Si të silleni nëse shikoni që dikush po flirton me partnerin tuaj…

Si të silleni nëse shikoni që dikush po flirton me partnerin tuaj…​

-640-0-6401cdeb44e58.png

Nëse mendoni se të flirtoni është gjëja më e thjeshtë në botë e keni shumë gabim. Për të pasur sukses në flirtim fillimisht gjëja e parë që duhet është të keni besim. Personi që ju intereson do të dallojë dinamikën në karakterin tuaj dhe do të dëshirojë patjetër t’ju takojë. Ndërkaq, pyetja është si duhet të silleni kur dikush tjetër flirton me partnerin tuaj? Përpiquni të kontrolloni emocionet dhe nëse jepni përgjigjen e duhur. Analizo nëse ja vlen të reagosh duke vëzhguar më parë kontekstin e situatës. Mbi të gjitha, kujto se nuk është faji i partnerit tënd nëse dikush përpiqet të flirtojë me të.
Nëse është flirtim i lehtë, përdore në favorin tënd. Situata të tilla përgjithësisht gjenerojnë xhelozi sepse ne kuptojmë që partneri ynë shijon vëmendjen e dikujt tjetër. Në vend që ta tregoni me inat sa xhelozë po ndiheni, tregohuni të zgjuar dhe përdoreni në interesin tuaj. Kujtojani vetes dhe motivohuni për të punuar fort me lidhjen tuaj. Nëse flirtimi zgjat dhe bëhet më intensive, shihni reagimin e tyre.
Nëse nuk ia kthen dhe përpiqet të ndryshojë bisedë ose të përfshin ty brenda tyre, është e qartë që nuk ka vend për të reaguar aty për aty. Ai/ajo po bën gjithçka duhet. Ka shumë gjasa që edhe partneri yt të vendoset në siklet nga të tilla situata. Ose thjesht nuk e kupton sa po të besdis diçka e tillë. Pyete në lidhje me personin tjetër, shpjegoji çfarë mendon dhe kërkoji të parandalojë nëse ndodh sërish. E mira është që forma e gjuhës së përdorur gjatë bisedës të jetë paqësore.
Kur ai/ajo s’di të ndalojë me flirtimin mund ta marrësh veç dhe të përballesh. Ktheji sytë nga marrëdhënia jote. Edhe pse nuk është faji i tij/saj që dikush flirton është komplet situatë tjetër nëse partneri e pret krahë hapur dhe vazhdon ta shijojë vëmendjen. Psikologët nga ‘Evolutionary Psychology’ kryen së fundmi një studim me 1000 vullnetarë në Norvegji dhe Shtetet e Bashkuara, ku pjesëmarrësit vlerësuan 40 lloje të ndryshme flirtimi në lidhje me efektivitetin e tyre në të pasurit një lidhje me një partner, qoftë të shkurtër apo afatgjatë. /Top Albania Radio/
g.shqip
 
Siguria nuk ekziston kurre ne nje marrdhenie ... eshte thjesht ajo qe duam te besojme per te perkedhelur egon ose minimalisht per te ruajtur ekuilibrin e ndersjellte ! Gjithmone ne nje mardhenie normale eshte njeri nga te dy qe devijon ... qofte edhe me mendime dhe dikush qe vihet ne ruatje te marrdhenies !
pse kaq te trrembur nga lidhjet ? Qekeni me paranoja komplet 😂
 
Siguria nuk ekziston kurre ne nje marrdhenie ... eshte thjesht ajo qe duam te besojme per te perkedhelur egon ose minimalisht per te ruajtur ekuilibrin e ndersjellte ! Gjithmone ne nje mardhenie normale eshte njeri nga te dy qe devijon ... qofte edhe me mendime dhe dikush qe vihet ne ruatje te marrdhenies !
Mund te devijojne dhe te dy per ate pune
Apo eshte kjo cfare do te besosh ti per te perkedhelur egon🤔
 
Mire, kte pune paske ti iher ne 3dit me u kap me fjale, po skam nevoje tme ndihmoje njeri skam pas kurre nevoje per asnji😉


Kalofsh mire @Daisy
Se Di ku me shef mua njehere ne 3 dite apo tre ore! Por e shof qe te paskam ngele ne mendje lol
Sidoqofte pyetjet e mia nuk ishin me ndonje tendence! Ndersa menyra se si u shprehe ti ishte ugly!
KLM dhe ti
 
