Pse janë hebrenjtë kaq të fuqishëm?

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Nga: Farrukh Saleem


Në botë ka vetëm 14 milion hebrenj. 7 milion në Amerikë, pesë milion në Azi, dy milion në Evropë dhe 100000 në Afrikë. Për çdo hebre në botë ka 100 musliman. Përsëri hebrenjtë janë qindra herë më të fortë se muslimanët të gjithë së bashku. A keni pyetur ndonjëherë veten pse?

Albert Einstein, shkencëtari më me ndikim i të gjitha kohëve dhe “personi i shekullit” në revistën TIME ishte hebre. Sigmund Frojd – idi, ego, superego – baba i psikanalizës ishte hebre. I tillë ishte edhe Karl Marksi, Paul Samuelsoni dhe Milton Friedman.

Këtu janë disa hebrenj kontributi intelektual i të cilëve ka pasuruar mbarë njerëzimin: Benjamin Rubin i dha njerëzimit gjilpërën e vaksinës. Jonas Salk i pari e zhvilloi polio vaksinën. Alert Sabin zhvilloi dhe e përsosi “polio vaksinën e gjallë”. Gertrude Elion na e dha neve barin për luftimin e leukemisë. Baruch Blumberg zhvilloi vaksinën për hepatit B. Paul Ehrich zbuloi tretmanin për sifiliz (sëmundje që bartet seksualisht). Elie Metchinkoff fitoi çmimin nobël në sëmundjet infektuese.

Bernard Katz fitoi çmimin nobël në “transmetim neuromuskular”. Andrew Schally fitoi çmimin nobël në endoricrologji (çrregullime në sistemin endokrin; diabetet, hyperthiordisma). Araon Beck founded Congnitive Therapy (psikoterapi për trajtimin e qrregullimeve mentale, depresionin dhe fobitë). George Pincus zhvilloi hapin e parë oral kontraceptiv. Gorge Wald fitoi çmimin nobël për përparimin e njohurive tonë për syrin e njeriut. Stanley Cohen fitoi çmimin nobel në embriologji (studim të embrioneve dhe zhvillimit të tyre). Willem Kolff erdhi me makinën për dializën e veshkave.

Gjatë 105 viteve të fundit, 14 milion hebrenj kanë fituar 15 dyzina të qmimeve nobel përderisa vetëm 3 çmime nobel janë fituar nga 1.4 milard mysliman (tjera pos çmime të paqes)

Pse janë hebrenjtë kaq të fuqishëm? Stanley Mezor shpiku çipin e parë mikro-mikroprocesor. Leo Szilard zhvilloi i pari reaktorin zingjiror nuklearë. Peter Schultz, kabllon fibër optike; Charles Adler, semaforët; Emile Berliner mikrofonin e telefonit dhe Charles Ginsburg, video rekorderin.

Financierët e famshëm të botës së biznesit të cilët janë me besim hebre janë Ralph Lauren (Polo), Levis Strauss (Levi's Jeans), Howard Schultz (Starbuck's), Sergey Brin (Google), Michael Dell (Dell Computers), Larry Ellison (Oracle), Donna Karan (DKNY), Irv Robbins (Baskins & Robbins) and Bill Rosenberg (Dunkin Donuts).

Richard Levin president i “Yale University” është hebre. Të tillë janë edhe Henry Kissinger (sekretari i shtetit të SHBA), Alan Greenspan (fed chairman under Reagan, Bush, Clinton and Bush), Joseph Lieberman, Madeleine Albright (sekretare i shtetit të SHBA), Casper Weinberger (sekretar i mbrojtjes të SHBA), Maxim Litvinov (Minister i jashtëm i BRSS), David Marshal (Singapore's first chief minister), Issac Isaacs (guvernator gjeneral i Australisë), Benjamin Disraeli (burrështeti i Anglisë dhe autor), Yevgeny Primakov (Kryeministër i Rusisë), Barry Goldwater, Jorge Sampaio (president i Portugalisë), John Deutsch (drejtor i CIA), Herb Gray (zëvendës kryeministër i Kanadasë), Pierre Mendes (Kryeministër i Framcës), Michael Howard (sekretar i vendit në UK), Bruno Kreisky (Kancelar i Austrisë) dhe Robert Rubin (Ministër i financave në Amerikë).

