Si mund ta kuptoni kur një person po ju gënjen?

Si mund ta kuptoni kur një person po ju gënjen?​

1661629832154.png
Si dallohet një gënjeshtar? Kjo gjë varet plotësisht nga fakti, nëse ke të bësh me një gënjeshtar me përvojë, apo pa përvojë. Gënjeshtarët rastësorë janë lehtësisht të dallueshëm. Këta gënjejnë vetëm atëherë, kur ndodhen në një situatë pa zgjidhje, duke e parë atë si e vetmja rrugë shpëtimi. Për shembull, nëse atyre e vërteta u duket e dhimbshme, apo e pakëndshme, ose nëse ata përballë një pohimi të ndershëm, do ta vinin veten në një rrezik potencial. Kërkuesit kanë gjetur se shpesh njeriu gënjen edhe nga presioni i kohës

Një gënjeshtar mund ta dalloni në këtë mënyrë:

1.Gënjeshtarët e papërvojë kanë tendencën që ta zhvendosin vështrimin gjetkë gjatë bisedës. Ata duken shumë seriozë vetëm atëherë kur personi që ata shohin në sy, jeni pikërisht ju. Ata shohin rreth e rrotull ose mbikompensojnë terrenin, duke e hutuar bashkëfolësin, ose partnerin.
2.Gënjeshtarët janë nën tension dhe gërmojnë fort nëpër xhepat e tyre të veshjeve që mbajnë, ose gërryejnë tokën me këmbë e kryejnë gjeste të ngjashme nervozizmi. Këto janë dhe shenjat se dikush që keni përballë, do t’i bëjë bisht përballjes me temën, për të cilën ju jeni shumë i interesuar të flisni.
3.Sidomos të dallueshëm i bëjnë sjelljet e duarve: kush gënjen, lëviz shpesh duart në drejtim të fytyrës, në dukje për të mbuluar gojën.
4.Gënjeshtarët përdorin ndonjëherë më shumë fjalë “të zgjedhura”, sesa zakonisht. Zakonet e të folurit ndër ta ndryshojnë. Shpejt apo ngadalë, nën presion, në siklet apo të çliruar. Gjithçka që duket e pazakontë në gjuhën dhe tonin e tyre, është e dyshimtë.
5.Shumë gënjeshtarë qeshin shumë dhe buzëqeshin kur ata duan të dinë nga të tjerët. Një nënqeshje e gjatë mund të ishte kësisoj një shenjë se ata kanë diçka “fshehur në bark”.
6.Disa njerëz skuqen ose fillojnë të dridhen, ngaqë në shumë raste nënndërgjegja e tyre bie në panik.
7.Herë pas here gënjeshtarët përsërisin një pyetje fjalë pas fjale, në vend që të përgjigjen. Nëse ju pra dëgjoni: “Martin, a e ke çuar makinën dje në garazh?”. E pastaj përgjigjen e tij: “A e kam dërguar unë makinën në garazh? Po, sigurisht që e kam dërguar!”, atëherë dijeni se ai me shumë gjasa nuk e ka bërë atë punë. Kjo është një taktikë hezitimi, pasi gënjeshtarët duhet të sajojnë pak kohë për të gjetur përgjigjen e duhur. Në një drejtim të ngjashëm shkohet edhe kur dikush reagon ndaj pyetjes sonë me një “Si? Të lutem?”, “Çfarë mendoni ju me këtë?” apo dhe “Më falni, unë nuk e kuptova pyetjen tuaj”. Sidomos ai që dëshiron të bëjë përshtypje, gënjen shumë. Kështu, një studim amerikan tregon se ne gënjejmë dy herë në dhjetë minuta, e ndonjëherë edhe më shpesh, para së gjithash në situata, në të cilat ne duam t’i biem në sy dikujt apo t’i bëjmë përshtypje një grupi njerëzish.
bota.al
 
