• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Simbole te dyshimta okulte.

baby-angel

Thpilt
Perfaqeson briret e dashit te hermes (simbol i fekonditetit, henor dhe nokturn),
simboli i anti-krishtit. Perdoret zakonisht ne ceremonite e therritjes se te keqes.
Sherbetoret e se keqes e bejne kete shenje mbi sendet apo personat qe duan te mallkojne.Kryqi i Neronit apo i satanait. Shpesh i perdorur si symbol i “PEACE AND
LOVE” – “paqe dhe dashuri”, i shoqeruar edhe nga shprehja, “beni dashuri jo lufte”, por qe ne te vertete perfaqeson kryqin e Jezusit te permbysur dhe me krahet poshte, qe nenkupton humbjen.

Kryqi i permbysur. Ne fillim simbolizonte refuzimin e sakifices se Jezusit per
mekatet e njerezimit, ndersa sot perfaqeson me shume se kurre refuzimin e kishes katolike dhe nuk mbahet vetem nga satanistet por edhe nga ata qe duan te shprehin kete refuzim.

Nyja TIT..është nyja e Isis qe simbolizon një kordon ombelikal te lidhur ne forme nuske. Shume e perdorin neper magji.
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Yin-Yang-u. I lindur nga Taoizmi, quhet ndryshe dhe lidhja midis se mires dhe te keqes, e bardha dhe e zeza simbolizojne driten dhe erresiren, diten dhe naten, pra cdo gje te kundert ose plotesuese. Emrat Yang dhe Yin perfaqesojne :

Yang :
Te bardhen, cdo gje aktive, pozitive dhe mashkullore.
Yin :
Te zezen, cdo gje qe është pasive, negative dhe femerore.

Keto dy simbole jane dy principet mashkullore dhe femerore, por gjithashtu, duke ndjekur një tradicionalizem me te pergjithshem « Veza e Botes », dy pjeset e se ciles, kur te ndahen do jene Qielli dhe Toka.

Om-i ose Omkar-i , sipas filozofise indiane, është materia qe është krijuar nga tingulli, dhe OM-i është tingulli me i shenjte, rrokja qe i parapriu university dhe lindi perendite.
Piktograma perfaqeson trinitetin hindu, e shkuara,e tashmja dhe e ardhmja.


Anarshist.është një koncept politik i cili ka si synim krijimin e një shoqerie pa dominim, ku individet kooperojne lirisht. Simbol tjeter i anarshisteve është flamuri i zi.


Svastika ose kryqi ne forme ‘’svastika ‘’, është simbol fetar me origjine arjane dhe indo-europiane.Pershkruhet si një kryq i perbere nga 4 fuqi te cilet marrin formen e gamma-s greke (Γ).
Ky simbol është perdorur ne lindje ne simboliken budiste, dhe me pas është marre dhe perdorur nga nazistet.Kryqi gamik, ne gjermanisht (Hakenkreuz), symbol Indian me virtyte positive, ose grek simbolike e rruges se qumeshtit, e perdorur nga partia nacional- socialiste e punetoreve gjermane per te perfaqesuar superioritetin e rraces ariane., i perftuar nga kthimi me 45° mbi një rreth te bardhe i kryqit svastika.
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Ylli i Davidit, i adoptuar si embleme ne vitin 1897 nga levizja sioniste.(Komuniteti cifut i Prages, ka qene i pari i cili e ka perdorur yllin e Davidit ne menyre zyrtare).
Duke filluar nga shekulli i 17, ai u perdor nga shume komunitete cifute si një shenje e pergjithshme e judaizmit, edhe pse nuk ka asnje autoritet Biblik .
Antropologet pretendojne qe trekendeshi me koke poshte perfaqeson organin seksual femeror, ndersa ai me koke lart ate mashkullor. Te lidhura bashke ne hekzagrame ato perfaqesojne bashkimin e forcave aktive dhe pasive ne natyre.Ne kete menyre hekzagrama bente pjese ne ritet dhe simbolet e adhurimit seksual te satanait dhe ritualeve me orientim seksual.
Ne alkimi 2 trekendeshat simbolizojne zjarrin dhe ujin ; se bashku perfaqesojne bashkimin e dy ekstremeve.Perdorimi i vjeter i hakzagrames perdorej vetem per kabalen praktike, dmth per magjine juive e cila i perket shekullit te 6 para J.K. Ylli i Davidit mbahet nga burrat gjate ritualeve Vudu ndersa femrat mbajne pentagramin. Ai konsiderohet shpesh si simboli me i fuqishem i perdorur ne okultizem, duke qene se perdorej ne ritualet e mallkimit dhe magjive.

