Shkencëtarët ende qëndruan në mashtrimet e Betelgeuse një vit pas episodit të çuditshëm të errësimit

Empire

Antarë i Respektuar
Një vit më parë, ylli i kuq i ndezur Betelgeuse në konstelacionin Orion doli në titujt kryesorë kur vunë re një episod të zbehtë që astronomët nuk mund ta shpjegonin. Ata ende nuk munden, megjithëse vazhdojnë të përpiqen.

Pezullimi është veçanërisht i lartë tani, pasi ylli, i cili zakonisht zbehet dhe ndriçohet në një orar të rregullt, së shpejti duhet të fillojë të zbehet përsëri, për herë të parë që nga çmenduritë e çuditshme të vitit të kaluar. Shkencëtarët shpresojnë që vëzhgimet e këtij viti të Betelgeuse do të vendosin episodin e vitit të kaluar në kontekst, i cili mund të formësojë kuptimin e astronomëve për aktivitetet yjore në përgjithësi. Një astronom i tillë ndau një azhurnim në takimin e 237-të të Shoqatës Amerikane Astronomike, të mbajtur praktikisht në janar, përpara errësimit të parashikuar të ndodhte këtë prill.

αρχείο λήψης.jpg

"Ne duam të shohim nëse viti i kaluar ishte vërtet unik," tha për pas konferencës Andrea Dupree, një astrofizikant në Qendrën e Astrofizikës në Harvard-Smithsonian.

"Po sikur të ndodhë përsëri? Atëherë, nuk e di," "Nuk e di nëse do të jetë një ngjarje një herë në jetë ose nëse do të ndodhë përsëri ose nëse tani është në një fazë të re dhe çfarë do të thotë kjo."


Ajo që ajo dhe kolegët e saj dinë është se shkencëtarët kanë regjistruar vëzhgime të hollësishme të Betelgeuse për 150 vjet, dhe askund në ato të dhëna nuk duket diçka si ngjarja e zbehur e vitit të kaluar. Zakonisht, ylli zbehet dhe shkëlqen gjatë një cikli prej rreth 420 ditësh në një ritëm të ngjashëm me frymëmarrjen, duke u rritur dhe zvogëluar në madhësi dhe shkëlqim njësoj.

Por në dhjetor 2019, astronomet vunë re se diçka e çuditshme po ndodhte ndërsa Betelgeuse filloi të errësohej.

αρχείο λήψης (1).jpg

"Asnjëherë nuk ka qenë aq i zbehtë sa ishte ne shkurtin i kaluar", tha Dupree. Edhe vetëm duke parë Betelgeuse nga Honolulu në fillim të janarit gjatë takimit të 235-të të Shoqërisë Astronomike Amerikane, ndryshimi ishte i qartë, tha ajo. "Konstelacioni thjesht dukej i çuditshëm. Ylli i kuq i ndezur në shpatullën e Orionit nuk ishte aty, ishte më i dobët se të tjerët. Kështu nuk duhet të ishte."

Disa vëzhgues shpresuan se kjo ishte një shenjë që njerëzit ishin gati të zinin një ulëse përpara në shkatërrimin dramatik të Betelgeuse. Si një supergjigand i vjetër, i kuq, sipas NASA-s, Betelgeuse është i dënuar me një fat të çrregullt: kur ylli do të mbarojë karburantin, ai do të shpërthejë në një supernovë të shkëlqyer, duke u shpërndarë nëpër lagjen kozmike. (Në fakt, ylli mund ta ketë bërë këtë tashmë, dhe shkencëtarët vetëm po presin të shohin pasojat.)

Dupree nuk mendoi se ishte skenari më i mundshëm për marifetet e vitit të kaluar. Por nëse shkencëtarët e kapin Betelgeuse në kohën e përsosur, pak para se të shpërthejë, vëzhgimet do të ishin të pashembullta.

"Askush nuk e di se çfarë bën një yll menjëherë para se të shkojë në supernova," tha Dupree. "Njerëzit kanë parë ndoshta gjashtë muaj para ose dy vjet më parë, por derisa të kemi një studim natën të të gjithë qiellit , ne nuk kemi ndonjë informacion se çfarë ndodh një natë para se të fryhet."

Edhe asnjë supernova nuk materializohet shpejt, më shumë vëzhgime të Betelgeuse të ndritshme janë akoma të dobishme, veçanërisht kur ylli po bën ndonjë gjë të pazakontë. "Dielli është me të vërtetë ylli i vetëm që ne mund të shohim në detaje dhe të shohim se çfarë ndodh, dhe Betelgeuse është kandidati tjetër më i mirë," tha Dupree.