Në media hebrenjtë e famshëm janë Wolf Blitzer (CNN), Barbara Walters (ABC News), Eugene Meyer (Washington Post), Henry Grunwald (editor-in-chief Time), Katherine Graham (botuesi i “The Washington Post”), Joseph Lelyyeld (editor ekzekutiv, The New York Times), dhe Max Frankel (New York Times).

A mund ta përmendi njeriun më të mëshirshëm dhe filantrop në botë? Emrin e ka George Soros, një hebre i cili deri më tani ka dhuruar 4 miliard dollarë të cilat janë shkuar si ndihma universiteteve dhe shkencëtarëve nga mbarë bota. Gorge Sorosi i dytë është Walter Annenberg, një hebre tjetër, i cili ka ndërtuar qindra libraria duke dhuruar shumë e cila e kalon vlerën 2 miliard dollarë.

Në garat olimpike, Mark Spitz vendosi një rekord duke fituar 7 medalje të arta. Lenny Krayzelburg është tri herë fitues i medaljes së artë. Spitz, Krayzelburg dhe Boris Becker të dy janë hebrenj.

A e dini se Harrison Ford, George Burns, Tony Curtis, Charles Bronson, Sandra Bullock, Billy Crystal, Woody Allen, Paul Newman, Peter Sellers, Dustin Hoffman, Michael Douglas, Ben Kingsley, Kirk Douglas, Goldie Hawn, Cary Grant, William Shatner, Jerry Lewis and Peter Falk të gjithë janë hebrenj? Dhe si çështje faktike: vet Holliwudi është themeluar nga hebrenjt. Prej drejtorëve dhe producentëve, Steven Spielberg, Mel Brooks, Oliver Stone, Aaron Spelling (Beverly Hills 90210), Neil Simon (The Odd Couple), Andrew Vaina (Rambo 1/2/3), Michael Man (Starsky and Hutch), Milos Forman (One flew over the Cuckoo's Nest), Douglas Fairbanks (The thief of Baghdad) and Ivan Reitman (Ghostbusters) të gjithë janë hebrenj.

Të jemi të sinqertë, Uashington është kryeqyteti i cili është thelbi, dhe në Uashington lobi i cili është thelbi është The American Israel Public Affairs Committee, ose AIPAC. Uashnigtoni e dinë se nëse kryeministri Ehud Olmert e zbulon se toka është e rrafshët, AIPAC do ta bëjë kongresin e 109-të nxjerrë një vendim për të uruar Olmertin për zbulimin e tij.

William James Sidis, me intelegjencë 250-300, është njeriu më inteligjent që ka ekzistuar. Qëlloja çfarë feje ka pas dhe kujt i ka takuar.Autori është kolumnist i pavarur nga Islamabadi.
përktheu: Bashkim Shala
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
bravo kitrra qe e solle serish per diskutim kete temen ;)
 

xhebrail

Mangup me Licenc
super fuqi ...
qdo fjale eshte e tepert
 

K|nG

Drenica Heroic
jane super fuqi sepse jam kamikaz dmth japi jeten e vet per te vrar te tjer
kap vetem mbushet me eksploziv dhe e qon ne er cdo cop e therrime te nje vendi qe eshte paguar per ta ber ate ose eshte mllefosur me ta :D
 

EMANUEL_78

hajduti
sepse jan tregetar te lindur dhe bejne shume per njeri tjetrin........kudo qe ndodhen ne ca do lloj qyteti e shteti.....kan lagjet e tyre dhe dyqanet e tyre....jeta prej endacaku i ka mesuar qe.....mbeshtetjen dhe ndihmen qe mund ta gjesh te rraca jote nuk mund ta gjesh te asnje rrace tjeter.....
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
jane super fuqi sepse jam kamikaz dmth japi jeten e vet per te vrar te tjer
kap vetem mbushet me eksploziv dhe e qon ne er cdo cop e therrime te nje vendi qe eshte paguar per ta ber ate ose eshte mllefosur me ta :D

C'ja ke fut kot ketu...Nuk te ben superfuqi te qenit kamikaz o njeri.Se te ishte keshtu dhe afganistanet e disa te tjere si puna e ketyre do ishin superfuqi.

