• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Skllav i kujt je?

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Meqenese keto dite po vlojne disktuimet mbi krijesa tokesore apo jo, besim ne Zot Hyjnor apo te krijuar, endrra apo realitet, i lire apo i burgosur, momentalisht hasa me kete shkrim te dikujt, dhe me pelqeu. Keshtu qe thash, lemsh qe lemsh pse mos ta sjell dhe ketu ne forum?! :)

"Liria është koncept relativ, askush nuk mund të jetë i lirë në mënyrë absolute. Argumenti se njeriu ka liri të zgjedhë, prandaj është i lirë, është argument po ashtu, se njeriu është skllav i zgjedhjeve, përderisa ai nuk i krijon vetë zgjedhjet dhe modelet e tij, por zgjedh atë që tjetër kush ka bërë, atëherë ai nuk është më i lirë, por skllav i modelit që zgjedh. Në këtë logjikë, çështja që shtrohet sot, dhe kurdoherë, është shumë e thjeshtë dhe jetike: skllav i kujt do të jesh, i një qenieje si ti, apo i Atij që të krijoi?"C'ju ben te mendoni kjo pyetje?! Mendoni se jeni skllav i dikujt, i një modeli, i deshirave, i ndjenjave, i llogjikes?
Apo jeni i lire duke ndjek xy ligj, moral, njeri, fe, besim, bindje?! Cila është filozofia e jetes dhe si e vini ne jete ate ne menyre praktike?
Keni shembuj ne formimin tuaj?
 

sensuu

sweet
Titulli: Skllav i kujt je?

Skllav jemi ne pergjithesi, mire qe kemi ndonje dite pushim
 

ricky_ch

******
Titulli: Skllav i kujt je?

Me plotkuptimin e fjalës, veç i Atij që më ka krijuar,
ndërsa për të tjerët ndihem i denjë.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Me plotkuptimin e fjalës, veç i Atij që më ka krijuar,
ndërsa për të tjerët ndihem i denjë.

edhe une keshtu mendoj....

njerezit per njerezit duhet te jene te lire (pa detyra obligative mes vete).... ose thjesht te lire (vullnetar).
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Je skllav i deshires per te mosqene vetvetja por ajo qe pelqen ambjenti qe te rrethon.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
I pytje mbase personale.

Mban mbulese ti?

është çeshtje private....qe nuk pergjigjem ne publik.

Porse besimin tim e dua ne maksimum.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Skllave e një universi pa fund.
Jo skllave e një ideje apo postulate toksore jo.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Po qe është ceshtje private e kuptova une.
Por mos me flit per vullnet te lire sikur e di ca është vullneti i lire :)

shihe Nicktjeter, shumhera perjetoj nençmime ne forum nga ti... Mua sme ben gje. Por e ke plan te ndalesh me keto provokime tua te njepasnjeshme ne forum ndaj meje qe ben, apo çfarë ke?


Pasi e di, andaj edhe shkruaj..................// po ti Mos me cito me provokimet tua- Me kupton?
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
shihe Nicktjeter, shumhera perjetoj nençmime ne forum nga ti... Mua sme ben gje. Por e ke plan te ndalesh me keto provokime tua te njepasnjeshme ne forum ndaj meje qe ben, apo çfarë ke?


Pasi e di, andaj edhe shkruaj..................// po ti Mos me cito me provokimet tua- Me kupton?
është factum.
As provokim as kam gje me ty personale.

por psikologjia e personit ne ambjent shume fetar dhe qe i vogel mesohet me ate gje
qe e vogel ve mbulese
ku nese ne ambjent me meshkuj se ka hequr asnjehere mbulesen.....sbesoj se do e heqe 40 vjece ( bie fjala)

Pra ti qe me flet per vullnet te lire...ku është vullneti i lire?

vullnet i lire te ndjekesh obligimet??

