Te dalesh nga trupi yt eshte e mundur??

Lauri

Anunnak
Te dalesh nga trupi dhe te shikosh trupin tend nga jashte eshte nje eksperiment i mundshem.Kerkuesit kane krijuar ne laborator nje ekperjence jashte trupit me disa vullnetare.
Oobe (Out of body experience).Duke gjykuar nga impresjonet e vullnetareve kjo nuk eshte nje loje.
Si behet ky eksperiment:vullnetaret paisen me syze 3D,dhe kane pare imazhin e tyre te projektuar rreth 2 m large trupit te tyre.Njekohesisht jane filmuar me nje telekamer te montuar ne shpatullat e tyre.
Gjate eksperimentit jane prekur fizikisht ne shpinen e tyre.Dhe kur jane pyetur se ku ndodheshin kur jane prekur nga shkencetaret, pothuajse te gjithe jane pergjigjur duke indikuar pozicionin virtual(ku kane qene virtualisht,perballe trupit te tyre).
Kjo do thote qe pjesa me madhe jane shkeputur nga trupi i tyre.Sipas shkencetareve eshte shkeputur lidhja trurit qe perpunon informacionet sensorjal.
Ky studim eshte bere nga Bigna Lenggenhager, ne shkollen politeknike federale ne Losanna, dhe nga Henrik Ehrsson, te universitetit college Londer.

-Mire qe po na nxjerrin jashte trupit keta shkencetare,por te mendojne mire te mos na harrojne ne ndonje qoshe te laboratorit.
 

Attachments

  • fuori.jpg
    fuori.jpg
    12.9 KB · Shikime: 69

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Ishalla po e profeksionojn kete eksperiment e nje dit do e bej dhe un :D dmth ate qe do dali nga trupi im , po e coj me punu e vet po ja fus gjumi ne mjes LOL LOL
 

baby-angel

Thpilt
Mahh, une sdo ta quaja dalje jashte trupit, ky me shume me duket si tip iluzioni mua.
Dalja nga trupi duhet te behet pa syze. :)
Gjths kam degjuar per nje eksperiment qe po benin shkencetaret per te vertetuar ne ka jete pas vdekjes, dmth a ka shpirt mbasi vdes qe vecohet nga trupi, duke stimuluar vdekje artificjale, po skishin arritur akoma ne asnje perfundim. Kur lexova titullin mendova qe behej fjale per kete. :)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Shume interesant. Nuk do me duheshin 2 pasqyra per te pare veten nga pas LOL
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Te dalesh nga trupi yt eshte e mundur??

Lere c'kane eksperimentuar kta neper laboratore, kjo dukuri ekzston dhe ndodh dhe pa nevojne e ktyre pajisjeve. Pervec se me ate te stimulimeve elektrike magnetike, kjo ndodh edhe ne gjume, dmth te biesh ne gjume vetem fizikisht pa humbur vigjilencen. dhe menyra tjeter eshte me ane te induksionit kimik :D
 

andi001

Antarë i ri
Titulli: Te dalesh nga trupi yt eshte e mundur??

une kam nje ebook praktike per menyren se si te dalesh nga trupi,une kam arritur deri ne piken kur fillon trupi te dridhet po skam dale dot,duhet menaxhuar mire frymemarrja dhe meditimi per te shkuar ne gjendje trance
 

ZHIGO

Stumblin' in
V.I.P
Titulli: Te dalesh nga trupi yt eshte e mundur??

plako ça ke pi ?

qeka i papar çfardo qoft , na ilumino se na u than trut me politike . :bibe:
 
Redaktimi i fundit:

andi001

Antarë i ri
Titulli: Te dalesh nga trupi yt eshte e mundur??

e bisedojme neser,te jap edhe ebook nqs do,eshte italisht.e kam dhe shok ne fb ate qe ka shkruar librin,kam folur ca here.mjaftojne 2 jave stervitje per ta realizuar,une thjesht e lashe pak pas dore
 

Endrra

VIP
V.I.P
Titulli: Te dalesh nga trupi yt eshte e mundur??

Andi mer ca nga ato kerpudhat iluminuse se kane nje efekt brenda 2 oresh ..mos u lodh me 2 jave lol
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Te dalesh nga trupi yt eshte e mundur??

une kam nje ebook praktike per menyren se si te dalesh nga trupi,une kam arritur deri ne piken kur fillon trupi te dridhet po skam dale dot,duhet menaxhuar mire frymemarrja dhe meditimi per te shkuar ne gjendje trance

andi, merre ca miell me vete dhe hulle gjate rruges se te duhet per kthimin mbrapa..;)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Te dalesh nga trupi yt eshte e mundur??

