Pse ndonjëherë ndiheni sikur jeni duke u vëzhguar nga dikush?

Pse ndonjëherë ndiheni sikur jeni duke u vëzhguar nga dikush?​


Në një moment ose në një tjetër, ju ndoshta jeni ndjerë sikur dikush po ju vëzhgon. Ndoshta një ditë po ecje i vetëm në rrugë, pa i kushtuar shumë vëmendje mjedisit tënd, i humbur në mendime dhe duke dëgjuar tingullin hipnotik të hapave të tua, kur papritur, në mënyrë intuitive, ktheve kokën dhe pe dikë që të shikonte…
Një funksion adaptiv

Normalisht, dukuritë psikologjike që na bën të pësojmë sistemi ynë nervor e kanë origjinën në evolucion. Nga pikëpamja e mbijetesës, ndjenja sikur jeni duke u vëzhguar ose, duke ditur kur dikush i ka ngulur sytë te ju, ju lejon të vlerësoni më mirë çdo kërcënim. Prandaj, të kuptuarit se jeni duke u vëzhguar mund t’ju shpëtojë nga shumë rreziqe. Në fund të fundit, qëllimet e spektatorit mund të mos jenë veçanërisht të mira.

Çështje perceptimi

Ne nuk kemi aftësinë për të përpunuar me vetëdije gjithçka që na vjen përmes shqisave tona. Është e qartë se ne ose nuk perceptojmë fare, ose nuk jemi të vetëdijshëm për gjithçka që perceptojmë. Në fakt, vetëm një pjesë e vogël e grupit të stimujve që ne perceptojmë hyn në ndërgjegjen tonë.

Një profeci vetë-përmbushëse

Fenomeni i profecisë vetë-përmbushëse ndodh kur mendon se diçka do të ndodhë dhe, thjesht nga fakti i të menduarit për të, ajo përfundon duke ndodhur. Ajo që ndodh është se, duke menduar se diçka do të ndodhë, ju filloni të veproni në një mënyrë që e bën më të mundshme që ngjarja e përmendur të përfundojë të ndodhë.

Paranoja: a vlen në të gjitha rastet?

Të gjithë janë të aftë të veprojnë në një mënyrë paranojake. Ka shumë të ngjarë të ndodhë kur ndiheni të vegjël dhe të dobët. Në fakt, personi më i shëndetshëm psikologjik në botë mund të ndjejë se po vëzhgohej nëse do të ishte vetëm natën në mes të një pylli. Megjithatë, ka psikopatologji dhe personalitete që janë më të prirur ndaj të menduarit paranojak. Në fakt, ata e përjetojnë atë vazhdimisht. Kjo u shkakton atyre shqetësime të konsiderueshme dhe probleme përshtatjeje në fusha të ndryshme të jetës së tyre.


1649788154345.png
burimi.r,psikollogjia.
 
Un jam shpirt i lire.
Nuk e njoh kte lloj ndjenje hic po hic fare ama.
Kemi lind vetem e vetem do vdes si thote dhe proverbi.
Epo fix ashtu ndjehem un sikur ekziston vetem un dhe uni im .
Me ndjekin ? Aspak . Ska arsye .
Ndergjegjen e kam te paster ndqj nuk jeton Kjo ndjesi hic tek une.

Kush mendon se me ndjek e siguroj se lodhet kot un se shoh .😬
 
Kur t'i ngulin syte normal do e ndjesh.
Zot i madh. Ka ndjet 1 grua dje me ore ne dore 5 minuta. Nuk e kthente koken gruaja huaj. Une s'e dhash veten ne fillim. Ama ne fund nuk durova: E pashe: Cfare ke i them? Ke 5 minuta qe me sheh ne drite te syrit. 🤣
Hic - ma beri! 😶
Po mir- ja kthej.
🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️
 
Mua më ndodhë vetëm në errësirë(si në shtëpi edhe në rrugë) për shkak të një traume në adoleshenc 🤍
Ps: se lexova fare pjesën mësipër 🤍
 
Si persona VIP te fv jemi mesuar te na ndjekin ..sna ben pershtypje dmth 😌
Vetem kur fillojne te na ndjekin Paparazzit , athere vihem ne siklet ... ore Olti Curri ..mos mbej foto te thash se sjetoj fare ne Shqiperi ..oj ky grifsha 🤯
 
Estagfirullah!
Sun, e njeh këtë në foto gjysëm njeri gjysëm kafshë? Është Perendia Pan. I bërë djall më vonë pas legalizimit të krishtërimit. Por mjaft i njohur në të gjitha kohrat si perendi, njësoj si të gjithë të tjerët....Pan është i biri i Hermes. Me një fjal nipi i Zeusit. 🤷
E njëjta gjë ndodh edhe me perenditë e lindjes së mesme si: Jahvè, Kamosh, Bal peor, bel zedub,....e dhjetra të tjerë. Ku secili popull adhuronte perendinë e tij.
Hebrejtë psh, kishin Jahvè, që njohim sot si babai i Jezusit teologjikisht. Më pas arabët e njohin si Allah. E kshtu me rradhë..

Me monoteizmin- besimin në një Zot të vetmin- Jahvè bëhet zoti që adhurojnë të krishtërët hebrejtë dhe myslimanët 😎
Perenditë e tjera klasifikohen të gjithë si djall. 🤷

9f89c9402d4290b57457e561d80fe249.jpg
 
Sun, e njeh këtë në foto gjysëm njeri gjysëm kafshë? Është Perendia Pan. I bërë djall më vonë pas legalizimit të krishtërimit. Por mjaft i njohur në të gjitha kohrat si perendi, njësoj si të gjithë të tjerët....Pan është i biri i Hermes. Me një fjal nipi i Zeusit. 🤷
E njëjta gjë ndodh edhe me perenditë e lindjes së mesme si: Jahvè, Kamosh, Bal peor, bel zedub,....e dhjetra të tjerë. Ku secili popull adhuronte perendinë e tij.
Hebrejtë psh, kishin Jahvè, që njohim sot si babai i Jezusit teologjikisht. Më pas arabët e njohin si Allah. E kshtu me rradhë..

Me monoteizmin- besimin në një Zot të vetmin- Jahvè bëhet zoti që adhurojnë të krishtërët hebrejtë dhe myslimanët 😎
Perenditë e tjera klasifikohen të gjithë si djall. 🤷

Shiko fotografinë 1943357
Nuk i besoj kto gjera un o Lauri
 
Un ka disa net që zgjohem nga gjumi,më rreh zemra fort.
E më duket sikur diçka është ulur tek këmbët e mia.
Më del gjumi dhe nuk më zen më.
 
Gjith jetes tu u vezhgu nga dikush kemi qen qe sa kemi le.... E kush eshte kurioz tme thojn se ja thomi vet tgjitha 🤪
 
Top