Simboli i levizjes Raeliane, i cili ka ndryshuar 4 here qe prej themelimit te grupit. Ne fillim Claude Vorilhon i njohur me emrin Rael, pohoi qe e kishte pare te shkruajtur mbi një anije jashtetoksoresh: behet fjale per një kryq svatiska brenda një ylli te Davidit.

Pentagrami, Pentakle ose Pentalfa. një pentagrame e rrethuar nga një rreth simbolizon një ambient shpirteror pasiv ne lidhje me praktikat sekrete dhe tradicionale te magjise.
Ai perdoret zakonisht mbi një nuske ose si varese. Disa perkrahin idene qe i vetem mund te mbroje fale fuqise se tij. Pentagrami simbolizon koshience te pregatitur ndaj magjise.
Pentaklat behen ne dite dhe ore te ndryshme, sipas qellimit, dhe mendohet te kene lidhje me realitetin dhe forcat okulte.

Pentagrama e permbysur ose BAPHOMET , e quajtur ndryshe bashi i Mendes ose i sabbat. Nese pentagrama është e permbysur, magjistaret dhe satanistet thone qe është budallalleku i njerezve qe e ka bere ate te quhet simbol negativ qe perfaqeson forcat e te keqes.Ata thone qe te permbysesh një pentagrame do te thote vetem te perdoresh energjine tende dhe jo një energji mbinatyrore.Mgjth ylli i dyte është shume ndjelles me koken e dashit ne mes, dhe është logoja zyrtare e kishes se satanait (Church Of satan).
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Trikseli dhe flamuri i Sicilise (Itali). Ne greqisht triskeles do te thote trekembesh. Ky motiv dekorativ është perdorur shume nga Keltet e vjeter, ne mitologjine e te cileve, trikseli perfaqesonte 3 perendite kryesore:Lug, Dagda dhe Ogme. Ai evokon diellin, levizjen pingule. Simbolikisht ai perfaqeson 4 elementet: ajrin, zjarrin, ujin dhe token( qe është nyja qendrore e kraheve).
Ai mund te perfaqesoje gjithashtu kohen e shkuar te tashmen dhe te ardhmen, ose tre moshat e jetes : rini, moshe e pjekur dhe pleqeri.

FRANK-MASONERI , Pika qendrore G, parfaqeson hyjnine e vertete te okultisteve: qenien njerezore te ndricuar “iluminuar”(fene humaniste(njerezore) ). Cdo vend frank-mason ka logon e vet.

Shkalla me e larte e frank-masoneve, KT ose KNIGHT TEMPLARS(kaloresit e tempullit). Kryqi Brenda kurores është simboli i kaloresve te tempullit.
Nga 1981 deri ne 1931, simboli mason u shfaq ne mbulesen e Kulles se Rojes.

Piramida e dyfishte, njesoj si ylli i Davidit, mund te perfaqesoje 666 (6 pika, 6 trekendesha, 6 faqe te hekzagonit). Trekendeshi i permbysur është simbol i se keqes, kaosit, trekendeshi me koke lart është simbol i pozitives( urdheri i ri boteror) : një nga ntheniet e franc- masoneve është (ordo ab chaos) nga kaosi del rregulli, ose rregulli del nga kaosi. Simbol i perdorur gjithashtu edhe ne magjine e zeze.

