• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

jackass

Anëtar i ri
tek kjo faqe: Ministria e Administratës Publike mund te gjeni fjalore elektronike te gjuhes shqipe, po ashtu edhe korrektues te gjuhes shqipe per programin microsoft office word, dhe disa programe te tjera qe kane te bejne me gjuhen shqipe.

kjo eshte faqja zyrtare e ministrise se administrates publike te republikes es kosoves, dmth te gjitha programet jane te licencuar.

shkarkim te kendshem :D
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
tek kjo faqe: Ministria e Administratës Publike mund te gjeni fjalore elektronike te gjuhes shqipe, po ashtu edhe korrektues te gjuhes shqipe per programin microsoft office word, dhe disa programe te tjera qe kane te bejne me gjuhen shqipe.

kjo eshte faqja zyrtare e ministrise se administrates publike te republikes es kosoves, dmth te gjitha programet jane te licencuar.

shkarkim te kendshem :D
Tjera her e sjell linkun qe te qon direk te fjalori, jo gjith faqen e ministrise se mezi qe e gjeta fjalorin atje ka fundi po isht software jo fjalor online e spata koh me i hi asaj pune download/kerko/shiko

me qe te citova, a tregon ai fjalor se si i thone iriqit femen ?
 

jackass

Anëtar i ri
Tjera her e sjell linkun qe te qon direk te fjalori, jo gjith faqen e ministrise se mezi qe e gjeta fjalorin atje ka fundi po isht software jo fjalor online e spata koh me i hi asaj pune download/kerko/shiko

me qe te citova, a tregon ai fjalor se si i thone iriqit femen ?
une askund nuk e permenda qe eshte fjalor online, fjala ishte per fjalor eletronik...

nuk e di nuk e kom provu, po me siguri aty mund ta gjesh se si i thone burrit te lopes
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Kam degjuar dhe e kam pare te shkruar ndryshe... Panvarsisht - apo - Pavarsisht??? (me duket se ka je e me pika aty diku)
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Kam degjuar dhe e kam pare te shkruar ndryshe... Panvarsisht - apo - Pavarsisht??? (me duket se ka je e me pika aty diku)
Shkruhet pavarësisht.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Po fjala: RIEMثRIM, a ka kuptim dhe a eshte drejtshkruar ne gjuhen shqipe.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

A mundet dikush te me tregoje se per te zotin/zonjen e shtepise a munde te perdorim si zevendesim: shtëpiari apo shtëpiarja :gjujpeshk:
 

ASG

aSg
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Po fjala: RIEMثRIM, a ka kuptim dhe a eshte drejtshkruar ne gjuhen shqipe.
Fjala emërim do te thote te caktosh dike ne nje post/detyre zyrtare (Kitren e emeruam minister te jashtem te Shqiperise), ndersa fjala riemërim do te thote nese, po te njejtin person, e shkarkojme nga posti i vjeter dhe ate e veme ne nje post te ri (Kitren e riemeruam kryetar shteti te Shqiperise) .


Nderkaq, per sa i perket pyetjes suaj te dyte, pergjigjja eshte po, porse jo shtepiari e as shtepiarja por shtepiaku dhe shtepiakja
 
Redaktimi i fundit:

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

A mundet dikush te me tregoje se per te zotin/zonjen e shtepise a munde te perdorim si zevendesim: shtëpiari apo shtëpiarja :gjujpeshk:
Gjinia mashkullore, nr. njejes; Shtepiak
Gjinia femerore, nr. njejes; Shtepiake (kjo mund te nenkuptoje edhe si profesion... psh. c'fare punon Teuta? Ajo eshte shtepiake.)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

E kam të qartë përdorimin shtëpiak dhe shtëpiake, por, shtëpiari dhe shtëpiarja më duken si emërtime më të fisnikruara, madje e kam hasur si emërtim në romanin: ''KULLA DYKATثSHE'' nga autori Kim Mehmeti dhe më ka ngjall kureshtjen. :gjujpeshk:
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

