PD mbyll marrëveshjen me aleatët, LSI jashtë

5etrey-e1614187427274-1024x548.jpg

Partia Demokratike ia ka arritur të grumbullojë nën çadrën e saj të gjithë aleatët e vegjël opozitarë, përfshi dhe partinë e armikut të betuar të Berishës, Bamir Topit, po pa mundur të bëjë një koalicion edhe me LSIN-ë . Në listën e partive që do të marrin pjesë të bashkuara në zgjedhje me PD-në, mungon emri i Lëvizjes Socialiste për Integrim, e cila ka vendosur të garojë e vetme duke e arsyetuar zyrtarisht këtë vendim me maksimalizimin e votës opozitare.
Më në fund edhe rpublikanët e Fatmir Mediut dhe çamët e Shpqëtim Idrizit, që për një kohë të gjatë i rrefuzuan ofertat e PD-së kanë vendosur të jenë pjesë e koalicionit me 16 parti, që do të mabjë emrin: “Partia Demokratike-Aleanca për Ndryshim”. Udhëheqëse e tij është zgjedhur Partia Demokratike, ndërsa listat shumë emërore të kandidatëve për deputet do të paraqiten në KQZ prej liderit të saj, Lulzim Basha.

“Vendosëm që të formojmë një koalicion për të konkurruar së bashku në zgjedhjet për Kuvendin të datës 25 prill 2021. Partia udhëheqëse është Partia Demokratike. Autorizojmë z. Lulzim Basha që të paraqesë pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) listat shumëemërore të kandidatëve për deputet, si dhe çdo dokumentacion tjetër të nevojshëm për regjistrimin e koalicionit dhe kandidatëve deri në përfundim të procesit zgjedhor”, shkruhet në dokument.
Sa i përket numrit të kandidatëve që do të përfaqësojnë secilën parti dhe vendosjes së tyre në listë sipas rendit, kjo do të varet prej rezultateve të mëparshme zgjedhore.
“Numri përkatës i kandidatëve që do të propozojë çdo parti brenda koalicionit do të specifikohet në momentin e depozitmit të listët shumëemërore të kandidatëve të koalicionit, sipas modelit ë përcaktuar në aneksin e Udhëzimit nr. 1 dt. 23.12.2020 të KQZ. Në listën shumëemërore të koalicionit zgjedhor do të përfshihen, për çdo parti të koalicionit, numri i kandidatëve dhe renditja e tyre, bazuar në peshën elektorale që rezulton për secilën parti. Kandidatët në listat shumëemërore të koalicionit, pavarësisht se cilës parti i përkasin, do të konsiderohen dhe vlerësohen si kandidatë vetëm të koalicionit, duke shmangur trajtimin e tyre sipas përkatësve partiake”, shpjegohet në dokument.
Si argument qëndror në këtë bashkim mes partive opozitare përdoret ndryshimi që i duhet sjellë Shqipërisë.
“Ne bashkohemi që të garantojmë fitoren në zgjedhjet e ardhshme dhe t’i sjellim ndryshim vendit tone”, shkruhet aty.
Rikthimi i Partisë së Bamir Topit FRD-së, në koalicion me PD-në ra në sy, pas aleancës së tij në zgjedhjet e fundit me Partinë Socialiste, që surprizoi jo pak. Po ashtu bëri përshtypje marrëveshja me kreun e Ballit Kombëtar, i cili pranoi mandatin e deputetit pas djegies së tyre nga PD dhe LSI.

