Pergjimet e Bild! Specialistet ne aksion! :D :D

TiKu1

Antarë i Respektuar
Mire e ke ti, por prokuroria ne vend qe te hetoje dosjen Po heton kush ka nxjerre sekretin hetimor... ????
Kemi apo skemi shtet... as doreheqje asigjo tjeter vec ecim perpara ne zgjedhje te reja..???
 

Frank

Try!
Mire e ke ti, por prokuroria ne vend qe te hetoje dosjen Po heton kush ka nxjerre sekretin hetimor... ????
Kemi apo skemi shtet... as doreheqje asigjo tjeter vec ecim perpara ne zgjedhje te reja..???
Po pra, aty eshte problemi tek sekreti hetimor, ne fakt mire e kane se ai eshte problemi i Rames. :D
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Rama ka probleme me te medhaja si celja e negociatave pa kusht, zgjedhje monopartiake dhe 30 Qershori do behet se s'ben. :D :D per te tjerat nuk e rrun hic. LOL LOL
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Dhe mire ben kur perpara vetes ka plehrat historike si Moni, Likja e lulushi

Gooo Rama Goo lol
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Hahahaha @TiKu hahahaha

Per ty ishte ne fakt!
Pikerisht se ishte per mua e jashterealitetit snuk pelqeu. Ti e di qe une kam qene te majten por jo me keta plehrat dhe perverset e rilindjes.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Ndoshta eshte ide e gabuar qe do shprehem si ne vijim se do mendoni se jam militant dhe qe refuzoj te gjykoj ne menyre te pavarur. Por kur me ka dale nami si pervers dhe si i cmendur, akuza per militant s’prish shume pune ?

Gjynah me vjen vetem per ata qe u eshte bere presion me vendin e punes per voten. Por s’kam fare kritik per blerjen e votes kur votuesi eshte i gatshem t’ja shesi Saliut ose Ilirit.

Gjykimi i moralit ne kete rast duhet vendosur me kujdes ne peshore. Nuk fitohet ne kete popull po nuk i ule standartet si kundershtari kur garon. Dhe po nuk fitove zgjedhjet atehere te te rroj idealizmi... se ndryshime nuk sjell dot si humbes!

Krahasimi duhet bere te metoda e qeverisjes dhe jo pse ofrojn leke per voten sic ben kundershtari. Aty kuptohet nese jane vertet njesoj apo nese ka ndryshime.
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Vota kane blere te gjith Po ketij i plasi ne dore bomba..??
Moralisht ka rene hap krahun dhe bej zgjedhje te reja. Po fitoi vjedhje te mbare dhe u mbyll gojen edhe gojeve te liga si Moni Luli me shije.??
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Zgjedhje te reja mbasi te krijohet SPAK-u, Byroja Kombetare e Hetimit, te mbushen vendet e Gjykates se Larte dhe asaj Kushtetuese, dhe ndoshta garanci per strukturat qe do u garantojn pune te pavarur (siguri maksimale per prokuroret dhe gjykatesit). Duhet te arrihen nje here keto ne menyre qe edhe po te fitoj zgjedhjet Saliu te pakten te kete nje sistem drejtesie.

Momentin qe ndodhin keto jo vetem te behen zgjedhje te reja por edhe PS duhet te spastrohet nga disa prej deputeteve aktuale, disa te korruptuar dhe disa te paafte.
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Hahahahaha e kupton qe nuk I ploteson kriteret njeri aty... duhet me ul kriteret qe te plotesohen ndryshe s’nuk as spak as byro hetimi. Mos u merr me fjalet e politometri realiteti eshte ndryshe.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Hahahahaha e kupton qe nuk I ploteson kriteret njeri aty... duhet me ul kriteret qe te plotesohen ndryshe s’nuk as spak as byro hetimi. Mos u merr me fjalet e politometri realiteti eshte ndryshe.

Nuk e di se sa i permbushin kriteret aktualisht. Por edhe vonesa ka nje fare logjike. Te ngresh keto struktura ku vetem diku rreth 20% e gjykatesve dhe prokuroreve kane kaluar vetting-un duket pak e nxituar.

Ndersa kriteret nuk jane thjesht ne dore te Rames. Po te ishte ashtu, do kishte shkak per cdo lloj dyshimi rreth vetting-ut. Por perfshirja e ONM-se ne mbikqyrje te zbatimit, dhe e OPDAT-it dhe EURALIUS-it ne formulimin e ligjeve perkatese, japin nje garanci serioze.

