me pelqen afrimiteti, por dhe distanca. Te mos kalohet kufiri. :)
Jam shume sociale, dua miq e mikesha rreth vetes sepse tek to arrij te gjej edhe energjine qe ata mendonin se nuk e kane!
Nuk largohem kurre e para nga 1 shoqeri, Fal, fal, fal dhe kapem tek e mira qe m'ka bere tjetri.
Urrej sharjet dhe fjalet banale! Nuk i perdor kurre!
Nuk paragjykoj asnje gabim, te askujt sepse jam plot me gabime te miat(te vogla e te medha).
Largohem nga debatet e kota, por jo kur duan me me bere per budall. Aty i shkoj deri ne fund e sy per sy!
Kam enderr qe 1 dite te lej gjurme si Zaha Hadid, por nuk e besoj se do e arrij ,pasi jam thjesht arkitekte me aftesi mesatare. Megjithate une perpiqem te jap me te miren time ne cdo gje.
I dua grate e forta! Grate qe jane te zonjat e vetes, qe shkollohen dhe ndihmojne njera tjetren. Nuk kam xhelozi e smire. Edhe nqs nenvetedijshem e ndjej se po xhelozoj dike, direkte bej autokritike dhe reflektoj mbi ate qe une besoj: Se kjo toke eshte e gjere per te gjithe. Dhe cdo njeri merr ate qe ka per pjese dhe qe meriton.
Kam hobi poezine, foton dhe pikturen dhe kam investuar kohe ne to.
Nuk me pelqen vetja! (e di qe nuk e beson askush, por eshte e vertete)
Zoti me ka dhene shuume te mira rreth e rrotull, s'me ka braktisur kurre, as kur une e kam harruar totalisht Ate.
Cdo gje te mire ne jete, cdo "arritje" e kam vec prej Atij. Cdo e keqe qe m'ka ardhur ne jete e kam vec prej gabimeve e zgjedhjeve te mia.
Kete e besoj me shpirt!

keshtu dmth :)

Ah se mos harroj, jam 19 vjec! dhe do jem perhere aq! (ne endrrat e mia sigurisht)
 
Redaktimi i fundit:
@Monique @ZHIGO @LeVoyageur @Marla @Loverboy @Yara
Sepse u bera melankolike tashi.. hecni se du me ju lexu edhe ju rreth vetes tuaj
<3

hqdefault.jpg
 
Top