Partitë që nënshkruan marrëveshjen për krijimin e koalicionit me Partinë Demokratike janë:

PARTIA REPUBLIKANE
PARTIA PËR DREJTËSI INTEGRIM DHE UNITET
PARTIA LËVIZJA PËR ZHVILLIM KOMBËTAR
PARTIA BASHKIMI PËR TË DREJTAT E NJERIUT
PARTIA AGRARE AMBIENTALISTE
PARTIA DEMOKRISTIANE
PARTIA FRYMA E RE DEMOKRATIKE
PARTIA BASHKIMI LIBERAL DEMOKRAT
PARTIA BALLI KOMBËTAR DEMOKRAT
PARTIA BASHKIMI DEMOKRAT
PARTIA MENDIMI DJATHTË LIBERAL
PARTIA LËVIZJA E LEGALITETIT
PARTIA KRISTIAN DEMOKRATE

dtgrt-1-769x1024.jpgWhatsApp-Image-2021-02-24-at-3.51.53-PM-1024x918.jpg
(c) Lapsi.al
 

Attachments

 • WhatsApp-Image-2021-02-24-at-3.51.53-PM-1024x918.jpg
  WhatsApp-Image-2021-02-24-at-3.51.53-PM-1024x918.jpg
  123.1 KB · Shikime: 0
 • dtgrt-1-769x1024.jpg
  dtgrt-1-769x1024.jpg
  94.3 KB · Shikime: 0
 • 5etrey-e1614187427274-1024x548.jpg
  5etrey-e1614187427274-1024x548.jpg
  76.2 KB · Shikime: 0
 • WhatsApp-Image-2021-02-24-at-3.51.53-PM-1024x918.jpg
  WhatsApp-Image-2021-02-24-at-3.51.53-PM-1024x918.jpg
  123.1 KB · Shikime: 0
 • dtgrt-1-769x1024.jpg
  dtgrt-1-769x1024.jpg
  94.3 KB · Shikime: 0
 • 5etrey-e1614187427274-1024x548.jpg
  5etrey-e1614187427274-1024x548.jpg
  76.2 KB · Shikime: 0
Seicila ka pas parti t regjistruar por pa lista,u futën tek lista e PD.
Pd e LSI kishin 2 mundësi ose të dilnin me list të përbashkët që do pakësonte forcat në terren sepse jan 140 forca më shumë dhe do demotivonte të djathtët ekstrem të dilnin në kuti për të votuar listën e përbashkët me LSinë ose kshtu siç u bë,që mund humben vota teprica por mund fitohen vota morale dhe forcash në terren.
Pikerisht kjo shkermoq te dyja partit si Pd edhe Lsi me mire do ishte ne nje koalicion politika ska moral edhe ideal do shikosh lsi me 1 deputet... mbase... dhe pd me 50.
 
Pikerisht kjo shkermoq te dyja partit si Pd edhe Lsi me mire do ishte ne nje koalicion politika ska moral edhe ideal do shikosh lsi me 1 deputet... mbase... dhe pd me 50.
LSI 8 i nxjerr nga dheu deri në 12,PD 60 deri në 64 ,68rasti më i keq 76 rasti më i mirë. Sipas çdo sondazhi. Jan 3 qarqe delikate ku do luhet PD për LSI e LSI për PD.
 
LSI 8 i nxjerr nga dheu deri në 12,PD 60 deri në 64 ,68rasti më i keq 76 rasti më i mirë. Sipas çdo sondazhi. Jan 3 qarqe delikate ku do luhet PD për LSI e LSI për PD.
Vec po beri zoti mrekulli se qe nga 94 pd ska fitu as i her me vota ;) ne 2005 ja la Nano. Ne 2009 i volli me Lsi... e ke me pare si do perfundojn ksaj here... fakt eshte qe edhe brezi ri konspiron ndryshe sot... hapin syt gjithomn ke partit ne pushtet... po ashtu 99 % e pushtetit e ka ps... ka humb cdo tfort qe ndikon ke njerzit si biznesmenet edhe halabaket ;)
 
Vec po beri zoti mrekulli se qe nga 94 pd ska fitu as i her me vota ;) ne 2005 ja la Nano. Ne 2009 i volli me Lsi... e ke me pare si do perfundojn ksaj here... fakt eshte qe edhe brezi ri konspiron ndryshe sot... hapin syt gjithomn ke partit ne pushtet... po ashtu 99 % e pushtetit e ka ps... ka humb cdo tfort qe ndikon ke njerzit si biznesmenet edhe halabaket ;)
PD në 2009 ka marrë 69+1 e vetme(Ska pas lidhje fare me LSI.Me lsi është lidh pas zgjedhjeve).Sot pas 8vitesh opozitë pse mos i marrë 64 dhe më shumë? Ti beson se një puntori që paguhet 280mij do votoj si don skllavopronari?
 
