Turizmin e shpetuan patriotet

Titulli i materialit te servirur nga Top-Channel (burimi i lajmit) nga eshte frymezuar edhe tema ne diskutim eshte disi i fryre dhe vertet eshte me shume patriotik sesa realist.
Po shpjegohem me mire: Turizmi shqiptar eshte turizem qe ka lindur nga hici, turizem i lindur nga njerez te cileve u erdhi paraja ne dore me menyra te diskutueshme dhe shpeshhere biles me trafiqe te paligjshme ose ne kufijt e legalitetit (border line).
Kjo do te thote qe turizmi ne ALB nuk u themelua dhe mbahet ne kembe nga njerez te ditur dhe qe kane studiuar Hoteleri, Katering, Shkolle Kuzhine apo Ristoracioni, Menaxhim/Administrim Bisnesi, Ekonomi dhe Planifikim/ etj etj dege te sektorit te bisnesit!
Thjesht disa katunare pa shkolle dhe me trike leshi (ndjese per fjalorin) u gjeten nga mbremja ne mengjes me leke plot neper duar dhe ato i investuan (nenkupto: i shplane/ i zbardhen/i legalizuan) ne sektorin e turizmit lidhur ngushte me ate te ndertimit.
Pikerisht ky eshte handikapi kryesor i turizmit ne Shqiperi dhe jo me kot cilesia e sherbimimeve eshte e dobet, profesionalizmi pertoke fare, deklarimi i "yjeve" ishte fakultativ (sipas qefit te gjithkujt), cmimet te pa kontrolluara dhe jashte linjes me vendet e Rajonit me tradite turistike te vjeter, etj etj problematika. Kjo eshte njera ane!
Ana tjeter: Turizmi nacional-popullor nga viset shqiptare perreth Shqiperise nuk eshte turizem elitar, pra si ai i hollandezeve, amerikaneve, britanikeve, francezeve apo danezeve apo ruseve, por eshte turizem "alla buk me damote dhe shalqi n'rone dhe me shishe Coca-Cola mbush me uje cesmje) pra turizem "varfanjak".
Ne rastin konkret qe po diskutojme, mendoj qe ky lloj turizmi (i hershem ne vite) vertet ja liroi pak lakun ne fyt turizmit shqiptar, por kurrsesi nuk do ta shpetoje ate nga problemi struktural qe ka: Themelimi i tij mbi para droge dhe trafiqesh te paligjshme, mungesa e visionit apo e kompeticionit me fqinjet.
Nese kete rradhe (kete vere) turizmi shqiptar nuk mori tatepjeten prej "patriotizmes me buk e damote me vete" , asgje nuk do ta shpetoje ate nga katastrofa e ardhshme kur "rubineti i marijuahanes se Ripjelljes-Rilindjes" te mbyllet me ose pa hir!
Do te jemi kompetitiv dhe cilesor kur te kemi sa me pak "Mihala" qe te turren tek xhami i pare i makines, dhe natyrisht edhe me te fuqishem per te perballuar situata te komplikuara si ajo e Covid-19!
 
Ne skemi as Turizmin si para 90 .. ku i kam shijuar Razmen.. durresin.. dajtin .. e shume cka ... sepse as natyren se kemi si me pare .
Njerezit pergjitsisht kane ber regres ne Shqiperi e sidomos ne kete fushe .. mungese sherbimi
Dhe me e theksuar per nje vend europian... mentaliteti qe nuk ndryshon dhe 30 vjet te tjera.
 
Nese do behen analiza mbi ecurine e turizmit postkomunist, do ishte mire qe analiza te ndahej ne periudha te ndryshme. Berisha, Nano, dhe Rama ndryshojn nga njeri tjetri (sfida te ndryshme, kushte te ndryshme, mentalitete te ndryshme).

p.s. kush thote "te gjithe jane njesoj" nuk eshte i interesuar te e verteta.
 
Un se kuptoj nje gje ? Vertet mendoni qe politika ose politikant si kan fut hundet ne cdo vend ?
Padyshim qe po .. por e pare nga kendveshtrimi im dhe qe eshte gati e pakapercyeshme.. eshte mentaliteti yne.. kemi mentalitet shume te ngurte.. gje qe ska Politik qe na e heq .. u munduan pak ne komunizem gjasme me emancipimin por jo .. tashme vej Re 2 ekstremet kohes qe jetojme....
 
