Si mund ta kuptoni kur një person po ju gënjen?

Si mund ta kuptoni kur një person po ju gënjen?​

1661629832154.png
Si dallohet një gënjeshtar? Kjo gjë varet plotësisht nga fakti, nëse ke të bësh me një gënjeshtar me përvojë, apo pa përvojë. Gënjeshtarët rastësorë janë lehtësisht të dallueshëm. Këta gënjejnë vetëm atëherë, kur ndodhen në një situatë pa zgjidhje, duke e parë atë si e vetmja rrugë shpëtimi. Për shembull, nëse atyre e vërteta u duket e dhimbshme, apo e pakëndshme, ose nëse ata përballë një pohimi të ndershëm, do ta vinin veten në një rrezik potencial. Kërkuesit kanë gjetur se shpesh njeriu gënjen edhe nga presioni i kohës

Një gënjeshtar mund ta dalloni në këtë mënyrë:

1.Gënjeshtarët e papërvojë kanë tendencën që ta zhvendosin vështrimin gjetkë gjatë bisedës. Ata duken shumë seriozë vetëm atëherë kur personi që ata shohin në sy, jeni pikërisht ju. Ata shohin rreth e rrotull ose mbikompensojnë terrenin, duke e hutuar bashkëfolësin, ose partnerin.
2.Gënjeshtarët janë nën tension dhe gërmojnë fort nëpër xhepat e tyre të veshjeve që mbajnë, ose gërryejnë tokën me këmbë e kryejnë gjeste të ngjashme nervozizmi. Këto janë dhe shenjat se dikush që keni përballë, do t’i bëjë bisht përballjes me temën, për të cilën ju jeni shumë i interesuar të flisni.
3.Sidomos të dallueshëm i bëjnë sjelljet e duarve: kush gënjen, lëviz shpesh duart në drejtim të fytyrës, në dukje për të mbuluar gojën.
4.Gënjeshtarët përdorin ndonjëherë më shumë fjalë “të zgjedhura”, sesa zakonisht. Zakonet e të folurit ndër ta ndryshojnë. Shpejt apo ngadalë, nën presion, në siklet apo të çliruar. Gjithçka që duket e pazakontë në gjuhën dhe tonin e tyre, është e dyshimtë.
5.Shumë gënjeshtarë qeshin shumë dhe buzëqeshin kur ata duan të dinë nga të tjerët. Një nënqeshje e gjatë mund të ishte kësisoj një shenjë se ata kanë diçka “fshehur në bark”.
6.Disa njerëz skuqen ose fillojnë të dridhen, ngaqë në shumë raste nënndërgjegja e tyre bie në panik.
7.Herë pas here gënjeshtarët përsërisin një pyetje fjalë pas fjale, në vend që të përgjigjen. Nëse ju pra dëgjoni: “Martin, a e ke çuar makinën dje në garazh?”. E pastaj përgjigjen e tij: “A e kam dërguar unë makinën në garazh? Po, sigurisht që e kam dërguar!”, atëherë dijeni se ai me shumë gjasa nuk e ka bërë atë punë. Kjo është një taktikë hezitimi, pasi gënjeshtarët duhet të sajojnë pak kohë për të gjetur përgjigjen e duhur. Në një drejtim të ngjashëm shkohet edhe kur dikush reagon ndaj pyetjes sonë me një “Si? Të lutem?”, “Çfarë mendoni ju me këtë?” apo dhe “Më falni, unë nuk e kuptova pyetjen tuaj”. Sidomos ai që dëshiron të bëjë përshtypje, gënjen shumë. Kështu, një studim amerikan tregon se ne gënjejmë dy herë në dhjetë minuta, e ndonjëherë edhe më shpesh, para së gjithash në situata, në të cilat ne duam t’i biem në sy dikujt apo t’i bëjmë përshtypje një grupi njerëzish.
bota.al
 
Ne realitet nga shikimi dhe body leanguage .
Ne forum zhvillova nje aftesi te cuditshme , per te kuptuar genjeshtrat . Kam degjuar genjeshtra pa fund , por menyra me e mire eshte ti lesh forumoret e shkrete te besojne se po u funksionon genjeshtra dhe bien vete pre genjeshtrave te tyre .
Sa bukur qe fola 😁
 
Ne realitet nga shikimi dhe body leanguage .
Ne forum zhvillova nje aftesi te cuditshme , per te kuptuar genjeshtrat . Kam degjuar genjeshtra pa fund , por menyra me e mire eshte ti lesh forumoret e shkrete te besojne se po u funksionon genjeshtra dhe bien vete pre genjeshtrave te tyre .
Sa bukur qe fola 😁
Kur do ti gjithmonë bukur flet☺️
 
Nga syte dhe zeri apo gjuha e trupit.
Me pelqen ti shoh njerezit ne sy kur komunikoj, e ndoshta kjo eshte arsyeja!
Brava Raniaa. Gjuha e trupit tregon jashtë mase shumë sepse nuk i kontrollon dot një përson që po gënjen, sepse është totalisht i/e koncentruar në maskimin e gënjeshtrës..👍

Ndërsa në virtual, ka mënyra të tjera dhe të bollshme ,🤷
Ka mjaft raste anëtarësh të shquar për mashtrime ...yyyy sa ka 🤔😁
 