Une hyje tek robt e shëmtuar ne kete rast me shkrimin e mësipërm! Preferoj te perdor një zbukurim( genjeshter) vetëm per mos ta lenduar!
Per te mos lenduar njerezit e zemres te gjithe jemi treguar *te shemtuar* ne jete dhe jo vetem nje here . ( jo se jemi yjeee jo 😅)
Un e kisha per ata qe e kan ves ate me lart . Genjeshtra dmth . Por arsyet jan te ndryshme .🤗
 
Ehh.
Sikur ti njihnim gënjeshtarët sa mirë do të ishte.
Po nuk i njeh dot mi motër joo.
Të gënjejnë pa iu dridhur qerpiku e pa ju skuqur ajo faqe.
:(:(
Është shum vonë kur ua zbulon ato pabesitë pas shpine.
Opo telepatike,fallxhore apo edhe shtrigë të jesh prap se prap do dal ndonjëri të ta hedh me gënjeshtra...
 
Ehh.
Sikur ti njihnim gënjeshtarët sa mirë do të ishte.
Po nuk i njeh dot mi motër joo.
Të gënjejnë pa iu dridhur qerpiku e pa ju skuqur ajo faqe.
:(:(
Është shum vonë kur ua zbulon ato pabesitë pas shpine.
Opo telepatike,fallxhore apo edhe shtrigë të jesh prap se prap do dal ndonjëri të ta hedh me gënjeshtra...
Dysho. Gjithmonë dysho..! Në çdo gjë dhe sa më thellë të jetë e mundur..
Gënjeshtra del vetë në dritë 😁
 
Dysho. Gjithmonë dysho..! Në çdo gjë dhe sa më thellë të jetë e mundur..
Gënjeshtra del vetë në dritë 😁
Genjeshtra nuk dallohet me dyshim o Lauro ..genjeshtra del kur i krijon terrenin dhe e le te rrjedhe ne shtratin vet . Aty e sheh te paster dhe shikon edhe zallin dhe krijesat ujore qe ushqehen ne fundin e lumit 😜
 
Dysho. Gjithmonë dysho..! Në çdo gjë dhe sa më thellë të jetë e mundur..
Gënjeshtra del vetë në dritë 😁
Nese dysho ne gjithcka dhe ne cdo kend,ke marre fund si njeri.
Duke mos besuar askund, pa kuptuar ke humbur totalisht besimin ndaj vetes dhe cdo kuj afer teje.
Ne fund te fundit une besimin tim e jap.
Nese tjetri e perdhos,prape besimi im ngelet i drejte ndaj vetes sime,tjetrin e/i largon dhe mbaron puna.
 
Nese dysho ne gjithcka dhe ne cdo kend,ke marre fund si njeri.
Duke mos besuar askund, pa kuptuar ke humbur totalisht besimin ndaj vetes dhe cdo kuj afer teje.
Ne fund te fundit une besimin tim e jap.
Nese tjetri e perdhos,prape besimi im ngelet i drejte ndaj vetes sime,tjetrin e/i largon dhe mbaron puna.
Jo Neve 🤗 si njeri merr fund kur nuk dyshon, dhe çdo gjë të është e qartë ... 😁
 
Jam libër i hapur,dhe person që nuk di të gënjejë .Një herë që kam gënjyer më jan skuqur faqet flak dhe shikimi ishte gjithmonë poshtë,dhe të mos harroj nervozizmin që luaja me gishtat e duarve 😁.Këtu jam super e hapur 🙂dhe tepër e çiltër 🙂
Të tjerët, përballë i dallojë direkt në shikim 🙂,ndërsa në Virtual nuk kam patur konfidenca me asnjë që të më ket gënjyer përveç çfarë perlash kam lexuar vërdallë 🙂
 
Genjeshtra nuk dallohet me dyshim o Lauro ..genjeshtra del kur i krijon terrenin dhe e le te rrjedhe ne shtratin vet . Aty e sheh te paster dhe shikon edhe zallin dhe krijesat ujore qe ushqehen ne fundin e lumit 😜
Dyshimi nuk është skeptik, por metodik, domethënë, çdo pohim duhet të kalojë përmes dyshimit për të arritur në një siguri. Dekarti, filozofi i dyshimit, na k dhënë këtë formulë "cogito Ergo sum", ai beson se asnjë njohuri nuk mund t'i shpëtojë dyshimit dhe për këtë arsye duhet të dyshoni jo vetëm në njohuritë shqisore, por edhe në ato matematikore...🙃🙂
Dysho,🤔 vetëm atëherë, ti je🙂
Vlen edhe për nevin kjo 🤗
 