Padyshim qe po .. por e oare nga kendveshtrimi im dhe qe eshte gati e pakapercyeshme.. eshte mentaliteti yne.. kemi mentalitet shume te ngurte.. gje qe ska Politik qe na e heq .. u munduan pak ne komunizem gjasme me emancipimin por jo .. tashme vej Re 2 ekstremet kohes qe jetojme....
Dhe ti mendon qe spo jetojm komunizmin? Veq demokraci ka emrin po he
 
Turizmin e bejne investitoret vizionare me politikat e duhura ekonomike dhe sociale, nuk e bejne qeverite!
Jam shume dakort.. edhe pse larje parash .. po si nuk doli nje te vej rregull .. jo aty po ktu .. jo me shume se 3 kate ndertesat etj etj
 
Dhe ti mendon qe spo jetojm komunizmin? Veq demokraci ka emrin po he
Prap mentaliteti djal .. mentaliteti ka tjeterkund rrenjen .. ka pas dhe spanja diktatur por njerezit jane te çilter .. te komunikueshem.. nuk u vete mendja direkt vetem per keq e shum cka ..
 
Prap mentaliteti djal .. mentaliteti ka tjeterkund rrenjen .. ka pas dhe spanja diktatur por njerezit jane te çilter .. te komunikueshem.. nuk u vete mendja direkt vetem per keq e shum cka ..
Oj anderr qe do behesh realitet qe mentaliteti te ndryshoje ?? mirpo mentaliteti asiher ska per te ndryshu sepse po edukohen dhe femijet me ket mentalitet
 
Sepse eshte lek pa mund ne shumicen e rasteve dhe kur leku eshte pa mund zarfi qe korrupton jo vetem qe ka kembe por edhe fluturon pa asnje lloj leje apo llogjike.?

Sa e sa raste investitoresh te huaj serioze ne fushen e turizmit jane larguar se qe ne takimin e pare u kane kerkuar leke.
Sa e sa raste i kane debuar.
Rasti i fundit i Miliarderit Libanez qe i thyen kembet ne mes te vendit diten per diell ne rrugen Rinas-Tirane.
Mire libanezi por kur degjova qe nje zonje me shume pushtet ne europe kish dasht te marre Borshin nen patronazh e ta bej si Mykonos.
Dhe sic pritej gjithcka u anollua sepse nuk rane dakort... kupton ti si Mykonos .. ku VIP-at e bptes o japin çelsat e dhomes nj tj ne ikje/ardhje ..
?
 
Nese do behen analiza mbi ecurine e turizmit postkomunist, do ishte mire qe analiza te ndahej ne periudha te ndryshme. Berisha, Nano, dhe Rama ndryshojn nga njeri tjetri (sfida te ndryshme, kushte te ndryshme, mentalitete te ndryshme).

