Pse burrat e kanë kaq të vështirë t’i dëgjojnë gratë…

4D3ED033-1281-42B7-9F38-EDE5C727DC73.jpeg


Pavarësisht nëse është një i dashur, një vëlla ose një mik – ne të gjithë njohim një djalë që është një dëgjues i keq. Dhe kjo nuk është sepse ata janë mërzitur. Në të vërtetë ka studime që tregojnë se ka disa arsye pse ata ndeshin vështirësi në këtë fushë.

Me sa duket truri i meshkujve thjesht e dëgjon zërin e femrës ndryshe, kështu që mbase ne mund t’i tolerojmë ata këtë herë.

Ne kemi gjetur disa fakte në lidhje me trurin mashkullor dhe aftësitë e tyre të dëgjimit për t’i ndarë me ju sot.

Zërat femrave e bëjnë trurin e burrave të punojë më shumë.

9263F360-9EE8-4935-9017-7042490DC07C.jpeg


Një studim zbulon se burrat reagojnë ndryshe ndaj zërave femëror. Burrat kanë më pak aktivitet në disa pjesë të trurit të tyre kur burrat e tjerë flasin. Në fakt, truri i burrave duhej të punonte më shumë për të deshifruar dhe kuptuar se çfarë po thoshin gratë. Kjo do të thotë që burrat mund ta kenë më të vështirë të realizojnë kuptimet dhe emocionet e asaj që gratë thonë.


Zërat e grave janë më pak autoritativë.


885D9109-AD83-4574-A740-60DCE913A150.jpeg


Është zbuluar se madhësia e kordave vokale të gruas dhe laringut është e rëndësishme pasi njerëzit me nivele më të larta merren më pak seriozisht. Në fakt, studimi na tregon se ne u besojmë më shumë njerëzve me zëra më të ulët dhe se i preferojmë në role drejtuese. Kjo është një nga arsyet pse burrat mund të mos i dëgjojnë aq shumë gratë sa dëgjojnë bashkëmoshatarët e tyre.

Zërat e grave janë më kompleksë.


501814DF-9018-4B2C-9DE2-CB809B8CAD88.jpeg


Diferenca midis zërave femra dhe meshkuj është thelbësore këtu. Kur gratë flasin, ato përdorin shumë më shumë tinguj sesa burrat dhe kanë tendencë të flasin në një mënyrë më melodike. Këta 2 faktorë mund të ndërlikojnë që truri i burrave të kuptojë shpejt se çfarë thonë gratë pasi ka më shumë për të deshifruar.


Bonus: është një gënjeshtër e thëna se gratë flasin më shumë.


Stereotipi që gratë flasin më shumë sesa burrat është një mit urban, sipas studimit. Në fakt, duket se burrat dhe gratë flasin afërsisht të njëjtën sasi dhe konteksti është po aq i rëndësishëm. Studimi tregoi se në disa rrethana, burrat flisnin më shumë se gratë, dhe në të tjera, gratë më shumë se burrat. Kështu që ndoshta është koha ta vendosim këtë stereotip në gjumë.


© Të gjitha të drejtat e rezervuara. Shkolla e Jetës 2020
 
Really?!! Po s'ke faj ti në fakt se kupto se s'je çun lool
E para sa zbret në Rinas, do ikim në Sheraton më thot se kom prenotu (e vrej i herë shtremët) i them mirë ik vetëm. lool
Prit e pra se ke ardh ke unë, e di ti apo unë ku me të cu. Pastaj mu nuk ma mbate. Xhepi Sheraton. Si përfundim sherr e shamat jo pushime, edhe si kok mushkë, sigurisht ditët e fundit në Sheraton i kalum. Por maj men (Fitore e vogël ???) po ktheheshim nga jugu edhe ke rruga Kavajës i them ndalo ktu të ham (ke tymi)
Ajo unë të ulem aty?!!! Asnjëherë më thot. E mirë prit n'makin i them.
Shkoj nuk ha por i mor me vete qofte etj.
Edhe i hap duke picku kaj cik në makin...

Ajo ktu 200.gif
Ca janë ca janë lool edhe kur shkum në hotel ju fut me kokë.
lene ca me të thonë.
Me kyt i ke then te gjitha. Nuk flas me lool lool

Po pse mor qyp me ca e kishte ajo gold limited addition ate gjene me gjithe keto pordh sheratoni e me the te thashe qe i marrt t ligat tymit vendit te preferum te gjithe tironcave shelpsina e dreqit qe i rraft panuklla krese lool lool
 

Attachments

 • 200.gif
  200.gif
  373.7 KB · Shikime: 0
 • 200.gif
  200.gif
  373.7 KB · Shikime: 0
Really?!! Po s'ke faj ti në fakt se kupto se s'je çun lool
E para sa zbret në Rinas, do ikim në Sheraton më thot se kom prenotu (e vrej i herë shtremët) i them mirë ik vetëm. lool
Prit e pra se ke ardh ke unë, e di ti apo unë ku me të cu. Pastaj mu nuk ma mbate. Xhepi Sheraton. Si përfundim sherr e shamat jo pushime, edhe si kok mushkë, sigurisht ditët e fundit në Sheraton i kalum. Por maj men (Fitore e vogël ???) po ktheheshim nga jugu edhe ke rruga Kavajës i them ndalo ktu të ham (ke tymi)
Ajo unë të ulem aty?!!! Asnjëherë më thot. E mirë prit n'makin i them.
Shkoj nuk ha por i mor me vete qofte etj.
Edhe i hap duke picku kaj cik në makin...