Brava Raniaa. Gjuha e trupit tregon jashtë mase shumë sepse nuk i kontrollon dot një përson që po gënjen, sepse është totalisht i/e koncentruar në maskimin e gënjeshtrës..👍

Ndërsa në virtual, ka mënyra të tjera dhe të bollshme ,🤷
Ka mjaft raste anëtarësh të shquar për mashtrime ...yyyy sa ka 🤔😁
Kete thuaj. Ahahaha
 
Brava Raniaa. Gjuha e trupit tregon jashtë mase shumë sepse nuk i kontrollon dot një përson që po gënjen, sepse është totalisht i/e koncentruar në maskimin e gënjeshtrës..👍

Ndërsa në virtual, ka mënyra të tjera dhe të bollshme ,🤷
Ka mjaft raste anëtarësh të shquar për mashtrime ...yyyy sa ka 🤔😁
E ca fitojne 🤔
Gjithkush ja ben vetes besoj une si ne virtual e ne real.
Ti si shume i eger je bere kohet e fundit😋😂😂
 
Kur i dalin lakrat dhe fillojne justifikohen jan duke genjy dore me nje 🤣🤣🤣
E ca fitojne tokat e forumit apo pasurine e anetareve qe si njeh askush sikur jane, por vetem shtiren shumica.
Ehaaaaaa halle virtualiteti te kishin njerezit do ishte ndryshe bota😂😂😂
Te kalojne si dhe me ke te duan kujt ja ndjen.
Gjithkush te shohe jeten e vet.
Krijohen debate kot me kot bla bla bla e kur fik telefonin merzitesh po aq kot per kotesi llafesh.
Mbremje te bukur te kesh dhe gjimnastirion mos e ler✌️😘
 
E ca fitojne tokat e forumit apo pasurine e anetareve qe si njeh askush sikur jane, por vetem shtiren shumica.
Ehaaaaaa halle virtualiteti te kishin njerezit do ishte ndryshe bota😂😂😂
Te kalojne si dhe me ke te duan kujt ja ndjen.
Gjithkush te shohe jeten e vet.
Krijohen debate kot me kot bla bla bla e kur fik telefonin merzitesh po aq kot per kotesi llafesh.
Gansterra ekrani 🤣🤣
Ku me shit e me blé informazione .
Aman o rania se Kujt Po i qethet se ca ndodh ktu kur kemi nje jete reale jashte ? Te bollshme , intensive , te bukur .
Ktu hy bej dy gallata dhe du me dal duke qesh.
Ama kur arrin deri ne mohim te blablave qe bejn per aleance aman aty ja heq vizen fare une .🤣🤣🤣

Mbremje te bukur te kesh dhe gjimnastirion mos e ler✌️😘
Faleminderit ❤️🌷
Ne fakt do ikja tani Po neser punoj dhe me vjen mami se merr avionin ktu ku un jetoj dhe dua ta ke cdo gje gati dreke e shpin nikel 😘
Neser e ne vazhdim me kismet si ndahem me 😝
 
Gansterra ekrani 🤣🤣
Ku me shit e me blé informazione .
Aman o rania se Kujt Po i qethet se ca ndodh ktu kur kemi nje jete reale jashte ? Te bollshme , intensive , te bukur .
Ktu hy bej dy gallata dhe du me dal duke qesh.
Ama kur arrin deri ne mohim te blablave qe bejn per aleance aman aty ja heq vizen fare une .🤣🤣🤣


Faleminderit ❤️🌷
Ne fakt do ikja tani Po neser punoj dhe me vjen mami se merr avionin ktu ku un jetoj dhe dua ta ke cdo gje gati dreke e shpin nikel 😘
Neser e ne vazhdim me kismet si ndahem me 😝
Te kaloni bukur me mamin dhe te vij mire e te gjej mire🙏😘😘
 
E ca fitojne 🤔
Gjithkush ja ben vetes besoj une si ne virtual e ne real.
Ti si shume i eger je bere kohet e fundit😋😂😂
Unë i egër jam si natyrë...më ngjyrosin disa antarë si njëri i mirë dhe i urtë kot🤷
 
Genjeshtra duhet , por varret ku e perdor,( motivi genjeshter pa zarar)
Genjeshtra te bardha bejne te gjithe lindo ... genjeshtra ne teresi nuk ka motiv pozitiv , pervecse ne rastet kur do te besh dike te ndjehet mire ose kur perton te japesh sqarime te gjata 😜
 
Genjeshtra te bardha bejne te gjithe lindo ... genjeshtra ne teresi nuk ka motiv pozitiv , pervecse ne rastet kur do te besh dike te ndjehet mire ose kur perton te japesh sqarime te gjata 😜
Pikerisht:- geshtra me motiv te ndihet mire pala tjeter kur behet fjale per probleme shendetesore, (prinderit qe shqetesohen) nje genjeshter i sheron
 
Nga syte dhe zeri apo gjuha e trupit.
Me pelqen ti shoh njerezit ne sy kur komunikoj, e ndoshta kjo eshte arsyeja!

Zëri dhe gjuha e trupit nuk tregojnë gjë 😁
Ke plot njerëz të aftë të manipulojnë makinën e së vërtetës, si ke dy filmat më poshtë 😁

Apo thjesht të manipulojnë jo një por një grup hetuesish që kanë përballë, si ke kjo skena këtu 😁Sytë mjaftojnë (hapet ke pjesa e duhur 😁)

 
Top