Nuk ka gjë të keqe: Qe përse duhet lejuar mashkullin të shikojë femra të tjera!

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
1657465416374.png
Shkenca konsideron që shikimi i femrave të tjera është veprim i patëkeq dhe që “incizimi” i tij me anë të shikimit shkakton hidhërim dhe zemërim
Megjithatë, shkenca na tërheq vërejtjen që kjo gjë është krejtësisht normale dhe se nuk do të duhej që ta shqetësonim partnerin, por që lirisht ta lëmë që t’i shikojë femrat e tjera, transmeton Telegrafi.

Shkencëtarët kanë ndarë tri arsye konkrete, të cilat po jua tregojnë në vazhdim:
Për shkak të funksionit të trurit
Është e njohur që meshkujt që nga lashtësia janë të prirë të gjejnë partnerin seksual, në mënyrë që të lënë trashëgimtarë. Në të njëjtën mënyrë truri i tyre funksion edhe sot. Prandaj e kanë në natyrën e tyre që të kthejnë shikimin nga “femra” potenciale, madje edhe nëse fare nuk dëshiron që ta pllenojë.
when-men-look-at-other-women-fb.jpg

Testosteroni ka rol të madh
A e keni ditur që meshkujt në venat e tyre kanë gjashtëfish më shumë testosterone sesa femrat? Ky hormon ul kontrollin e impulseve, për ç’shkak mund të thuhet që meshkujt një herë shikojnë dhe tek pastaj mendojnë.

Gjërat e reja i joshin
Shumë hulumtime deri tani kanë treguar që femrat ndiejnë joshjen ndaj personave të njohur. Për dallim nga ato, meshkujt joshen nga gjërat e reja dhe të panjohura, të cilat akoma nuk i kanë parë. Kështu që mund të thuhet që interesimin e tyre e pushtojnë me veturë të re, mirëpo edhe femra e panjohur. /Telegrafi/
 

Ledia

❤Shkodrane❤
Zogu me fluturu e syni me pa nuk ndalohen
Pse shikon spo te han jo. Pastaj duhet ta pranojme qe ne femrat ndihemi te mikluara kur nje mashkull shikon🤣🤣
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Nese flasim per barazi, edhe mashkulli duhet ta lejoje femren te shohe cilindo mashkull tjeter qe i pelqen,, c`te keqe ka
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Mashkulli e ka ne natyren e ti gjuetin.
Te perpiqesh ta nderrosh, eshte gabim.
Gjithe jeta ime mka shku tu gjujt femra, me meshkujt qe kam pas afer. Ahahaha.
Pertej shakas, mjafton qe mashkulli mos te ul kurre femeren qe ka ne krah per nje femer tjeter.
Kjo quhet etik, kavalier, zoteri.
Tani konfidenca, shakaja dhe lirshmeria ne nje mardhenie jane paresore.
Megjithe se nje gje se kuptova kurre, kur ata gjuajne e thone sa s mire kjo, apo ajo e ti i thua po ,e qeshim e bejme shaka.
Nese ti ben te njejten, duan dy dite te mbledhin turit, si kalamaj te vegjel.
Ec gjejau anen. :p
 

ViktoriA~

Antarë i Respektuar
Interessante.
Ja te shohim a do na ngrihet …testosteroni ne fembrave kur shohim noj mashkull te bukur meqe qeka pa qeder .🤭
Prova teknike …alo @Omerta qisi cik ca pjese ke ma tbukur 🤪😝🤣
 

Summertime

Antarë i Respektuar
E lejon, nuk e lejon ai vazhdon punen 😀
Jam dakord apo jo, kjo eshte gje tjeter. Intensiteti i shikimit prap eshte pune tjeter. Nese mashkulli qe ke ne krah i ngul syte diku tjeter eshte fyese.
 
  • Më pëlqen
Reactions: NGU
Kur mashkulli shikon 1 femer tjeter eshte absolutikisht normale dhe duhet pergezuar sepse e konfirmoni qe partnerin nuk e keni gei 😹😹
Nersa 1 femer po te shikoj 1 mashkull tjeter sec ndjen 1 therje mu ne mes zemres 😏😏😹😹
 

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Po pra sic themi ne nga ato malet e kuksit me blerim mbuluar :
-Mos ec kunj m'kunj po ndaje mendjen e rri me nji se na i more mendt 🤣
E paskan modifikuar andej 😂😂😂
 