Hebrete jane tregatare te medhenje...Punojne jashtezakonisht shume dhe kane qene superfuqi qe ne fillimet e tyre.
Siç tha dhe Emanueli bejne dhe shume per njeri tjetrin.
Me ka rastisur te njoh hebre dhe me treguan sesi ata qe ishin me mire ekonomikisht mblidhnin lek per ata qe ishin ne hall.
Mos i konsideroni ne baze te bindjeve te tyre fetare.

P.s Edhe Ajnshtajn ishte hebre,por nuk e beri shkenctar feja e tij.
 

mirela

DODONA hajmali
Sepse nje hebre ne Siberi i jep leke borxh nje hebreu tjeter ne cepin tjeter te botes dhe pa e njohur fare . Hebreu qe u ndihmua nuk tregohet mosmirnjohes , po ja kthen borxhin patriotit te vet , po s'arriti dot ai ja le amanet te birit
E gjitha kjo perkthehet me dy fjale se jane njerez qe e duan shume komunitetin e vvete , ndersa komuniteteve te tjera mundohen t'ua hedhin.
Jane te bashkuar me njeri- tjetrin dhe nuk shiten per nje vize apo per nje grusht lekesh
Idealet kombetare i kane ideale dhe nuk i shesin kurre . Nuk e mohojne veten e tyre dhe nuk duan te perfitojne kurre ne kurrizin e hebrenjeve
U persekutuan dhe u perndoqen nje jete te tere Historia na ka treguar se sa jane perdnjekur e vrare ata nuk eshte perndjekur asnje komb tjeter . Nese ne vend te tyre do ishte nje komb tjeter ai do ishte shkombtarizuar ( plot kombe mbi dhe jane shkombtarizuar) Respekte per keta njerez qe e ndertuan shtetin e tyre ne 1948 nga hici dhe tashme jane superfuqi
 

ssokoll

Release Yourself
une them vetem dicka se ne gjith bota mesojm nga matematika arabe...algjebra,,, algorizmi
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Po paraqes me poshte arsyen e vertet pse hebrejt jane kaq te fuqishem dhe zhvilluar.

Hebrejt dikur kane qene pjestare te fese musulmane , dhe jane ajo pjese e popullsise qe
i thirren arsyes dhe llogjikes , u shkeputen nga feja dhe filluan te punonin me trurin e tyre , per te permiresuar jetesen dhe per te gjetur pse-ne e shume gjerave.
Qe ne ate kohe ata ishin dhe jane ne konflikt me boten arabo-musulmane.
Duke qene se ishin me te pakt ne numer dhe nuk perballonin dot luften me arabet , u detyruan te emigronin dhe te krijonin fene e tyre , me qellim qe te vinin paqen ,por paqja nuk erdhi dhe filluan emigrimin ne mase .
Ne fillim emigruan ne Evrope , Azi e pastaj ne Amerike.
Ne Evrope ata kapen sistemin bankar qe ne fillimin e tij .
Pse pikerishta ata ? Kjo pasi feja , si katolike ashtu dhe musulmane nuk lejonte fajdet ,
kredit , huazimet , interesin etj , kurse hebrejt i pranonin keto gjera .
Ne kete menyre ata moren ne dore parate , pra ekonomin , plus qe mendjes me pare i kishin thirrur , tani krijuan kushtet ideale per te qene njeshi ne bote .
Ngadale u shtrine dhe ne Amerike dhe sot i ke kudo.

Kurse vellezerit musulman ecin dhe sot e kesaj dite me librin e tyre te shenjte te shkruar para shume shekujsh ! Zoti qofte me ta !
 
