Supa e beut, shije nga tradita e vjeter prizrenase.

Vajza

V.I.P
Shiko fotografinë 1757924

Perberesit :

•4-5 fela mish pule
•2 luge vaj ulliri /te thjeshte
•Pak gjalpe i fresket
•1 thelpi hudher
•2 qepe te njoma
•2 karrota
•2 luge miell
•Majdanoz
•Lengu i nje kokerr limoni
•Kripe
•Piper

Pastrojme mishin e pules dhe e vendosim te zieje ne nje tenxhere me uje me kripe.

Pasi mishi te jete zbutur, e vendosim qe te ftohet dhe e ndajme fije- fije ndersa lengun e ruajme menjane per pergatitjen e supes.

Si fillim, karrotat, qepet dhe hudhrat grihen holle dhe perzihen ne nje tenxhere ku kemi hedhur vaj ulliri ose te thjeshte dhe pak gjalpe.

Me pas nisim ti hedhim nga pak miellin dhe vijojme me perzierjen.

Shtojme lengun e mishit te pules dhe supen lereni te zieje perreth 30 minuta.
Me pas shtoni mishin e pules se bere fije-fije, erezat si dhe majdanozin e fresket te grire . Lereni te ziejne edhe per 10 minuta te tjera dhe ne fund shtojani lengun e limonit.

Neqoftese deshironi per me shume shije, supen kur ta servirni sperkateni me pak gjalpe te tretur.

Ju befte mire!
 

Summertime

Antarë i Respektuar
Shiko fotografinë 1757924

Perberesit :

•4-5 fela mish pule
•2 luge vaj ulliri /te thjeshte
•Pak gjalpe i fresket
•1 thelpi hudher
•2 qepe te njoma
•2 karrota
•2 luge miell
•Majdanoz
•Lengu i nje kokerr limoni
•Kripe
•Piper

Pastrojme mishin e pules dhe e vendosim te zieje ne nje tenxhere me uje me kripe.

Pasi mishi te jete zbutur, e vendosim qe te ftohet dhe e ndajme fije- fije ndersa lengun e ruajme menjane per pergatitjen e supes.

Si fillim, karrotat, qepet dhe hudhrat grihen holle dhe perzihen ne nje tenxhere ku kemi hedhur vaj ulliri ose te thjeshte dhe pak gjalpe.

Me pas nisim ti hedhim nga pak miellin dhe vijojme me perzierjen.

Shtojme lengun e mishit te pules dhe supen lereni te zieje perreth 30 minuta.
Me pas shtoni mishin e pules se bere fije-fije, erezat si dhe majdanozin e fresket te grire . Lereni te ziejne edhe per 10 minuta te tjera dhe ne fund shtojani lengun e limonit.

Neqoftese deshironi per me shume shije, supen kur ta servirni sperkateni me pak gjalpe te tretur.

Ju befte mire!
U dashka provuar, vetem se s'kam ku te gjej pule te mire☹.
 

Aleks30

Banned
Opo lum kush te ka.
Ngado qe hedh syte vetem gatimet e tua shoh.
Kur do me ftosh per dreke?
Per darke nuk vi se kam frik naten
???
 
Top