Relativiteti

ricky_ch

******
Titulli: Relativiteti

A e di ti cfare eshte shpejtesia Orbitale ose e Shpejtesia e Ikjes?
Po shkakun pse Anijet Kosmike nuk nisen drejt por marrin nje hark perpara se te dalin ne hapsire?
Kjo shpejtesi eshte e nevojshme nese nje objekt do te qendroje ne orbiten e nje OBJEKTI ME FORCE GRAVITACIONALE TE MADHE. Kjo shpejtesi eshte e mjaftueshme per te mposhtur Forcen QenderSynuese.

Tani mund te kete dy arsye nese nuk e ben dot dallimin midis FORCES dhe rudhosjes Hapsinore.

Ose ti je ne Vit te pare ne shkolle te mesme dhe ke lexuar librat e Fakultetit te FIZIKES pa lexuar librat e shkolles, ose ke kaluar tek Ajnshtajni se mendon se eshte gjeniu i te gjitha koherave.
Ka mundesi te jesh dhe ne shkollat e paprofilizuara se vetem ato kane fizike me 100 faqe.

/

/

Edhe ajo mosha nuk tregon gje ne internet se ketu e ben dhe 300 vjec po deshe
Se ketu KOHA ESHTE ME RELATIVE SE NE REALITET.

Shiko djal i mirë,

unë ty nuk jam kah të shpjegoj fizikë apo ku me de dijtë çka po
të duket ty. E thash edhe më lartë bile edhe një faqe të Internetit
e paraqita në gjermanisht në lidhje me teorinë e relativitetit.
E thash gjithashtu më lartë se edhe vet disa gjëra nuk pajtohem
sa i përket Teorisë së Relativitet, gjithashtu nuk jam duke ngulur
këmbë se kjo është e saktë, unë veç jam duke thënë se kështu e
sheh Gravitacionin Teoria e relativitetit si dhe themeluesi i saj.
As nuk thash se është gjeniu më i madh i gjitha kohërave.
Thjesht as mirë as keq. Kupton shqip? Tjetër është nëse ti
nuk e kupton Teorinë e relativitetit atëherë lexo pak më tepër.
Nëse nuk pajtohesh me Teorinë atëherë thuaj se nuk pajtohesh
dhe unë nuk kam nevojë me ta skjarua më tepër sepse unë nuk e kam
bërë këtë teori.

Edhe një po të them: gjërat private mos të hyn të në punë! A 300 a 400
janë të miat, po stë pëlqyen mbylli syt. Ty mundet me të interesua veç
ajo çka shkruaj në rubrika!
 

korado

President
Titulli: Relativiteti

Shiko djal i mirë,

unë ty nuk jam kah të shpjegoj fizikë apo ku me de dijtë çka po
të duket ty. E thash edhe më lartë bile edhe një faqe të Internetit
e paraqita në gjermanisht në lidhje me teorinë e relativitetit.
E thash gjithashtu më lartë se edhe vet disa gjëra nuk pajtohem
sa i përket Teorisë së Relativitet, gjithashtu nuk jam duke ngulur
këmbë se kjo është e saktë, unë veç jam duke thënë se kështu e
sheh Gravitacionin Teoria e relativitetit si dhe themeluesi i saj.
As nuk thash se është gjeniu më i madh i gjitha kohërave.
Thjesht as mirë as keq. Kupton shqip? Tjetër është nëse ti
nuk e kupton Teorinë e relativitetit atëherë lexo pak më tepër.
Nëse nuk pajtohesh me Teorinë atëherë thuaj se nuk pajtohesh
dhe unë nuk kam nevojë me ta skjarua më tepër sepse unë nuk e kam
bërë këtë teori.

Edhe një po të them: gjërat private mos të hyn të në punë! A 300 a 400
janë të miat, po stë pëlqyen mbylli syt. Ty mundet me të interesua veç
ajo çka shkruaj në rubrika!

Shiko,ne jemi ketu per te biseduar e jo per tu grindur.Ne fund te fundit asnje nga ne nuk eshte aq i afte sa ti japim zgjidhje ketyre problemave.Ti ke te drejte,graviteti nuk eshte force ne relativitetpor ne mekanike.Ai ne relativitet vjen si pasoje e tkurrjes se kohe-hapesires.Tema ishte per Relativitetin.Ke te drejte.As simaps_07 nuk eshte se ishte gabim,por tema eshte per relativitetin...............
 