Baba nga Durrsi

Antarë i Respektuar
Rralle here perzihem ne diskutime, por meqenese jemi ne kte teme instikti dhe arsyeja me shtyjne te komentoj dhe ta shoh problemin nga nje kendveshtrim me te gjere dhe racional.
Postimi fillestar thote qe shkenca.... etj etj etj etj....
- Pyes: cila shkence?
Pyes ende: Vertet kjo shkence na e propozon kte model/sjellje shoqerore si normale dhe bashkekohore apo "trendy"?
Pyes akoma: Kjo pseudoshkence qe propozon kte lloj modeli/normaliteti si bashkevepron me shkencat e tjera shoqerore dhe sidomos te asaj te Demografise?
Me qarte:
- Sot njerezimi dhe sidomos bota Perendimore (USA+UE) po perballet me nje renie te numrit te lindjeve dhe natyrisht po vazhdoi keshtu, do te gjendemi ne nje te ardhme te afert me nje reduktim te popullsise autoktone te Perendimit.
Rrezikojme qe shtete te medha evropiane si Franca/Italia/Gjermania/ Spanja/ and others pas 20-30 vjetsh te shohin te reduktuar ne maximum numrin e popullsise se tyre.
Thone qe arsyet kryesore jane ato ekonomike, qe sot Perendimi ben (pjell) me pak femije sesa 20-30-40 vjet me pare!
Po dakord, por ka edhe nje faktor tjeter shume te rendesishem ne kte histori:
- Ndryshimi i mentalitetit te njerzve per shkak te modeleve shoqerore (te ktij lloji) qe atij i propozohen!
Sot shoqerise tone (Perendimore) i propozohen modele te ktij lloji te permendura me lart ne teme, i propozohen modele LGBT+ybqjsk.... qe eshte model shterpe, i propozohet model multietnik dhe inter racial qe trondit/prish ekuilibret autoktone dhe tradicionale te shtetformuesve te UE-se, dhe perballe krizes ekonomike qe ka mberthyer Perendimin ne 6-8 muajt e fundit, modele te tilla si ai i kesaj teme nuk na ndihmojne aspak sepse rrenjosin tek shoqeria jone teorine famekeqe te "Te kenaqurit me pak" pra:
- Sa me pak pune dhe mundim, sa me pak impenjime familjare, sa me pak relacione interpersonale qe sjellin detyrime afatgjata per lindjen dhe zhvillimin e nje familje (me femije), sa me pak kokcarje dhe detyrime ndja familes shumeantarshe (burre-grua/ 2-3 kalamaj) etj...
Jo me kot sot ciftet ndahen pa u martuar ende, ciftet ndahen sapo gjejne mundesine e nje komoditeti qe dikush tjeter u ofron, fjala "Besnikeri Bashkeshortore" tashme ka hyre ne legjendat historike sepse nuk egsiston me, shoqeria jone sot nuk e ndjen aspak te nevojshme "vazhdimesine gjenetike" dhe berjen e nje femije, biles ose ndahet nga ata (femijet) dhe jeton vetem ose me keq akoma sic e thashe nuk e ndjen fare nevojen e te pasurit femije, sepse e sheh si impenjim te madh shume ne kushtet e veshtira ekonomike te sotme por edhe sepse kto modelet e reja te shkences te sotme, nuk e perfshijne ne dizenjon e tyre per shoqerine!
Eshte shume preokupues fakti qe kesaj krize ekonomike-sociale qe ka kapluar Perendimin, shoqeria i pergjigjet pikerisht me kulturen/sjelljen e "teorise se pak-ut" (te pasurit sa me pak -impenjime/mundime familjare dhe shoqerore)
Duket sikur kam folur dhe jam zgjatur kot, por po ta veshtrosh ne brendesi problemin sic e pershkrova pak a shume me lart- veren qe shoqeria Perendimore po kalbet dhe po shembet, po vetasgjesohet, po i ve kazmen vlerave te mira qe ajo kishte krijuar pas II.W.W me 1945.
Familjet e krijuara ne periudhen e pasluftes, mbajten dhe zhvilluan peshen e progresit ekonomiko-social te pasluftes, dhe mendoj qe ky model funksionoi me se miri deri ne fillimvitet '90.
Sot askush nuk e promovon kte model (pra familjen dhe femijet) por i meshojne fort pikerisht ktyre modeleve qe tema ne fjale na propozon, pra liberta individuale pa kufij dhe pa asnje detyrim individual dhe civil ndaj shtetit, kombit dhe shoqerise ne pergjithsi.
Eshte me e lehte dhe e modes te hidhesh nga nje dege-ne- tjetren me sa me PAK impenjime sesa te ngulesh rrenje familjare dhe te projektosh te ardhmen tende familjare dhe automatikisht te shoqerise-kombit-shtetit qe i perket !
Dikur numri i martesave (qe perfshin Besnikerine Bashkeshortore) ishte shume i larte dhe biles atyre me rite religjioze kapte shifren 8 njesi per cdo 1000 banore, ndersa sot arrijme ne 3 njesi (martesa) cdo 1000 banore.
It's so sad! :cry:
