Prishtina mban emrin e Justinianit

Ado

FISEBILIL-LAH
Gjatë një simpoziumi shkencor të mbajtur në hotelin “Grand”, në Prishtinë, pjesëmarrësit në këtë seminar thanë së Prishtinë e mban emrin e trashëguar nga perandori Justinian.

Në vitin 518 Ulpiana, që gjendet në afërsi të Prishtinës, u rrënua plotësisht nga një termet i madh. Këtë qytet e ka ngritur perandori Justinian, duke e quajtur “Justiniana Secunda”, kurse më vonë ky emër u transformuar në Istriniana, përkatësisht Pri (që do të thotë qytet) pastaj Pristrina dhe se fundi Prishtina, që do të thotë Qyteti i Justinianit.

Gjatë këtij simpoziumi me kumtesat e tyre u paraqiten: prof. dr. Edi Shukriu, prof. dr. Jahja Drançolli, dr. Exhlale Dobruna-Salihu, Arben Arifi, prof. dr. Musa Limani, prof. dr. Selim Daci, dr. Bedri Muhadri, dr. Femi Cakolli, Prand Buzhala e të tjerë.

Manifestimi shkencor “Gjurmët e Perandorit Justinian” u organizua nga SHKK "Anton Pashku", Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e Republikës së Kosovës, drejtoratet e Arsimit dhe të kulturës të Prishtinës dhe Podujevës, si dhe shoqata "Gallapi"./Telegrafi/
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Shume interesant. Nuk e kam ditur kete kurre per cudi.
 

METi

-=EdoLorEli=-
Ndoshta edhe është ashtu, profesori i Historisë thoshte që Prishtinës i ka mbetur emri nga lumi Tina, dikur kishte qenë një lum që kalonte përmes Prishtinës e që më vonë ka shterrur dhe qytetarët duke thënë u Prish lumi Tina, u Prish lumi Tina i mbeti edhe emri qytetit PrishTina. Ndoshta edhe duket qesharake por kshtu thoshte profi LOL.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
hahahaha LOL une kam menu qe u kan qytet i prisht, qata i ka met emri Prishtina:D
 

METi

-=EdoLorEli=-
hahahaha LOL une kam menu qe u kan qytet i prisht, qata i ka met emri Prishtina:D

nuk po flasim për kohën aktuale Nik, hahaha, fjala është për lumin Tina.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Jo more nanush une e pata fjalen per t'kalumen...I kom do foto t'Prishtines t'moqme llom u kan. Gjyshen tem has Prishtevk e kom (Prishtinaliket kshtu jan thirr ktyne here). Dajt e baes tem rahmetlise, n'Pr kur kane jetu, s'di a jan kan 10 shpia krejt.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Jo more nanush une e pata fjalen per t'kalumen...I kom do foto t'Prishtines t'moqme llom u kan. Gjyshen tem has Prishtevk e kom (Prishtinaliket kshtu jan thirr ktyne here). Dajt e baes tem rahmetlise, n'Pr kur kane jetu, s'di a jan kan 10 shpia krejt.


e 11ta u kon shpija jem .. e maj mend si sot :p kur i marojshom shpijat me lloq .. eh jet o jet qat'er ki dal lirisht stka pengu kerkush :p hahahaha veq tani vishin sheherlit nprishtin e bonen Sheher tani :p Prishtinen
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
e 11ta u kon shpija jem .. e maj mend si sot :p kur i marojshom shpijat me lloq .. eh jet o jet qat'er ki dal lirisht stka pengu kerkush :p hahahaha veq tani vishin sheherlit nprishtin e bonen Sheher tani :p Prishtinen

Po bre, ti shitshe KOKICE n'at vakt :D :p LOL
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
more kallxonmi kur osht momenti mu fry per qe jena prishtinali se gati jomLOL...edhe un kom lexu ket senin per Justinianin dikun...
 

Alko71

Anëtar Aktiv
A mund te jete Prish-Stine sepse i ka te gjitha stinet brenda nje dite?:)
 

baby-angel

Thpilt
Lexova postimin e pare, thashe me vete : interesante, ja dhe dicka e re..
Lexova te tretin e me rradhe e na dolen 4 variante te emrit Prishtine :D
Si perfundim mendova : ja si behet historia. LOL
 
Top