Shqipizëm

qylaxhinj-ka-plot_2021_01_07_22.jpg
Nuk bëjmë kafe pas orës 19:00.

Kemi larë ekspresin me sodë, nuk bëjmë kafe.

Jam me këtë italianin, e ke bezdi ta bësh një kafe?

Po, mirë. Po e bëjmë.

Falemnderit!

***

Ditë shiu në Tiranë…

Hap derën e taksisë.

Më fal, për ku?

Tek Pallati me Shigjeta.

Jo, jo. Me vjen keq, ka shume trafik!!!

Po ju a jeni taksi?

Ka trafik. Jo.

***

Më falni ku mund të blej aksesorë për mobilje?

Aaaa, shiko. Vetëm te rruga përballë Prokurorisë, do ecësh tek ajo tatëpjeta, majtas është një aksesorë mobiljesh!!! Aty i marrim të gjithë.

***

Më falni ku mund të blej pulla për xhaketë?

Online më mirë, por po do të blesh këtu, do shkosh tek Medreseja. Te unaza, rruga përballë tregut është dyqani. Ai shet.

***

Një kafe gjysëm filxhani të lutem!

Ta solla të shkurtër, e ke problem, apo të bëj tjetër?

***

Hape pak krahun të lutem!

Përshendetje! Policia e Shtetit, ju lutem dokumentet!

Në rregull. Ku po shkoni?

Xhiro.

Ku ishit?

Xhiro.

***

I ngjita këto këpucët, por mu hapën prapë.

Hë. Shiko çfarë ka bërë. E ka hapur deri këtu dhe e ka ngjitur. Duhet ta hapte komplet.

***

Ku e regjistrove fëmijën?

Te shkolla private…

S’janë gjë ata. Më tha një shoqe që ka nipin aty. U kanë ikur mësuesit.

***

Ku e ke blerë shtëpinë?

Tek Tirana e Re. Pallat i ri, dëgjohen të gjitha ça bën komshiu. Edhe era e gatimeve vjen e gjitha.

***

Te Drejtoria e Policisë. Shitet apartement 2+1, kati i parë, i përshtatshëm për lokal. 200 mijë euro.

***

Nuk gjen dot punë? Fillo gazetar….


Respublica
 
Top