Redaktimi i fundit:

alfonci

Veri investigatio
jane super fuqi sepse jam kamikaz dmth japi jeten e vet per te vrar te tjer
kap vetem mbushet me eksploziv dhe e qon ne er cdo cop e therrime te nje vendi qe eshte paguar per ta ber ate ose eshte mllefosur me ta :D

i ke ngaterru me magjypet e saharase, hebrejnte jane nder njerezit me te edukuar, me te pasur, me te zhvilluar dhe perparuar te botes...E gjithe bota sillet rreth tyre.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
i ke ngaterru me magjypet e saharase, hebrejnte jane nder njerezit me te edukuar, me te pasur, me te zhvilluar dhe perparuar te botes...E gjithe bota sillet rreth tyre.

Mos e ke tepruar pak ketu..?:lexim:
 

alfonci

Veri investigatio
Mos e ke tepruar pak ketu..?:lexim:

Nese edukim per ju do te thote shkollim atehere ato renditen nder popujt me te edukuar, nese ju keni nje shpjegim tjeter per kete fjale atehere eshte pune tjeter.

Perseris, e gjithe bota sillet rreth tyre.
 

ssokoll

Release Yourself
Nese edukim per ju do te thote shkollim atehere ato renditen nder popujt me te edukuar, nese ju keni nje shpjegim tjeter per kete fjale atehere eshte pune tjeter.

Perseris, e gjithe bota sillet rreth tyre.

Edukuim= sjellje e jo shkollim
 

alfonci

Veri investigatio
Edukuim= sjellje e jo shkollim

Ky eshte shpjegimi i plote per fjalen edukate ne shqip:

EDUKATث f.

*

1. Tërësia e vetive a e cilësive shpirtërore, mendore e fizike, e shprehive kulturore etj. (botëkuptimi,vetitë morale, tiparet e karakterit e të vullnetit, zakonet, shijet etj.), që fiton njeriu nën ndikimin sistematik të shkollës, të familjes e të shoqërisë dhe duke mësuar e punuar; formimi i përgjithshëm e i veçantë i njeriut. Edukatë e shëndoshë. Edukatë komuniste. Edukatë morale (politike, ushtarake). Edukatë familjare. Edukatë shkollore. Edukatë estetike (muzikore, shëndetësore). U japim fëmijëve edukatën e punës.
*

2. Sjellje e njerëzishme. Njeri me (pa) edukatë. Ka edukatë (të mirë). I mungonte edukata. I është bërë edukatë. * Edukatë fizike lëndë mësimore që bëhet në shkollë për t'i formuar nxënësit e studentët nga ana fizike, për t'i bërë të aftë për punë dhe për mbrojtje. Edukatë moralo - politike lëndë mësimore që zhvillohet në shkollën tetëvjeçare për ta formuar nxënësin nga ana morale e politike.


* Nese kjo eshte e pa aplikueshme per ju, lejome te them me plot gojen dhe sigurine me te madhe se edhe ne kete rast ato jane nder popujt qe arrijne te jene ne podujumin me te larte. Nuk eshte opinjon, eshte fakt, fatkeqesisht te verbuarit nga xhelozia nuk e pranojne kete realitet.
 

mirela

DODONA hajmali
Po paraqes me poshte arsyen e vertet pse hebrejt jane kaq te fuqishem dhe zhvilluar.

Hebrejt dikur kane qene pjestare te fese musulmane , dhe jane ajo pjese e popullsise qe
i thirren arsyes dhe llogjikes , u shkeputen nga feja dhe filluan te punonin me trurin e tyre , per te permiresuar jetesen dhe per te gjetur pse-ne e shume gjerave.
Qe ne ate kohe ata ishin dhe jane ne konflikt me boten arabo-musulmane.
Duke qene se ishin me te pakt ne numer dhe nuk perballonin dot luften me arabet , u detyruan te emigronin dhe te krijonin fene e tyre , me qellim qe te vinin paqen ,por paqja nuk erdhi dhe filluan emigrimin ne mase .
NUk e ditke historine . Hebrejte s'kane qen asnjeher myslimane . Hebrejte s'jane rrace arabe
 

alfonci

Veri investigatio
Hebrejt dikur kane qene pjestare te fese musulmane , dhe jane ajo pjese e popullsise qe
i thirren arsyes dhe llogjikes , u shkeputen nga feja dhe filluan te punonin me trurin e tyre , per te permiresuar jetesen dhe per te gjetur pse-ne e shume gjerave.


