Pelosi shkel në Tajvan, SHBA dhe Kina gati për luftë

legjenda

Tetova
Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan, Nancy Pelosi, mbërriti në Tajvan, njoftoi agjencia amerikane AP.
“Vizita e delegacionit tonë të Kongresit është një tregues i mbështetjes së qartë amerikane për demokracinë e Tajvanit”, shkroi Pelosi në Twitter.
Ajo tha se në bisedimet me liderët e Tajvanit, “do të përsëritet mbështetja për partnerët amerikanë dhe do të promovohet interesi i përbashkët, duke përfshirë përparimin e rajonit të lirë dhe të hapur Indo-Paqësor”.
“Vizita jonë nuk është e para, delegacionet e Kongresit kanë ardhur në Taipei më parë. Kjo nuk është në asnjë mënyrë në kundërshtim me politikën e SHBA-së, e cila udhëhiqet nga Akti i Marrëdhënieve me Tajvanin i vitit 1979”,
shkroi Pelosi.
Tetë avionë u ngritën nga Japonia
Pelosi erdhi në Tajvan për një vizitë që tërhoqi dënime dhe paralajmërime të ashpra kineze, ndërsa në të njëjtën kohë katër luftanije amerikane, duke përfshirë një aeroplanmbajtëse, u pozicionuan në ujërat në lindje të ishullit si pjesë e një dislokimi “rutinë”.
Tetë avionë luftarakë F-15 u ngritën nga baza e Forcave Ajrore Kadena në rajonin Okinawa të Japonisë të martën, përpara mbërritjes së pritshme të Pelosit në Tajvan.
Përveç kësaj, pesë cisterna të tjera ajrore u ngritën nga baza dhe u drejtuan në jug së bashku me avionë luftarakë, raporton TASS.
USS Ronald Reagan ka kaluar Detin e Kinës Jugore dhe aktualisht ndodhet në Detin Filipine, në lindje të Tajvanit dhe Filipineve dhe në jug të Japonisë, konfirmoi një zyrtar i marinës amerikane për Reuters të martën.
USS Reagan, i vendosur normalisht në Japoni, po lëviz së bashku me kryqëzorin me raketa të drejtuara USS Antietam dhe shkatërruesin USS Higgins.
“Megjithëse ata janë në gjendje t’i përgjigjen çdo eventualiteti, këto janë dislokime normale, rutinë,” tha një zyrtar në kushte anonimiteti, duke shtuar se ai nuk mund të komentonte për vendndodhjet e sakta.
Kina njoftoi ushtrime ushtarake
Një zyrtar i marinës amerikane tha se anija sulmuese amfibe USS Tripoli është gjithashtu në zonë si pjesë e një dislokimi që filloi në fillim të majit nga porti i saj i origjinës, San Diego.
Burime të Reuters të njohur me këtë çështje pohojnë se SHBA-të nuk do të tremben nga “tronditja e armëve” e Kinës gjatë vizitës.
Të martën në mëngjes, prania aktive e avionëve dhe anijeve ushtarake kineze u regjistrua pranë vijës qendrore të ngushticës.
Avionët luftarakë të Forcave Ajrore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore u ngritën këtë mbrëmje me orën lokale në drejtim të Tajvanit, raporton Televizioni Qendror Kinez.
Su-35 po kalonin ngushticën e Tajvanit në kohën kur avioni amerikan që besohet se mbante Pelosin u ul.
Ushtria kineze është vënë në gatishmëri të lartë.
Komanda Lindore e Ushtrisë Çlirimtare Popullore Kineze (PLA) njoftoi se sonte do të zhvillojë stërvitje me armë konvencionale raketore dhe objektivi do të vendoset në lindje të Tajvanit.
Testet vijnë si pjesë e stërvitjeve më të mëdha ushtarake që do të përfshijnë punën e përbashkët të ushtrisë kineze në det dhe në ajër, si dhe zjarr artilerie me rreze të gjatë në ngushticën e Tajvanit.
Avionët tajvanez në gatishmëri
Në gatishmëri janë edhe avionët tajvanez. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit “rriti” nivelin e saj të gatishmërisë luftarake nga e marta në mëngjes deri në mesditë të së enjtes, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve e Tajvanit CNA, duke cituar burime të paidentifikuara.
Në qytetin juglindor të Kinës, Xiamen, i cili ndodhet përballë Tajvanit, banorët vunë re automjete të blinduara në lëvizje dhe postuan foto në internet. Reuters ende nuk i ka verifikuar ato.
Mediat sociale kineze ishin të mbushura me ankth për një konflikt të mundshëm dhe zjarr patriotik mbi perspektivën e bashkimit me Tajvanin.
Disa analistë ushtarakë rajonalë thonë se shtimi i vendosjes së forcave në një kohë tensioni rrit rrezikun e konfliktit, edhe nëse asnjëra palë nuk e dëshiron atë.
Shtetet e Bashkuara besojnë se vizita e Pelosit në Tajvan nuk përbën shkelje të sovranitetit të Kinës, tha koordinatori i komunikimit strategjik i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby. /tesheshi.com/
pelosi-tajvan-epa9-750x375.webp
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 6 26.1%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 8 34.8%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 3 13.0%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 1 4.3%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 8.7%
 • 6-Elena.

  Votat: 3 13.0%
Back
Top