Eshte edhe nje faktor tjeter: prokuroret po tregohen frikacak per sa i perket pjesemarrjes ne SPAK, sepse e dine se ke do gjykojn... ate mikun qe te heq qafe sikur jeta te jete film... E dini ju qe afati i pare per aplikime per SPAK kaloi pa ASNJE kandidature te vetme?
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Ik shiko kriteret qe duhen per emerimin e kandidateve te SPak dhe BHK dhe ec e diskutojme .. ;0
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Ja ku jane.

Aspekti profesional:

“Emërimi i prokurorëve për prokurorin e posaçme është rritje në detyrë. Do të zgjidhen prokurorët me kriteret me të mira profesionale dhe morale për të qënë anëtar i SPAK. Magjistrati duhet të ketë ushtruar profesionin për 10 vite dhe të mos ketë marrë masë disiplinore. Magjistrati nuk duhet të jetë anëtar i KLP dhe duhet të ketë kaluar proçesin e rivlerësimit. Aplikimi s’do bëhet vetëm online, por dokumentet mund të nisen edhe me postë”- u shpreh kreu i KLP.


Kushte te tjera:

– Jam i informuar se do të caktohem me detyrë në një post që duhet të ketë besimin e posaçëm të publikut.
– Jam i informuar dhe jam dakord se do të marr një telefon fiks zyrtar, një telefon celular, një numër celular dhe një adresë poste elektronike.
– Jam i informuar dhe jam dakord të bëj të ditur çdo numër tjetër telefoni dhe adresë “e-mail” personale.
– Jam dakord të përdor vetëm këto mjete komunikimi elektronik. Nëse gjatë një emergjence do të më duhet të përdor një mjet tjetër komunikimi elektronik, do t’ia raportoj këtë fakt Oficerit Përgjegjës të Byrosë Kombëtare të Hetimit brenda 3 ditësh.
– Jam i informuar dhe jam dakord që këta numra telefoni dhe adresa të postës elektronike t’i nënshtrohen vëzhgimit nga Byroja Kombëtare e Hetimit, ku përfshihet leximi i “e-mail”-eve, mesazheve tekst, si dhe dëgjimi i bisedave.
– Jam i informuar dhe jam dakord të deklaroj llogaritë e mia financiare, si dhe të deklaroj çdo llogari të re që mund të krijoj.
– Jam i informuar dhe dakord që këto llogari do të vëzhgohen nga Drejtoria e Përgjithshme për Parandalimin e Pastrimit të Parave.
– Jam i informuar dhe jam dakord, që nëse nuk i respektoj këto kushte, mund të përballem me masa disiplinore, ndër të cilat mund të jetë ndërprerja e mandatit tim.
– Jam i informuar gjithashtu se informacioni i përftuar nga vëzhgimi mund të çojë në ndjekje penale, nëse ka prova për një vepër penale.
– Jam i informuar dhe dakord se këto kushte janë të rëndësishme dhe në përpjesëtim të drejtë me nevojën për të kryer hetime, ndjekje penale dhe gjykime çështjesh të rëndësishme, pa u ndikuar nga ndërhyrjet korruptive.
– Gjithashtu, jam dakord që, në këmbim të këtyre kushteve, të kompensohem me një pagesë shtesë.

 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Ato kushtet per vezhgim te komunikimit dhe financave jane teresisht te arsyeshme. Nese dikush nuk eshte dakort do te thote qe s'ka ndergjegje te paster dhe nuk ben per nje pune te tille.

Kushti per 10 vjet eksperience dhe munges te masave disiplinore duken pak te rrepta. Por edhe ne nje profesion mormal eshte veshtire te behesh menazher po s'pate 5 vjet eksperience, jo me te behesh prokuror i nje njesie elitare qe do jete me e rendesishmja ne sistemin e drejtesise.
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Ato kushtet per vezhgim te komunikimit dhe financave jane teresisht te arsyeshme. Nese dikush nuk eshte dakort do te thote qe s'ka ndergjegje te paster dhe nuk ben per nje pune te tille.