Triketra, nga latinishtja perkthehet tre kendet. Simbol I mbrojtjes.Ne intepretimin modern perfaqeson: nyjen e trinitetit, nyjen e dashurise, nyjen kelte.
Tek ata qe merren me magji, triketa simbolizon jeten, vdekjen dhe rilindjen por dhe ujin, zjarrin dhe ajrin. Rrethi simbolizon fertilitetin dhe feminilitetin.
Ky simbol ka qene qe tek Keltet , dhe me pas u perdor dhe nga te krishteret dhe perfaqesonte per ta trinitetin hyjnor, Atin, birin dhe shpirtin e shenjte.Triketa konsiderohet gjithashtu dhe si symbol I shpirtit, trupit dhe mendjes. Ky symbol ka dhe emra te ndryshem sipas figures, kur është me rreth quhet triketra dhe triketa kur është pa rreth. Variante te tjera te saj.

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Flm per info ! Disa tani i mesova se çfarë domethenje kane !

Me kujtohet kjo shenja: Yin-Yang-u. e shihja ne filmat me Ninxha :D haha !
 

Liza

Anëtar i Respektuar
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Nuk pasna lexu per shumicen e ketyre hera e pare qe i lexoj

 
Last edited by a moderator:

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

gjithmon me kan interesuar dometheniet e simboleve..thanx baby angel..:)
 
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.
Heartagrami është logo per një bande te mbaruar pra ka perfunduar, Him
është krijuar nga kengetari Ville Valo i ndikuar nga dashuria e grupit Led Zeppelin's simboli qe i vuri kapakun albumit "kater"
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Yin-Yang-u. I lindur nga Taoizmi, quhet ndryshe dhe lidhja midis se mires dhe te keqes, e bardha dhe e zeza simbolizojne driten dhe erresiren, diten dhe naten, pra cdo gje te kundert ose plotesuese. Emrat Yang dhe Yin perfaqesojne :

Yang :
Te bardhen, cdo gje aktive, pozitive dhe mashkullore.
Yin :
Te zezen, cdo gje qe është pasive, negative dhe femerore.

Keto dy simbole jane dy principet mashkullore dhe femerore, por gjithashtu, duke ndjekur një tradicionalizem me te pergjithshem « Veza e Botes », dy pjeset e se ciles, kur te ndahen do jene Qielli dhe Toka.

Jin Jangu është një simbol perdoret nga miliona njerez te moshave, nacionaliteteve, rracave dhe gjinive te ndryshme. Kete simbol e gjejme te skalitur ne mbajtese qelesash, varese, unaza, te pikturuara ne mure dhe ne bluza. Ashtu sikur edhe te gjithe simbolet e tjere, dhe Jin Jangu flet ne subkoshiencen tone, na josh , na magnetizon, me një menyre krejt misterioze.

Disa thone se shpreh te miren dhe te keqen – mbase ne një menyre krejt siperfaqsore – dhe kjo është vetem një interpretim feminor i ketij simboli. I gjithe mendimi dhe kozmogonia kineze ndodhen brenda ketij simboli, jeta, vdekja, frika, fuqia, erresira, drita. Jini dhe Jangu jane dy polet plotesues dhe te kundert te natyres.

Jangu është e bardha. është ai qe ka pergjegjsine per levizjen, agresivitetin, iniciativen, kreativitetin, forcen mashkullore, ndjenjat e konfirmuara, Qiellin, driten, te ngrohten, te forten. Jang do te thote ‘’ flamure qe valezojne ne Diell’’, domethene dicka qe shkelqen ose qe ndricon.

