Shembet Teatri Kombëtar!

Shembet Teatri Kombëtar. Forca të shumta policie rrethuan gjatë natës ambjentet jashtë Teatrit, ndërsa fadromat mësohet se kanë nisur shembjen e tij

Sic duket nga pamjet e publikuara nga “BalkanWeb”, shembja ka nisur të kryhet nga pjesa ballore e Teatrit Eksperimental, ndërsa më pas është shembur edhe godina e Teatrit Kombëtar.


Balkanweb
 
  • Nerva
Reactions: D.
Pyete cik andin , po pse kur donte ta shembte Saliu me te njejten ide per te ndertuar nje te ri, pse nuk Është Krim?
Te heqeshe dore per te shembur nuk eshte krim por ne vend qe ta quash Rames qe e shembi ja quan Salius qe nuk e shembi .Hajde Mono hajde..RRofte partia
 
Ridexo lexoji pak me me vemendje anetaret. Jo si te pelqen ty te lexosh. Tomka qe ne fillim tha, problemi nuk Është teatri por ato qe thote dhe Murrizi. Qe vllai dhe si-vllai tij po na shqepin e na kan shqep me kohe. E ju qaheni vetem per teatrin, teatri Është minimalja. Ka çeshtje me madhore se Teatri dhe kalohen me qese. A i shikoni ato horrat qe dalin ne protesta si militante te PD-s. Ata pra presin qe kur te vij ne pushtet PD-ja te hypin ne kurriz ty e mua bashke.
Po ti nuk e ndjen qe ty te ka hypur sot ne kurriz Rama me PS ne pushtet dhe povte perdhunon cdo dite sa po merresh akoma me PD e shkuar ?
 
Po ti nuk e ndjen qe ty te ka hypur sot ne kurriz Rama me PS ne pushtet dhe povte perdhunon cdo dite sa po merresh akoma me PD e shkuar ?

Po me dukesh si Grida Duma, ha i snikers tu bofsha, ene lexo mire ça kam shkrujt me siper. Nje M jane te dyja. Po ti po ben demek sikur nk e kupton ??‍♂️
 
Te heqeshe dore per te shembur nuk Është krim por ne vend qe ta quash Rames qe e shembi ja quan Salius qe nuk e shembi .Hajde Mono hajde..RRofte partia
Ehe ashtu
I pytje kam
Ty te hapet barku per teatrin apo se o Edi ne pushtet?
Qe ti ndajme cik
 
@Ridexxx,
Protesta dy vjeçare e artisteve, ishte nje nder kauzat më me vlere ne gjithe keto 30 vite tranzicion. Sigurisht edhe aty pati perçarje me artiste si Robert Ndrenika e te tjere qe ishte gati te shtrihej barkazi nese do prekej teatri dhe mbas pazareve me Veliajn firmosen per prishjen e ketij objekti qe iu ngjante si kotec pulash.

Por pertej ketyre ishte nje proteste artistesh qe nuk u shiten e qe luftuan me shume qytetari, kulture e argumenta historike se perse kjo ndertese duhej ruajtur. Madje vajten deri aty sa nepermjet Europa Nostras, gjeten edhe fondet per rikonstruktimin e 70% te ketij objekti.

Me nje popull te fjetur, Rama mbylli shpejt e shpejt kaparet qe kishte marre nga Fusha apo kush dreqin fshihej mbas tyre dhe vazhdoj mjeshterisht me shume gjakftohtesi planin e shembjes se nji nga godinat e pakta me trashegimi qe i ka mbet Tiranes.

Per sa kohe nuk ka asnje ndjeshmeri masive qytetare per te tilla çeshtje, s’mund te presim qe teatrin ta mbrojne 200 militante te PD-se apo 300 militant te PS-se e LSI-se!!!
Teatri ishte i te gjitheve e na perkiste te gjitheve...!
 
Une e kam thene qe ktu e kur ishte krietar bashkie , ajo godine duhet prishur dhe ndertuar nje e re.
Mendimi im , ti je askushi te etiketitosh!
Po ti kush je qe e doje te prishur? Ka dhe tjere qe nuk donin te prishej! Nuk eshte vetem mendimi jot, por dhe mendimi kunder!
 
Teatri eshte i banoreve te Tiranes, sic cdo qytet ka teatrin e tij.
E nese duhej ,duhej te dilnin qytetaret e saj
Cdo ai qe banon ne Durres, elbasan apo kudo me teatrin e tiranes?

Pra te dashur teleshikues, per aq kohe sa cdo gje politizohet , une jam kundra!
 
Teatri Është i banoreve te Tiranes, sic cdo qytet ka teatrin e tij.
E nese duhej ,duhej te dilnin qytetaret e saj
Cdo ai qe banon ne Durres, elbasan apo kudo me teatrin e tiranes?

