Programe Fitness

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Meditim eshte mendimi/të menduarit. Nuk ka fjale shqipe meditim, eshte thjesht ngaterrese e anglishtfolesve dhe vjen nga meditation.

Sidoqofte, shoh shumë që merren me nje lloj sporti aziatik, qe rrine ulur dhe mendojne. Per kete e ke fjalen besoj?

Jam kureshtar të di, çfare mendohet në këtë lloj sporti?

Une kam 2 vjete qe e praktikoj si sport...nese mund ta quajme keshtu...

fazat e para jane paksa te veshtira...dmth eshte shume pak e veshtir...te vesh trurin ne gjendje fillestare...apo te mos menduarit...sepse nuk mund te quhet ne gjume...

truri eshte ne gjendje te zgjuar...por ne nje moment pa mendime...

se pari duhet te krijosh rehati ne menyren e te qendruarit/ulur....

nuk ka nevoj te jesh ne shtepi...mund ta praktikosh edhe ne zyre...kur ndjen nevojen per tu relaksuar...per te pushuar...per tu qetesuar nese ke patur dite te lodheshme...

ulesh dhe vendos duart mbi gjunjte e tu...por nuk eshte e thene te krijosh nje qendrim standart...mjafton te ndihesh rehat dhe te clirosh gjithe muskujt...te marresh fryme thelle...dhe te ndjerresh gjithe energjite jo te mira qe mund te kesh...

mbyll syt dhe e le trurin ne gjendje te lire...shuuume te lire...fillon dhe nuk mendon asgje...asnje...futesh ne nje faze te lumtur te gjendjes tende shpirterore...mund te kujtosh nje vrapim qe beje kur ishe femije...mes lulesh...mes nje ambjenti paqesor...

dmth ti futesh brenda nje bote tenden...imagjinare...e cila ka fuqi me pas...te te beje te ndihesh shuuuuume mire...
 

Behgjeti

Anëtar i Respektuar
Une kam 2 vjete qe e praktikoj si sport...nese mund ta quajme keshtu...

fazat e para jane paksa te veshtira...dmth eshte shume pak e veshtir...te vesh trurin ne gjendje fillestare...apo te mos menduarit...sepse nuk mund te quhet ne gjume...

truri eshte ne gjendje te zgjuar...por ne nje moment pa mendime...

se pari duhet te krijosh rehati ne menyren e te qendruarit/ulur....

nuk ka nevoj te jesh ne shtepi...mund ta praktikosh edhe ne zyre...kur ndjen nevojen per tu relaksuar...per te pushuar...per tu qetesuar nese ke patur dite te lodheshme...

ulesh dhe vendos duart mbi gjunjte e tu...por nuk eshte e thene te krijosh nje qendrim standart...mjafton te ndihesh rehat dhe te clirosh gjithe muskujt...te marresh fryme thelle...dhe te ndjerresh gjithe energjite jo te mira qe mund te kesh...

mbyll syt dhe e le trurin ne gjendje te lire...shuuume te lire...fillon dhe nuk mendon asgje...asnje...futesh ne nje faze te lumtur te gjendjes tende shpirterore...mund te kujtosh nje vrapim qe beje kur ishe femije...mes lulesh...mes nje ambjenti paqesor...

dmth ti futesh brenda nje bote tenden...imagjinare...e cila ka fuqi me pas...te te beje te ndihesh shuuuuume mire...
Me këto që the, më kujton veten kur jam në sauna, në plazh, ose në vaskë me ujë.
Më pëlqen të bëj të njëjtën gjë... të mbyll sytë e të mos mendoj shumë... ose të mendoj ndonjë gjë të bukur, nga e kaluara.
Në një farë mënyre, edhe unë e praktikokam ndonjëherë këtë lloj sporti...
 

Hera

Banned
Dieta me e mire mendoj eshte te mos presesh asgje nga ushqimet po te hash nga pak te ulesh sasine dhe ecja sa me shume km
 
Top