Te studiosh Online!

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Mgjesi forumiii :D
Si u zgjuat sot juve? Me eneergji? pozitiv? Gati per tu perballur me jeten?

Okay, drejt e ne teme:

Keni degjuar per online universities ju? Sigurisht qe po. Shume prej tyre jane te akredituar dhe ka me qindramijra studente te cilet ndjekin studimet online(nga e gjithe bota). SHume nga keto uni kane dhe tarifa jo fort te lira. Une po beja nje survey tani rreth e rrotull. Do doja ndonje mendim nga anetaret te cilet kane ndjekur studimet kryesisht, ose kane njohuri rreth kesaj metode studimi.

Mendoni se ja vlen te fillosh ndonje dege online?
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Te studiosh Online!

lol nam je! (e kupton vet). Ke harruar shqipen o gocë, gjysma gjysma shkruan
Veç fjalë të huaja ke futur aty. Ulu 5 :p

Përgjigjia ime është: Jo, nuk ja vlen.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Te studiosh Online!

Survay se di ca eshte. Po survey eshte si tip shqyrtimi.Lol. po kontrolloj kerkoj vezhgoj disa nga unit qe jane online neper bote :ad

Ti didi shif se ke shkruar fjalen "shqipen" gabim per vete. Lol. Vec 2-3 fjale jan anglisht mi.tjerat shqip jane. Cke qe me akuzon kot. Po pse sja vlen sipas teje? ;)

P.s.gjeta ku me pyetur dhe une.. :(
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Te studiosh Online!

Survay se di ca eshte. Po survey eshte si tip shqyrtimi.Lol. po kontrolloj kerkoj vezhgoj disa nga unit qe jane online neper bote :ad

Ti didi shif se ke shkruar fjalen "shqipen" gabim per vete. Lol. Vec 2-3 fjale jan anglisht mi.tjerat shqip jane. Cke qe me akuzon kot. Po pse sja vlen sipas teje? ;)

P.s.gjeta ku me pyetur dhe une.. :(

Në shqip quhet në mos gabofsha anketë, dhe kjo bëhet me qëllim studimi (pyetje- përgjigje).

Sa i përket studimit online edhe nga unë e ka një no go
Shumëçka mund të bësh në internet, por të studiosh, them se
e merr dikend në qafë. Je sidoqftë një lloj autodidakti,
dhe atë mundet njeriu ta bëjë kur të don.


Mirëpo, kjo është përgjigja ime nëse studimi është vetëm me shkrim,
por nëse prezenca yte kërkohet nëpërmes videokonferencave,
atëherë deridiku do t'i jepja një Po të vogël.
Kjo po e vogel është sepse gjithmone njeriu ka mundësinë të bëjë
manipulime. Në ditë të sotme po ka lloj-lloj hakeri që është në gjendje
gjithëçka të manipulojë. Pra vjen edhe besueshmëria në pyetje.
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Te studiosh Online!

Mgjesi forumiii :D
Si u zgjuat sot juve? Me eneergji? pozitiv? Gati per tu perballur me jeten?

Okay, drejt e ne teme:

Keni degjuar per online universities ju? Sigurisht qe po. Shume prej tyre jane te akredituar dhe ka me qindramijra studente te cilet ndjekin studimet online(nga e gjithe bota). SHume nga keto uni kane dhe tarifa jo fort te lira. Une po beja nje survey tani rreth e rrotull. Do doja ndonje mendim nga anetaret te cilet kane ndjekur studimet kryesisht, ose kane njohuri rreth kesaj metode studimi.

Mendoni se ja vlen te fillosh ndonje dege online?