Kushti per 10 vjet eksperience dhe munges te masave disiplinore duken pak te rrepta. Por edhe ne nje profesion mormal eshte veshtire te behesh menazher po s'pate 5 vjet eksperience, jo me te behesh prokuror i nje njesie elitare qe do jete me e rendesishmja ne sistemin e drejtesise.
Atehere me gjej nje nga keta qe kemi qe i ploteson keto kushte.:p flasim per pasurine si fillim pastaj per te tjerat. ;) nuk them se nuk ka asnje por nr eshte shume me i vogel sa sa duhen. ;)
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Atehere me gjej nje nga keta qe kemi qe i ploteson keto kushte.:p flasim per pasurine si fillim pastaj per te tjerat. ;) nuk them se nuk ka asnje por nr eshte shume me i vogel sa sa duhen. ;)

Nje pjese e ka kaluar vetting-un... Thjesht kane frike te aplikojn se e dine qe eshte pune e veshtire (ose s'kane 10 vjete eksperience).

Nejse, cfar te them une i shkreti... Po nuk hyne keta qe po kalojn vetting-un atehere le te ndryshojn ligjin dhe te fusin prokuror te rinj. Tjeter zgjidhje s'ka... Nga shkolla direkt ne SPAK... Por kthim mbrapa per kete strukture s'mund te kete. Nuk pranohet ai deshtim.
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Nje pjese e ka kaluar vetting-un... Thjesht kane frike te aplikojn se e dine qe eshte pune e veshtire (ose s'kane 10 vjete eksperience).

Nejse, cfar te them une i shkreti... Po nuk hyne keta qe po kalojn vetting-un atehere le te ndryshojn ligjin dhe te fusin prokuror te rinj. Tjeter zgjidhje s'ka... Nga shkolla direkt ne SPAK... Por kthim mbrapa per kete strukture s'mund te kete. Nuk pranohet ai deshtim.
Nje pjese sa ... nje pjese e ka kaluar por nuk kalojne dot tek spark dhe Bh sepse skane kriteret qe kerkon ligji... ;)
 

Frank

Try!
@Barnaba dmth ti thua meqe historikisht jane vjedhur vota nga te gjitha palet, dhe kjo eshte e vertete, ta kalojme e kte here se ska gje?!
Ti e di mire qe ne boten e civilizuar per 0.0001 % te ksaj gjeje jane djegur qytete, kryeqytete, shtete. Kane rene qeveri, jane burgosur politikane me ze etj etj.
Tani dakord me mini analizen tende jam une por deri ku do vazhdojme te jemi dele?!
Deri kur do “hame” bar?! Deri kur...?!
Te jesh i bindur qe po vazhduam me kte lloj mendesie sdo jemi kurre “popull”!
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
@Barnaba dmth ti thua meqe historikisht jane vjedhur vota nga te gjitha palet, dhe kjo eshte e vertete, ta kalojme e kte here se ska gje?!
Ti e di mire qe ne boten e civilizuar per 0.0001 % te ksaj gjeje jane djegur qytete, kryeqytete, shtete. Kane rene qeveri, jane burgosur politikane me ze etj etj.
Tani dakord me mini analizen tende jam une por deri ku do vazhdojme te jemi dele?!
Deri kur do “hame” bar?! Deri kur...?!
Te jesh i bindur qe po vazhduam me kte lloj mendesie sdo jemi kurre “popull”!

E di qe rrezikoja te kuptohesha sikur mua nuk me ben pershtypje blerja e votes. S'eshte aspak ashtu! Qendrimi im eshte qe politika te shikohet si zgjedhje midis disa alternativave - ne kete rast po zgjedhim midis disa paleve ku secili ka disa te meta, dhe thjesht duhet t'i vendosim ne peshore.

Sic thash, momentin qe garantohet ngritja e strukturave te reja te drejtesise, le te merret rreziku i zgjedhjeve te reja dhe te behet spastrimi i radhes nga politika. Pastaj spastrimi i politikaneve nga SPAK-u dhe keta ministrat dhe ish-ministrat milioner te bejn disa vite burg.

p.s. Nuk jemi ne nje situate aq ekstreme sa te nevojitet revolucion. Po behen hetimet, dhe besoj se dikush do perfundoj ne burg. Dhe mund te perseriten zgjedhjet vetem ne ato zona ku ka pasur parregullsi.

Miq, fajtori me i madh i ketyre muajve te fundit eshte media skandaloze. Kam pare disa debate qe dalin ca analista dhe vene kujen sikur eshte fundi i botes, edhe pse vete kane qene vazhdimisht avokate te Sali Berishes qe cfar nuk i ka bere ketij populli... Sigurisht qe po perballemi me skandale, por t'i vendosim ne peshore gjerat.
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
E di qe rrezikoja te kuptohesha sikur mua nuk me ben pershtypje blerja e votes. S'eshte aspak ashtu! Qendrimi im eshte qe politika te shikohet si zgjedhje midis disa alternativave - ne kete rast po zgjedhim midis disa paleve ku secili ka disa te meta, dhe thjesht duhet t'i vendosim ne peshore.

