• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

InFeRnO

Antar Aktiv
Vendndodhja
Germany
Te gjithe e dim qe ishin bo shum vhoste dhe moret inisjativen per ti ber remove, nuk jam aspak kundrra me ju.., se me te vertet ishin ber shum!
por.. cfar nuk kuptoj eshte pse duhet limituar komanda e vhost si per admina dhe opers?? mire kjo po svsnick pse eshte limituar/hequr nga adm??
me vjen shum keq qe keni fillu boni gjona kshu pa qen asnji ne dijeni, pse limitohet komandat?! eshte admini si me qen aop vetem me dhon voice na ka ngel asgjo tjeter, Pra.. puna e vhosteve duhet te ishte hedh ne VOTIM, ( sa mund te jet limiti per te dhen vhost 1 useri,) nuk me duket e drejt qe cdo privilegj e kaloni ne root access. nuk besoj se ka naj gjo te keqe qe te gjithe si staf te jepnim 1 vhost max.(20 veta = 20 vhoste) ose Maksimumi mos te prehen kshu komandat ne kte forme se ka ngel vetem me hudh votim per root tani me pas naj privilegj ne access.. dhe me kte postim dua te pakten tme japi cdo kush i stafin 1 mendim..


Mafia.
 

TimiShijaksi

Anëtar i ri
Vendndodhja
Italy
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

Te gjith e dinim qe ishin ber shum vhoste por te gjith vazhdonit duke dhon prap njelloj e shum userave problematik. E kemi shkruajt shum her ne topic mos shtoni vhoste kot me kot e spo te drejtohem ty si admin Mafia por thjesht si hapursi i temes. Pasi kto gjera e tejkaluan kulmin duke bere floode me vhoste e duke na shajt e ofenduar aty ku nuk mban durimi me, ateher vendosem ti fshinim vhostet te gjith e vec root te shtojne. Kjo sdo te thote qe kemi vendosur mos ti japim vhoste asnjeriut. Mjafton te flisni me ndonje root per ndonje user te vecant e gje qe behet. Spo kuptoj pse e beni kaq tragjike kur mund ta ndryshosh vhostin kur te duash. Sa per Aopet Sopet i jap un e WxP vhoste kur te jemi on line e po ju kerkuan juve mund ti drejtoni tek ne. Sa per svsnick sdi gjo e as se kam ditur qe u bonte nga adminet, megjithate mund te shikohet kjo gje edhe se shumica jon i ka perdor svsnickun vetem per shaka :)
 

AlbTeam

Antar Aktiv
Vendndodhja
London UK
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

pershendetje

sapo lexova se ca esh shkruajtur Mafia persa i perket vhost kam qen prezent un ku u diskutua me alfa-5 dhe timi per vhost sic permendi timi me lart
ishin ber shum vhosts dhe shum flodista kishin mar vhost dhe ofendonin dmth staf tone e kushdo.perse i perket svsnick kete e kuptova un ma mer mendja i pari biles i fola dhe timi ne privat per kete gje sic me tha dhe timi sja kish iden fare se cka nodhur po ma mer mendja se do e rishikojn kete gje.
prap po rikthehem vhosteve mendi im esh me mire pa vhost vetem stafi @ te ket ose ircops. dhe per svsnick nuk esh qe perdoret per shaka por sic nodhi sot ne chat nick hacked perdori nickun Android i cili ky nick i perket Sak... aty e kuptova qe nuk kisha access ne svsnick. dhe direk fola me timi sic permenda me lart ma mer mendja se do e rishikojn kete gje. :) Mos u merzit Mafia
Me Respekt AlbTeam
 

InFeRnO

Antar Aktiv
Vendndodhja
Germany
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

Timi, Jam dakord me ty, isha vet prezent tek #opers dhe rame dakord per tu ber remove..puna fllodeve etj.. Por sikur nuk duket aspak mire qe nga 1 floodist ti prehen komandat stafit opers apo jo ? I Gabuari te denohet. Plus cdo njeri ka kenaqsine e vet ta japi vet vhostin pse duhet ti shkoj wxp-s apo alfes apo ty ne prv per tme ber i vhost kur kam vet access, ktu bjen dhe koplet vlera e accessit! e ritheksoj nuk jam aspak tafmaqar komandash po sikur nuk ja vlen nuk shkon fare, user+staff kerkojn vhost tek ne dhe ne bejm kerkesen tek root.
Albteam nuk merzitem fare un grup :) Dikur pa qen ti ne staff adminat u ben dhe superadmin on. ishe me te vertet full privelegj, ndersa tani as emrin atij qe ta vjedh emrin ty nuk ja nderron dot. ;)
 