p.s. kush thote "te gjithe jane njesoj" nuk eshte i interesuar te e verteta.
Me fal per nderhyrjen dhe "injorancen e limitizuar" qe posedoj!
Per cfare diference ndermjet tyre e ke fjalen?
- Ja ta shpjegon baba ty me dy rreshta sepse jam cun Durrsi dhe e njof mire situaten edhe pse kom 28/29 vjet qe jetoj jashte shtetit:
Gjate kohes se te paudhit SB, mori revansh dhe u formesua ideja dhe praktika e gabuar e teorise " Toke e xanun" pra kushdo qe vinte ne zonat bregdetare ngulte dy kalloma gardhi dhe me tabelen e famshme qe te pershkrova me siper!
Kjo beri qe vendasit, dhe pronaret e ligjshem te mbeteshin me gisht ne goje apo te punonin "roje varkash me qira" tek pronat e tyre!
Ne kohen e Fatos Nanos (bixhozci i thekur dhe pijanec me damke) mori udhe betonizimi i pare i vijes bregdetare, sidomos atij te Durresit, te gjithe dallaverexhinjt e politikes se Tiranes i ngulen thonjt e piset gjith zhul e gjak krimi, plazhit te Durrsit, prene plepa e pisha dhe ndertuan kanoqe-kanoqe (konak) deri ne reren e lagur aq shume saqe sot nuk kemi ku te vejme nje peshqir 1x1 m katror dhe jo me te ngulim nje cader.
Viti 2000-2002-2004 ishte katastrofe per ate qytet! I referohem atij qyteti sepse historikisht ishte ajka e turizmit nacional dhe internacional ne ALB.
Vijme ne kohen e Ripjelljes se E. Rames!
uh.... no comment!
Kryetari Ripjelljes cakton Vangjush Dakon si kryebashkiak, i cili njekohesisht eshte edhe pronar i firmes se betonit te lengshem 2D, i cili betonizoi extremisht cdo skaj te qytetit dhe te Plazhit te Durrsit, shkuli pisha dhe plepa, zgjeroi pa kufi dhe kriter ndertimet ne rere dhe ndoti biles edhe bregun duke hedhur inertet e gjoja Hoteleve Turistike!
Nuk flas fare per ujrat e zeza te kanalizimeve te ketyre Hoteleve Luksoze qe derdhen ne det te hapur prane pushuesve, biles aty ku lahen edhe femijet e vegjel.
Dallaveret e ripjellesit V.Dako nuk ka liber historie qe ti shkruaje, zhduken plazhet publike, rritet numri i shezlloneve ne menyre te sproporcionuar me hapesiren ne dispocion duke mos respektuar asnje kriter, shperthjene si kerpurdha kudo "pula t'pjekme e qofte zgare apo koka qingji" ne mes te pluhurit dhe zallamahise alla-Kalkuta te Indise , blihen dhe mbillen disa palma te qelbura dhe te semura me "xylela" (lloj semundje e pemeve) dhe zhduken parkimet e automjeteve duke u dhene hapesire te pa merituar apo te pa nevojshme tezgave te ambulanteve qe shesin breke, kanatjere, sytjena grashe dhe gomardare llastiku kalamojsh.
Eliminohet/ngushtohet korsia e dyte e automjeteve pra rruga behet vetem me dy korsi vajtje-ardhje nderkohe qe ne kohen e Dulles ishte me 4 korsi (2 vajtje dhe 2 ardhje) edhe pse kalonin asokohe vetem 3-4 automjete te qelbura si Xhipsi i Deges, Zisi i Portit, Zuk-u i NTSH me gurabie, dhe veturat e qeveritareve Fiat (Polski Fiat- prodhim polak per Fiat Italia)!!!
Atehere per cfar sfidash dhe konteksti politik me flet ti mua?
Te siguroj qe e gjithe klasa politke drejtuese e postkomunizmit eshte fajtore dhe ka kryer genocid ndaj turizmit ne pergjithsi dhe ndaj Durresit te lashte dhe antik ne vecanti, duke e shperfytyruar dhe duke i mohuar identitetin e tij historik.
Dallaveret qe te permenda, ia nxorri ne shesh fatkeqsisht termeti i vitit te kaluar!
Te mjaftojn kto fakte mer babe, apo don qe ta gdhijme sonte duke te sjelle te tjera dhe me detaje?
 
Mire libanezi por kur degjova qe nje zonje me shume pushtet ne europe kish dasht te marre Borshin nen patronazh e ta bej si Mykonos.
Dhe sic pritej gjithcka u anollua sepse nuk rane dakort... kupton ti si Mykonos .. ku VIP-at e bptes o japin çelsat e dhomes nj tj ne ikje/ardhje ..
?
Borshin e ka marre Argita Berisha. Informohu para se te shkruash.
 
Turizmin e bejne investitoret vizionare me politikat e duhura ekonomike dhe sociale, nuk e bejne qeverite!

Sigurisht plani strategjik dhe sistemi fiskal i qeverise e ben turizmin, politike sociale ktu kemi te bejme vetem me punesimin asgje tjeter

Eshte qeveria qe miraton dhe perzgjedh lejet e investitoreve, eshte qeveria qe krijon infrastukturen akomoduese per hoteleri turizmin perpos te tjerave. Eshte qeveria qe ben reklamimin/PR e cdo forme turizmi kombetar ne nivel global.
Eshte qeveria qe kerkon te zbatohen standartet e percaktuara per kategorizimin e yjeve apo cdo lloj parametri tjeter teknik ne fushen e sigurise ushqimore apo sigurise hoteliere.
Pra kur qeveria eshte inekzistente ath rrumpalla do zoteroje kudo. Eshte e thjeshte.

Nese ka shprese qe Shqiperia do behet ndonjehere 2 jane sektoret e ekonomise qe mund te lulezojne dhe ato jane:

1. Turizmi (malor bregdetar kulturor)
2. Bujqesia

Pyetja ime qe sdo dhe aq shume pergjigje eshte a ju intereson politikaneve ta zhvillojne sektorin e turizmit apo zbatojne marveshjen e fshehte me grekun qe tokat bregdetare qe jane perballe me grekun te lihen te pazhvilluara me ndertime dhe struktura hoteliere qe lejne per te deshiruar?
 
Qeveria eshrs alfa dhe omega ne cdo proces :)

Qeveria eshte strategji implementim mekanizem kontrrolli dhe zhvillim. Kshu duhet te jete dmth.
 
Back
Top