"S'i kam kujt borxh!"

Ne jemi breza toksikë që nuk dimë të ndërtojmë marrëdhënie të shëndetshme.
Sa herë që s'na shkojnë gjërat për fijesh, e heqim përgjegjësinë nga vetja duke thënë:
"S'i kam kujt borxh!"

Po i kemi pra!

U kemi borxh ndjesën atyre që i kemi ofenduar.
U kemi borxh mirënjohjen atyre që na kanë mbështetur.
U kemi borxh respektin atyre që s'i kemi respektuar.

Mbajtja e përgjegjësisë është akt personal i integritetit dhe i moralit të individit, pa marrë parasysh trendet që mund t'i diktohen atij nga jashtë.
Do të vazhdojmë të jetojmë pa mbarim në një shoqëri të thyer, për sa kohë që nuk marrim përgjegjësi për veprimet që kryejmë e që kanë impakt negativ në jetët e të tjerëve.

K.S.

Apo s'i kemi borxh hic askujt?!😁
 
Teme e bukur te lumshin dockat Soul.😊

Jam aq e paster ne shpirt dhe e kam aq te qete ndergjegjen qe sma ndjen fare se cfare corbe zihet .
Si kam borxh askujt dhe faleminderit zotit e bej gjumin qengj ne kte ane . E di Pse?
Sepse Eshte Ai lart qe gjykon .
Ai do merret me kedo .
Ai do ja jape kujtdo ate qe meriton.
Atij i dorezohem .
I jam mirenjohese atyre pak miqve qe i kam besuar shpirtin dhe e kan mirembajtur .
I jam mirenjohese kujt nuk e ka keqperdor miresine time .

Falenderoj me shpirt ata/o qe me kuptojn Edhe pa folur .
Deri ne vdekje atyre qe nuk ma kan kthyer kurre shpinen .
 
Po ca behet, sipas teje sigurisht nese mundem te pyes?!
E vetmja gjë që mund të bëhet është të mos ofendosh më, të mos i kërkosh mbështetjen askujt, dhe të respektosh. Normalisht mund të bësh sjellje që do ishin budalliqe, se është e pamundur mos të bëhen, por mos të fajësosh të tjerët dhe veten është më mirë. P.sh thuaj vetes: është e vërtetë që u solla keq me të dhe sërish jam njeri i përgjegjshëm. Herës tjetër do bëj diçka më të mirë dhe nuk do e përsëris të njëjtën gjë.
 
E vetmja gjë që mund të bëhet është të mos ofendosh më, të mos i kërkosh mbështetjen askujt, dhe të respektosh. Normalisht mund të bësh sjellje që do ishin budalliqe, se është e pamundur mos të bëhen, por mos të fajësosh të tjerët dhe veten është më mirë. P.sh thuaj vetes: është e vërtetë që u solla keq me të dhe sërish jam njeri i përgjegjshëm. Herës tjetër do bëj diçka më të mirë dhe nuk do e përsëris të njëjtën gjë.
Sa borxh paske hyre dhe ti😂
(shaka) ë
Sikur cdo gje ekziston kerkon menaxhim ne jet edhe faji kerkon menaxhim te situates.
Sjellja e keqe sjell fjalen e rende dhe keshtu behet e keqja mal, pa arsye besoj une kur mund te dish te komunikosh ne menyren e duhur!
 
Nejse une jam gjer ne fyt me mekate. Duke pa kete gje kam fillu me praktiku te jem i kujdesshem me veten. Kujdesuni per veten. Nese jeni i kujdesshem me veten gjithsesi do kujdeseni edhe per gjithcka cfare ju rrethon.
 
Lumsi ti . 😌
Un kam nje credi ne bank se benzi nuk blehet me lek ndore ( duhet ti kesh 😁) dhe i vetmi borxh qe kam dmth .

P.s kujtova se behej fjale per borxhe tjera un …ngela ne tatobuz saher 🙈
Te ishe me renaultin do ishe pa borxhe 🤣 kshu eshte kur sdi me ba llogari 😋
 
Na mbytën borxhet
30 Rock Eye Roll GIF
 
Jo, faleminderit Zotit qe nuk me ka ndodhe ti mbes dikujt borxhe. Po kur ke familjen e madh eshte bereqet per ty, rrobat ti blejne, veturen ta blejne, shtepine ta rregullojne dhe gjesendet e saj, nuk po mbet per borxhe asgje me🙂
 
Jo, faleminderit Zotit qe nuk me ka ndodhe ti mbes dikujt borxhe. Po kur ke familjen e madh eshte bereqet per ty, rrobat ti blejne, veturen ta blejne, shtepine ta rregullojne dhe gjesendet e saj, nuk po mbet per borxhe asgje me🙂
Nuse ska e 🤣
 
Top