Shqiperia ne top 10 vendet per te vizituar ne 2011 bazuar ne 'lonely planets'

con_uk

Anëtar i Nderuar
Guida e lonly planet 2011 vendin e pare e ze shqiperia bazuar ne librin qe publikon lonly planet ne i-books for i pad.

TI NUK MUND TI IMAGJINOSH KETO GJERA

Nje vend ku udheheqesit kane emrin mbreti zog, Enver Hoxha dhe Bamir Topi. Tani beje qendren kryesore te urdherave bektashiane.Imagjino skenen me male ne det, maja me debore dhe vjetersina te mbeshtjella gjungel. Disa aktore femra ''betuar ne vergjinitet' per te mbushur rrolin e burrave qe kane humbur ne ligjet antike te gjakmarrjes. Lere dialektet e foluran qe njihen si tosk dhe gheg. Beje dite te perditshme kjo eshte kodi qeverises me 1262 instruksione perfshire 38 se si te presin te ftuar me mireseardhje.
Mund te duket si fantazi ne 'medieval' histori me shume se nje vend turistik per tu vizituar por kjo eshte shqiperia e gjitha epike.

Experience dhe pervoje

Ne qofte se te pelqen udhetimi merr rrugen (dhe nje qese per te vjelle) nga korca ne gjirokaster. Rruga ngjitet me kufirin e greqise permes nje pylli me pisha pergjate malit te gramozit perpara se te kaloni kalimin e barmash (1759m) dhe duke rene poshte dramatikly per tek lumi vjosa dhe lart pergjate rrjedhes drinit. Merre vete ne jug ne plazhin e dhermiut ose merr tragetin nga saranda ne ishullin grek jo per ndonje gje po sepse mundesh.

RRuga ne perendim

RRuget dhe terrenet e pastruar nga minat eshte nje nga te zezat ne pjesen e kesaj bote. Shqiperia eshte duke punuar shume kundrejt qellimit ''shtet zero zone e minuar 2011'' dhe punimet per te ndryshuar infrastrukturen keto te quajtura ''rruge'' ne disa pjese te vendit shpresojme se shpejti do perfundojne per atje ku jane nisur.


TIRANA TUNES

The annual tirana international film festival

Qe kur erdhi milleniumi Tirana jazz festival pritet ne qershor ose korrik cdo vit.

C'fare eshte HOT.... dhe cfare JO..........

Shumica e njerzeve mund te thone se kane humbur virgjinitetin ne nje bunker betoni lene prapa nga rregjimi i Hoxhes. Gjithashtu ka me shume njerez qe kane bere urinen ne keto kupole betoni se sa kane lene vergjinitetin ne nje nga keto bunkere por mendo dy here mire perpara se te behesh pjese e klubit bunker.

E GJITHE ZHURMA PER ASGJE!!


Numerimi i popullesise per 2011 do te jete nje fragment me miza per nje shtet qe nuk ulet kurre me nje vend. A do te nxjerri drite ne hije apo do perziej perqarje???
Pergjigjia do te kete impact per shqiperine kanditaturen e antarsimit ne europe ne po te njejtin vit.


FAKTE TE RASTIT


Dy njerez me origjine shqiptare qe moren cminin nobel moren rruge te ndryshme. Nene tereza mund te kete bere madheshti ne indi qe shendoshi nje me tumor Por nje madheshti me e madhe ishte nga nje profesor amerikan i quajtur Ferid Murad qe shpiku viagra.

Shqiperia eshte nje nga vendet e pakta ne europe qe mori me shume hebrej ne luften WWII
 
Last edited by a moderator:
Top