Vetem kjo qe nuk eshte e mundur pasi Judazimi eshte "babai" nga ku rrenjet e Islamit rrjedhin dhe babai nuk mund te jete asesi femija i femise se vet.

Eshte shume e verete qe nje nder dallimet e rendesishme te tyre eshte sepse ato e pranojne dhe e aplikojne arsyetimin. Por as rraca e tyre nuk eshte e ngjashme me ate arabe. Hebrejnte ne lindje te mesme jane si Rrumunet ne Ballkan qe jane te rrethuar nga te gjitha anet nga sllavet por qe nuk jane sllave dhe nuk flasin gjuhe sllave. Jane komb tjeter, jane ndryshe nga arabet si gjenetikisht, nga ana kulturore, fetare e shume aspekte te tjera.

Kurse vellezerit musulman ecin dhe sot e kesaj dite me librin e tyre te shenjte te shkruar para shume shekujsh ! Zoti qofte me ta ![/QUOTE]
 
Redaktimi i fundit:

BeniT

Donatorë
Mos e ke tepruar pak ketu..?:lexim:

Me sa di une eshte fol edhe nje here per Cifutet,
Tani nuk e di une se kujt ju thua ti te edukuar apo te shkolluar , por ata i ke si te edukuar dhe si te shkolluar. 90% e Avokateve, pedagogve, dentisteve, drejtore bankash. etj etj, ketu jane cifute , dhe as per te edukuar jane , une njof shume ketu dhe i kam shoke , jane shume njerez te qete shofin punen e tyre , lek kane me shumice kane lagjen e tyre , qe shtepite aty fillojne nga 1 milion e siper, kane dyqanet e tyre ku shkojne dhe blejne, edhe nqs shkojne ne dyqane te tjera ai ushqim duhet te jete (Kosher) dhe te gjitha produktet qe dergohen ne dyqanet e tyre , ose ne dyqanet ku blejne ata duhet te jene te bekuara nga Raba , dhe duhet te kete nje stamp qe pak a shume eshte si kjo (COR 746) PARAVE PAS YISROEL qe ne kete rast cdo njeri qe dergon ushqime aty duhet te bej nje kontrate dhe te paguaje Raben nje shume goxha te mire.
 

ssokoll

Release Yourself
Hebrejt dikur kane qene pjestare te fese musulmane , dhe jane ajo pjese e popullsise qe
i thirren arsyes dhe llogjikes , u shkeputen nga feja dhe filluan te punonin me trurin e tyre , per te permiresuar jetesen dhe per te gjetur pse-ne e shume gjerave.

Vetem kjo qe nuk eshte e mundur pasi Judazimi eshte "babai" nga ku rrenjet e Islamit rrjedhin dhe babai nuk mund te jete asesi femija i femise se vet.

Eshte shume e verete qe nje nder dallimet e rendesishme te tyre eshte sepse ato e pranojne dhe e aplikojne arsyetimin. Por as rraca e tyre nuk eshte e ngjashme me ate arabe. Hebrejnte ne lindje te mesme jane si Rrumunet ne Ballkan qe jane te rrethuar nga te gjitha anet nga sllavet por qe nuk jane sllave dhe nuk flasin gjuhe sllave. Jane komb tjeter, jane ndryshe nga arabet si gjenetikisht, nga ana kulturore, fetare e shume aspekte te tjera.

