Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Elushe

Vogëlushe
Kete teme e hap me shume per mesim per ne qe e kemi nevoje. Nese hasni ne veshtiresi me shkrimin e disa fjaleve mund t'i postoni ne kete teme dhe jam e bindur qe anetaret do te na ndihmojne mesa mundesi kane.

Fjala me te cilen kam une problem eshte kur i uron tjetrit ardhejn. A shkruhet:-

Mireseardhe, Mireseerdhe, Mire se erdhe, Mireserdhe?

Cili eshte shkrimi i sakte?
 

Pogradecari

Anëtar Aktiv
ose Kur e gjen nje njer si i thone.

Miresetegjeta, Miresetgjeta, Mire se te gjeta, Mire se tegjeta?
 

Gjergj Kastrioti

Veritas Odium Parit
Pergezimet e mia Elushe per hapjen e kesaj teme.
Une per vete e ndjej nevojen e te folurit dhe te te shkruarit SHQIP sa me paster qe te jete e mundur.
Ne menyre te shkujdesur, shpesh-here bejme gabime sidomos me fjalet e huazuara!
Une jam i bindur se perdorimi i fjaleve te huazuara jo domosdoshmerisht tregon ate qe mendohet se mund te tregohet, nje dije me te madhe.
Por nuk duhet as gabuar duke "vene ne kryq" ata qe bejne gabime te tilla, e rendesishme eshte qe te jete gjithmone vullneti dhe bindja ne radhe te pare se te folurit paster SHQIP eshte me "trendy" :D :D:D:D sesa perdorimi i fjaleve te huaja vend e pa vend.
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
As njera e as tjetra :D
shkruhet atëherë ;) dmth ka edhe nje ë ne fund!

uuu ani qyh ky kishi po t'kallxoj diqka:D:p:....mu m'interesojke a vehet E mes T dhe H se kom pa njerz qe e shkrujn kshtu aTHher, n'fakt shqiptimi nrron koplet se T e H afer shqiptohen si TH..thnx per sqarimin..
 

Shpirti_I_Njerit

MACOKJA :p
Kurse une sic disa nga ju e din qe une kom problem me dh ll si persh Fidhim apo Fillim ?? dmth problemi ime eshte dh ll :haha:
 

Gjergj Kastrioti

Veritas Odium Parit
uuu ani qyh ky kishi po t'kallxoj diqka:d:p:....mu m'interesojke a vehet e mes t dhe h se kom pa njerz qe e shkrujn kshtu athher, n'fakt shqiptimi nrron koplet se t e h afer shqiptohen si th..thnx per sqarimin..

atehere ;)
 

alfonci

Veri investigatio
Mireserdhet ne fakt kjo perdoret me shume MIRESEVINI, mire se ju gjeta, atehere
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
Kurse une sic disa nga ju e din qe une kom problem me dh ll si persh Fidhim apo Fillim ?? dmth problemi ime eshte dh ll :haha:

edhe un kom vrejt ket gjo:D..veq sdi pse kshtu se prsh un boll analfabet jom veq DH e LL nuk i ngatrroj kurr, e ndjej nga shqiptimi cila duhet ktu e cila aty...noshta ti e ki nga djalekti yt ...
 

abstraction

Carpe Diem
Kete teme e hap me shume per mesim per ne qe e kemi nevoje. Nese hasni ne veshtiresi me shkrimin e disa fjaleve mund t'i postoni ne kete teme dhe jam e bindur qe anetaret do te na ndihmojne mesa mundesi kane.

Fjala me te cilen kam une problem eshte kur i uron tjetrit ardhejn. A shkruhet:-

Mireseardhe, Mireseerdhe, Mire se erdhe, Mireserdhe?

Cili eshte shkrimi i sakte?

menyra korrekte eshte : mireseerdhe
 

alfonci

Veri investigatio
edhe un kom vrejt ket gjo:D..veq sdi pse kshtu se prsh un boll analfabet jom veq DH e LL nuk i ngatrroj kurr, e ndjej nga shqiptimi cila duhet ktu e cila aty...noshta ti e ki nga djalekti yt ...

Menyra me e mire per te bere dallimin midis "DH" dhe "LL" eshte duke vene re pozicionimin e gjuhes kur thua fjalen shkolle psh me fjalen dhia. Kur thua fjalen shkolle gjuha prek pjesen e siperme te gojes por nuk arrin te kaloje dhembet dhe te dali jashte, ndersa kur thua dhia gjuha prek dhembet dhe del perjashta.

