Personalitet e Historise Boterore sipas Anetareve!

Une do jem ne histori….brezat qe do vijne ne forum (FV) kane per te fol per mu dhe kane me tentu tme imitojne
 

NjeZePraneJush

Antarë i Respektuar
Wernher Magnus Maximilian Freiherr Von Braun
Wolfgang Amadeus Mozart
Nikola Tesla
[^_^] Lloyd Wright
Marie Sklodowska-Curie
Golda Meir
Ronald Reagan
Charles-Édouard Jeanneret "Le Corbusier"
Adolf Hitler
Vincent van Gogh
Napoleon Bonaparte
Ludwig van Beethoven
Voltaire
Johann Sebastian Bach
Leonardo da Vinci
Aristotle
 
Wernher Magnus Maximilian Freiherr Von Braun
Wolfgang Amadeus Mozart
Nikola Tesla
@%^.^ Lloyd Wright
Marie Sklodowska-Curie
Golda Meir
Ronald Reagan
Charles-Édouard Jeanneret "Le Corbusier"
Adolf Hitler
Vincent van Gogh
Napoleon Bonaparte
Ludwig van Beethoven
Voltaire
Johann Sebastian Bach
Leonardo da Vinci
Aristotle
Se di sa e vertete eshte por me te degjuar e kam qe napoleoni ne cdo fushebeteje qe fitonte mbillte nga 1 lule dhe harkun e triumfit u kriju nga napoleoni
 

NjeZePraneJush

Antarë i Respektuar
Ndofta eshte sic ju e thate por un nuk e kam lexuar gjekundi kete fakt.

Po mendoj qe si figure historike Napoleoni ishte piknisje e nje poke te re ne Europe.
 

Desa

Felix Culpa
S/M
Kam shumë dhe për Immanuel Kant nuk shkruaj se ka temë të posaçme. Do veçoja Semmelweis Ignác Fülöp, mjek hungarez, i cili në vitin 1847 dëshmoi se ethet e lehonisë mund të reduktohesgin nga implementimi i higjienës së duarve te mjekët trajtues. Ishin hapat e parë drejtë shpëtimit të shumë jetëve.

Edward Jenner, i cili kreu vaksinimin e parë të teknisës moderne në botë, më 1796.
Kaq për moment 😁
 

kurriozi

Antar Aktiv
Per mua personalitete jashtzakonisht te ndritshme qe njerezimi nuk duhet ti harroje kurre jane shkenctaret, p.sh si Dr. Jonas Salk, zbuluesi i vaksines kunder paralizes se femijeve, dhe ne fakt dhuruesi i po asaj vaksine ndaj te gjithe femijeve ne bote, i cili kur u pyet se a do ta patentoje vaksinen, u pergjigj: a patentohet dielli?

 
Top