Si mund ta kuptoni kur një person po ju gënjen?

Si mund ta kuptoni kur një person po ju gënjen?​

1661629832154.png
Si dallohet një gënjeshtar? Kjo gjë varet plotësisht nga fakti, nëse ke të bësh me një gënjeshtar me përvojë, apo pa përvojë. Gënjeshtarët rastësorë janë lehtësisht të dallueshëm. Këta gënjejnë vetëm atëherë, kur ndodhen në një situatë pa zgjidhje, duke e parë atë si e vetmja rrugë shpëtimi. Për shembull, nëse atyre e vërteta u duket e dhimbshme, apo e pakëndshme, ose nëse ata përballë një pohimi të ndershëm, do ta vinin veten në një rrezik potencial. Kërkuesit kanë gjetur se shpesh njeriu gënjen edhe nga presioni i kohës

Një gënjeshtar mund ta dalloni në këtë mënyrë:

1.Gënjeshtarët e papërvojë kanë tendencën që ta zhvendosin vështrimin gjetkë gjatë bisedës. Ata duken shumë seriozë vetëm atëherë kur personi që ata shohin në sy, jeni pikërisht ju. Ata shohin rreth e rrotull ose mbikompensojnë terrenin, duke e hutuar bashkëfolësin, ose partnerin.
2.Gënjeshtarët janë nën tension dhe gërmojnë fort nëpër xhepat e tyre të veshjeve që mbajnë, ose gërryejnë tokën me këmbë e kryejnë gjeste të ngjashme nervozizmi. Këto janë dhe shenjat se dikush që keni përballë, do t’i bëjë bisht përballjes me temën, për të cilën ju jeni shumë i interesuar të flisni.
3.Sidomos të dallueshëm i bëjnë sjelljet e duarve: kush gënjen, lëviz shpesh duart në drejtim të fytyrës, në dukje për të mbuluar gojën.
4.Gënjeshtarët përdorin ndonjëherë më shumë fjalë “të zgjedhura”, sesa zakonisht. Zakonet e të folurit ndër ta ndryshojnë. Shpejt apo ngadalë, nën presion, në siklet apo të çliruar. Gjithçka që duket e pazakontë në gjuhën dhe tonin e tyre, është e dyshimtë.
5.Shumë gënjeshtarë qeshin shumë dhe buzëqeshin kur ata duan të dinë nga të tjerët. Një nënqeshje e gjatë mund të ishte kësisoj një shenjë se ata kanë diçka “fshehur në bark”.
6.Disa njerëz skuqen ose fillojnë të dridhen, ngaqë në shumë raste nënndërgjegja e tyre bie në panik.
7.Herë pas here gënjeshtarët përsërisin një pyetje fjalë pas fjale, në vend që të përgjigjen. Nëse ju pra dëgjoni: “Martin, a e ke çuar makinën dje në garazh?”. E pastaj përgjigjen e tij: “A e kam dërguar unë makinën në garazh? Po, sigurisht që e kam dërguar!”, atëherë dijeni se ai me shumë gjasa nuk e ka bërë atë punë. Kjo është një taktikë hezitimi, pasi gënjeshtarët duhet të sajojnë pak kohë për të gjetur përgjigjen e duhur. Në një drejtim të ngjashëm shkohet edhe kur dikush reagon ndaj pyetjes sonë me një “Si? Të lutem?”, “Çfarë mendoni ju me këtë?” apo dhe “Më falni, unë nuk e kuptova pyetjen tuaj”. Sidomos ai që dëshiron të bëjë përshtypje, gënjen shumë. Kështu, një studim amerikan tregon se ne gënjejmë dy herë në dhjetë minuta, e ndonjëherë edhe më shpesh, para së gjithash në situata, në të cilat ne duam t’i biem në sy dikujt apo t’i bëjmë përshtypje një grupi njerëzish.
bota.al
 
Pa he ? 😜
E di kur perdor masa e gjere mashkullore nje fjale specifike per ca femra, per ti denigruar ?
Ja ashtu kam hasur tipa meshkuj me shume se tek femrat.
Besom qe punoj ne tregti dhe kam te bej me njerez e rraca nga me te ndryshmet.
 
E di kur perdor masa e gjere mashkullore nje fjale specifike per ca femra, per ti denigruar ?
Ja ashtu kam hasur tipa meshkuj me shume se tek femrat.
Besom qe punoj ne tregti dhe kam te bej me njerez e rraca nga me te ndryshmet.
Edhe une ne tregti punoj , po nuk kam paragjykime gjinore kur behet fjale per marrveshje 😜
 
Jo per ofendim nuk e marr , kur ma thote nje i mbaruar ... pa ofendim ta thashe ee 😜

Kur nuk e kuptove sensin filozofik të Dekartit: cogito ergo sum = unë mendoj ndaj jam....sepse dyshoj, ndaj mendoj... Pra jam njeri..!

Edhe t'a shkrujta "pa ofendim". Që je i humbur sepse nuk dyshon, nqs nuk dyshon...nuk je..🤷

Ndërsa ti, ktheve përgjigje në përsonale pa u menduar e thelluar ..ndaj ti e paske humb rrugën.🤷
 
Po pra.. po si vend patriarkal qe jemi .. mendoja qe eva e hengri mollen .. po e ka ngren Adami e ja ka len fajin eves se shkrete 🤣
Ne fakt mollen i pari e kafshoi adami , Eva thjesht e nxiti dhe priti deri sa te jepte efektin mekati . Adami i shkrete u eksitua dhe kjo i pelqeu Eves .. pastaj e kafshoi edhe ajo mollen . 😜😂
 
Demi Lovato Popcorn GIF
 
Ska shume filozofira per tu kuptuar, por une e le të lirë të ndihet mirë me gënjeshtrën ( me pak fjal :- i lumtur)
 
Prishja pak qejfin dhe kerkoj vetem te bej dicka per ty . Sapo iken interesi do bej pikerisht te kunderten e asaj qe i kishe kerkuar .
Aty del ne pah sa i vertete ka qen me ty .🧐
 
Top