Te besh mire dhe si!

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
E lexova pak perciptazi ne fakt se mduhet te iki, por, e mira vertet duhet bere ne menyre te mire.
Me erdhi ndermend Profeti Muhamed a.s. i cili keshillonte nusen e tij, qe kur te dhurosh ndonje rrobe parfumose ate. Pra kur i jep tjetrti duhet tjajapesh me shuuuuume dashuri cdo gje. Kur e hedh lekun tek lypsi jepja duke e pare ne sy, perkedhele ate fmine qe vjen e te lyp.
Nga ana tjeter patjeter e mira me e mire eshte fshehtas. Dhe ka me mijera qe e bejne. por njekohesisht nuk paragjykoj, dhe nuk guxoj kurre te flas keq per ata qe e publikojne. Pa ja njohur zemren njeriut, pa e njohur mire nuk flitet kurre. Njoh 1 person jep cdo muaj 20 euro per nje jetime. Ka disa vite. Kete nuk e di "asnje", por ndonjehere kur e sheh te nevojshme qe kjo do shtyje dike (te cilin e njeh mire) per te bere te njejten e thote. NGa ky rast kaq specifik, une e marr guximin dhe ta pergjithsoj se shpesh here publikimi sjell jashtzakonisht nje te mire te madhe per shume te tjere qe nuk kane.
 

Desa

Felix Culpa
S/M
Rasti i bamirësisë është i vetmi kur “qëllimi e arsyeton mjetin”. Me këtë dua të them, se jam dakord që të skamosurit të përdoren si “mjet”, për të ardh deri te qëllimi ‘të nxitësh’ të tjerët të dhurojnë. Mendoj se këtu nuk është në pyetje egoja, por një iniciativë e brendshme e bazuar në empati e altruizëm.
Danimarka i takon grupit welfare state, por kjo nuk është pengesë për të ndihmuar edhe si individ, krahas organeve shtetërore.
 

Vinjol

Status Online....... Po zihem me grate e forumit
forca albaniaaaa ku asnji se rrun ke a ske ti
 
Top