αρχείο λήψης (2).jpg

Në veçanti, ajo shpreson që Betelgeuse mund t'u mësojë astronomëve rreth shpërthimeve yjore. Duke përdorur vëzhgimet e Teleskopit Hapësinor Hubble të mbledhura në vjeshtën e vitit 2019, para se Betelgeuse të fillonte të errësohej, shkencëtarët arritën në përfundimin se ylli leshoj një tufë të madhe gazi të dendur, tha Dupree. Kjo në vetvete nuk është shumë e pazakontë, edhe pse çuditërisht, ky shpërthim erdhi nga një rajon tjetër i yllit qe shkencëtarët e kanë vërejtur edhe më parë, tha Dupree.

Ajo dyshon se ndërsa ajo masë largohej nga Betelgeuse, ajo ngadalë u ftoh në pluhur - që ajo beson se do të kishte shkaktuar venitje të dukshme që ishte aq goditëse vitin e kaluar. Astronomë të tjerë mendojnë se dëbimi ishte një rastësi dhe se një vend i madh i ftohtë në sipërfaqen e yllit shkaktoi zbehjen e çuditshme.

Shpresa e Dupree është që vëzhgimi i Betelgeuse këtë vit mund të ndihmojë shkencëtarët të bëjnë dallimin midis atyre dy skenarëve dhe të trajtojnë pyetje shtesë si vendndodhja e çuditshme e shpërthimit.

"Si e humb ylli materialin?" , "A rrjedh butë? A del me breshëri? A vjen nga pjesë të ndryshme të yllit? Si ndryshon ndërsa lëviz nga sipërfaqja e yllit, e cila është e nxehtë, jashtë në mjedisin ndëryjor, i cili është i ftohtë ? "

Në mënyrë të përshtatshme, errësimi i vitit të kaluar ndodhi rreth gjysmës së një programi tre-vjeçar në të cilin Dupree kishte rregulluar tashmë që Teleskopi Hapësinor Hubble të kontrollonte në Betelgeuse katër herë në vit. Janë disa nga ato vëzhgime të Hubble që dalluan masën e materialit që lëvizte nga ylli para se të fillonte errësimi i tij.
Kohët e fundit, Hubble kontrolloi yllin në shkurt; vëzhgimet e fundit do të ndodhin në prill, tha Dupree, megjithëse ajo planifikon të kërkojë kohë shtesë me Hubble duke pasur parasysh aktivitetin e fundit të yllit.Por Betelgeuse është një shënjestër e ndërlikuar; nga fundi i prillit deri në fund të gushtit, është shumë afër diellit në qiellin tonë për Hubble dhe instrumentet e bazuara në tokë për ta parë atë, tha Dupree. Kjo është veçanërisht e papërshtatshme duke pasur parasysh se cikli i zakonshëm i yllit prej rreth 240 ditësh do ta vinte atë në errësirën e tij ashtu si njerëzit nuk mund ta shohin atë.
Në mes të vëzhgimeve të Hubble verën e kaluar, Dupree regjistroi anijen kozmike të NASA-s STEREO-A, e vendosur rreth një të tretën e një orbite pas Tokës. Kur dielli bllokon Betelgeuse nga Toka, anija kozmike ka një pamje të qartë të yllit. Anija kozmike do të bëjë edhe katër ose pesë vëzhgime të tilla këtë verë, pas mundësisë së fundit të Hubble për të parë yllin këtë pranverë.

Tani për tani, ylli vazhdon të mbajë astronomët në majë të gishtave.

"Betelgeuse është" i qetë "," shkroi Dupree në një azhurnim me email në 1 Mars, duke shtuar se ajo ka filluar të dyshojë se ylli nuk do ta bëjë prillin e parashikuar të zbehet, sipas orarit që kishte ndjekur për kaq shumë vite. "Ndoshta ai shpërthim në 2019 ndryshoi parashikimin e saj!"

Pavarësisht nëse Betelgeuse zbehet apo jo, Dupree dhe kolegët e saj do të shikojnë, të etur për të përmirësuar sekretet e yllit. "Ne do të shohim," tha ajo, "kjo është gjithmonë kënaqësi!"
 
Thjeshte sa per INFO:

Betelgeuse eshte ylli ne konstelacionin e Orionit prej te cilit sipas besimeve te antikitetit ka ardhur jeta ne Toke...


PS- @Lauri ?
 
Top