Mund te gjeni shembuj te ngjashem...
 

alfonci

Veri investigatio

*Mia*

Slave To The Rhythm
Une i bie shkurt, i ndaj nga njera-tjetra, te pakten e di qe nuk jam ne gabim.. mire se erdhe, mire se te gjeta.
Ne lidhje me fjalen atehere, gabimi i shume personave qendron ne faktin se i shkruajne fjalet ashtu sic i shqiptojne. Ne shqiptimin e fjaleve shpesh disa zanore bien, ose nuk dallohen mire (ne nuk e themi kurre me ze atëherë ashtu sic e shkruajme, por e themi "ather"). Ndaj nuk duhen bere keto nxitime, jo gjithmone nje fjale shkruhet si shqiptohet, apo anasjelltas.
 

Elushe

Vogëlushe
Po folja shkruaj ne te kaluaren a eshte shkroi, shkruajti, shkrojti?
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Ne gjuhen letrare shkroi dhe shkruajti jane te dyja te pranueshme.. per te treten nuk jam e sigurte te them te drejten.
 

alfonci

Veri investigatio

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
Menyra me e mire per te bere dallimin midis "DH" dhe "LL" eshte duke vene re pozicionimin e gjuhes kur thua fjalen shkolle psh me fjalen dhia. Kur thua fjalen shkolle gjuha prek pjesen e siperme te gojes por nuk arrin te kaloje dhembet dhe te dali jashte, ndersa kur thua dhia gjuha prek dhembet dhe del perjashta.

Mund te gjeni shembuj te ngjashem...

po problem osht qe dikush prsh fjalen dhija menon qe thuhet llija..edhe un e di ku shkon gjuha e ku jo kur shqipton DH ose LL amo ka krijesa qe prsh kan lind jasht dhe kan veshtirsi, gjuha shqipe osht shum e zorshem...dikush e ka thjesht pej djalektit menoj, sikur un qe nuk dalloj dot shqiptimin e q dhe ç
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Ne gjuhen letrare shkroi dhe shkruajti jane te dyja te pranueshme.. per te treten nuk jam e sigurte te them te drejten.

Shkroi eshte koha e shkuar, shkruajti eshte tjeter kohe. Ndersa shkrojti eshte analfabetizem :p
 

*Mia*

Slave To The Rhythm

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Dakort. Po kjo "tjeter kohe" c'kohe eshte? :p

Nuk me kujtohet mire, por ka disa kohe te shkuara mos gaboj. DAKORD ?
 

*Mia*

Slave To The Rhythm

baby-angel

Thpilt
Mua me bejne pershtypje disa qe germen ç tek fjala çfarë e vene me apostrof ( ç'fare ose ç'far ) qe i bie te lexohet çfarë farë, ose çfarë far (qe eshte dy here gabim). :)

Tjeter gje qe kam vene re ne shqipen e perdorur eshte mosberja e lakimit te emrave apo perdorimi i fjalive te tilla : Sa vjec jeni , te lutem? (pa llogjike , por shume te perdorura sot ne gjuhen e folur madje dhe ne Tv). :(
 

mirela

DODONA hajmali
Te gjuha e shkruar kini parasysh rrenjen e fjalise
psh miresevini ose mireseerdhe
Kjo eshte fjali e perbere se ka dy fjali mire dhe erdhe . Rrenja ne rastin konkret eshte mire
dhe rrenja qendron ashtu e pa prekur, shtohet prapashetsa se,ne rasdtin konkret kjo luan rolin e lidhezes ( se nuk eshte lidhez mos u ngaterroni ) Edhe fjala tjeter shtese "erdhe" qendron e paparekur Keshtu qe MIRESEERDHE shkruhet ashtu si shqiptohet pa i rrezuar asnje "e"
Jane raste te tjera ato kur "e" rrezohet
Shkruaj eshte rrenja
Mjafton te besh zgjedhimin e fjales
Une shkruaj ne Shkruajme
Ti shkruan ju shkruani
ai/ajo shkruan ata/ato shkrujane
e shkuara e kesaj ben shkruajata...

Shkrojti nuk eshte analfabetizem po eshte dialektore thuhet dhe shkrojti po jo ne gjuhe letrare

Faleminderit qe me dhate kenaqesi te shpjegoj per pak gjuhe shqipe
Me paska marre malli per profesionin tim
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Une ne librin e Gjuhes Shqipe ,e kam pare me syte e mi:p qe shkruhet Mire se erdhe!

Ose nderro syzet me gjyshen ose mos e lexo me Gjuhen Shqipe, ketu ke pedagoge te vertete. :)

Kisha edhe une dicka per te sqaruar.

A e keni kuptuar qe emrat e qyteteve, shteteve, personave dhe germa e pare ne fillimin e nje fjalie fillon perhere me germe kapitale? (Q,W,E,R,T,Y,U,I,O,P etj)

Ky rregull vlen edhe kur hapni nje teme per diskutim, apo kur beni nje pyetje. Faleminderit :)
 
Top