Te jetosh ne mal apo ne fshat: te plak apo te rinon?

Dikur ne nje diskutim te gjate ne nje tavoline,beheshin debate te ndryshme mbi ceshtje sociale dhe jetesa ne pergjethsi,stili i zonave,qytet ,fasht ,krahinor,etj etj.
Tani ne pertes per te shtjelluar shume element dhe kendveshtrime po perdor te njejten shprehje qe pata mbylle diskutimin atehere:
Nuk eshte dicka e lumtur ne jete, te jesh nje femije ballkonesh te betonizuara ne qytet.
Inkubatoret e krijuara nga njeriu ne masen e nje asfiksimi ndaj natyres dhe copezave origjinale te saj,shpesh nuk eshte nje zhvillim por nje shkaterrim shpirteror dhe jo vetem.

Keshtu qe kush ka mundesine e nje jete ne fshat,eshte dicka luksi tashme .
Ne ne shqiperi kemi veshtersi sepse fshati s`ka projekte,s`ka ndihme nga qeveria.pra lodhja eshte ekstreme,dhe perseri ata nuk arrijne te sigurojne nje jetese me nje standart te kenaqshem.
Por nese fermeri do trajtohej sic trajtohet neper bote,do e kuptonim me drejt se si rrjedh paqesia e jeteses ne fshat.
Por dua te cilsoje kush s`ka fjete me natyren qafe per qafe,s`mund t`ia dij lumturine asaj,eshte si puna kur nje qe s`ka dashuruar kurre te flet per dashurine. :))
 
Keto qenkan vilat zviceriane te zonjes Bovari lool lool lool lool lool
Jo @sofia jane shtepi te thjeshta ne Suedi.
Ka njerez plot, pothuaj 70%, investojne ne shtepi te tilla te dyta, i perdorin per vete dhe njekohesisht i leshojne ne airbnb me qera.

Jo pa qellim thash : varet se si e bejme jeten, nuk kam se çfare te flas per nje vend ne tranzicion 40 vjecar...

Por di qe fshati dhe katundi kishte tjeter jete dikur.
Per te gjykuar duhen lene menjane nostalgjite,
sot koncepti i fshatit eshte kthyer ne nje nevoje nostalgjike me shume sesa nje menyre jetese, per mentalitetin Shqipetar.
@Endrra mos shif shume filma se nuk eshte si thua ti... NY eshte 1 nga metropolet e globit jo vetem te USA, normal ka edhe njerez qe fluturojne nga 4 ore me avjon per te shkuar ne pune ne NY...
Por nuk jam dakord kur thua duhet te besh 2-3 pune per te mbajt nje standard, 2-3 pune mund te jene punet e rendomta dhe sigurisht nuk behet fjale per standarde por per mbijetese. Ne NY ka edhe njerez, Shqipetar qe punojne sa ju do qejfi paguhen sa ju do qejfi dhe jetojne ne fshat sa ju do qejfi!
23398231-AE92-435C-92E8-F92A3296B60E.jpegB33DBEC1-B82F-498B-845C-2E1AC2C8FD69.jpeg

Nuk ka vend per dramatizim! Ja pershembull ti @Endrra si fshatare sa autobuz e metro nderron ?! Nuk ma do mendja se vuan, perkundrazi ben nje jete mbi normalen perderisa ke kohe e horizont per te shpenzuar ne forum :p
Thjesht jane 2 menyra te ndryshme jetese, seicila ka anet pozitive dhe negative, por pa dyshim qe mund te nderthuren. Persa i perket diferences mes njerezve ne fshat dhe qytet, fatkeqsisht ne Shqiperi pervec fshatrave rreth Tiranes, dhe disa zonave ku ka emigracion masiv, gjith pjesa tjeter kan mentalitet te prapambetur.
Ka edhe dicka thelbesore qe lidhet me gjith kete, ekonomia dhe arsimi ! Sot ne Shqiperi ka familje ne fshat qe nuk perballojne dot qendrimin ne konviktet shteterore te nje femije student!
Keshtu dite pas dite, vit pas viti eshte thelluar hendeku, nuk eshte thjesht djalekt kur themi katund dhe fshat, katundar dhe fshatar.