( mos me thuaj qe edhe normat ligjore na jane obligime e as ne sduhet ti ndjekim meqe po e rraf ketu pjesen :p
mos me bej te paraprij ne 10 rruge ku do futesh)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
dhe obligimet ndiqen nebaze vullnetit. Isha shume qarte ne shkrimet e mia meduket. //


Mos u fut ne rruge te panjohura me filozofite tua.... sepse nuk i njeh te gjitha, dhe nuk jane gjerat vetem ashtu ti si i mendon: Munden te jene edhe ndryshe... Bye.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
O Zonje/Zonjushe cte jesh ti.

Te ikesh nga debati ste ben me te mencur.
Nese sdi si te pergjigjesh me thuaj e as une ste lodh me.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
zonjushe, nuk ika nga debati fare... dhe ty ste ben me te menqur te zgjasesh debatin kot.

Te jam pergjigjur shum bukur, mvaret si e merr ti.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Po sepse bej pytje e smarr pergjigje.

Vk.

Mos me kerkoni me muhabete serioze lol

Pak veta jane ata me neurone aktiv me te cilet mund te bej
Jetesa seshte një nder keta :)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
ti merr pergjigjje......por është fakt qe sje per biseda serioze.

Dhe shumher sikur mundoheni te nxjerrni zbrazetira. *
Por te thash edhe diku me lart: nuk jane gjerat vetem ashtu siq i mendoni ju.


Pikerisht as Ju sjeni tipa me neurone aktive per biseda me mua.... ndaj te jesh e qartë.... Bye!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Vallahi e du aq shume ate qe me dha jeten, saqe uroj e shpresoj te kem nder te quhem skllave e Krijuesit. I vetmi qe mund te jete me lart se une.
 
Je skllav i deshires per te mosqene vetvetja por ajo qe pelqen ambjenti qe te rrethon.
Pikerisht,skllav i te qenit grup i elitave (te pelqyeshmeve,te forteve,fituesve),sepse nese shkon kundra rrymes do te godasin/sulmojne edhe pse je thjeshte vetvetja...

Do te mbesim skllav per aq kohe sa lejojme te na imponohen ne cdo lloj forme.....Por sa aktuale kjo qe ke thene ,ne shoqerine tone!
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Se pari tema ka te beje me besimin. Se dyti..Angelic kushedi cilet nga ata vetvetja qe te sulmojne je ti..
 
Se pari ti je e para dhe e fundit qe mund te me flasesh mua apo dikujt tjeter ne kete forum,sidomos kur behet fjale per sulme :)

E dyta une nuk sulmoj,as e kam bere ndonjehere...une u kunderpergjigjem atyre qe ma bejne borxh ,ose me hyne hak....thjeshte menyra qe e bej varet dhe nga sjellja e tjetrit karshi meje...Pra te sillem sic me sillesh ose ne te kunderten te injoroj!
 
Eh qeshi Nikita,qeshim e ne se fundja s'ka kush na argeton tjeter ketej pari :haaa:

Na kane lene ne meshire te zotit anetaret :mah:
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
skllave e punes .... zi padrone :)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Skllav i jetes.

Kjo mut gjeje tamam tambushe mendjen se nuk ja vlene me dhe ti behesh gati t'i japesh lamtumiren kthehet e te gjuan një kocke e ti ngjallesh, gezohesh e fillon prap vrapin pas saj :hmm:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Skllav i Zotit, Krijuesit, Sunduesit dhe Furnizuesit te kesaj gjithesie.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Edhe po mos te deshiroja te jem skllav apo rob i Zotit me vete deshire , serish roberia ndaj Tij do te ekzistojke , sepse une marr fryme nga fryma e Tij , jetoj nen Qiellin e Tij , ece ne Token e Tij , dhe ushqehem nga Toka e Tij . Te gjitha kushtet per te jetuar ne kete jete te kesaj bote i kam te plotesuara . Pse mos te jem pranues i fakteve argumentuese te ekzistimit te Tij ?
Roberia per Zotin me bene te shlirohem nga kerkesat e liga te epshit , egos , shpirtit te lige . Dhe me jep qetesi shpirterore ne pa fundesi .
 
Top