ARMAGEDDON

Antar Aktiv
Vendndodhja
Europe
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

Po ju shkruaj gjate se skam kohe t'iu shkruaj shkurt - Napoleon Bonaparte
Per vhostet eshte ber mire qe jane ber clear pasi nga chit-chat po krijohen probleme familjare, kur ne te kundert ai vhost duhet ti mbroj ato.
Per punen e limitimit te komandave do ishte mire te riktheheshin sic kan qen pasi ato komanda te cilesojn dhe te kompletojn per NetAdmin.
Per ato shakat qe behet fjal per svsnick apo ndonje komande tjeter perdoren nga NetAdmin (flas per veten time ne kte rast) per te krijuar nje atmosfer karizmatike per me krijuar pak dialog dhe interes rreth nje qellimi "Frekuentimi i chatit dhe cilesimi i tij nga chatet e tjer". Prandaj une sot kam perdorur os mode +o 2-3 femrave dhe i ngrita siper tek dhoma shqiperia qe krijova pak lekundje ne texte te ndryshme duke dal dhe nga vet-vetja. Pra, shikojini dhe nje here ato komandat te vijne sic kan qene se sesht mire keshtu per asnje, ose merni masa ndaj atyre qe i thyejn rregullat pas 1-3 paralajmerime qe mund ti behen.
Filmi i 4 Musketierve me D'artagnan ka dal prej kohesh keshtu te gjithe per 1 apo 1 per te gjithe nuk duhet.
Ngjohemi :)
 

CAKMAKU

Anëtar i ri
Mosha
36
Vendndodhja
Greqi
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

Jam plotesisht dakort me Mafia gjithashtu kuptoj dhe problemin e shtruar nga Timi..
mendoj se duhet gjet ndonje zgjidhje qe te gjitha palet te jene te sqaruara.

Mbeshtes mendimin e pezullimit ose mos rishtimit "Vhost per flodistat"
..gjithashtu propozoj te mos u hiqen privilegje asnje admin ose ircop, duhet te perpiqemi te respektojme disa "rregulla"
qe biem dakort per to.
 

JULIAN_IT

Antar Aktiv
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

jam dakort dhe un me mafien qe nje adm ose oper mos te ket durt e lidhura sepse i rroft acc kur durt jan te lidhura per cdo komand duhet te kapet root adm sme duket e drejt si tip femija i kerkon ndihme prinderve se ai se ben dot nje gje vet pfffffffffff der sa jepet nje acc lerini komandat o e jepni acc tamam ose mos e jepni fare ose denoni kush abuzon sa per whost ishalla sme keni heq whostin tim se ju theva ne mes
 

WxP

Antarë i Respektuar
Vendndodhja
FV.AL
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

Une mendoj se duhet ti jepet e drejta adminave po te limituar deri ne 2 ose 3 users kush te kaloj limitet e parapercaktuara te ulet ne oper.
 

alfa-5

Anëtar i ri
Pe: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

Cuna, kte punen e vhosteve e nisa un me timin pasi pash qe timin e kishin shar mar e prap dhe sme erdhi mire hic se dhe vete e kam lon ne topic gati tre here per punen e vhosteve dhe si me thon sikur fjala binte ne vesh te shurdhet ose sikur tallte njeri trapin me ne, dmth gri ti gri se sme plas kari hic mu dhe vetem kur shifja lloj lloj legenash me vhoste. per tja heq te drejten te gjithve dhe per ta pas vetem rot u thash un cunave duke menu se kjo esht me e mira sepse un nuk do rri te ruj adminet kush e dha ose ndonjerit i ngrefet per inot e jep, mu pastaj me bjen ta qis jasht fare e mos ta lej me hy. Nqofse doni me shtu vhoste vhostet te kalojn nga rotet, thojini rootit qe kapni online dhe ja ku u bo, ne mos online lejeni me memo. nuk ka pse me pas te drejt vhosti se u shperdoru shum. po flas ne pergjithsi per te gjith. un per vete skam pas asihere vhost, kam perdor vetem chghost, chgident, chgname asgjo me shum cdo dite. per limitet e tjera jam plotesisht kundra, dmth admini te ket komandat e veta, ircopi te ket te vetat. un do flas dhe me root e tjere e te bojm nji rishikim te stafit sepse shum veta as e rrujn karin hic pervec JULIN_IT qe esht gjithmon i gatshem ndac per ndihme te sherbimet, ndac per klone, ndac per flode dhe akille, te pakten nuk bejn as ket tjetren qe kur ne hym mrena e themi mroma te na japin nje mroma, me tregu per veten e vet qe esht online, se mu sme plas me tha apo jo njeri mroma, un i di njerzit se si jan, ja di temperamentin, i di kush esht per tu rrespektu etj me rradhe. e theksoj e nisa un me timin pasi un me te kam qen pothujse me shum online.
 