Nuk kane te krahasuar puna fizike dhe hallet e perditshme te nje njeriu qe jeton ne fshat me punet dhe hallet e nje njeriu qe jeton ne qytet (siguria e punes, stresi, ndotja e ambjentit, rremuja sociale, krimi etj)

Per ta mbyllur po ju citoj shprehjen : “qumeshtin dhe gjalpin ja doni fshatit, por djemte nuk ja pelqeni...”

Ndoshta e keni harruar fshatin ku Beni mesoi te hecte vete...

Fshati te rinon fizikisht dhe menderisht, qyteti te plak, kjo eshte statistikore.
 
Jo @sofia jane shtepi te thjeshta ne Suedi.
Ka njerez plot, pothuaj 70%, investojne ne shtepi te tilla te dyta, i perdorin per vete dhe njekohesisht i leshojne ne airbnb me qera.

Jo pa qellim thash : varet se si e bejme jeten, nuk kam se çfare te flas per një vend ne tranzicion 40 vjecar...

Por di qe fshati dhe katundi kishte tjeter jete dikur.
Per te gjykuar duhen lene menjane nostalgjite,
sot koncepti i fshatit është kthyer ne një nevoje nostalgjike me shume sesa një menyre jetese, per mentalitetin Shqipetar.
@Endrra mos shif shume filma se nuk është si thua ti... NY është 1 nga metropolet e globit jo vetem te USA, normal ka edhe njerez qe fluturojne nga 4 ore me avjon per te shkuar ne pune ne NY...
Por nuk jam dakord kur thua duhet te besh 2-3 pune per te mbajt një standard, 2-3 pune mund te jene punet e rendomta dhe sigurisht nuk behet fjale per standarde por per mbijetese. Ne NY ka edhe njerez, Shqipetar qe punojne sa ju do qejfi paguhen sa ju do qejfi dhe jetojne ne fshat sa ju do qejfi!
Shiko fotografinë 1740321Shiko fotografinë 1740324

Nuk ka vend per dramatizim! Ja pershembull ti @Endrra si fshatare sa autobuz e metro nderron ?! Nuk ma do mendja se vuan, perkundrazi ben një jete mbi normalen perderisa ke kohe e horizont per te shpenzuar ne forum :p
Thjesht jane 2 menyra te ndryshme jetese, seicila ka anet pozitive dhe negative, por pa dyshim qe mund te nderthuren. Persa i perket diferences mes njerezve ne fshat dhe qytet, fatkeqsisht ne Shqiperi pervec fshatrave rreth Tiranes, dhe disa zonave ku ka emigracion masiv, gjith pjesa tjeter kan mentalitet te prapambetur.
Ka edhe dicka thelbesore qe lidhet me gjith kete, ekonomia dhe arsimi ! Sot ne Shqiperi ka familje ne fshat qe nuk perballojne dot qendrimin ne konviktet shteterore te një femije student!
Keshtu dite pas dite, vit pas viti është thelluar hendeku, nuk është thjesht djalekt kur themi katund dhe fshat, katundar dhe fshatar.

Nuk kane te krahasuar puna fizike dhe hallet e perditshme te një njeriu qe jeton ne fshat me punet dhe hallet e një njeriu qe jeton ne qytet (siguria e punes, stresi, ndotja e ambjentit, rremuja sociale, krimi etj)

Per ta mbyllur po ju citoj shprehjen : “qumeshtin dhe gjalpin ja doni fshatit, por djemte nuk ja pelqeni...”

Ndoshta e keni harruar fshatin ku Beni mesoi te hecte vete...

Fshati te rinon fizikisht dhe menderisht, qyteti te plak, kjo është statistikore.

Nuk kane te krahasuar puna fizike dhe hallet e perditshme te një njeriu qe jeton ne fshat me punet dhe hallet e një njeriu qe jeton ne qytet (siguria e punes, stresi, ndotja e ambjentit, rremuja sociale, krimi etj)Shiko fotografinë 1740321Shiko fotografinë 1740324
Ps: per NY isha e pashe dhe aty e lashe.. te kisha shkuar thjesht si turiste do kisha menduar akoma se cdo gje qe na servir Amerika ashtu eshte.
Nejse .. nuk the gje tjeter ne vargje me poshte pervec se ke theksuar ate ckam shprehur une ?
 
