Trump ‘përfundon’ marrëdhëniet e SHBA-së me OBSH-në për shkak të Covid-19

sm-china-another-big-headache-for-thailand-300x192.jpg

Shtetet e Bashkuara do të përfundojnë marrëdhëniet e saj me Organizatën Botërore të Shëndetit në lidhje me trajtimin e pandemisë së koronavirusit, tha të premten Presidenti i Sh.B.A-së Donald Trump, duke e akuzuar agjencinë se po bëhet një kukull e Kinës.

Duke folur në Kopshtin Rozë në Shtëpinë e Bardhë, Trump tha se zyrtarët kinezë “injoruan detyrimet e tyre të raportimit” ndaj OBSH-së në lidhje me virusin që ka vrarë mijëra njerëz në të gjithë globin. “Kina ka kontroll të plotë mbi Organizatën Botërore të Shëndetit, pavarësisht se ka paguar vetëm 40 milion dollarë në vit në krahasim me ato që kanë paguar Shtetet e Bashkuara, që kapin vlerën e afërsisht 450 milion dollarë në vit,” tha ai.

Vendimi i Trump pason një premtim që u bë javën e kaluar nga Presidenti Kinez Xi Jinping për t’i dhënë 2 miliard dollarë OBSH-së gjatë dy viteve të ardhshme për ta ndihmuar atë në luftimin e koronavirusit. Shuma pothuajse përputhet me të gjithë buxhetin vjetor të programit të OBSH për vitin e kaluar.

Trump muajin e kaluar ndaloi fondet për organizatën me 194 anëtarë, pasi në letrën e 18 majit i dha OBSH-së 30 ditë të angazhohej për reformat. “Për shkak se ata nuk kanë arritur të bëjnë reformat e kërkuara dhe të nevojshme, ne do të përfundojmë sot marrëdhëniet tona me Organizatën Botërore të Shëndetit dhe do t’i ridrejtojmë ato fonde në të tjera organizata në të gjithë botën që i meritojnë dhe kanë nevoja urgjente për të zgjidhur problemet globale të shëndetit publik”, tha Trump të premten.

‘Absolutisht kritike’

Shtetet e Bashkuara aktualisht i kanë borxh OBSH-së më shumë se 200 milion dollarë kontribute, sipas faqes së internetit të OBSH-së. Uashingtoni gjithashtu jep disa qindra milion dollarë në vit në një fond vullnetar të lidhur me programe specifike të OBSH-së, si zhdukja e poliomielitit, HIV, hepatiti dhe tuberkulozi.

Kur e pyetën për vendimin e Trump, një zëdhënës i SHBA-së tha: “Ne kemi bërë thirje në mënyrë të vazhdueshme që të gjitha shtetet të mbështesin OBSH-në”. “OBSH është sistemi i paralajmërimit më të hershëm në botë për sëmundjet infektive”, tha Përfaqësuesja e Sh.B.A. Nita Lowey, një demokrate që kryeson Komisionin e Dhomës për Ndarjet. “Tani, gjatë një pandemie globale që ka kushtuar mbi 100,000 jetë amerikane, nuk është koha për ta vënë vendin më tej në rrezik”. France 24 / bota.al
 

Attachments

  • sm-china-another-big-headache-for-thailand-300x192.jpg
    sm-china-another-big-headache-for-thailand-300x192.jpg
    32.9 KB · Shikime: 0
  • sm-china-another-big-headache-for-thailand-300x192.jpg
    sm-china-another-big-headache-for-thailand-300x192.jpg
    32.9 KB · Shikime: 0

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
OBSH u perdor si karrem nga Kina.
Dekleratat ne fillim kane qene qe nuk kemi informacion qe corona mund te transmetohet nga njeriu tek njeriu (se ashu thoshte kina lol). U desh 1 muj qe ta pranoj qe eshte virus ngjites dhe 3 muaj te shpalle pandemine. ?‍♂️

Go Trump lol
 

The-Cook

Antarë i Respektuar
USA si te gjith Bota e dinin qe ne Dhjetor per Covid por vendosi per hir te ekonomis te mbante gjithcka hapur deri atere thoshte trumpi kina po ben pun te mrekullushme e thoshte virusi do iki ne prill si mrekulli do zhduket ktej andej ja lente fajin Obama e tjerve edhe sot se pranon qe faji ishte I ti mori vendimet von plus qe hoqi tgjith instutucionin qe kishte ber Obama me struktur qe per cdo epidemi te merrenin masa te shpejta ky Bukuroshi vendosi ti hiqte kshu qe Kot qe ja ve fajin tjerve kur ka qen warned nga Dhjetori ky a si Sala Jon nje cop mish me dy sy!
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
USA si te gjith Bota e dinin qe ne Dhjetor per Covid por vendosi per hir te ekonomis te mbante gjithcka hapur deri atere thoshte trumpi kina po ben pun te mrekullushme e thoshte virusi do iki ne prill si mrekulli do zhduket ktej andej ja lente fajin Obama e tjerve edhe sot se pranon qe faji ishte I ti mori vendimet von plus qe hoqi tgjith instutucionin qe kishte ber Obama me struktur qe per cdo epidemi te merrenin masa te shpejta ky Bukuroshi vendosi ti hiqte kshu qe Kot qe ja ve fajin tjerve kur ka qen warned nga Dhjetori ky a si Sala Jon një cop mish me dy sy!
Kur bota e dinte qe ne dhjetor atehere perse nuk ndaluam gjithcka e perse do lejonin hapur kufinjte te semureshin shtetasit e vete?