Kurse vellezerit musulman ecin dhe sot e kesaj dite me librin e tyre te shenjte te shkruar para shume shekujsh ! Zoti qofte me ta !
[/QUOTE]

ne kohen e Musait nuk ekzistonte feja muslimane...por ebrejt ekzistonin...ato kishin fene e zbritur nga tevrati i Musait ne te cilin ishin te shkruara fjalet e Allahut. Por tevratin ebrejt mosmirnjohes e ndryshuan keshtu qe ata devijuan nga feja e drejt, pastaj vazhdon gjith historia...Allahu zbret Biblen por edhe ate e ndryshojn jo besimtaret dhe me ne fund Kuranin te cilin me fjalen e tij ka thene se nuk do ndryshohet kurre.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Beni, ndoshta ata afer jush jane te edukuar. Por nese flasim per ata ne Izrael qe zhvillojne lufte me Palestinezet, mendoj se nuk ja vlen te permendet Edukata aty fare.
 

ssokoll

Release Yourself
Hebrejt dikur kane qene pjestare te fese musulmane , dhe jane ajo pjese e popullsise qe
i thirren arsyes dhe llogjikes , u shkeputen nga feja dhe filluan te punonin me trurin e tyre , per te permiresuar jetesen dhe per te gjetur pse-ne e shume gjerave.

Vetem kjo qe nuk eshte e mundur pasi Judazimi eshte "babai" nga ku rrenjet e Islamit rrjedhin dhe babai nuk mund te jete asesi femija i femise se vet.

Eshte shume e verete qe nje nder dallimet e rendesishme te tyre eshte sepse ato e pranojne dhe e aplikojne arsyetimin. Por as rraca e tyre nuk eshte e ngjashme me ate arabe. Hebrejnte ne lindje te mesme jane si Rrumunet ne Ballkan qe jane te rrethuar nga te gjitha anet nga sllavet por qe nuk jane sllave dhe nuk flasin gjuhe sllave. Jane komb tjeter, jane ndryshe nga arabet si gjenetikisht, nga ana kulturore, fetare e shume aspekte te tjera.

Kurse vellezerit musulman ecin dhe sot e kesaj dite me librin e tyre te shenjte te shkruar para shume shekujsh ! Zoti qofte me ta !
[/QUOTE]

ne kohen e Musait nuk ekzistonte feja muslimane...por ebrejt ekzistonin...ato kishin fene e zbritur nga tevrati i Musait ne te cilin ishin te shkruara fjalet e Allahut. Por tevratin ebrejt mosmirnjohes e ndryshuan keshtu qe ata devijuan nga feja e drejt, pastaj vazhdon gjith historia...Allahu zbret Biblen por edhe ate e ndryshojn jo besimtaret dhe me ne fund Kuranin te cilin me fjalen e tij ka thene se nuk do ndryshohet kurre.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
ne kohen e Musait nuk ekzistonte feja muslimane...por ebrejt ekzistonin...ato kishin fene e zbritur nga tevrati i Musait ne te cilin ishin te shkruara fjalet e Allahut. Por tevratin ebrejt mosmirnjohes e ndryshuan keshtu qe ata devijuan nga feja e drejt, pastaj vazhdon gjith historia...Allahu zbret Biblen por edhe ate e ndryshojn jo besimtaret dhe me ne fund Kuranin te cilin me fjalen e tij ka thene se nuk do ndryshohet kurre.
buahahahhahahaha fanatizmi sa shkon edhe po kalon ne faza te rrenda LOL
 

BeniT

Donatorë
Beni, ndoshta ata afer jush jane te edukuar. Por nese flasim per ata ne Izrael qe zhvillojne lufte me Palestinezet, mendoj se nuk ja vlen te permendet Edukata aty fare.