Ps. @sofia mos hiq dore kurre nga fshati, atje pastrohet cdo qelize, cdo grimce energjie e shpirtit.
Te siguroj qe do te jesh nje shkrimtare shume me e mire sesa dikush qe ka nje shpirt te bukur por qe jeton ne grine e betonit dhe zhurmat sfilitese te qytetit.
 
Ps: per NY isha e pashe dhe aty e lashe.. te kisha shkuar thjesht si turiste do kisha menduar akoma se cdo gje qe na servir Amerika ashtu është.
Nejse .. nuk the gje tjeter ne vargje me poshte pervec se ke theksuar ate ckam shprehur une ?
@Endrra ti ne fizik ke qene tap topi :p
 
Dhe un jam pro fshatit.
Ka lezet kur domatet i prodhon dhe jo i blen.
Per fat te keq un jam fshatare pa toke:(
 
Me gjithe keto argumente shterruese e vendosa, do iki te jetoj ne fshat!
Flm qe me çelet horizontin dhe me dhate mundesi te jap një pjese te shpirtit tim per fshatin.
Atje do mblidhemi te gjithe nje dite po he ?
 
Kur Mahatma Gandhi vizitoj Mbretin e Britanise i veshur vetem me nje rrobe te thjeshte, nje gazatar iu afrua dhe e pyeti:
-A ndiheni keq me kete veshje para nje Mbreti?

Gandhi u shpreh :

Ik mos na çaj shume Koken ti edhe MbretiFB_IMG_1590741762710.jpg
Ja keshtu dhe puna e fshatit lol
 
Opo ka lezet, mban dimri i ftohte dhe perimet se marrin dot veten, fap del nona me bikini dhe papritur domatja skuqet, kastraveci rritet me 1cm per ore.
Ama ne fshat se ne qytet sdel dot se te shohin komeshinjte.???

kush Ta njeh kontributin thuaj kush !!???
 
Aman vetem afer teje jo se je smirush i keq dhe me ngacmon lulet ???
Meqe ra fjala lulja qeka gjalle :p
Une te tuat apo ti te mijat, si dihet por nje gje e sigurte eshte, ne pelqejme lulet e njeri tjetrit dhe ato na pelqejne ne ! Por eshte e zgjidhur...
Ti merru me lule une do merrem me kafshe, mace, dhi :p
 
Jo @sofia jane shtepi te thjeshta ne Suedi.
Ka njerez plot, pothuaj 70%, investojne ne shtepi te tilla te dyta, i perdorin per vete dhe njekohesisht i leshojne ne airbnb me qera.

Jo pa qellim thash : varet se si e bejme jeten, nuk kam se çfare te flas per një vend ne tranzicion 40 vjecar...

Por di qe fshati dhe katundi kishte tjeter jete dikur.
Per te gjykuar duhen lene menjane nostalgjite,
sot koncepti i fshatit është kthyer ne një nevoje nostalgjike me shume sesa një menyre jetese, per mentalitetin Shqipetar.
@Endrra mos shif shume filma se nuk është si thua ti... NY është 1 nga metropolet e globit jo vetem te USA, normal ka edhe njerez qe fluturojne nga 4 ore me avjon per te shkuar ne pune ne NY...
Por nuk jam dakord kur thua duhet te besh 2-3 pune per te mbajt një standard, 2-3 pune mund te jene punet e rendomta dhe sigurisht nuk behet fjale per standarde por per mbijetese. Ne NY ka edhe njerez, Shqipetar qe punojne sa ju do qejfi paguhen sa ju do qejfi dhe jetojne ne fshat sa ju do qejfi!
Shiko fotografinë 1740321Shiko fotografinë 1740324

Nuk ka vend per dramatizim! Ja pershembull ti @Endrra si fshatare sa autobuz e metro nderron ?! Nuk ma do mendja se vuan, perkundrazi ben një jete mbi normalen perderisa ke kohe e horizont per te shpenzuar ne forum :p
Thjesht jane 2 menyra te ndryshme jetese, seicila ka anet pozitive dhe negative, por pa dyshim qe mund te nderthuren. Persa i perket diferences mes njerezve ne fshat dhe qytet, fatkeqsisht ne Shqiperi pervec fshatrave rreth Tiranes, dhe disa zonave ku ka emigracion masiv, gjith pjesa tjeter kan mentalitet te prapambetur.
Ka edhe dicka thelbesore qe lidhet me gjith kete, ekonomia dhe arsimi ! Sot ne Shqiperi ka familje ne fshat qe nuk perballojne dot qendrimin ne konviktet shteterore te një femije student!
Keshtu dite pas dite, vit pas viti është thelluar hendeku, nuk është thjesht djalekt kur themi katund dhe fshat, katundar dhe fshatar.