Po personalisht kam dëgjuar për studimet që zhvillohen nga distanca, madje kam zhvilluar dhe unë një studim për ketë temë mbi dallimet që kanë me studimet klasike në afërsi.
E para Universitete të njohura në botë ofrojnë kurse online të cilat më pas të certifikojnë, certifikatë kjo e cila ka njohje ndërkombëtare për shkak të rëndësisë që mund të ketë ai Universitet dhe namit që ka në botë.
E dyta ka Universitete sot që ofrojnë programe të studimit bachelor dhe master, e të cilat kanë marrë akreditime nga vendet ku janë të vendosura, por që njohja e diplomës nga vendi i origjinës në vendin ku është studenti mund të paraqitet si problem, për shkak të faktit se studimi në distancë është tematikë e re, dhe jo fortë mirë e pranuar në vendet në zhvillim, ku edhe i përket gjeografia shqiptare.
E treta, ka dhe universitete të tilla, universitete u thënçin të cilat janë si punë "kioske" të diplomave, ku pseudo student marrin diplomë e cila edhe mund të zhvillohet për ngritje akademike. (ka dhe te ne raste të tilla ku politikanë të njohur kanë "doktoruar" në të tilla Universitete, pa ndjekur asnjë kurs as në distancë e as duke qenë fizikisht i pranishëm.

Në përfundim dua të theksoj se varet se cili është universiteti, nami i tij, dhe cilët janë profesorët të cilët paraqesin ligjëratat. Kryesisht forma e vlerësimit më sa kam parë është me dorëzim të projekteve, të cilat më pas vlerësohen nga profesori në fjalë i cili dhe të vendos notën, me mundësi përmirësimi dhe komunikimi me forma teknologjike të komunikimit.
Unë do të ndjekja një kurs të tillë pa pikë problemi, sigurisht duke dëgjuar ligjëratat e incizuara në kohën e lirë dhe përgatitjen e projekteve dhe temave në kohen me optimale në mënyrë që suksesi të mos mungoj.

Shpresoj që isha në temë.
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Te studiosh Online!

Survay se di ca eshte. Po survey eshte si tip shqyrtimi.Lol. po kontrolloj kerkoj vezhgoj disa nga unit qe jane online neper bote :ad

Ti didi shif se ke shkruar fjalen "shqipen" gabim per vete. Lol. Vec 2-3 fjale jan anglisht mi.tjerat shqip jane. Cke qe me akuzon kot. Po pse sja vlen sipas teje? ;)

P.s.gjeta ku me pyetur dhe une.. :(


lol o e poshtër! Pse njësoj është kur përdorë fjalë të huaja me një gabim thjesht ngatërrim shkronjash ë?!

Dëgjo, varet nga dega që dikush zgjedh se ka ato që mund ti mësosh vetëm ka dhe nga ato që duhet patjetër
ndihma ose më saktë shpjegimi i një mësuesi. Kjo sdo të thotë që dikush nuk mund të mësoj për hesap të tij jo, thjesht duhet përvoja e dikujt që e ka jetuar dhe mësuar para teje. Ndaj jam kundër, për mua është e rëndësishme
të përballesh me një mësues të tillë. Fakti që ti mund të paraqitesh në orët e mësimit, dëgjon, shkruan, mëson, pyet..
këto smund ti bësh online. ثshtë e vërtet që të japin mundësi të ndryshme por sdo jetë asnjëherë si përvoja reale.

Kaq kisha!

Ps. Po vë duart para, na fal nqs kemi bërë ndonjë gsbim ë :p
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Te studiosh Online!

lol o e poshtër! Pse njësoj është kur përdorë fjalë të huaja me një gabim thjesht ngatërrim shkronjash ë?!

Dëgjo, varet nga dega që dikush zgjedh se ka ato që mund ti mësosh vetëm ka dhe nga ato që duhet patjetër
ndihma ose më saktë shpjegimi i një mësuesi. Kjo sdo të thotë që dikush nuk mund të mësoj për hesap të tij jo, thjesht duhet përvoja e dikujt që e ka jetuar dhe mësuar para teje. Ndaj jam kundër, për mua është e rëndësishme
të përballesh me një mësues të tillë. Fakti që ti mund të paraqitesh në orët e mësimit, dëgjon, shkruan, mëson, pyet..
këto smund ti bësh online. ثshtë e vërtet që të japin mundësi të ndryshme por sdo jetë asnjëherë si përvoja reale.

Kaq kisha!

Ps. Po vë duart para, na fal nqs kemi bërë ndonjë gsbim ë :p

PO keshtu po, varet nga dega mund te themi, por jo s'ja vlen direkte, Lol..

