Si sot.......!

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Per here te pare neper forumet shqiptare po hapet kjo teme qe do tju sjelle ngjarjet kryesore qe kane ndodhur cdo dite neper bote(si pune enciklopedie).
meqenese skam gjetur tekste te tilla ne gjuhen shqipe kam gjetur ne gjuhe te huaja dhe do mundohem ti perkethej perdite(sepse eshte teme cdo ditore).
nqs dikush ka deshiren te ndihmoje ose te plotesoje boshlleqet qe mund te kene postimet e mia do tja di per nder.
fillojme:)

si sot---21-7-2008
1798:
ne luften e piramidave napoleoni thyen kaloresit mameluke ne egjypt.perpara se te fillonte beteja ai kishte thene "ushtare,imagjinoni se 40 shekuj histori ju shikojne nga siper piramidave"


1868:
lind ne athine mbreti konstandin,percau vendin,fillovi luften ne azine e vogel(ku humbi nga turqit ),u rezua nga froni ne vitin 1922 dhe vdiq ne palermo te italise ne 11 janar 1923

1904:
mbaron mbas nje pune 13 vjecare hekurudha supersebiriane e gjate 4607 milia.

1960: .
ne sri lanke,nje zonje me emer sirima bantaranaik behet gruaja e pare ne bote presidente,mori vendin e burrit te saj te vrare solomon.


1969:
"nje hap i vogel per njeriun,nje hap i madh per njerezimin"
ne oren 3.56 te mengjesit 20 korrik,ora 10 e darkes ne amerike,astronauti nil armstrong thote keto fjale duke bere nje hap ne hene

assets_LARGE_t_420_1388928_type11495.jpg
1974: Η Ελλάδα δέχεται την απόφαση των Ηνωμένων Εθνών για ανακωχή, μία μέρα μετά την εισβολή της Τουρκίας στην Κύπρο.
greqia pranon vendimin e OKB per armepushim nje dite me pas pasi turqia kishte pushtuar gjysmen e qipros
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Si sot..............22-7-2008


1456:
UNIADHI i hungarise fiton betejen me turqit dhe rethon beogradin.

1832:
vdes NAPOLEONI B,djali i napoleon bonapartit.kishte lindur ne vitin 1811 dhe mori titullin "mbret i romes,princ i parmes dhe duke i raihstatit".mbeti ne histori me emrin AETIDEA dhe
frymezoi shkrimtarin e <sirano de berzerak>,admond rostan (1868-1920) te shkruante vepren me te njejtin emer ne 1900.

1917:
behet kryeminister i rusise ALEKSANDER KERENSKI,ne vendin e princit lbob.ne vjeshten e ardheshme u rezua nga posti.


1981:
denohet me burgim te perjetshem MEHMET ALI AGSA per atentatin per te vrare papen IOANI PAVLO 2.


2007:
ME 46.66% dhe 342 deputete partia e TAGIP ERNDOGAN fiton zgjedhjet ne turqi por nuk arin te kape 367 vende ne kuvend qe te zgjedhe kryetar kuvendi te tyren dhe te vazhdoje e qete ne ndryshimet e kushtetutes.e dyta doli partia republikane e BAIKALIT me 20.9% (111 deputete) dhe e treta levizja nacionaliste e BAHCELIUT me 14.28%(70 deputete),u zgjodhen dhe 27 kurde dhe te pavarur.

erndogan.jpg
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
si sot....23-7-2008

1757:
vdes DOMENIKO SKARLATI,kompozitor italian.kompozoi mbi 600 sonata duke perdorur teknika te reja.kishte lindur ne vitin 1685.

1799:
ne amburkir,francezet hedhin ne det 18.000 turq.


1875:vdes ISAAK MERIT SINGER,amerikan krijues i makines robaqepese te cilen e nxori per here te pare ne vitin 1851

1888:
LIND REIMOND CHANDLER,amerikan shkrimtar,krijues i dedektivit FILIP MARLOOU.

1931:
lind VIKTOR KORCNOI,rus shahist i cili arratiset ne perendim.

1951:.
vdes ne burg,gjenerali FILIP PETEN,ishte hero i frances ne luften e vernten(1916) dhe kryetar ne qeverine e shitur te VISIT.kishte lindur ne vitin 1856,dhe u denua me vdekje ne vitin 1945.

1952:
kryengritje ne egjypt rezon nga froni mbretin FARUK(1920-1965).hapet rruga per NASERIN.

2005
tre shperthime ne qendren turistike te egjyptit sarm el seih ne detin e kuq vret reth 90 njerez dhe plagos mbi 200 te tjere.e mer persiper nje nene organizate e al kaides.

egjypt.jpg
 
Top