Siguria nuk ekziston kurre ne nje marrdhenie ... eshte thjesht ajo qe duam te besojme per te perkedhelur egon ose minimalisht per te ruajtur ekuilibrin e ndersjellte ! Gjithmone ne nje mardhenie normale eshte njeri nga te dy qe devijon ... qofte edhe me mendime dhe dikush qe vihet ne ruajtje te marrdhenies !
Une e thash, jetes nuk i dihet. Por, nese jeton vite me dike, arrin ta njohesh aq sa te thuash: "PO! Jam e sigurte tek njeriu qe kam ne krah". Dhe s;ka te beje ego fare ketu.

Nese 1 dite do ndodhe e kunderta, qofte ftohje e marredhenies, apo tradhti, apo ku di une, gjithsecili ne pune te vet. Nuk e shoh as si fundin e botes.

Kurre s'kam jetuar as me frike, as me dyshime. Tani s'kam si te pranoj dicka kot.
 
Redaktimi i fundit:
Jo jo ... kemi mesuar te jemi praktik !
Teorite jane pikerisht per ata qe u tremben lidhjeve dhe pergjegjesive !
Jo me teori po flet ti, se me praktike se besoj te jesh kaq paranojak se personin qe ke ne krah e dallon e njef shum mire kur devijon ose cfaredo hapi, siguri ka ne cift ta them un qe fitohet nese arrin ta njofesh partneren qe ke nkrah nqs ske arrit me e njoft problemi jot.
je praktike dhe ti 🤪
 
Se Di ku me shef mua njehere ne 3 dite apo tre ore! Por e shof qe te paskam ngele ne mendje lol
Sidoqofte pyetjet e mia nuk ishin me ndonje tendence! Ndersa menyra se si u shprehe ti ishte ugly!
KLM dhe ti
Ty cdo gjo ugly te duket,
 
Se Di ku me shef mua njehere ne 3 dite apo tre ore! Por e shof qe te paskam ngele ne mendje lol
Sidoqofte pyetjet e mia nuk ishin me ndonje tendence! Ndersa menyra se si u shprehe ti ishte ugly!
KLM dhe ti

As une nuk i mora per me tendence. Ndaj dhe jam pergjigj :)
 
Une e thash, jetes nuk i dihet. Por, nese jeton vite me dike, arrin ta njohesh aq sa te thuash: "PO! Jam e sigurte tek njeriu qe kam ne krah". Dhe s;ka te beje ego fare ketu.

Nese 1 dite do ndodhe e kunderta, qofte ftohje e marredhenies, apo tradhti, apo ku di une, gjithsecili ne pune te vet. Nuk e shoh as si fundin e botes.

Kurre s'kam jetuar as me frike, as me dyshime. Tani s'kam si te pranoj dicka kot.
Jam shume dakort me ty dhe me menyren e jeteses qe ke zgjedhur ! Por kjo me sa shoh eshte teme e hapur dhe pranon c do lloj perceptimesh dhe idesh ,te bazuara ne eksperieca personale ose jo ! Mendimet jane te lire ti shprehin te gjithe , por kurrsesi duke bere veten pike referimi ne nje debat !
Une psh per momentin ,po lexoj me kureshtje @Notorious , sepse shoh tek ai veten time ne moshe te re dhe te etur per te mesuar cfare eshte jeta familjare dhe a jam i afte ta perballoj ? ! ..... tani nuk kam me dyshime 😜
 
Une vetem bardh dhe zi shof! Ti vazhdo beso ne fairy tales spo te ndalon njeri!
Por mbaj pergjegjesi per ato qe thua
Degjo, jam shum me i pergjegjshem sesa ty.
Dhe mbaj pergjegjesi per ato qe them, fairy tales quaje si te dush.
Fundja as sduhet te mbush mendjen ty, as mos u perpiq fare tme mbushesh mendjen.
Bardh e zi nuk po i shef, po i shef si te dush vetem bardh e zi nuk po shef.
 
Jo me teori po flet ti, se me praktike se besoj te jesh kaq paranojak se personin qe ke ne krah e dallon e njef shum mire kur devijon ose cfaredo hapi, siguri ka ne cift ta them un qe fitohet nese arrin ta njofesh partneren qe ke nkrah nqs ske arrit me e njoft problemi jot.

je praktike dhe ti 🤪
Shoku .. sorry , se realisht te kam qejf si personazh ! Lexo pak mê me kujdes ne ato qe shkruaj !
 