Jini është e zeza. është pergjegjes per erresiren, pasivitetin, moslevizshmerine, pranimin, elementin femeror, mungesen e jetes, henen, naten, te ftohtet, fushat e natyres qe marrin dhe mirembajne, qe mbrojne jeten brenda tyre, mitren ne trupin e femrave, shpellat, ujrat e palevizshme, te buten, gjerat qe terhiqen, ndjenjat e erreta dhe dinake. Jin do te thote ‘’i erresuar, i vranet’’. Keto dy lloje energjish perbejne shprehje te një realiteti unik qe ndodhet pertej cdo lloj forme dhe esence, pertej cdo lloj dualizmi. Tao-ne.

Nese do te vezhgonim simbolin e Tai- ishi Tu, ashtu sikur quhet, do te shikojme se perbehet nga një rreth qe është i ndare ne dy pjese te barabarta. Njera pjese është e bardhe me një pike te zeze brenda, dhe pjesa tjeter është e zeze me një pike te bardhe brenda. Ne kete menyre ngjyrat nderrohen me njera tjetren pa ndalim dhe me kete menyre krijohet bota me te gjithe nuancat e saj.

Ndersa simboli leviz, pika zeze qe ndodhet ne gjysmen e bardhe fillon te zmadhohet dhe te forcohet, deri sa ne një moment pushton te gjithe pjesen, e cila zevendesohet nga e bardhe ne te zeze. Kjo levizje e energjise ka si rezultat krijimin e gjendjeve te mesme ne natyre, qe e bejne boten te jete e shumellojshme, te nderlikuar dhe me te plote. Prej kesaj levizjeje krijohen dhe kater stinet dhe ndryshimi i tyre, shumeformimi i territorit ashtu sic na e shpjegon Feng Shui, ndryshimet e kohes, ndryshimet e humorit tone, lindja e trupave femerore dhe mashkullore. Pa kete levizje, bota materiale, ose ‘’Maja’’ ashtu sikur e quajne Indianet, do te ishte monotone dhe e njeanshme.

Mesimet qe na jep Jin Jangu, fshihen pas Feng Shuit. Ky art i lashte i gjeomandise ka per qellim kuptimin e natyres dhe harmonizimin energjive krijuese dhe marrese te vendit. Qellimi është ekuilibri qe nevojitet ne cdo lloj rasti. Keshtu sipas ketij arti, ne shtepite e te gjalleve duhet te mbizoteroje energjia jetedhenese Jang, sidomos ne dhomat e femijeve. Ndersa ne dhomat e gjumit perkundrazi, duhet te mbizoteroje energjia Jin, pasi ajo dhome është një vend pushimi dhe qetesimi. Energjia e tepruar Jin provokon semundje, humbje, madje edhe vdekje. Perkundrazi energjia Jin ndihmon trupin dhe kuron semundjet, pasi dridhet, zien nga jeta dhe sjell fat te mire.

Mesimdhenia e Jin Jangut ka frymezuar dhe artet mariale. Tao është një burim ushqimi per zhvillimin e arteve marciale tradicionale ne Kine. Puna e tyre është me teper brendesore, dhe një shembull i mire per kete jane murgjit e manastireve Shao Lin.

Sipas Taoizmit, te gjitha gjerat kane dy fuqi te kunderta, Jinin dhe Jangun, dy ane qe bashkembeshteten, ndihmohen dhe luftojne. Keto principe perdoren ne pergaditjen fizike dhe mendore te Arteve Marciale, te bazuar ne energjine CI qe perbehet nga Jin Jangu.

Ne artet marciale, Jangu është prape me superior, është jeta, miresia, trimeria, bukuria dhe virtyti, rregulli dhe te gjithe elementet etike, shpirterore, qe nevojitet per zgjuar brenda nesh ne menyre qe te mund te behemi Njerez. Ndersa Jin është nentokesori, ligesia, egoizmi, e shemtuara, kaosi, degradimi dhe urrejtja. Edukimi i luftetareve është një beteje e Jinit dhe Jangut dhe kjo është rruga e veterealizimit.

