• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Rrengu matematikor që po i habit të gjithë

Arfenilla

Themelues i Forumit


Një formulë e thjeshtë matematikore po shkakton habi mes njerëzve në rrjetet sociale, pas ajo mund të zbulojë numrin e këmbës dhe moshën ekzakte. Ja si funksionon:
Fillimisht pyesni dikë për numrin e këmbës.
Më pas shumëzoje këtë me pesë.
Shumës shtoji numrin 50.
Këtë shumë shumëzojeni me 20.
Më pas shtoni numrin 1015.
Në fund, zbrisni nga kjo shumë, vitin e lindjes suaj.
Ajo që do mbetet është një shumë që tregon numrin e këmbës dhe moshën.
Rrengu funksionon nuk ka rëndësi nëse numrin e këmbës e masni me përmasat amerikane, evropiane apo britanike. Megjithatë nuk funksionon nëse ditëlindjen e keni bërë tashmë që këtë vit, ose nëse jeni mbi 100 vjeç. Gazetarja Carol Vorderman, e apasionuar pas matematikës, thotë se i pëlqen shumë ky rreng simpatik.
“E adhuroj këtë lojë të vogël, por të madhe. ثshtë një algjebër e thjeshtë. ثshtë interesante sepse përdor matematikën për gallatë”.b expres..
 
Top