Ne fakt me pelqeu sqarimi i Vetonit, varet sh dhe nga universiteti. Psh, Ka universitete te cilat funksionojne vetem me dhenie te materialit ne pdf, por ka te tjere ku funksionojne me vidiokonferenca. Madje nje shoqe imja po me thosh se s'mundet te mungoje asnje dite pasi merret dhe mungesa dhe s'mund te pergjigjet dikush ne vend te saj pasi dhe zeri ish i regjistruar. NUk po them qe eshte njesoj si universiteti tradicional, kj onuk diskutohet, ama kur ti punon dhe ke deshire te besh dicka per hobi, me duket mundesi e mire kjo mua, pasi e planifikon ti kohen tende.


@Veton, lexova ate pjesen ku thua qe sh politikane kane doktoruar ne universitete te tilla. Ore ne fakt une them se doktoratura apo masteri eshte me kollaj sesa fakulteti per tu ndjek online. Une masterin e pare e kam bere me coursework dhe padyshim online s'u bente dot, pasi ishte dege praktike, lidhej me projektet live etj. Ama te dytin po e bej me research. Vec 2 lende kam patur e pastaj e gjitha eshte pune individuale rreth kerkimit qe bej. Ato konsulta qe bej me profesorin 1 here ne 2 javesh sh mire mund ti besh dhe me email. Nejse, Une akoma s'kam vendos gje jo, pa mbyll kete qe jam ne perfundim, ama ju faleminderit per sugjerimet :)..
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Te studiosh Online!

PO keshtu po, varet nga dega mund te themi, por jo s'ja vlen direkte, Lol..

Ne fakt me pelqeu sqarimi i Vetonit, varet sh dhe nga universiteti. Psh, Ka universitete te cilat funksionojne vetem me dhenie te materialit ne pdf, por ka te tjere ku funksionojne me vidiokonferenca. Madje nje shoqe imja po me thosh se s'mundet te mungoje asnje dite pasi merret dhe mungesa dhe s'mund te pergjigjet dikush ne vend te saj pasi dhe zeri ish i regjistruar. NUk po them qe eshte njesoj si universiteti tradicional, kj onuk diskutohet, ama kur ti punon dhe ke deshire te besh dicka per hobi, me duket mundesi e mire kjo mua, pasi e planifikon ti kohen tende.

Po per te bere qejfin ta thash po he :p

Une nuk do arrija te nisja nje universitet online pasi kam bere ate tradicional.
Jane shume larg me njera tjetren e me duket absurde. Ndaj se di si te shkojn
keto ide ne mendje. Lol.
Per mendimin tim, ka shume pak dege qe mund ti besh online, do vecoja vetem
ato qe kane te bejn me teknologjin ose ndonje tjeter te ngjashme. Ato qe kane te
bejn me shkencat dmth gjithcka qe duhet te argumentohet gjate e gjere smund ti
besh online.

Gjithsesi secili ka mendimin e vet, ty te eshte fiksuar tani, skam cte bej. :)
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Te studiosh Online!

Po per te bere qejfin ta thash po he :p

Une nuk do arrija te nisja nje universitet online pasi kam bere ate tradicional.
Jane shume larg me njera tjetren e me duket absurde. Ndaj se di si te shkojn
keto ide ne mendje. Lol.
Per mendimin tim, ka shume pak dege qe mund ti besh online, do vecoja vetem
ato qe kane te bejn me teknologjin ose ndonje tjeter te ngjashme. Ato qe kane te
bejn me shkencat dmth gjithcka qe duhet te argumentohet gjate e gjere smund ti
besh online.

Gjithsesi secili ka mendimin e vet, ty te eshte fiksuar tani, skam cte bej. :)

Haha.. Sa mire me njeh tashme :)..
Po u fiksova une i shkoj deri ne fund, haha..
Me shkojne sepse kur punon full time s'mund te ndjekesh klasat cdo dite moj vajze.Do thuash ti, c'te duhet ty tani perderisa e ke profesionin. Po ja per mbushje shpirterore dhe t'i plotsoj qefin fiksimit, Lol. Kur te behesh sa une do me kuptosh :p (me pun e familje flas)
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Te studiosh Online!

E pse nuk ja vlenka?