Mjekesia tradicionale kineze bazohet ne elementet Jin dhe Jang te trupit njerezor. Cdo semundje konsiderohet si një tronditje e ekuilibrit midis ketyre dy elementeve. Ne pergjithsi, pjesa brendesore e trupit është Jang dhe pjesa siperfaqsore quhet Jin. Pjesa perpara është Jang dhe pjesa e pasme e trupit është Jin. Brenda trupit ekzistojne organe Jin dhe Jang. Ekulibri brenda trupit mbahet fale rrjedhjes se duhur te vazhdueshme te Ci, ose energjise jetedhenese qe qarkullon nepermes një sistemi.

Nese kjo rrjedhe e ishit te Jin dhe Jang do te ndalohej, atehere individi do te semurej, dhe semundja kurohet me vendosjen e gjilperave ne pika te ndryshme te trupit qe rregullojne rrjedhen e ishi.

Keto jane disa nga zbatimet e mesimdhenies se lashte te Jin Jangut. një mesimdhenie kaq e lashte aq sa edhe malet e fushat qe krijohen nga levizja e tij. Kaq te mencur sa edhe yjet dhe jeta qe ekzistojne sepse ai ekziston. Ashtu sikurse edhe ne cdo dije te lashte, ne vetem mundohemi te degjojme, te interpretojme madherine dhe dijet qe ajo fsheh. Ai qe behet i ndergjegjshem i Jin Jangut, është i afte te interpretoje universin dhe behet bashkepunetor te rrjedhes se pafund te gjerave dhe te Zhvillimit.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Perfaqeson briret e dashit te hermes (simbol i fekonditetit, henor dhe nokturn),
simboli i anti-krishtit. Perdoret zakonisht ne ceremonite e therritjes se te keqes.
Sherbetoret e se keqes e bejne kete shenje mbi sendet apo personat qe duan te mallkojne.


 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

ObamaSarah Palin

France President Sarcozy


King Abdullah


Vice President Dick Cheney
 

Aum

Anëtar i ri
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Kryqi i Neronit apo i satanait. Shpesh i perdorur si symbol i “PEACE AND
LOVE” – “paqe dhe dashuri”, i shoqeruar edhe nga shprehja, “beni dashuri jo lufte”, por qe ne te vertete perfaqeson kryqin e Jezusit te permbysur dhe me krahet poshte, qe nenkupton humbjen.

qofse është anti krisht nuk dmth qe është djallezore "peace & love" krishti si dhe profetet tjer nuk e donin as pak paqen ne tok prandaj keto jan peace & love dhe anti krisht e anti cdo feje qe nxit dhun mes njerzve :)
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Alko po pse ata personat lart kane perdorur ate simbol,perderisa ka ate shpjegimin qe ka dhene baby angel??.:konfuz:............
ka ndonje domethenie tjeter?
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Alko po pse ata personat lart kane perdorur ate simbol,perderisa ka ate shpjegimin qe ka dhene baby angel??.:konfuz:............
ka ndonje domethenie tjeter?
Sepse bejne pjese ne te njejten pale qe te gjithe. Ushtare te kaosit dhe djallit. Kerko per: Iluminati, Free mason, Skull and Bone, Bilderberg, etj. nese do te dish me teper.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

u po kam lexuar per keto organizatat tek engjej dhe djaj mos gaboj,qe jane antifetare
flm..:)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

.

Kryqi i Neronit apo i satanait. Shpesh i perdorur si symbol i “PEACE AND
LOVE” – “paqe dhe dashuri”, i shoqeruar edhe nga shprehja, “beni dashuri jo lufte”, por qe ne te vertete perfaqeson kryqin e Jezusit te permbysur dhe me krahet poshte, qe nenkupton humbjen.