 • Haha
Reactions: WxP
PD në 2009 ka marrë 69+1 e vetme(Ska pas lidhje fare me LSI.Me lsi është lidh pas zgjedhjeve).Sot pas 8vitesh opozitë pse mos i marrë 64 dhe më shumë? Ti beson se një puntori që paguhet 280mij do votoj si don skllavopronari?
Qeveria formohet me 72 vota... 68 1 e vodhi 3 i shkun te lsi ;) se mbake mend mire... po te fitonte duhet te fitonte me 2017 po ishin shum shum dobet.. vetem bashkimi ne nje koalicion besoj se do i bente mire.. gjithesesi une them lsi merr vetem 1 deputet ne tr e pd mund te shkoj maksimumi me 55 56 deputet.
 
Qeveria formohet me 72 vota... 68 1 e vodhi 3 i shkun te lsi ;) se mbake mend mire... po te fitonte duhet te fitonte me 2017 po ishin shum shum dobet.. vetem bashkimi ne nje koalicion besoj se do i bente mire.. gjithesesi une them lsi merr vetem 1 deputet ne tr e pd mund te shkoj maksimumi me 55 56 deputet.
Dmth vetëm 1 në Tr dhe aq?në Berat 0 LSI ë? Durrës? Elbasan? Korçë? Fier ?

Për kujtesë hyp në qiell të 7,PD ka marrë në 2009 69,1 partia aleate republikane në Tr,përkatësisht kryetari saj. 71 i ndjeri Prifti në Fier ,72Ilir Meta në tr,73 Terr koka në Durrës ,74 Naço Berat. 65 i ka marrë PS e 1 minoritarët PBDNj.
 
Dmth vetëm 1 në Tr dhe aq?në Berat 0 LSI ë? Durrës? Elbasan? Korçë? Fier ?

Për kujtesë hyp në qiell të 7,PD ka marrë në 2009 69,1 partia aleate republikane në Tr,përkatësisht kryetari saj. 71 i ndjeri Prifti në Fier ,72Ilir Meta në tr,73 Terr koka në Durrës ,74 Naço Berat. 65 i ka marrë PS e 1 minoritarët PBDNj.
Po nasipi iku nga lsi ai e bote ne Berat... Teri iku ne Durres... fierin harroje me zi ka qit 1 ne 2013 me koalicion elbasan e korc po polli mushka... harroje lsi o shoku 1 deputet hajde e vejm me bast sa dush... ne lezh po e mori tdytin me veshtirsi tmodhe harroi tjeret.
 
Po nasipi iku nga lsi ai e bote ne Berat... Teri iku ne Durres... fierin harroje me zi ka qit 1 ne 2013 me koalicion elbasan e korc po polli mushka... harroje lsi o shoku 1 deputet hajde e vejm me bast sa dush... ne lezh po e mori tdytin me veshtirsi tmodhe harroi tjeret.
Po pse Nasipi e nxori deputetin në Berat? Në skrapar LSI forcë e parë si me nasipin si pa nasipin,por nejse se kto janë çështje që do i zbërthej koha.Unë do doja të mos merrte asnjë por fatkeqsisht ky popull i jep 8 pa frikë. Bastin se pranoj sepse hyj favorit dhe sdua të luaj padrejtsisht.
 
Ka dy gjera ky votim ket vit. E para qe deputetet haen njeri me tjetrin kush merr me shum vota e sipas renditjes dalin deputet. Qe i bie nese une hudh kandidaturen ne tr po dola i pari jami pari ne list per deputet... kshu qe opozita do ket nje pozit agresive brenda lloit vet.
Dhe koalicioni i shperber lsi - pd... shife vet tani... une kshu e mendoj.
 