Nuk kane te krahasuar puna fizike dhe hallet e perditshme te një njeriu qe jeton ne fshat me punet dhe hallet e një njeriu qe jeton ne qytet (siguria e punes, stresi, ndotja e ambjentit, rremuja sociale, krimi etj)

Per ta mbyllur po ju citoj shprehjen : “qumeshtin dhe gjalpin ja doni fshatit, por djemte nuk ja pelqeni...”

Ndoshta e keni harruar fshatin ku Beni mesoi te hecte vete...

Fshati te rinon fizikisht dhe menderisht, qyteti te plak, kjo është statistikore.
Duaaaa dhe une te jetoj ktu tek shtepia e Heidit! :love:
 
Nuk e kisha imagjinaur ndonjehere veten time te jetoja ne fshat por ja qe tani qe e provova sdua te kthehem me ne qytet. Cilesia e ajrit natyra larg zhurmave te duket sikur je me pushime. Kjo vlen kur i ke mundesite financiare ta perballosh. Punon ne mes te metroploit dhe jeton pjesen tjeter ne mes te natyres është fantastike.

Spo flas ketu per fshataret qe zgjohen ne 5 shkojne kullosin dhi lope punojne token dhe shkojne ne qytet te shesin ato pak prodhime te tyre te mbajne familjen. Dmth per fshatarin shqiptar është e veshtire jeta e tyre.
shyqyr qe doli 1 dhe tregoi realitetin e fshatit shqiptar se po m'dukej vetja jo okay. ??

Une jam rrit ne qytet ama ne fshat kam patur te afermit e babit, xhaxhallaret/gjyshen. Cdo vere shkoja per pushime. U kenaqja. Pale dhe kur mblidhja luleshtrydhe te kopshti nenes qe i ruante per mbesen nga qyteti.

Ama ato njerez atje qe u percellonin ne ara, dhe vinin ne qytet me i shit me 100-200 lek kilen patatet, e dinin vec ata cfare u hiqte shpirti. Dilnin pa gdhire e ktheheshin me nate me dhente. E gjithe familja nga femi te medhenj duhet te punonin gjate gjithe dites dhe ne fund cfare mblidhnin?! Asnje lek. pale djali xhaxhai qe kalonte ne fshat tjeter ne kembe per shkollen, ama vellai tij meqe ishte mesatar u detyrua te qendroje ne shtepi per pune bahceje e are.
S'e di per fshatrat e qyteteve tjera ama ne Tirane fshatrat kane qene varferi e madhe.
 
sote perveqe ne zonat e thella,nuk gjen kund fshat?gjitha kan zbrit ne qytet...disa fshatra madje jane edhe me te ndertuara se disa qyteze.

Flase per fshatrat e kosoves dhe te maqedonis jan fshatra pothujse qyteze..se andej nga shqiperia sidomos nga kuksi shum dopt.
 
Ne gjithe evropen fshati te rinon, vetem ne shqiperi te pleqeron para kohe.
Rruge makine te hajrit gjysma e fshatrave skane.
Tokat shumica i punojne akoma me mjete rrethanore, shat, lopate, mzat lol
Qendren me te afert shendetesore e kane 2-3 ore larg.
Dhe ushqimin Bio qe prodhojne e shesin t'shkretit nqytet per dy lek.
Ndersa vete hane gjithe dimrit groshe, patate e pasterma, e nga mos plakesh kshu lol.

I vetmi fshat qe te rinon ne Shqiperi eshte rolling hills (tiron), ska damote dhe speca tmush aty por vetem kaviar nga fshatar te zbritur mbas viteve 90 qe su ka thon njeri deri msot pune e mbare.
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 6 26.1%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 8 34.8%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 3 13.0%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 1 4.3%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 8.7%
 • 6-Elena.

  Votat: 3 13.0%
Back
Top