AlbTeam

Antar Aktiv
Vendndodhja
London UK
Titulli: Pe: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

pershendetje alfa-5

jam dakort me ty me pun vhostesh etj sepse ate dit isha dhe un online ku u bisedua per kete pun por persa i perket dickaje ketu lart sme pelqeu dmth kjo..

( shum veta as e rrujn karin hic pervec JULIN_IT qe esht gjithmon i gatshem ndac per ndihme te sherbimet, ndac per klone, ndac per flode dhe akille, te pakten nuk bejn as ket tjetren qe kur ne hym mrena e themi mroma te na japin nje mroma, me tregu per veten e vet qe esht online, se mu sme plas me tha apo jo njeri mroma, un i di njerzit se si jan, ja di temperamentin, i di kush esht per tu rrespektu etj me rradhe. e theksoj e nisa un me timin pasi un me te kam qen pothujse me shum online.)

dmth un ketu po pergjigjem per vete spo flas per tjer un pothujse online kam qene gjithnje dhe i respektoj te gjith njesoj dhe kam qen i gatshem per cdogjo

por menyra mesiper i ke futur gjith me nje list. :) me behet qefi qe del pro julian skam asgje kundra po pak ashum sikur do ish me mir mos i fusje me emer shumices :) gjithsesi skagje sna ngel hatri

 

WxP

Antarë i Respektuar
Vendndodhja
FV.AL
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

Mire pra u be dakort sepse ishte e nevojshme, problemi qendron: si do te vazhdojm? Mu me duket diktature edhe piksynimi jon nuk eshte te rrespektohemi nga diktaturat e rregullat e rrepta por ti bejm gjerat e thjeshta, qarta dhe te besueshme me stafin. Per mu duhet vendos me nje kuote ku mosrrespektimi i vendimit kolektiv te pasohet me ulje nga admin ne ircop per perjudha te gjata.
 

AlbTeam

Antar Aktiv
Vendndodhja
London UK
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

Mire pra u be dakort sepse ishte e nevojshme, problemi qendron: si do te vazhdojm? Mu me duket diktature edhe piksynimi jon nuk eshte te rrespektohemi nga diktaturat e rregullat e rrepta por ti bejm gjerat e thjeshta, qarta dhe te besueshme me stafin. Per mu duhet vendos me nje kuote ku mosrrespektimi i vendimit kolektiv te pasohet me ulje nga admin ne ircop per perjudha te gjata.

persh wxp

doja shtoja dicka ketu pasi lexova me siper mesazhin tend

doja thoja qe per punen respektimit tani e dim qe root ka me shum power por dhe root dmth duhet sillen menyr shoqerore mosme ber presione ndaj staf admin netadmin ircops etj. dmth dhe ma mer mendja cdogjo behet me mirkuptim mbase jam gabim un keshtu mendoj un :)
 

alfa-5

Anëtar i ri
Pe: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

o albteam ti tani fillove mer plak, un kur fola sfola per ty, e di dhe punen qe bon ti... nuk fola per ty kshu qe ne shumicen mos shkruj fare se nuk te adresohen ty. un te gjith i njof, me mire e kam mos ta ket asnji se sa ta ken te gjith dhe kur them mos jepni se rrun njeri. e di qe je online por nuk fola per ty se ti tani ke hy, fola per shumicen qe i ka zon nryshku. nuk du te permen emra se me i permen i bjen me i heq.

