Pasi të shikoni se çfarë bën lëvorja e bananes, nuk keni për ta hedhur më kurrë

Loverboy

A pretty face can never trick me
Screenshot_1.png


Njëra nga frutat më të shëndetshme, padyshim që janë bananet. Ato kanë në përbërjen e tyre proteina, fibra, vitamina A, B6 dhe C, kalium, mangan, magnez, folate, riboflavin, niacin dhe hekur.

Lëvozhgat e bananeve në të vërtetë janë të ngrënshme dhe ofrojnë një shumëllojshmëri të tërë të përfitimeve shëndetësore të shtuara. Siç rezulton, njerëzit përdorin lëvozhgat e bananës për të përmirësuar tretjen, ulin kolesterolin dhe shërojnë problemet e zakonshme të lëkurës.


Ndaloni hedhjen e tyre në kosh dhe zbuloni të gjitha efektet e pabesueshme që ato bëjnë me shëndetin tonë.

1. Ndaloni kruajtjen

Lëvozhgat e bananeve janë të shkëlqyeshme për lehtësimin e kruajtjes së kafshimeve apo pickimeve. Masazhimi i gungave të ngritura me pjesën e brendshme të një lëvoreje bananeje mund të sigurojë rezultate të menjëhershme. Kjo ndihmon edhe në skuqjet e lëkurës së mund të jenë shkaktuar për faktorë të ndryshëm.

2. Qëndroni të rregullt

Lëvizja e zorrëve dhe kapsllëku është një nga problemet më të përhapura që njerëzit përballen pothuajse çdo ditë. Një nga mënyrat më të mira për të qëndruar i rregullt është të siguroheni që të merrni mjaft fibra në dietën tuaj. Lëvorja e bananes përmban shumë fibra dhe ndikon pozitivisht në shëndetin e zorrëve tona.

3. Zbardh dhëmbët tuaj

Ka shumë mënyra të shtrenjta për të zbardhur dhëmbët, dhe shumë prej tyre përdorin agjentë të ashpër zbardhues që në të vërtetë mund të heqin smaltin tuaj. Kjo dobëson dhëmbët dhe mund të shkaktojë ndjeshmëri. Lëvorja e bananës mund të zbardh dhëmbët në mënyrë natyrale dhe butë për shkak të përmbajtjes së saj të kaliumit.

Fërkoni dhëmbët tuaj çdo ditë për rreth dy javë. Rezultatet do fillojnë të shfaqen pas disa seanca trajtimesh.

4. Përmirësoni cilësinë e lëkurës tuaj


Lëvozhgat e bananes përmbajnë shumë antioksidantë që janë të shkëlqyeshëm për lëkurën tuaj. Për të minimizuar rrudhat, thjesht fërkoje zonën e prekur dhe lëreni mbetjen ngjitëse për rreth 30 minuta para se të lani fytyrën.

Për ta përdorur si hidratues duhet të nxirrni vetëm tulin e lëvores dhe përziejeni me një të verdhë të vezëve dhe lyejeni fytyrën tuaj. Lëreni për 5 minuta dhe më pas lajeni. I njëjti trajtim është gjithashtu i mirë për psoriasis, ekzemën dhe puçrrat.

5. Merrni më mirë gjumë

Triptofani është një kimikate natyrale që mbështet cilësinë e gjumit. Serotonina është një kimikatë që ju ndihmon të relaksoheni. Lëvorja e bananes ka një sasi të mirë të të dyve. Kështu që vendosja e një lëvoreje bananeje përpara shtratit mund t’ju ndihmohë të bëni një gjumë pa ndërprerje dhe produktive. Serotonina në lëvozhgën e bananeve gjithashtu mund të mbajë disponimin tuaj edhe gjatë gjithë ditës.

6. Përmirësimi i shëndetit të syve

Elementi i lëkurës së bananeve që ndihmon veçanërisht sytë quhet lutein. Ky është një antioksidant i fuqishëm që mund të neutralizojë radikalet e lira të dëmtuara, si dhe të mbrojë sytë nga rrezatimi i dëmshëm UV i dhënë nga dielli.

Marrja e mjaftueshme e luteinës në baza ditore zvogëlon rrezikun e zhvillimit të kataraktave ose degjenerimit acular ndërsa ne moshojmë.

7. Kolesterolit të ulët

Fibrat e lëkurës së bananes mund të ul nivelin e kolesterolit tuaj, i cili është thelbësor për mbajtjen e një zemre të shëndetshme. Ajo përmban më shumë fibra të tretshme sesa vetë frutat.

8. Shkatërroni Lythat

Lythat mund të jenë pak të dhimbshme, por më shumë se kaq, ato janë të pamëshirshme dhe të turpshme. Qasja konvencionale për heqjen e lythave përfshin kimikate të ashpra acidike, të ndjekura nga një trajtim agonizues i ngrirjes në spital.

Një mënyrë më e butë është të shtypni një pjesë të lëkurës së bananes tek lythat dhe lëreni gjatë gjithë natën. Përsëriteni këtë proces çdo natë derisa lythat të bjenë vetë.

//indeksonline
 
Top