• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Turku rrembeu nje arber

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Turku rrëmbeu një arbëre.

Në kohërat e luftrave të gjata midis turkut dhe arbërit,ndodhte herë-herë të kish edhe çaste qetësie.
Armiku i thyer huqej tutje, kllaposej ndër kështjella. Arbërit merrnin pak frymë,kapnin parmendën për të punuar tokën,çekanë e mistrinë për të ndrequr ato që kishte prishue lufta,dilnin për gjah maleve,punonin e vigjilonin,gjuanin e ruanin,sepse këto s'ishin çaste paçëje të vërtetë.
Përtej kufijve dhe mbrenda fortesave turku mbante një ushtri të posaçme kalorëse që e hidhte papritur në Arbëri për të vrarë e djegur,për të prishur e shkatrruar,për t'i thyer qëndresën arbërit.
Kjo ishte ushtrija e akënxhijve(akënxhi-kalorës turk) e atyre kalorësve të hurit e të litarit më gjakatarë se sa ujqit e maleve.Ndëgjoni ç'thotë një këngë e hidhur arbëreshe e thurur për një ngjarje po aq të hidhur,por të rëndomtë,të ndodhur asaj kohe në tokën e Arbërisë...
Burri s'ishte në shtëpi.E shoqja e re, kish mbetur vetëm,punonte, gatuante, priste të kthehej i shoqi.Papritur erdhi një ushtar turk kaluar dhe u përpoq ta rrëmbejë e ta shpjerë në vendin e tij.Mirëpo arbëresha shpëtoi dhe mori malet.
Turkut i hypën djajtë në kokë,e ndoqi mal më mal-ai kaluar,ajo më këmbë;e arriu te mali i tretë.Gruaja ish kapitur,kish rënë për dhe.Turku i zbriti kalit,e hoqi gruan zvarrë,e lidhi pas bishtit të kalit;pastaj i hypi prapë kalit, e ngau me vrap fort e më fortë.
Grykat e përrenjtë gjëmuan nga klithmat e nuses të zvarritur ferrave gjembave, gurëve e gërxheve...Atje,tej përrenjve, kishin zënë pritë e prisnin kaprollin katër gjahtarë arbër:Kostë Mortali e Ndre Turieka, Jan Franshini e Nik Peta.
Ata ndëgjuan të thirrurat dhe e panë turkun që po vinte kaluar duke hequr zvarrë një grua të lidhur pas bishtit të kalit.
Të katër u hodhën e bënë përpara,Shtiu i pari Kostë Mortali e nuk e zuri dot,Shtiu i dyti Ndre Turiekka;prap nuk e zuri.Shtiu i treti Jan Frashini dhe me që u ngut,i shkoi kot shigjeta.
Atëherë turkut që kish lëshuar kalin me vrap,doli e i preu udhën vetë trimi Nik Peta:ja shkrehu shigjetën drejtë në zemër.Turku ra poshtë përmbys,pa frymë.
Nik Peta u lëshua e zuri kalin,e mbajti për frerësh dhe ju afrua gruas së përgjakur.Kur e vërejti mirë ,e njohu se ajo ishte e shoqja e vdekur...Që atëherë Nik Petës ju shtua edhe më shumë urrejtja kundër armikut që shkelte truallin e Arbërit dhe nënte kaq mynxyra.Ai luftoi me trimëri të madhe në shumë luftra dhe preu shumë koka armiqsh,gjersa u vra si trim,bashkë me Pal Golemin;në një luftë kundër Ballaban Pashë Bardherit,trthtarit të fisit arbër.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Turku rrembeu nje arber

Hajde prrall hajde !!!!?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turku rrembeu nje arber

Kjo duhet te jete ngjarje ne Diber, Ballaban pasha la kockat ne Diber ne beteje me Skenderbeun.
Rrembimi i femrave nga ushtaret turq, kishte qellim fitimi. Furrnizuesit kryesor te tregut te femrave, dhe meshkujve ne Turqi, kane qene pikerisht ushtria osmane. Legalisht deri ne 1873.
 

KENT

Anëtar i ri
Pe: Turku rrembeu nje arber

PiNkY Si ngjarje duket e bukur ...! Une per vete se kam ngjuar asnje here kete ngjarje? Mund te bej nje pytje ?
Nga kush ike mare kete histori liber? ne iternet? apo eshte gojdhene? Se ne shqiptaret kemi nje zakon shkrujme historine
si te na vi mbas kohes.........!
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Turku rrembeu nje arber

eshte tregim jo prralle . ne internet ne nje sit me tregime te vjetra shqiptare
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Turku rrembeu nje arber

eshte tregim jo prralle . ne internet ne nje sit me tregime te vjetra shqiptare
Tregim i formuluar si perralle ja citati "Burri s'ishte në shtëpi.E shoqja e re, kish mbetur vetëm,punonte, gatuante, priste të kthehej i shoqi.Papritur erdhi një ushtar turk kaluar dhe u përpoq ta rrëmbejë e ta shpjerë në vendin e tij" lol
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Turku rrembeu nje arber

Tregim i formuluar si perralle ja citati "Burri s'ishte në shtëpi.E shoqja e re, kish mbetur vetëm,punonte, gatuante, priste të kthehej i shoqi.Papritur erdhi një ushtar turk kaluar dhe u përpoq ta rrëmbejë e ta shpjerë në vendin e tij" lol
E rendesishme eshte mos me akuzojn per ndonje propagand... se eshte thjesht nje tregim :)
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Turku rrembeu nje arber

Tregim i bukur :lex::lex:
 
Top