Te jetosh ne mal apo ne fshat: te plak apo te rinon?

Varet me çfare syri e sheh , por une mendoj që të rinon , flas per ne kete vend ku ndodhem une , edhe se une jetoj ne qytet them fshati te rinon , sigurisht jashte vëndit tim te lindjes .Nese flasin per fshatrat e shqiperisë plakesh brenda 5 viteve .
 
Edhe unë si do tjerë prodhim fshati ? Por kam qenë nga ata me fat.
1- sepse vij nga zona veri perëndimore e MV ku të ardhurat kanë qenë europiane perëndimore.
2- fëmija më i vogël, ska nevojë të shkruaj më shumë ?
3- koha e komunizmit ku mirëqenia ka qenë standarde.

Tani jam dakord me disa forumist se ka jetë të vështirë në fshat, por në qytet nuk ka?
Shumë vite të jetës i kam frymuar në qytet disa kilometra afër metropoleve. Dhe të them të drejtën, zhurmën e qytetit e dua vetëm për fundjavë me shoqërinë.
Nuk do ndrroja fshatin me qytetin kurrë ?
 
Redaktimi i fundit:
Mu sme pelqen fshati qe te jetoj atje. E pelqej hajt te shkoj 1 dit .vetem kaq.me pelqen re jetoj ne qytet
 
Puna eshte se nuk po krahasohet fshati me qytetin, tema eshte: Jetesa ne fshat/mal te plak apo te rinon
 
Ne gjithe evropen fshati te rinon, vetem ne shqiperi te pleqeron para kohe.
Rruge makine te hajrit gjysma e fshatrave skane.
Tokat shumica i punojne akoma me mjete rrethanore, shat, lopate, mzat lol
Qendren me te afert shendetesore e kane 2-3 ore larg.
Dhe ushqimin Bio qe prodhojne e shesin t'shkretit nqytet per dy lek.
Ndersa vete hane gjithe dimrit groshe, patate e pasterma, e nga mos plakesh kshu lol.

I vetmi fshat qe te rinon ne Shqiperi është rolling hills (tiron), ska damote dhe speca tmush aty por vetem kaviar nga fshatar te zbritur mbas viteve 90 qe su ka thon njeri deri msot pune e mbare.
Puna është se nuk po krahasohet fshati me qytetin, tema është: Jetesa ne fshat/mal te plak apo te rinon

Po normal te plak qyteti prej ndotjes se ambjentit, te rinon fshati prej ajrit ujit dhe ushqimit te paster.
 
Të rinon nëse flasim në përgjithësi dhe bazuar në hulumtime shkencore.
 
Thashethemet te mplakin dmth? Ketu dole...?
Jo, e kisha fjalen qe thashethemet jane faktor qe cojne ne plakje dhe dhashe si shembull kete: Njerezit mendojne se te vraposh eshte jetike, po te medhenjte e fshatit nuk e kuptojne perse te vrapoje njeriu kur nuk ka ndonje pune keshtu qe i ndrydh lirine. Nga ana tjeter thashethemet jane ato qe nuk e lejojne individin te marri kujdesin e duhur ndaj vetes si ate shendetesor, si ate estetik sepse nqs shkon tek mjekja e lagjes, nje informacion qe deshiroon ta mbash personale, ajo e shnderron ne teme diskutimi e nga ana tjeter nqs ke nje problem shendetesor nuk shkon dot ne spital pa u intervistuar ku po shkon, prandaj edhe semundje agravojne. nqs dikush trajtohet estetikisht, e quajne tradhetare.
 
Jo, e kisha fjalen qe thashethemet jane faktor qe cojne ne plakje dhe dhashe si shembull kete: Njerezit mendojne se te vraposh është jetike, po te medhenjte e fshtit nuk e kuptojne perse te vrapoje njeriu kur nuk ka ndonje pune keshtu qe i ndrydh lirine. Nga ana tjeter thashethemet jane ato qe nuk e lejojne individin te marri kujdesin e duhur ndaj vetes si ate shendetesor, si ate estetik sepse nqs shkon tek mjekja e lagjes, një informacion qe deshiroon ta mbash personale, ajo e shnderron ne teme diskutimi e nga ana tjeter nqs ke një problem shendetesor nuk shkon dot ne spital pa u intervistuar ku po shkon, prandaj edhe semundje agravojne. nqs dikush trajtohet estetikisht, e quajne tradhetare.
Ke te drejte Sofi.
 
Jo, e kisha fjalen qe thashethemet jane faktor qe cojne ne plakje dhe dhashe si shembull kete: Njerezit mendojne se te vraposh është jetike, po te medhenjte e fshatit nuk e kuptojne perse te vrapoje njeriu kur nuk ka ndonje pune keshtu qe i ndrydh lirine. Nga ana tjeter thashethemet jane ato qe nuk e lejojne individin te marri kujdesin e duhur ndaj vetes si ate shendetesor, si ate estetik sepse nqs shkon tek mjekja e lagjes, një informacion qe deshiroon ta mbash personale, ajo e shnderron ne teme diskutimi e nga ana tjeter nqs ke një problem shendetesor nuk shkon dot ne spital pa u intervistuar ku po shkon, prandaj edhe semundje agravojne. nqs dikush trajtohet estetikisht, e quajne tradhetare.
Ku jeton ti mi xhane?
 