Mira SHBA-ja po udheheqet nga nje trup atehere a nuk i bie qe e gjithe europa e bota e tere te udhehiqet nga traperit e vete?
 
Kur bota e dinte qe ne dhjetor atehere perse nuk ndaluam gjithcka e perse do lejonin hapur kufinjte te semureshin shtetasit e vete?


Mira SHBA-ja po udheheqet nga një trup atehere a nuk i bie qe e gjithe europa e bota e tere te udhehiqet nga traperit e vete?


Lufta e 3te boterore nuk eshte e thene te behet me armatime bomba raketa por behet edhe me viruse baktere qe ndikojne ne ekuilibra ekonomie globale.

Per mendimin tim covid ishte lufte boterore qe tronditi gjithe tregjet ekonomike dhe po rivendos ekuilibra te rinj.

Trump kot ben si i indinjuar pasi USA eshte vendi i pare donator i WHOse. Mgjate sjellja e tij eshte politikisht korrekte per te distancuar USA qe ska gisht me kete gje.
 

The-Cook

Antarë i Respektuar
Lufta e 3te boterore nuk është e thene te behet me armatime bomba raketa por behet edhe me viruse baktere qe ndikojne ne ekuilibra ekonomie globale.

Per mendimin tim covid ishte lufte boterore qe tronditi gjithe tregjet ekonomike dhe po rivendos ekuilibra te rinj.

Trump kot ben si i indinjuar pasi USA është vendi i pare donator i WHOse. Mgjate sjellja e tij është politikisht korrekte per te distancuar USA qe ska gisht me kete gje.
Kjo e plus nje tjeter mbase idea ime por USA po humb krebilitetin si World Leader e kuptohet qe su pelqen nuk synon boten sic ka bere deri me tani nuk do habitem se e kan ba vet kta me djeni te plot
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Lufta e 3te boterore nuk është e thene te behet me armatime bomba raketa por behet edhe me viruse baktere qe ndikojne ne ekuilibra ekonomie globale.

Per mendimin tim covid ishte lufte boterore qe tronditi gjithe tregjet ekonomike dhe po rivendos ekuilibra te rinj.

Trump kot ben si i indinjuar pasi USA është vendi i pare donator i WHOse. Mgjate sjellja e tij është politikisht korrekte per te distancuar USA qe ska gisht me kete gje.
Edhe financiarisht eshte korrekte.

Po edhe ne lufterat e meparshme nuk domethene qe te behej me bomba.

Ka lloj lloj armesh. Ke para arm. Ke ndikim arm, ke arm arm, ke raketa arm etje.


Perendimi duhet te bashkohet si rrace e si ide.
Keshtu mund te mbaj superioritetin ndaj lindjes, e pjeseve te tjera te globit.
 
Kjo e plus një tjeter mbase idea ime por USA po humb krebilitetin si World Leader e kuptohet qe su pelqen nuk synon boten sic ka bere deri me tani nuk do habitem se e kan ba vet kta me djeni te plot

Ekonomine amerikane po e con per lesh qe kur erdhi ne 2017.
Nuk po e humb por po perpiqet me cdo mjet te rifitoje poziten ekonomike.Me ardhjen e trump ne pushtet borxhi publik nga diku ke 19 trillion usd shkoi ne 22 pike ca deri ne fillim te 2019 kjo pasi ai Bukuroshi investoi me shume ne programe te brendshme dhe ushtarake. Borxh kombetar nenkupton totalin e deficitit buxhetor vjetor ne terma ekonomike.

Sipas FMNse (Fondit Monetar Nderkombetar), USA ka borxhin me te larte ne krahasim me borxhin global, me pas vjen Japonia dhe Kina. Prishja e ketij ekuilibri ekonomik usa japoni kine mban dhe emrin covid.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Ekonomine amerikane po e con per lesh qe kur erdhi ne 2017.
Nuk po e humb por po perpiqet me cdo mjet te rifitoje poziten ekonomike.Me ardhjen e trump ne pushtet borxhi publik nga diku ke 19 trillion usd shkoi ne 22 pike ca deri ne fillim te 2019 kjo pasi ai Bukuroshi investoi me shume ne programe te brendshme dhe ushtarake. Borxh kombetar nenkupton totalin e deficitit buxhetor vjetor ne terma ekonomike.

Sipas FMNse (Fondit Monetar Nderkombetar), USA ka borxhin me te larte ne krahasim me borxhin global, me pas vjen Japonia dhe Kina. Prishja e ketij ekuilibri ekonomik usa japoni kine mban dhe emrin covid.
Hahahhaa


Ekonomise i shkaktovi dem humbja e punes nga mbylljet e stergjatura e te pavend te politikave te majta. Kur shtetet e majta mbyllen atehere kjo ndikon edhe ne ato vende qe ndenjen te ha hapura.


Ne presidencen e trumpit ekonomia u rrit.
 
Top