Nuk eshte ide e mire. Jam i sigurt se shumica, po te kishin kete mundesi, do iknin nga vetja, madje te turperuar. :brutal:
 

ricky_ch

******
Pe: Te dalesh nga trupi yt eshte e mundur??

Eksperienca të personave që pohojnë se kanë pasur përjetime
të tilla:[video=youtube;4MejQ20H-ys]http://www.youtube.com/watch?v=4MejQ20H-ys[/video] 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Te dalesh nga trupi yt eshte e mundur??

Njerezit mire qe durojne 1 si une, mendo te behen 2 lol
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Te dalesh nga trupi yt eshte e mundur??

personalisht nuk besoj ne gjera te tilla,
 

Jetmira

V.I.P
Titulli: Te dalesh nga trupi yt eshte e mundur??

Projeksioni astrial.
Endrra lucide kam pa, por projeksionin kurre.
I bie tdal Shpirti mbi trupin lool
 

Bukowski

Gjumash
Me ndihmen e alkoolit dhe te Maries del pa problem edhe po te jesh mbyllur brenda me kyç.
Ajo qe arrihet me ane te meditimit eshte eksperienc e bukur do thoja, nuk mund ta quajm dalje nga trupi por thjesh arrijm te zbulojme disa rruge te reja ne trurin ton.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Kam lexuar se kur jemi ne gjume , shpirti yne shetit ...ku shkon se di?

Mon nje shabllon i thjesht kuptimi ,ndoshta endrrat jane nderveprime te mendjes sone jasht trupit.
Kush e di.
 

Monique

With or Without u
Mon nje shabllon i thjesht kuptimi ,ndoshta endrrat jane nderveprime te mendjes sone jasht trupit.
Kush e di.

Ose mund te jete nje enderr ne nje planet paralel......mahhh shume teori ekzistojne , por ja qe ne jetojme e vdesim ketu!
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Kam lexuar se kur jemi ne gjume , shpirti yne shetit ...ku shkon se di?

ne fakt e vertet. per te shetit s'di gje ama qe shkeputet nga trupi shkeputet :)
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Ajo pjesa e "bredhjes" ishte humor....si shkeputet?

nuk e di si, ama di qe Zoti na i merr shpirtat dhe na i kthen serish qe ne jemi ne gjendje te zgjohemi. Si te thuash gjumi eshte nje vdekje e lehte. Per kete bazohem tek ajeti kuranor ku Zoti thote: “Ai jua merr shpirtrat natën, duke e ditur ç’keni bërë ditën, pastaj ju zgjon që të jetoni deri në kohën e caktuar (dita e fundit e jetes)” (El En’am: 60),
a

kaq di. me shume vec Zoti e di, dhe as nuk kam hulumtuar me teper.
 

Monique

With or Without u
Dmth sipas ksaj i bie qe zoti te na i marri naten e ti bej gjyqin....ath pse do kete prape gjyq ne diten e madhe

Po ky me ne loz topa djegsi a ca?
 

Zana1

Braveheart
Perderisa eshte energji ... eshte edhe i lire dmth udheton , por nuk hyn e del tek ne ne k;to forme qe thuan ti / thoni juve ..... e duhet te pesojme ndonje tronditje me domosdo qe ta ndiejme duke u shkeputur nga ne. Kjo eshte e pamundur..... Soul it's energy and it travels.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Dmth sipas ksaj i bie qe zoti te na i marri naten e ti bej gjyqin....ath pse do kete prape gjyq ne diten e madhe

Po ky me ne loz topa djegsi a ca?

mono eshte nate, nuk kam fuqi me loz me topa tashi :p

Nuk kam info ca ndodh :)
 

Monique

With or Without u
Po pse me ngacmon fantazine me kto lloj replikash
Apo do me zgju lugatin brenda meje
Sonte do bej roje ....sdua te me marri askush shpirtin
 

jana80

Super Moderator
Themelues
nga trupi mund te dal vetem kur jam ne mes te nje libfi te bukur e me terheq aq shume sa me fut ne boten e tije....
ato seksperimentet labratoruke sdo i beja kurr edhe sikur te kishte aftesine te fshinte momorjen e atij emocioni apo te asaj eksperience... sdo doja... ne fund mjafton nje dashuri... nje liber... nje pikture..nje muzike e bukur.. nje panorame joshese per syrin.. nje enderr dhe do ishim kush donim.. ku donim.. do benim cdonim.. e do shijonim sa duam.. ... anti gjerave jo natyrore... me natyren deshiroj te jem ne harmoni dhe ne ekujliber psikofizik.....
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Heren e pare qe realizova astral pashe veten duke fjetur. Eksperience e cuditshme por jo aq shokuese sa cmund ta mendosh pa e realizuar.
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Trego pak me shume....vetem me meditim?

Pa meditim. Isha ne gjume. E dallova qe jam ne enderr dhe u perpoqa te zhohem. Sa u zgjova isha ne paralize gjumi, dmth ku nuk leviz dot asgje pervec syve. Ai eshte rasti ideal per tu shkeputur nga trupi dhe e realizova. Pasi dola pashe veten ne shtrat ne gjume.
 
Top