3.8km nga qendra e qytetit ose 1 km nga një """autostrade""" e rendesishme
Une e kuptoj kete pjesen e paragjykimit... por kjo eshte pjese e njerezimit.. ska te bej me fshatin . Perkundrazi paragjykimet me te medha i kam hasur ne qytet si dhe ne emigrim. Ku prisja qe njerezit te jene openminde. Lufto per ate cka do...askund sdo e gjesh shtruar. Bind veten qe po ben te drejten dhe goo!
 
Une e kuptoj kete pjesen e paragjykimit... por kjo është pjese e njerezit.. ska te bej me fshatin . Perkundrazi paragjykimet me te medha i kam hasur ne qytet si dhe ne emigrim. Ku prisja qe njerezit te jene openminde. Lufto per ate cka do...askund sdo e gjesh shtruar. Bind veten qe po ben te drejten dhe goo!
Besoj se Sofit i mungon kjo,dhe mbase mbeshtetje edhe nga jashte.
 
Nje miku im... Si do ishte bota nese kafshet do flisnin, me pyti dikush. Po ja, i thashe, sa te coheshim ne mengjes do degjonim zogjte nga dritarja tu knu kong dashnije per partneret e tyre, pastaj sa te hapnim deren e dhomes do vinte macja shpise duke bertit: "Du buke, du buke, du buke","shpejt se me haet, shpejt se me haet". Pastaj do dilnim ne oborr dhe do na vinte qeni duke tund bishtin e duke u perkedhel te komet tona duke thene: "Sa i/e mire je, lum une qe jam qeni jot, te du shume, do me japesh pak buke te lutem??". Pastaj do shkoje me pa kafshet e kopshtit zoologjik dhe do degjoje te bertitura: "Na lironi o sh**dhata njerez, o legena, ca ju kemi bo qe na trajtoni keshtu si te burgosurit qe kane kry krime?? Nje jete eshte, pse duhet ta kalojme kete jete mes 4 mureve vetem me knaq ju deshirat tuaja??" dhe me vone do degjohej zoni luanit: "ca shikoni mer ju q****a robte, vetem mos dalsha nga ketu po copa copa do ju boj". Pastaj do shkonit ne fshat dhe do degjonit kuajt e karroces tu thone: "a ke ne men me ndalu se ma more shpirtin, skam me fuqi, apo se ke ngarku dhe karrocen plot. Te pakten mos me godit me kamzhik se me dhemb kurrizi, te lutem". Pastaj do vinte orari te mileshin lopet dhe do degjoje lopet tu thone: "Mos aq fort se me dhemb cica, e moret te gjithe qumshtin, po vici im ca do pije????" Pastaj siper nje catie do degjonit nje sherr te forte: "-Me lesho o legen mashkull se sdu ta boj me ty..+Kujt i thu legen ti mi ku*v muti, rri drejt e rri urte se ti mora te shtate shpirtrat", eshte sherri midis dy maceve qe bejne seks. Pastaj do degjonit nje dele duke qare me fjalet: Ku eshte djali im?? ma ktheni ju lutem", vajtimi i nje deles nene qe i kane therr te birin, qingjin e vogel, por ajo nuk e din. Pastaj do afroheshit afer kotecit te pulave dhe do degjonit pulat tu i bertit personit qe mbledh vezet: "Mos i mer o qelbesire, hajde dil nga koteci, nuk u ngope kurre, cdo dite nje muhabet, pse per ty e sakrifikoj Faqen dhe duroj dhimbjet cdo dite kur nxjerr vezet une??" p.s. Nejse me pak fjale me mire qe nuk flasin kafshet se do na kpusnin shpirtin. Lol
 