Jam shume dakort me ty dhe me menyren e jeteses qe ke zgjedhur ! Por kjo me sa shoh eshte teme e hapur dhe pranon c do lloj perceptimesh dhe idesh ,te bazuara ne eksperieca personale ose jo ! Mendimet jane te lire ti shprehin te gjithe , por kurrsesi duke bere veten pike referimi ne nje debat !
Une psh per momentin ,po lexoj me kureshtje @Notorious , sepse shoh tek ai veten time ne moshe te re dhe te etur per te mesuar cfare jeta familjare dhe a jam i afte ta perballoj ? ! ..... tani nuk kam me dyshime 😜
Po ne sdo flasim ne ajer per tema te prekshme. Une nuk shkrova kot. Erdhi si pergjigje e pyetjeve qe mu bene. Dhe pyetja ishte: Si do silleshe ti Soul?
Une per veten do flas, jo per shoqnin :D
 
Shoku .. sorry , se realisht te kam qejf si personazh ! Lexo pak mê me kujdes ne ato qe shkruaj !
Dhe un te kam shum qejf si personazh, dhe kur flas nuk du te hyj me detaje ne ide te kjo pjese.
Te kjo teme: secili e mendon ne baze te idese se vet, dhe menyren sesi e koncepton jeten dhe marredhenien ne cift, dikush flet me eksperience dikush flet si e mendon.

Tema asnjonit sna pelqen te flirtoje partnerja me dike tjeter, po skena ne lokal nuk bon,
Siguria fitohet, se njerezit pranaj bashkjetojj dhe martohen se krijon siguri tek njeri tjetri.
Tani sigurine ndoshta se kan te gjith esht muhabet tjeter, por pakica ka siguri dhe besim tek njeri tjetri.
 
  • Më pëlqen
Reactions: Ivy
Degjo, jam shum me i pergjegjshem sesa ty.
Dhe mbaj pergjegjesi per ato qe them, fairy tales quaje si te dush.
Fundja as sduhet te mbush mendjen ty, as mos u perpiq fare tme mbushesh mendjen.
Bardh e zi nuk po i shef, po i shef si te dush vetem bardh e zi nuk po shef.
Ore se Po na habit tani!
A ishe ti qe bere kete postim?
Po leje ca meresh me sqaru njerezit, nuk arrijn ti kuptojn disa gjona keto.”

Tani ke po sqaronte @Soulmind? Ajo nuk po sqaronte asgje sepse nuk eshte e detyruar por Po kthente nji pergjigje nje mendim sic beri dhe me ty!
Tani qe ti sdi cfare shkruan kete e mora vesh! Dhe qe nuk kupton e vertetove vet!
Kjo pra ishte arsya qe te thashe mbaj pergjegjesi per ato qe thua!
 
Ore se Po na habit tani!
A ishe ti qe bere kete postim?
Po leje ca meresh me sqaru njerezit, nuk arrijn ti kuptojn disa gjona keto.”

Tani ke po sqaronte @Soulmind? Ajo nuk po sqaronte asgje sepse nuk eshte e detyruar por Po kthente nji pergjigje nje mendim sic beri dhe me ty!
Tani qe ti sdi cfare shkruan kete e mora vesh! Dhe qe nuk kupton e vertetove vet!
Kjo pra ishte arsya qe te thashe mbaj pergjegjesi per ato qe thua!
Po pra e thash kte fjalen se e di shum mire per ca po flet po skisha nerva me u mor dhe meqe ngule kemb ta shpjegoj direkt;
Po leje ca meresh me sqaru njerezit, nuk arrijn ti kuptojn disa gjona keto.

Je shum ok, ne mesazhin qe ke shpreh prz.
Lexo vetem rrjeshtin e fundit dhe jemi ne rregull bashke.
 
Po pra e thash kte fjalen se e di shum mire per ca po flet po skisha nerva me u mor dhe meqe ngule kemb ta shpjegoj direkt;

Lexo vetem rrjeshtin e fundit dhe jemi ne rregull bashke.
Po dhe ti i thua tjetres mos u lodh me keta budallenj sepse nuk marin vesh?
Lodhu me mua sepse jam nje hap para me budallikun!
 
Back
Top