Pra te dashur teleshikues, per aq kohe sa cdo gje politizohet , une jam kundra!
Ketu je shume gabim. Quhej teatri kombetar e jo teatri i tiranes. Jo ke kot ishte nen juridiksionin e shtetit e jo te bashkise. Ai teater i perkiste gjithe shqiperise.
 
Teatri Është i banoreve te Tiranes, sic cdo qytet ka teatrin e tij.
E nese duhej ,duhej te dilnin qytetaret e saj
Cdo ai qe banon ne Durres, elbasan apo kudo me teatrin e tiranes?

Pra te dashur teleshikues, per aq kohe sa cdo gje politizohet , une jam kundra!
Ça ke qe bohesh me nerva mi ?
 
Ketu je shume gabim. Quhej teatri kombetar e jo teatri i tiranes. Jo ke kot ishte nen juridiksionin e shtetit e jo te bashkise. Ai teater i perkiste gjithe shqiperise.
Per aq kohe sa nuk eshte ne listen e monumenteve te kultures ...
Eshte njesoj si te prishet teatri i elbasanit e tia vershoj une aty!
I takon banoreve fillimisht qe preken direkt.
 
Teatri Është i banoreve te Tiranes, sic cdo qytet ka teatrin e tij.
E nese duhej ,duhej te dilnin qytetaret e saj
Cdo ai qe banon ne Durres, elbasan apo kudo me teatrin e tiranes?

Pra te dashur teleshikues, per aq kohe sa cdo gje politizohet , une jam kundra!
Ne fakt rruget ishin bllokuar nga postbollqet . Per shkak se Tirana eshte zone e kuqe dhe askush nuk vinte dot.. Sic e keni zakon genjeni e mashtroni njesoj sic genjen dhe Rama me teatrin!
 
Redaktimi i fundit:
Ne fakt rruget ishin bllokuar nga postbollqet . Per shkak se Tirana Është zone e kuqe dhe askush nuk vinte dot.. Sic e keni genjeni e mashtroni njesoj sic genjen dhe Rama me teatrin!
Ja mo Dariusi nga durresi erdhi, apo skishe me ca vije ti lool
Boll o boll se lat nam lool
 
Per aq kohe sa nuk Është ne listen e monumenteve te kultures ...
Është njesoj si te prishet teatri i elbasanit e tia vershoj une aty!
I takon banoreve fillimisht qe preken direkt.
Pak rendesi ka kjo pjese se me ate teater eshte bo nje corbe qe askush se di. Gjithsesi nje teater i ri mund te ndertohej diku tjeter dhe ai ekzistuesi te riparohej sepse duam apo sduam mbart histori dhe kjo eshte e pamohueshme.
Eshte naive ta rrotullosh te gjithe muhabetin rreth godines se teatrit sepse dihet fare mire qellimi i prishjes se tij, shfrytezimi i hapesirave rreth teatrit.
 
Pak rendesi ka kjo pjese se me ate teater është bo nje corbe që askush se di. Gjithsesi nje teater i ri mund te ndertohej diku tjeter dhe ai ekzistuesi te riparohej sepse duam apo sduam mbart histori dhe kjo është e pamohueshme.
është naive ta rrotullosh te gjithe muhabetin rreth godines se teatrit sepse dihet fare mire qellimi i prishjes se tij, shfrytezimi i hapesirave rreth teatrit.
Askush nuk diskuton kete pjese ,sesi ju dha zoterise qe do ndertoj godinat aty apo cfare humbet
Jo cdo kush u morr me teatrin si godine ....a thua cfare historie po prishet
Historine e kane bere njerrzit e ne kte rast aktoret, dhe jo ndertesa.
Metropol u be teatri i dyte por nuk frekuentohet
 
Do e rindertojne ashtu sic ishte projekti italian. Kshu qe u mbyll e ky mhb.
Kjo eshte tallesh sumen me popullin. E prish pastaj thuado ta rindertoj diku tjeter./ Qesharake. Ne momentin kur e shemb ke kryer nje krim dhe kete krim nuk e shpeton nga pergjegjesia sado ta lash mu... qe e bere vete!
 
Teatri është i banoreve te Tiranes, sic cdo qytet ka teatrin e tij.
E nese duhej ,duhej te dilnin qytetaret e saj
Cdo ai qe banon ne Durres, elbasan apo kudo me teatrin e tiranes?

Pra te dashur teleshikues, per aq kohe sa cdo gje politizohet , une jam kundra!
Ishte Teatër Kombtar e jo lokal.(dhe mos vazhdo me kte filozofinë e kaçurrelave të kuqe që çfar smë prek mua sësht çështje për mua,t thash mos kte herë)Qeveria i dha truallin bashkisë,e bashkia shembi godinën.Çështja e teatrit ka përfunduar në GJK,kur gjykata kushtetuese të formohet e marr vendim,me shumë mundësi shumë firmëtar do dalin para drejtësisë,në një bot paralele dmth.
 
Top