Nje miku im... Si do ishte bota nese kafshet do flisnin, me pyti dikush. Po ja, i thashe, sa te coheshim ne mengjes do degjonim zogjte nga dritarja tu knu kong dashnije per partneret e tyre, pastaj sa te hapnim deren e dhomes do vinte macja shpise duke bertit: "Du buke, du buke, du buke","shpejt se me haet, shpejt se me haet". Pastaj do dilnim ne oborr dhe do na vinte qeni duke tund bishtin e duke u perkedhel te komet tona duke thene: "Sa i/e mire je, lum une qe jam qeni jot, te du shume, do me japesh pak buke te lutem??". Pastaj do shkoje me pa kafshet e kopshtit zoologjik dhe do degjoje te bertitura: "Na lironi o sh**dhata njerez, o legena, ca ju kemi bo qe na trajtoni keshtu si te burgosurit qe kane kry krime?? Nje jete eshte, pse duhet ta kalojme kete jete mes 4 mureve vetem me knaq ju deshirat tuaja??" dhe me vone do degjohej zoni luanit: "ca shikoni mer ju q****a robte, vetem mos dalsha nga ketu po copa copa do ju boj". Pastaj do shkonit ne fshat dhe do degjonit kuajt e karroces tu thone: "a ke ne men me ndalu se ma more shpirtin, skam me fuqi, apo se ke ngarku dhe karrocen plot. Te pakten mos me godit me kamzhik se me dhemb kurrizi, te lutem". Pastaj do vinte orari te mileshin lopet dhe do degjoje lopet tu thone: "Mos aq fort se me dhemb cica, e moret te gjithe qumshtin, po vici im ca do pije????" Pastaj siper nje catie do degjonit nje sherr te forte: "-Me lesho o legen mashkull se sdu ta boj me ty..+Kujt i thu legen ti mi ku*v muti, rri drejt e rri urte se ti mora te shtate shpirtrat", eshte sherri midis dy maceve qe bejne seks. Pastaj do degjonit nje dele duke qare me fjalet: Ku eshte djali im?? ma ktheni ju lutem", vajtimi i nje deles nene qe i kane therr te birin, qingjin e vogel, por ajo nuk e din. Pastaj do afroheshit afer kotecit te pulave dhe do degjonit pulat tu i bertit personit qe mbledh vezet: "Mos i mer o qelbesire, hajde dil nga koteci, nuk u ngope kurre, cdo dite nje muhabet, pse per ty e sakrifikoj Faqen dhe duroj dhimbjet cdo dite kur nxjerr vezet une??" p.s. Nejse me pak fjale me mire qe nuk flasin kafshet se do na kpusnin shpirtin. Lol
Ajo sh**dhata duhet te jete rrugac sipas forumit ?

Mendo kafshen qe adaptohet...o rrugac ia ben
 
Po te jetosh shume ne fshat ka rrezik me zene dashnore ndonje lope:mad:
 
Diku ne 1993 und shfaq per her te pare, filmi i anlmuar "revolucioni i kafsheve " @Marla .
Aty realiteti eshte dhe me i spikatur lol
 
Nje miku im... Si do ishte bota nese kafshet do flisnin, me pyti dikush. Po ja, i thashe, sa te coheshim ne mengjes do degjonim zogjte nga dritarja tu knu kong dashnije per partneret e tyre, pastaj sa te hapnim deren e dhomes do vinte macja shpise duke bertit: "Du buke, du buke, du buke","shpejt se me haet, shpejt se me haet". Pastaj do dilnim ne oborr dhe do na vinte qeni duke tund bishtin e duke u perkedhel te komet tona duke thene: "Sa i/e mire je, lum une qe jam qeni jot, te du shume, do me japesh pak buke te lutem??". Pastaj do shkoje me pa kafshet e kopshtit zoologjik dhe do degjoje te bertitura: "Na lironi o sh**dhata njerez, o legena, ca ju kemi bo qe na trajtoni keshtu si te burgosurit qe kane kry krime?? Nje jete eshte, pse duhet ta kalojme kete jete mes 4 mureve vetem me knaq ju deshirat tuaja??" dhe me vone do degjohej zoni luanit: "ca shikoni mer ju q****a robte, vetem mos dalsha nga ketu po copa copa do ju boj". Pastaj do shkonit ne fshat dhe do degjonit kuajt e karroces tu thone: "a ke ne men me ndalu se ma more shpirtin, skam me fuqi, apo se ke ngarku dhe karrocen plot. Te pakten mos me godit me kamzhik se me dhemb kurrizi, te lutem". Pastaj do vinte orari te mileshin lopet dhe do degjoje lopet tu thone: "Mos aq fort se me dhemb cica, e moret te gjithe qumshtin, po vici im ca do pije????" Pastaj siper nje catie do degjonit nje sherr te forte: "-Me lesho o legen mashkull se sdu ta boj me ty..+Kujt i thu legen ti mi ku*v muti, rri drejt e rri urte se ti mora te shtate shpirtrat", eshte sherri midis dy maceve qe bejne seks. Pastaj do degjonit nje dele duke qare me fjalet: Ku eshte djali im?? ma ktheni ju lutem", vajtimi i nje deles nene qe i kane therr te birin, qingjin e vogel, por ajo nuk e din. Pastaj do afroheshit afer kotecit te pulave dhe do degjonit pulat tu i bertit personit qe mbledh vezet: "Mos i mer o qelbesire, hajde dil nga koteci, nuk u ngope kurre, cdo dite nje muhabet, pse per ty e sakrifikoj Faqen dhe duroj dhimbjet cdo dite kur nxjerr vezet une??" p.s. Nejse me pak fjale me mire qe nuk flasin kafshet se do na kpusnin shpirtin. Lol
???????
 
Ne shqiperi .me kushtet qe kemi nuk jetohet ne fshat
Keshtu qe po rri me mire ku jam ne qytet
 
Back
Top