Te gjithe mundemi te ndricojme...

Indola

Adiafori otan prepei
QIRI.jpg

Nje here e ne nje kohe ishte nje qiri i vogel qe gjendej ne nje dhome bashke me qirinj te tjere,shumica e tyre ishin shume me te medha dhe shume me te bukur nga ai.Disa ishin te zbukuruar me kordele shumengjyrshe... por ishin te thjeshte si gjith te tjeret.
Qiriu i vogel nuk e dinte arsyen perse ndodhej atje,dhe te tjeret e benin te ndihej i vogel dhe i pavlefshem.
Kur dielli perendoj dhe po erresohej,pa nje njeri qe hyri ne dhome.
Me nje fije shkrepse te ndezur,po shkonte ne drejtimin e tij,qiriu i vogel e kuptoj qe po shkonte per ta ndezur...
-Mosss!! thirri,
-te lutem mos!
Por ai e dinte qe asnje nuk mund ta degjonte dhe qe keshtu u be Barku per vuajtjen,qe ishte e sigurte qe do ndodhte.
Per cudine e tij dhoma ndricoj u mbush me drite.Po pyeste veten nga erdhi kjo drite;sepse burri kishte fikur fijen e shkrepses.E kuptoj qe vinte nga vetja e tij...

Duke kaluar oret vuri re se po shkrinte,kuptoj se shume shpejt do vdiste.Kuptoj gjithashtu arsyen pse ishte krijuar...
-Ndoshta arsyeja qe gjendem ne Toke eshte per te dhene drite deri sa te vdes,pershperiti...
Dhe ate beri...

Morali: Guxoj te them qe te gjithe ne mundemi te japim pak drite ne kete Bote...
Pa patur rendesi sa te vlefshm apo e pavlefshm, te vegjel apo te medhej jemi.

RENDESI KA QE GJITHMONE TE NDICOJME... SADOPAK DHE KUR MUNDEMI...


Perkethyer nga une.
 
Pe: Te gjithe mundemi te ndricojme...

Po shume e sakte dhe shume e vlefeshme si histori...besoj qe secili aq sa mundet duhet te jape cka tregon qe njeriu ne cdo lloj situate kur ndihet superior apo inferior duhet te jete ok te jape maxx nga vetja...gjithashtu komplimete per perkthimin :D
 
Titulli: Te gjithe mundemi te ndricojme...

Ndricim do te thote pozetivitet....Te mos jesh negativ por te besosh ne ate qe ben, te presesh me shume e te japesh pa pritur interesin......Kamia me pelqeu kjo tem :D
 
Siç ka thën dhe Giuseppe Ungaretti “ M’ilumino d’immenso “
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Sonte.

  Votat: 2 7.7%
 • 2-Më vjen të flas për ty

  Votat: 3 11.5%
 • 3-Eshte apo...!?

  Votat: 6 23.1%
 • 4-Mbete thjeshtë nje formë

  Votat: 2 7.7%
 • 5-Per ty

  Votat: 4 15.4%
 • 6-Femra

  Votat: 3 11.5%
 • 7-Magjishëm

  Votat: 2 7.7%
 • 8-Loren

  Votat: 4 15.4%
Back
Top