Ku ka me mire te te jepet kjo mundesi , nderkohe qe ne te njenten kohe mund edhe te punosh , Apo ti biesh botes anembane. Universitet jane per mosha te rritura, ku une personalisht mendoj qe te detyrohesh te Shkosh tere javen ne shkolle ne k'te Moshe eshte humbje kohe nga jeta e jote . Sigurisht qe varet nga deget Por ato dege ore qe nuk kerkojne praktike ( ose jashte oreve te praktikes) per Mua eshte humbje kohe qe te detyrohesh attendesh Unin.. Nderkohe qe une mund edhe te studioj edhe te punoj/merrem/rregulloj jeten/veten time .

Ne fakt une mendoj qe shume dege , nuk jane fare te nevojshme per Universitet... K'to punet e universiteteve jane te lidhura me burokracine ,k'tu ku jetoj une I Kane bêre shume shtrenjte ... Perse u dashka te Paguash qe te studiosh ? Nderkohe qe ta kerkon puna me domosdo , dhe nese ta kerkon puna, perse shteti te Ben te paguash qimet e kokes Por nuk te guaranton punen .. Absolutisht c'menduri, leke te thata direkt ne xhepin e tyre .. E plus harxhimet qe paguan lart e Poshte , plus ca vite minus nga jeta e jote sepse je I /e detyruar te shkosh te marresh pjese sepse merr mungesen/perjashtohesh. Mah .

Jam shume Dakort me studimet online .
 
Redaktimi i fundit:

Ketrush

Anëtar i ri
Mgjesi forumiii :D
Si u zgjuat sot juve? Me eneergji? pozitiv? Gati per tu perballur me jeten?

Okay, drejt e ne teme:

Keni degjuar per online universities ju? Sigurisht qe po. Shume prej tyre jane te akredituar dhe ka me qindramijra studente te cilet ndjekin studimet online(nga e gjithe bota). SHume nga keto uni kane dhe tarifa jo fort te lira. Une po beja nje survey tani rreth e rrotull. Do doja ndonje mendim nga anetaret te cilet kane ndjekur studimet kryesisht, ose kane njohuri rreth kesaj metode studimi.

Mendoni se ja vlen te fillosh ndonje dege online?
????
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Ne kto kohe te veshtira ku eshte duke na rene produktiviteti mir eshte me i fut ndonje kurs online.
 

Monique

With or Without u
Veshtire me duket per ata qe duhet te ndjekin klasat online dhe nese ti ke ndonje pyetje duhet te presesh te te vije rradha per ta bere kete
por nese ekziston deshira e mire dhe vullneti , patjeter qe behet

Mbaj mend ne nje intership , qe kishte edhe student online
por sa here te benin ndonje pyetje, ishim ne si kucedra qe slinim rradhe dhe Ermilenda Meksi detyrohej ti thosh mi shkruani pyetjet se ju pergjigjem me pas :p
 

Landa 1

Antarë i Respektuar
Veshtire me duket per ata qe duhet te ndjekin klasat online dhe nese ti ke ndonje pyetje duhet te presesh te te vije rradha per ta bere kete
por nese ekziston deshira e mire dhe vullneti , patjeter qe behet

Mbaj mend ne nje intership , qe kishte edhe student online
por sa here te benin ndonje pyetje, ishim ne si kucedra qe slinim rradhe dhe Ermilenda Meksi detyrohej ti thosh mi shkruani pyetjet se ju pergjigjem me pas :p
Varet cfare niveli ka shkolla !
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Dhe Soli kurre nuk e nisi nje universitet online lool

Ama, akademi dhe kurse gjuhe kam bere, jap edhe vete!
Ndaj jam per nje Pro te madhe!
 

Rinaa

mjau
nese ben self studies esht ok
nese duhet te japesh provime me duket jopraktike
jam per old fashion way
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Paj studimet jane qeshtje vullnetit tat. Nuk se te therret kush me zor aty. Pastaj suksesi ne studime nuk se varet shume sa online dhe sa offline je. Ai varet nga perkushtimi, vullneti dhe cfare i ke vu vetes si objektive. Nese qellimi yt eshte i sakte dhe vullneti ste mungone suksesi do te jete i padiskutueshem. Rendesi edhe ku po studion online.
 
Top