Une po flas me ate qe shof ketu , sepse as une as ti nuk e dime sesi shkojne punet ne Izrael. dhe kush po e ben luften, per atje une dhe ti mund te bazohemi vetem ne thashetheme. Por gjithsesi mendoj qe kultura, edukata , apo intelegjenca nuk fitohet ne moshe 20-30 vjecare , por kultivohet qe ne moshe te re dhe qe ndikon shume dhe familja, dhe shumica e tyre nuk jane te lindur ketu , por jane emigrant. dhe kjo ben te kuptojme qe e kane nga vendlindja.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Une po flas me ate qe shof ketu , sepse as une as ti nuk e dime sesi shkojne punet ne Izrael. dhe kush po e ben luften, per atje une dhe ti mund te bazohemi vetem ne thashetheme. Por gjithsesi mendoj qe kultura, edukata , apo intelegjenca nuk fitohet ne moshe 20-30 vjecare , por kultivohet qe ne moshe te re dhe qe ndikon shume dhe familja, dhe shumica e tyre nuk jane te lindur ketu , por jane emigrant. dhe kjo ben te kuptojme qe e kane nga vendlindja.

Fakt qe nuk e dime si shkojne punet ne detaje andej, por faktet po flasin o Beni.
Ne syte i kemi, por shume here drite nuk po na bejne, keshtu themi ne Kosove.
Edhe ketu ne Prishtine kam pasur rast te takohem me ca cifut, qe kane nje restaurant te tyre ne Prishtine, dhe vertete, silleshin mire dhe tregonin edukate. Por nuk duhet perfshire ketu te gjithe, sepse sa tregohet kultura & edukata e tyre ne nje ane, ne anen tjeter tregohet e kunderta.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
mendimi yt...mos rrespektimi i mendimeve te tjerve esht dicka e palogjikshme dhe + ty je moderator ... dhe tregom ku jam shprehur si fanatik?

e di si shprehesh ti ?? shiko kete figuren se ju shprehni mendimet tuaja por kur vjen tek te tjeret beheni ndryshe ;)

20060204.gif


ps: mos ngatro se jam moderator jam antar pastaj mod ;)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Po paraqes me poshte arsyen e vertet pse hebrejt jane kaq te fuqishem dhe zhvilluar.

Hebrejt dikur kane qene pjestare te fese musulmane , dhe jane ajo pjese e popullsise qe
i thirren arsyes dhe llogjikes , u shkeputen nga feja dhe filluan te punonin me trurin e tyre , per te permiresuar jetesen dhe per te gjetur pse-ne e shume gjerave.
Qe ne ate kohe ata ishin dhe jane ne konflikt me boten arabo-musulmane.
Duke qene se ishin me te pakt ne numer dhe nuk perballonin dot luften me arabet , u detyruan te emigronin dhe te krijonin fene e tyre , me qellim qe te vinin paqen ,por paqja nuk erdhi dhe filluan emigrimin ne mase .
Ne fillim emigruan ne Evrope , Azi e pastaj ne Amerike.
Ne Evrope ata kapen sistemin bankar qe ne fillimin e tij .
Pse pikerishta ata ? Kjo pasi feja , si katolike ashtu dhe musulmane nuk lejonte fajdet ,
kredit , huazimet , interesin etj , kurse hebrejt i pranonin keto gjera .
Ne kete menyre ata moren ne dore parate , pra ekonomin , plus qe mendjes me pare i kishin thirrur , tani krijuan kushtet ideale per te qene njeshi ne bote .
Ngadale u shtrine dhe ne Amerike dhe sot i ke kudo.

Kurse vellezerit musulman ecin dhe sot e kesaj dite me librin e tyre te shenjte te shkruar para shume shekujsh ! Zoti qofte me ta !

Pajtohem me hartimin e Hartinit.
 

alfonci

Veri investigatio

ne kohen e Musait nuk ekzistonte feja muslimane...por ebrejt ekzistonin...ato kishin fene e zbritur nga tevrati i Musait ne te cilin ishin te shkruara fjalet e Allahut. Por tevratin ebrejt mosmirnjohes e ndryshuan keshtu qe ata devijuan nga feja e drejt, pastaj vazhdon gjith historia...Allahu zbret Biblen por edhe ate e ndryshojn jo besimtaret dhe me ne fund Kuranin te cilin me fjalen e tij ka thene se nuk do ndryshohet kurre.[/QUOTE]


Nuk e kam thene une ate, une e kam cituar vetem... Judaizmi eshte "feja nene" e krishterimit dhe Islamit.
 
Top