Last edited by a moderator:

simaps07

Kaos Veritus Dextroyer
Titulli: Relativiteti

E me çka merret relativiteti?E para relativiteti ka kuptim ne Hapsire dhe muk zbatohet ne Toke
E dyte studion kohen dhe hapsiren si nje te vetme dhe jo te ndara (hapsira 4permasore)
E treta si ndryshojne ligjet Fizike kur nje Objekt i afrohet shpejtesise se drites dhe si manipulohet hapsira kur arrijme shpejtesine e Drites.
 

simaps07

Kaos Veritus Dextroyer
Titulli: Relativiteti

Relativiteti pastaj do me shume FANTAZI FIZIKE se zbatim Fizik.
Kur vjen Puna tek gjithe Ato Ligje Fizike te iken mendja.

por sic ka thene Sam Neill per Relativitetin
"Nuk mund ta thyejme, thjesht do ti biem anash."
 

ricky_ch

******
Titulli: Relativiteti

E para relativiteti ka kuptim ne Hapsire dhe muk zbatohet ne Toke
E dyte studion kohen dhe hapsiren si nje te vetme dhe jo te ndara (hapsira 4permasore)
E treta si ndryshojne ligjet Fizike kur nje Objekt i afrohet shpejtesise se drites dhe si manipulohet hapsira kur arrijme shpejtesine e Drites.Teria e relativitetit zbatohet në tërë Universin pa përjashtuar Tokën si
çdo trup tjetër. Gjithashtu këtu përfshin edhe Gravitacionin ( si rrudhje e
hapësirës).
Tamam, tema është për relativitetin dhe siç e shihni edhe vet gjendet tek
tema Fizikë e Astronomi. Me fol për relativitetin, e mos me fol për
Gravitacionin, është njësoj si me e nda mishin prej ashtit.

Lexone çka shkruan tek faqa:
Spacetime - the relativistic view of time and space

më poshtë dikund shkruan:
"Gravitation is not a force, but a property of spacetime."
Vlen të lexohet e gjithë faqa edhe pse e citova vetëm këte rresht.
Gjithashtu për ta kuptuar relativitetin duhet "fantazi", ama jo aq
fantazi sa me zbuluar gjera prej vetes!
 

korado

President
Titulli: Relativiteti

Ne c'kuptim eshte kjo?(per simaps07)

por sic ka thene Sam Neill per Relativitetin
"Nuk mund ta thyejme, thjesht do ti biem anash."
 

simaps07

Kaos Veritus Dextroyer
Titulli: Relativiteti

Ne c'kuptim eshte kjo?(per simaps07)

Qe dhe Relativitetit do ti vije fundi........................
Se shpejti........................................................
Ne Digi+
kanali i Aksioneve 5 minutshe
P.S
Sam Neill eshte Aktor dhe ajo eshte fraza qe thote ne Filimin Event Horizon kur e pyesin qe nuk mundet te thyele Relativitetin duke udhetuar me shpejt se drita.
 

korado

President
Titulli: Relativiteti

Relativitetin do ta pranojme deri kur ne skene eshte shpejtesia e drites.Relativiteti nuk studion mbi shpejtesine e drites.Por shpejtesia e drites nuk eshte max.i shpejtesise.Edhe sot e kesaj dite universi eshte duke u zgjeruar nga te gjitha anet me mbi shpejtesine e drites......................!!!
 

korado

President
Titulli: Relativiteti

Eksperimanti i Cernit do te jape pergjigje per kete gje.Dhe ky ka per te qene nje hap i madh per te gjithe njerezimin........:):):)
 

simaps07

Kaos Veritus Dextroyer
Titulli: Relativiteti

Eksperimanti i Cernit do te jape pergjigje per kete gje.Dhe ky ka per te qene nje hap i madh per te gjithe njerezimin........:):):)


CERNIT i ka plas Superfrigoriferi i zeros absolute
Kur nuk arrine te rregullojne nje frigorifer kan me bo lesht me eksperimentin
:):dj::puthdore::kercejme::eek:hh::dance::motor::gjujpeshk::dong::kercim::brrr
 

korado

President
Titulli: Relativiteti

CERNIT i ka plas Superfrigoriferi i zeros absolute
Kur nuk arrine te rregullojne nje frigorifer kan me bo lesht me eksperimentin

Perderisa kane arritur ta
projektojne
dhe ta prodhojnenuk besoj se ka ndonje problem per ta rregulluar.Dhe per perfundimin e eksperimentit mos te jesh kaq i sigurt............:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
 

korado

President
Titulli: Relativiteti

PS:Ne muajin mars fillon eksperimenti.........:bum :bum
 
Top