E kam të qartë përdorimin shtëpiak dhe shtëpiake, por, shtëpiari dhe shtëpiarja më duken si emërtime më të fisnikruara, madje e kam hasur si emërtim në romanin: ''KULLA DYKATثSHE'' nga autori Kim Mehmeti dhe më ka ngjall kureshtjen. :gjujpeshk:
Un kam le dhe jam rrit nfrymen e gegnishtes dhe nuk e kam nigju naj heran nket mnyr.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Un kam le dhe jam rrit nfrymen e gegnishtes dhe nuk e kam nigju naj heran nket mnyr.
Kjo nuk do të thotë që gjuha shqipe nuk guxon të evuloj dhe të krijohen fjalë të reja. :gjujpeshk:
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Kjo nuk do të thotë që gjuha shqipe nuk guxon të evuloj dhe të krijohen fjalë të reja. :gjujpeshk:
Asesi, gjuha evulon sebashku me shoqerine qe e flet ate. Thjeshte nuk kam patur rastin te kem kontakt me ate fjale ne ate menyre.
Asgje me shume s'do me gezonte sesa evulimi i gjuhes ne ate menyre qe do ruante vlerat e gjuhes sone.
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Kjo nuk do të thotë që gjuha shqipe nuk guxon të evuloj dhe të krijohen fjalë të reja. :gjujpeshk:
dakord me evoulimin e gjuhes, por nga shtepiak ne shtepiar nuk shoh ndonje evolim, pervecse nje shtremberim sipas qefit.

e ti veme piken ne fund perdorimi i rregullt eshte Shtepiak/e.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

dakord me evoulimin e gjuhes, por nga shtepiak ne shtepiar nuk shoh ndonje evolim, pervecse nje shtremberim sipas qefit.

e ti veme piken ne fund perdorimi i rregullt eshte Shtepiak/e.
Unë kujtojë se fjala Shtëpiak/e ka edhe kuptime tjera dhe tregova ku e kam hasur dhe gjithashtu shpreha mendimin tim se si emërtim më ka ngjallë kureshtje. Sa për ta cilësuar si shtrembërim apo për ti dhënë pikën e fundit të përdorimit të rregullt them se do e tregoj koha. :gjujpeshk:
 

ASG

aSg
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Unë kujtojë se fjala Shtëpiak/e ka edhe kuptime tjera dhe tregova ku e kam hasur dhe gjithashtu shpreha mendimin tim se si emërtim më ka ngjallë kureshtje. Sa për ta cilësuar si shtrembërim apo për ti dhënë pikën e fundit të përdorimit të rregullt them se do e tregoj koha. :gjujpeshk:
Pike se pari, fjales kujtoj dhe ngjall hiqja shkronjen ë, ngase flet per veten tende. Fjalet kujtojë dhe ngjallë, me shkronjen ë ne mbarim, mund t'i perdoresh vetem nese tregon per dike tjeter; "Sali Berisha duhet ta kujtojë tragjedine e Gerdecit qe te mos ngjallë pakenaqesi tek populli." "Une kujtoj te kaluaren. Edhe populli shqiptare duhet ta kujtojë te kaluaren". "Kjo foto me ngjall shume kujtime." "Por, kjo foto s'mund te ngjalle edhe kujtimet e te tjereve."

Per sa i perket fjaleve shtepiari dhe shtepiarja, jane te shkruara gabim - nuk ekzistojne.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

A me thot ndonjeri nga ju qe ka ndonje fjalor ne shtepi si shkruhet fjala AZHORNIM,AZHORNUAR ne gjuhe letrare ?
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

po azhornim o ca eshte kjo AXHORNIM
apo e ke me italianen Aggiorna-Aggiornare
une kshu e di :D
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

po azhornim o ca eshte kjo AXHORNIM
apo e ke me italianen Aggiorna-Aggiornare
une kshu e di :D
Jo se me doli nje qe me tha bli fjalor ai e thonte AZHURNUAR LOL dhe meqe me tha bli fjalor nje i shkolluar, mendova te pyes ktej pa harxhuar leket e fjalorit se per ket kemi forumin.
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Cuna bleni nje fjalor. Nuk kushtojne shume.

Sa per kete fjale ja ku e keni dhe mos llomotitni kotesira:


AZHUR m. sh.
Qëndisje ose thurje me vrima në një pëlhurë,
urjezë. Perde (çarçaf, jastëk) me azhur. Qëndis
me azhur. Bëj azhur.