Kryqi i permbysur. Ne fillim simbolizonte refuzimin e sakifices se Jezusit per
mekatet e njerezimit, ndersa sot perfaqeson me shume se kurre refuzimin e kishes katolike dhe nuk mbahet vetem nga satanistet por edhe nga ata qe duan te shprehin kete refuzim.

Nyja TIT..është nyja e Isis qe simbolizon një kordon ombelikal te lidhur ne forme nuske. Shume e perdorin neper magji.
Shume u fol por nuk doli gje ne drite.C'është Kryqi i Neronit, me pare duhet te dihet se kush është Neroni. Ai ish imperator romak (kriminel) rreth viteve 50-70 pas Krishtit. Perdorte kete simbol te kryqit me koke poshte si shenje paqe: paqe do kete vetem me zhdukjen e te krishtereve, te cilet futeshin ne arenen e Koloseut ne Rome per te fryre barkun kafsheve te egra. Ja pse paradiksalisht perdoret sot si simbol i paqes....një simbol me një origjine qe permban emrin e një krimineli romak.
Ndersa te krishteret e perdoren kete kryq si sakrifica e besimit. Vete Sh. Pietri kerkoj ne fjalet e fundit qe te kryqzohej me koke poshte qe te mos kishte një riperseritje me kryqzimin e Krishtit.

Po ne ate vend ku u kryqzua me koke poshte SH. Pietri, u ndertua një tempull qe sot quhet BAZILIKA E SH. PIETRIT VATIKAN
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Perfaqeson briret e dashit te hermes (simbol i fekonditetit, henor dhe nokturn),
simboli i anti-krishtit. Perdoret zakonisht ne ceremonite e therritjes se te keqes.
Sherbetoret e se keqes e bejne kete shenje mbi sendet apo personat qe duan te mallkojne
Briret mbi koke i perkasin vetem personazheve hyjnor si dhe profeteve ne rafiguracionet antike. Per briret si hyjni ne kohet moderne, perdoret shenja grushtit me gishtin tregues dhe ate te vogel te hapur.

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Bufi është një simbol me mjaft rendesi me karakter masonike, jo pa qellim është prane ne 1 $ qe do thote ketu fillon dhe ketu rikthehet. 

Lauri

Anunnak
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Jezu Krishti thonte: "Une jam Alfa dhe Omega" = "Une jam fillimi dhe fundi"Pas mjaft misteresh te tjere qe fshihen pas 1 $, duket qarte Omega rreth Benjamin Franklin.

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Simbole te dyshimta okulte.

Po ne bileten prej 1 $ gjindet një shqipe qe quhet shqipe Calva romake . Perdorej edhe nga romaket simbol i qeverisjes nga qe fluturon shume lart dhe është me afer me Zotin, kontrollon cdo gje nga siper dhe nuk i shpeton asgje. Ja pse konsiderohet një shpend hyjnor.Gjithashtu shqipja mbi koke ka edhe disa yje, qe po te shikohet me kujdes formojne një vulen e Profetit erbej me te zgjuar Salomone. Ne fakt jane dy piramida ne drejtime te kunderta, njera me maje poshte dhe tjetra me maje siper qe formojne ate qe quhet ndryshe edhe Ylli i Profetit David.Me kryesorja është Piramida e kontrollit, ndryshe "Syri qe shikon cdo gje", "Syri i Trinitetit e shpirtit te Shenjet". Domethenja: Zyri i Zotit te ndjek kudo ku ndodhesh. Trekendeshi godet ne materie, mendje dhe sens, nga c'është i perbere njeriu.

Por nuk perfundon ketu, pasi Syri i kontrollit ndodhet mbi 72 guret qe perbejne piramiden qe kane një domethenje antike..
Ne te është stapmuar edhe MDCCLXXVI = 1776, data e formimit USA. por edhe data e formimit te "Urdherit te Iluminati" shoqeri sekrete amerikane.
Ka është mjaft mistere te tjera qe nuk po zgjatem me teja per tani

 
Top