Ajo ktu 200.gif
Ca janë ca janë lool edhe kur shkum në hotel ju fut me kokë.
lene ca me të thonë.
Nuk di te qaj apo te qesh, kokrra katunarit je ?
 

Attachments

 • 200.gif
  200.gif
  373.7 KB · Shikime: 0
 • 200.gif
  200.gif
  373.7 KB · Shikime: 0
Nuk di te qaj apo te qesh, kokrra katunarit je ?
Pse mi një femër që nuk pëlqen tymin s'ka për t'shku noj herë mirë me mu lool lool
Me kyt i ke then te gjitha. Nuk flas me lool lool

Po pse mor qyp me ca e kishte ajo gold limited addition ate gjene me gjithe keto pordh sheratoni e me the te thashe qe i marrt t ligat tymit vendit te preferum te gjithe tironcave shelpsina e dreqit qe i rraft panuklla krese lool lool
Ja kush më kupto mu ???
 
Me kyt i ke then te gjitha. Nuk flas me lool lool

Po pse mor qyp me ca e kishte ajo gold limited addition ate gjene me gjithe keto pordh sheratoni e me the te thashe qe i marrt t ligat tymit vendit te preferum te gjithe tironcave shelpsina e dreqit qe i rraft panuklla krese lool lool
Po në Sarandë lool lool ke ai hoteli si e ka Butrinti? Ai i vjetri që në kohët t'xhaxhit.
Jooo nuk rri unë ktu se m'bo alergji tapeti (tapiceria dmth) lool
Në fakt ishte alergjike edhe deri këtu s'ka gjo të keqe por mënyra se si reagonte o zot ca të them lool drama queen
 
Po në Sarandë lool lool ke ai hoteli si e ka Butrinti? Ai i vjetri që në kohët t'xhaxhit.
Jooo nuk rri unë ktu se m'bo alergji tapeti (tapiceria dmth) lool
Në fakt ishte alergjike edhe deri këtu s'ka gjo të keqe por mënyra se si reagonte o zot ca të them lool drama queen
Butrinti quhet prap. Eshte 5 star hotel ka pronare dhe e kane blere 50 milion euro.

Me fal nga cil fshat ishte ajo bro? Pse nuk e cove tek cadrat camping ne Jale lool lool

Ncncnc a fajin e keni ju pavosha se kane kto miss delikatesat fshatare jo :p
 
Butrinti quhet prap. Eshte 5 star hotel.

Me fal nga cil fshat ishte ajo bro? Pse nuk e cove tek cadrat camping ne Jale lool lool

Ncncnc a fajin e keni ju pavosha se kane kto miss delikatesat fshatare jo :p
Hahahahaha e mirë thu ti po ec e mushi menjen asaj,
E kishte bo që atje intrarin lool në Tiron Sheraton. Në Vlorë New York ose Paradise. Në Sarandë ke Butrinti.
Natën e parë më "dëgjoi" shkum ke një hotel në autostradë, (se të hujat se kanë iden që ktu edhe një lokal lagje osht super luks dhe me sherbim ) Po merrte vesh ajo...
Në Vlorë ka qenë e fortë fare po nejse se monopolizova temën lool
 
jam kurioz te di, veshkat i ke te dyja apo e ke shitur njeren? lool lool
Vetëm notën e parë kom fut dorën ke Xhepi lale. Ajo e kishte nda menjen, unë edhe kisha gjet i shok për ti bo edhe vetes edhe asaj ner ti mersha makinën me qera për sa kohë do rrinte ajo direkt do shkojmë ke Hertz në aeroport lool lool se ishte kliente e rregullt. Ok I thashë zoti ta shtoft inotin lool
 
Vetëm notën e parë kom fut dorën ke Xhepi lale. Ajo e kishte nda menjen, unë edhe kisha gjet i shok për ti bo edhe vetes edhe asaj ner ti mersha makinën me qera për sa kohë do rrinte ajo direkt do shkojmë ke Hertz në aeroport lool lool se ishte kliente e rregullt. Ok I thashë zoti ta shtoft inotin lool
po pse ankohesh ti, e paska shitur ajo veshken lool lool
 
Mund te kete shume arsye-

E para- sepse mund te jene shurdhe


E dyta- sepse grate nuk e ngrene zerin sa duhet


E treta- sepse mund te kete faktore te jashtem qe ndikojne ne miredegjimin e dialogut

E katerta- sepse mund te flasin ne gjuhe te ndryshme


E ja kshu, kshu, i ka jeta keto?
 
Une ne fakt nuk degjoj mire nga veshi i majte dhe eshte krejt rastesi qe femrat me flasin nga e majta... por une si xhentil qe jam , u them gjithmone... ke shume te drejte?
 
Top