AZHURNIM m. sh. libr.
Veprimi sipas kuptimeve të foljeve AZHURNOJ,
AZHURNOHEM. Azhurnimi i lojës. Azhurnimi i
punimeve (i bisedimeve). Azhurnimi i leksioneve (i
llogarive). Bëj azhurnimin.

AZHURNOHEM vetv. libr.
1. Njihem me të rejat e fundit të një fushe të
diturisë; pajisem me të dhënat më të fundit për një
çështje.
2. vet. veta III. Pës. e AZHURNOJ. Azhurnohet loja
(ndeshja).

AZHURNOJ kal. libr.
1. Shtyj për një kohë tjetër, shtyj për më vonë.
Azhurnoj ndeshjen (lojën). Azhurnoi punimet.
2. E plotësoj dhe e pasuroj (një punim, leksion,
raport etj.) me të dhënat e fundit për një çështje, e
sjell një vepër në nivelin e sotëm të dijeve; nxjerr të
dhënat e plota për të ardhurat e shpenzimet e çdo
dite. Azhurnoj leksionet. Azhurnoj llogaritë.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Thuaj dhe gazetareve te blejne fjalor LOL ne asnje gazet liber se kam lexuar ate me siper . azhornoj e se luan topi si ne shkolla ne gazeta libra , ndro fjalor se je me ate te duces .


P.S pres pergjigje nga antaret e azhornuar flm .
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Thuaj dhe gazetareve te blejne fjalor LOL ne asnje gazet liber se kam lexuar ate me siper . azhornoj e se luan topi si ne shkolla ne gazeta libra , ndro fjalor se je me ate te duces .
Sipas teje rrenja e fjales qenka AZHOR :p:p:haha::haha:
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Sipas teje rrenja e fjales qenka AZHOR :p:p:haha::haha:
Sipas teje AZHUR :fuck::fuck:LOL:lol::lol:

Sma mush ti mendjen jo, kerkoj pergjigjen e te tjer antareve.
 

Bambolita

Reborn!!!
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Cuna bleni nje fjalor. Nuk kushtojne shume.

Sa per kete fjale ja ku e keni dhe mos llomotitni kotesira:


AZHUR m. sh.
Qëndisje ose thurje me vrima në një pëlhurë,
urjezë. Perde (çarçaf, jastëk) me azhur. Qëndis
me azhur. Bëj azhur.

AZHURNIM m. sh. libr.
Veprimi sipas kuptimeve të foljeve AZHURNOJ,
AZHURNOHEM. Azhurnimi i lojës. Azhurnimi i
punimeve (i bisedimeve). Azhurnimi i leksioneve (i
llogarive). Bëj azhurnimin.

AZHURNOHEM vetv. libr.
1. Njihem me të rejat e fundit të një fushe të
diturisë; pajisem me të dhënat më të fundit për një
çështje.
2. vet. veta III. Pës. e AZHURNOJ. Azhurnohet loja
(ndeshja).

AZHURNOJ kal. libr.
1. Shtyj për një kohë tjetër, shtyj për më vonë.
Azhurnoj ndeshjen (lojën). Azhurnoi punimet.
2. E plotësoj dhe e pasuroj (një punim, leksion,
raport etj.) me të dhënat e fundit për një çështje, e
sjell një vepër në nivelin e sotëm të dijeve; nxjerr të
dhënat e plota për të ardhurat e shpenzimet e çdo
dite. Azhurnoj leksionet. Azhurnoj llogaritë.
ta kan fut.....
ke ble fjalor fallco ahaahaha
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

He ore u aktivizua klani qe nderrojne nickat me shpesh se corapet.
Sa AXHOR, AZHOR qe jeni :lol::haha::haha:
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

azhurnim
n: akti i ndryshuar diçka për ta sjellë atë deri në datën
(zakonisht duke shtuar diçka); "nevojë për të dhëna penale
azhurnimi i rregullt "
Ose me gjuhen e sotme: kur ben dicka "update" do te thote "e azhurnoj".

Mos e ktheni temen ne chit-chat.
 
Redaktimi i fundit:
Top