WxP edhe si thu ti mire esht, lejojm i limit, kush e thyn dhe kush abuzon nga dm bohet irc dhe nga irc bohet uzer i thjesht
 

LoSsT

VIP
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

Un du komandat e mia mos mi luj njeri, per te tjerat jam dakort me te gjith.
 

AlbTeam

Antar Aktiv
Vendndodhja
London UK
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

alfa-5 nuk thash qe mu drejtove mua direkt po thjesh thash i fute emer shumice :) gjithsesi sory nese jemi keqkuptu :)
 

InFeRnO

Antar Aktiv
Vendndodhja
Germany
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

Albteam ta boj i verejtje un ty plako ? E ke nis nga fillimi temes dhe deri tani fut hunet ne cdo koment qe shkruhet!! Doja me tu pergjigj disa komente me lart dhe zdo te vinte mire. Perderisa e kam hap un kte Tem e kam qe te vendosim bashkarisht per dicka qe ishte dhe nuk eshte mo, i kam lexu un cdo koment qe eshte shkrujt ktu nga i pari 2-ti 3-ti e me ralle , dhe tek #opers kur u ben remove vhost isha dhe un prezent/online pra du te them bej durim ne komunikim daku leje dhe tjetrrin te shprehen. Jepi pak serjozitet temes, ti sot ke ardh dhe noshta je teper i knaq me ate access qe te eshte dhen, un sjam, se e more direkt po ka cuna te tjeter qe kan lon lesht ne kte server(fus dhe veten time) dhe nuk jan aty ku je ti sot kshuqe maj venin plako mos fol duke menjanu aty ku te intereson, pra e hapa kte tem dhe 1 her ta kuptosh.. DOJA 1 MENDIM NGA CDO SECILI sidomos nga root staf , ato qe e vendosin komanden ne shell dhe e heqin. Jo te thush isha un prezen aty vendosem ne / mos u merzit / me mire do bohet , nuk ta bona kte pytje me duket?? apo jo? kshuqe her tjeter jep menimin tat si Albtem ose me mire mos shkruj fare.. he tkeqen se sjena cerra.
 

Never

NoN.Puo.Piovere.Per.Sempr e
Mosha
37
Vendndodhja
Mbi Toke
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

cuna kshu si e keni nisur per disa muaj sdo ket me as usera e as admina mendoj une.duke pare problemin e ngritur nga mafia dhe duke lexuar komentet e te gjitheve do jem i kenaqur tju shikoj serisht ne diskutime te gjitheve bashke per probleme me madhore dhe emergjente qe duhen te ishin bere rreth serverit e shume e shume gjera qe po humbin ne albnetwork dhe ke fajtori. E jo te ulerasim e te bertasim per probleme ku {cenohen} flagset tuaja tmijat e te tjereve qe sjan shume serjoze mendoj une.
PS: jam i mendimit me qe te gjithe paskeni folur ne kete tem te rivendosni ose te rifreskoni nje rregullore per stafin opers,te kontriboni te gjith pa dallim aksesi ne server te barabarte,e ti lem me nje ane njohjet reale ne server nese duam koma qe ky network te funksjonoj e jo te shkoj drejt nje rrenimi te sigurt. klm cuna
 

AlbTeam

Antar Aktiv
Vendndodhja
London UK
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

hi InFeRnO me fal nese qeke prekur dhe nese mendoke se pasam futur hundet do ku do thjesh kam folur pa te keq pa asi lloj interesi dhe persa i perket knaqsive access un sjam deshperum lal per accesse mvje keq qe pase ket mendim po megjithate do ju lutesha moderatorit ti fshi pergjigjet e mia ketu..
 

shijaksi

Antarë
Titulli: Se kuptoj pse? ka naj shpjegim apo do bojm ca tna teket?

Root-at i rujt zoti se i kemi per marshalla. Un mendoj qe cdo Admin,Ircop te kete akseset e plota sic i kemi pas gjithmone me te gjitha Flagset qe na takojne. Dhe RootAdminat te na shikojne kur ne abuzojme me aksesin dhe te na japin verejtje teper e thjeshte,se dij pse kaq zhurme per nje gje shume te thjeshte, KLM e Gezuar Vitin e Ri Te gjithve e sa me shume lek per te gjith viten qe vjen.
 
Top