Sic thash, momentin qe garantohet ngritja e strukturave te reja te drejtesise, le te merret rreziku i zgjedhjeve te reja dhe te behet spastrimi i radhes nga politika. Pastaj spastrimi i politikaneve nga SPAK-u dhe keta ministrat dhe ish-ministrat milioner te bejn disa vite burg.

p.s. Nuk jemi ne nje situate aq ekstreme sa te nevojitet revolucion. Po behen hetimet, dhe besoj se dikush do perfundoj ne burg. Dhe mund te perseriten zgjedhjet vetem ne ato zona ku ka pasur parregullsi.

Miq, fajtori me i madh i ketyre muajve te fundit eshte media skandaloze. Kam pare disa debate qe dalin ca analista dhe vene kujen sikur eshte fundi i botes, edhe pse vete kane qene vazhdimisht avokate te Sali Berishes qe cfar nuk i ka bere ketij populli... Sigurisht qe po perballemi me skandale, por t'i vendosim ne peshore gjerat.
E kush po i emeron dhe vendos keto strukturat e reja te drejtesise e di ti barnaba apo jo.. Besoj se je ne dijeni qe Krieministri e ka fut llapen ngado dhe nuk le hapesira qe ti zene profesionistet por lepiresit. ;)
Rreforma deshtoi pa nisur sepse vertet korniza ligjore ishte shume perfekte por 7 ligjet plotesuese me pas ishin kryekeput ne funksion te politikes pasi po shohim se kush eshte ne KED dhe organet e tjera qe jane ngritur se fundmi. Mos harojme e PPPerkohshme qe ka mbi nje vit qe eshte ne detyre dhe vec protestues ka proceduar penalisht deri me tani. ;)
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
E kush po i emeron dhe vendos keto strukturat e reja te drejtesise e di ti barnaba apo jo.. Besoj se je ne dijeni qe Krieministri e ka fut llapen ngado dhe nuk le hapesira qe ti zene profesionistet por lepiresit. ;)
Rreforma deshtoi pa nisur sepse vertet korniza ligjore ishte shume perfekte por 7 ligjet plotesuese me pas ishin kryekeput ne funksion te politikes pasi po shohim se kush eshte ne KED dhe organet e tjera qe jane ngritur se fundmi. Mos harojme e PPPerkohshme qe ka mbi nje vit qe eshte ne detyre dhe vec protestues ka proceduar penalisht deri me tani. ;)

Shoku, une kam vetem nje kritik per reformen: po ecen me ritme te ngadalta. Madje ky problem u kuptua qyshpas zgjedhjeve sepse u vonua fillimi i vetting-ut pa arsye. E kam nje ide pse po ndodh, por pak rendesi ka.

Gjithsesi, vonesa s'eshte deshtim. Ka marre vleresime shume te larta muajt e fundit nga zyrtar te KE-se, me duket se edhe nga ambasadori gjerman. E kane quajtur unike ne bote, dhe dicka qe duhet kopjuar edhe nga disa vende antare te BE-se.
 

Frank

Try!
??????? Open Eni Vasili:
Neritan Ceka i drejtohet Elisa Spiropalit: po moj Skenderbesë po!
??????
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Shoku, une kam vetem nje kritik per reformen: po ecen me ritme te ngadalta. Madje ky problem u kuptua qyshpas zgjedhjeve sepse u vonua fillimi i vetting-ut pa arsye. E kam nje ide pse po ndodh, por pak rendesi ka.

Gjithsesi, vonesa s'eshte deshtim. Ka marre vleresime shume te larta muajt e fundit nga zyrtar te KE-se, me duket se edhe nga ambasadori gjerman. E kane quajtur unike ne bote, dhe dicka qe duhet kopjuar edhe nga disa vende antare te BE-se.
Shoku nuk eshte vonese po ingranazhi ngeci me miratimin e 7 paketave ligjore, aty u be lemsh puna dhe tani nuk po dine si ta manaxhojne sepse cdo gje u be me tendence per ta kontrolluar procesin e jo per ta lene procesin qe te ece ne normalitet duke u bazuar ne procedura standarte. ;)
 
Top