Ka dy gjera ky votim ket vit. E para qe deputetet haen njeri me tjetrin kush merr me shum vota e sipas renditjes dalin deputet. Qe i bie nese une hudh kandidaturen ne tr po dola i pari jami pari ne list per deputet... kshu qe opozita do ket nje pozit agresive brenda lloit vet.
Dhe koalicioni i shperber lsi - pd... shife vet tani... une kshu e mendoj.
Kjo që thua ti duhet superojë mesataren për deputet,me pak fjalë që dikush të thyej mesataren e 1mandati në parti duhet marri 11mij vota mesatarisht personalisht për ti hyr dikujt në mes
 
Kjo që thua ti duhet superojë mesataren për deputet,me pak fjalë që dikush të thyej mesataren e 1mandati në parti duhet marri 11mij vota mesatarisht personalisht për ti hyr dikujt në mes
Po po por ato qe i kan luajne fort... motivon edhe ato qe si kane...
 
Edhe ça ndryshon kjo?Kjo thjesht në parlament nuk hyn hasoni por hyseni por numri mandateve për parti qëndron i njejtë
Fushata aktivizohet brenda partise edhe jasht saj. Nese me pare thonin voto partine sot do thojn me voto mu
 
Sondazhet jane te qarta PS eshte fituese e padiskutueshme, ndoshta deri 2025, por Rama u prononcua deri me 2029. Dhe ka te drejte. Ne Shqiperi nuk ka opozite, opozita ne shqiperi ka treguar dhune rrugesh, bojkot, sharje, injorance, ruralizem. Ne Shqiperi do fitoje qytetaria e Rames dhe PS. Kjo tregon fillimin ne emancipimit te shoqerise shqiptare.
 
Jozefina me 2 muaj parti dhe prezantoi dje ne Tirane , gjithe ato djem e vajza te shkolluar ne perendim .
Luli , prezantoi sot .
Bamir Topin !...

Tha Zijaja prej te dera klubit ??
 
@upgrade me ito don me fitu luli n'shkoder ????Shiko fotografinë 1777183
Nuk i njoh te gjithe, por me than qe Elidoni si shume kryetare te tjere te qarqeve, ka organizuar nje takim diskutimi me te gjthe kryetaret e meparshem te PD dhe Bashkise. Te gjithe jane te ftuar per te rrezuar mallkimin, semundjen e keqe qe ka mberthyer Shqiperine.
Pastaj, Elidoni ban palester, nese mendon se po duhet me fitue ne ring. I ka stervitur Luli, para se ti caktonte neper qytete ??
 
Sondazhet jane te qarta PS eshte fituese e padiskutueshme, ndoshta deri 2025, por Rama u prononcua deri me 2029. Dhe ka te drejte. Ne Shqiperi nuk ka opozite, opozita ne shqiperi ka treguar dhune rrugesh, bojkot, sharje, injorance, ruralizem. Ne Shqiperi do fitoje qytetaria e Rames dhe PS. Kjo tregon fillimin ne emancipimit te shoqerise shqiptare.
Po logjika po.Se opozita e Ramsës nuk tregojë dhunë edhe fitoji 2013.
 
Kreshnik ti je? lool
Une e lej Kreshnikun me gisht ngoj lool na pra aty e ke cfare kam then ! Ne 2017 skisha nevoj per kqz i boja llog vet per cdo vot qe fitoja se per sa u perfitote mandati e skishte deputet qe e bonte dot ;) kodi zgjedhor do lexu nuk o tregim me prralla.
 
Une e lej Kreshnikun me gisht ngoj lool na pra aty e ke cfare kam then ! Ne 2017 skisha nevoj per kqz i boja llog vet per cdo vot qe fitoja se per sa u perfitote mandati e skishte deputet qe e bonte dot ;) kodi zgjedhor do lexu nuk o tregim me prralla.
E di se ta njof CVne :)

Bthw takova 1 shokun tat sot ing ke porti.
 
 • Si Boss
Reactions: WxP
Top