Dyshimi nuk është skeptik, por metodik, domethënë, çdo pohim duhet të kalojë përmes dyshimit për të arritur në një siguri. Dekarti, filozofi i dyshimit, na k dhënë këtë formulë "cogito Ergo sum", ai beson se asnjë njohuri nuk mund t'i shpëtojë dyshimit dhe për këtë arsye duhet të dyshoni jo vetëm në njohuritë shqisore, por edhe në ato matematikore...🙃🙂
Dysho,🤔 vetëm atëherë, ti je🙂
Vlen edhe për nevin kjo 🤗
Njerezit bazohen ne eksperiencat personale .. teorikisht eshte e drejte ajo qe ka thene Dekarti , por ne praktike, instiktet jane ato qe na bejne te kuptojme me shume se filozofia . Mund ta nuhasesh dicka per se largu ,por nuk arrin ta perceptosh ose e kunderta . Ne shumicen e rasteve , eksperienca e perjetuar sic duhet eshte ajo qe ben dallimin . Te marr nje shembull .... nje mesues e shpjegon mesimin per te gjithe nxenesit njelloj dhe ne te njejten kohe , por jo te gjithe shkelqejne ne mesime .
 
Dyshimi nuk është skeptik, por metodik, domethënë, çdo pohim duhet të kalojë përmes dyshimit për të arritur në një siguri. Dekarti, filozofi i dyshimit, na k dhënë këtë formulë "cogito Ergo sum", ai beson se asnjë njohuri nuk mund t'i shpëtojë dyshimit dhe për këtë arsye duhet të dyshoni jo vetëm në njohuritë shqisore, por edhe në ato matematikore...🙃🙂
Dysho,🤔 vetëm atëherë, ti je🙂
Vlen edhe për nevin kjo 🤗
Dekarti mendoj qe e ka ne nje sens dhe me te gjere,shkencor perparimtar etj etj.
Dhe ne filozofi dhe psikollogji dyshimi mbi te verteten e sjelljes njerzore,ndryshimit te rrethanave te ti dhe verifikimit te sjelljes jep nje paket tjeter teorish.
Por une u shpreha ne ate sociale te thjesht shoqeror te perditshmerise.
 
Dekarti mendoj qe e ka ne nje sens dhe me te gjere,shkencor perparimtar etj etj.
Pra nuk mund t'i themi Dekartit që nuk je njeri, pse na fton të dyshojmë në çdo gjë..🙂
U futa thellë ndoshta...por jam. Sepse dyshoj 🤗
 
Pra nuk mund t'i themi Dekartit që nuk je njeri, pse na fton të dyshojmë në çdo gjë..🙂
U futa thellë ndoshta...por jam. Sepse dyshoj 🤗
|Sigurisht qe mund ti them qe gabon qe dyshon,sepse dhe ky eshte nje dyshim mbi dyshimin e ti.
Jane ujra te thella.
Por une preferoj ta jetoj jeten me besueshmeri dhe pa dyshim!
Eshte zgjedhja e cdo kujt ne fakt.
Dhe per ta mbyllur ne keto fusha per mua askush ,jo per ceshtje egoizmi por racionaliteti te thjesht me veten,nuk me behet dishepull.
 
Ore dyaho sa te duash .. fantazoa e disa personave o tejkalon imagjinaten e dyshimeve tw rua.
Do thote. Nese ti nuk je ne gjendje te besh nje x veprim .. ti as ne mend nuk arrin te dyshosh
 
Nuk eshte e rendesishme te kuptohet kur te genjen dikush, sa eshte e rendendesishme te mos rrethohesh nga njerez genjeshtar e mashtrues!
 
Top