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Rralle here perzihem ne diskutime, por meqenese jemi ne kte teme instikti dhe arsyeja me shtyjne te komentoj dhe ta shoh problemin nga nje kendveshtrim me te gjere dhe racional.
Postimi fillestar thote qe shkenca.... etj etj etj etj....
- Pyes: cila shkence?
Pyes ende: Vertet kjo shkence na e propozon kte model/sjellje shoqerore si normale dhe bashkekohore apo "trendy"?
Pyes akoma: Kjo pseudoshkence qe propozon kte lloj modeli/normaliteti si bashkevepron me shkencat e tjera shoqerore dhe sidomos te asaj te Demografise?
Me qarte:
- Sot njerezimi dhe sidomos bota Perendimore (USA+UE) po perballet me nje renie te numrit te lindjeve dhe natyrisht po vazhdoi keshtu, do te gjendemi ne nje te ardhme te afert me nje reduktim te popullsise autoktone te Perendimit.
Rrezikojme qe shtete te medha evropiane si Franca/Italia/Gjermania/ Spanja/ and others pas 20-30 vjetsh te shohin te reduktuar ne maximum numrin e popullsise se tyre.
Thone qe arsyet kryesore jane ato ekonomike, qe sot Perendimi ben (pjell) me pak femije sesa 20-30-40 vjet me pare!
Po dakord, por ka edhe nje faktor tjeter shume te rendesishem ne kte histori:
- Ndryshimi i mentalitetit te njerzve per shkak te modeleve shoqerore (te ktij lloji) qe atij i propozohen!
Sot shoqerise tone (Perendimore) i propozohen modele te ktij lloji te permendura me lart ne teme, i propozohen modele LGBT+ybqjsk.... qe eshte model shterpe, i propozohet model multietnik dhe inter racial qe trondit/prish ekuilibret autoktone dhe tradicionale te shtetformuesve te UE-se, dhe perballe krizes ekonomike qe ka mberthyer Perendimin ne 6-8 muajt e fundit, modele te tilla si ai i kesaj teme nuk na ndihmojne aspak sepse rrenjosin tek shoqeria jone teorine famekeqe te "Te kenaqurit me pak" pra:
- Sa me pak pune dhe mundim, sa me pak impenjime familjare, sa me pak relacione interpersonale qe sjellin detyrime afatgjata per lindjen dhe zhvillimin e nje familje (me femije), sa me pak kokcarje dhe detyrime ndja familes shumeantarshe (burre-grua/ 2-3 kalamaj) etj...
Jo me kot sot ciftet ndahen pa u martuar ende, ciftet ndahen sapo gjejne mundesine e nje komoditeti qe dikush tjeter u ofron, fjala "Besnikeri Bashkeshortore" tashme ka hyre ne legjendat historike sepse nuk egsiston me, shoqeria jone sot nuk e ndjen aspak te nevojshme "vazhdimesine gjenetike" dhe berjen e nje femije, biles ose ndahet nga ata (femijet) dhe jeton vetem ose me keq akoma sic e thashe nuk e ndjen fare nevojen e te pasurit femije, sepse e sheh si impenjim te madh shume ne kushtet e veshtira ekonomike te sotme por edhe sepse kto modelet e reja te shkences te sotme, nuk e perfshijne ne dizenjon e tyre per shoqerine!
Eshte shume preokupues fakti qe kesaj krize ekonomike-sociale qe ka kapluar Perendimin, shoqeria i pergjigjet pikerisht me kulturen/sjelljen e "teorise se pak-ut" (te pasurit sa me pak -impenjime/mundime familjare dhe shoqerore)
Duket sikur kam folur dhe jam zgjatur kot, por po ta veshtrosh ne brendesi problemin sic e pershkrova pak a shume me lart- veren qe shoqeria Perendimore po kalbet dhe po shembet, po vetasgjesohet, po i ve kazmen vlerave te mira qe ajo kishte krijuar pas II.W.W me 1945.
Familjet e krijuara ne periudhen e pasluftes, mbajten dhe zhvilluan peshen e progresit ekonomiko-social te pasluftes, dhe mendoj qe ky model funksionoi me se miri deri ne fillimvitet '90.
Sot askush nuk e promovon kte model (pra familjen dhe femijet) por i meshojne fort pikerisht ktyre modeleve qe tema ne fjale na propozon, pra liberta individuale pa kufij dhe pa asnje detyrim individual dhe civil ndaj shtetit, kombit dhe shoqerise ne pergjithsi.
Eshte me e lehte dhe e modes te hidhesh nga nje dege-ne- tjetren me sa me PAK impenjime sesa te ngulesh rrenje familjare dhe te projektosh te ardhmen tende familjare dhe automatikisht te shoqerise-kombit-shtetit qe i perket !
Dikur numri i martesave (qe perfshin Besnikerine Bashkeshortore) ishte shume i larte dhe biles atyre me rite religjioze kapte shifren 8 njesi per cdo 1000 banore, ndersa sot arrijme ne 3 njesi (martesa) cdo 1000 banore.
It's so sad! :cry:
Komento me shpesh ne menyre serioze dhe keshtu gjate! :)
Mora te komentoja sot ketu, por e lash se jam bere si nenemadhe duke dhene keshilla lart e poshte. Me vjen mire qe ka dhe te tjere qe mendojne njesoj!
 
Top