Një tempull i vetëm për të gjitha besimet

tempull-1.jpg

Ekziston një tempull në botë që është mbase më i pazakonti për të cilin keni dëgjuar ndonjëherë.
Krijuesi i tij pretendon se është krijuar me urdhër të Jezusit dhe ai u përket të gjitha besimeve fetare.
“Tempulli i të gjitha feve” përfshin stile arkitekturore të religjioneve të shumta, duke bashkuar pjesët e një sinagoge hebreje, një kishe ortodokse dhe katolike, një xhamie, një faltore kineze, një tempull budist, si dhe simbole të feve të lashta.
tempull-2.jpg

"Pavarësisht nga pamja, tempulli nuk ishte menduar kurrë si një vend adhurimi, por si një vepër artistike. Ideja nuk është që të shkrihen në një të gjitha fetë, pasi secila prej tyre ka historinë dhe domosdoshmërinë e saj. Nuk është një vend adhurimi, por kulture", u shpreh në një intervistë në vitin 2021, Khanov, artisti që qëndron pas tij.
Tempulli ndodhet në Staroye Arakchino, një lagje pranë lumit Vollga në qytetin rus të Kazanit. Në pjesën e jashtme të tempullit, që është ende në ndërtim e sipër, mbizotërojnë ngjyra të ndezura, mozaikë të shumtë, kupola rrotulluese dhe një kube ortodokse. Mbi çdo kube gjendet një simbol ari, duke filluar nga yjet e Davidit deri te gjysmëhënat e fesë islame.
Muret e tempullit janë zbukuruar me portrete të shenjtorëve të krishterë dhe atyre hindu.

Gazeta Si
 
Ok tani se e thellellove cik kte pqs un u them dmth I bej zakonet por zdo thot me cdo kusht qe un personalisht duhet te besoj ska si I besoj nje gjeje qe e kam me te then pa shikuar gje me sy te mi
Un nuk I them njeriu mos beso apo beso secili ka te drejten e vet po ashtu edhe un kam te drejten time zgjellja ime e mir apo e keqe esht qe nuk I besoj gjerave qe per mendimin tim jan krijuar per te manipuluar njerzit
Fjalen e lir askush nuk mundet me ta cenu ase edhe besimin.
Po ne nuk e shofim ase shpirtin madje se dim si duket🤣por themi shum here te kam shpirt ose me eshte lodh shpirti🥵
Ps..tani diqka te bukur do na servosh nga ushqimi meqe u sqaruam😝
 
Fjalen e lir askush nuk mundet me ta cenu ase edhe besimin.
Po ne nuk e shofim ase shpirtin madje se dim si duket🤣por themi shum here te kam shpirt ose me eshte lodh shpirti🥵
zemren e mendjen e
Zemren e mendjen madje edhe palcen korrizore e shofim ka arrit shkenca/teknologjia Deri aty kur te arrin qe te shofim prova per teologjin pastaj u besoj pse Jo
 
@The-Cook
Ne fakt nese do merja guximin e te pergjigjesha pyetjeve tua do thoja se besimi eshte nevoje. E cuditshme se disa njerez besojne tak fak, disa te tjereve u merr vite studim, disa duan argumente, disa jo. Zoti thote shikoni rreth e rrotull jush dhe do shikoni fuqine time. Une mendoj se njeriu do ta gjeje te verteten nje dite nqs ai eshte i hapur dhe deshiron ta njohe ate. Ne mos sot, neser Zoti do ta udhezoje tek besimi i duhur.
Po dhe pyetjeve psh. kush e shkroi kuranin, po sikur ta kete shkruar Muhamedi, jane pyetje te ezauruara qe kane rene poshte ne disa pika si Muhamedi ishte analfabet, ka te dhena shkencore dhe historike qe s'kishin ndodh akoma asokohe, ai s'ka ndryshuar, 1400 vite s'ka ndryshuar 1 germen. etj.

Ama une si Soul besimin e lidh me sh me ndjeshmerine. Cfare te ndjen zemra ate ndjek njeriu.
 
"Dashuria është ligji suprem që bashkon mbi të gjitha diversitetin. Nuk ka kufi në hapësirën universale të zemrës, hapësirën ku të gjithë mund të ndihemi njësoj dhe të marrim frymë si një qenie e vetme.
FB_IMG_1642171524204.jpg
(imazhi nga NASA)
Mjegullnaja Helix shpesh quhet Syri i Zotit.
 
Si është e mundur që një qenie njerëzore të ndajë rrezikun ose dhimbjen e tjetrit deri në atë pikë sa të sakrifikojë spontanisht jetën e tij ose të saj për të? Si mundet që ai që normalisht konsiderohet ligji i parë i natyrës, ligji i vetë-ruajtjes, të dështojë papritur? [...] Përgjigjja e Schopenhauer-it është se një krizë e tillë psikologjike është e barabartë me kuptimin e kësaj të vërtete metafizike: ti dhe tjetri jeni një, dy aspekte të së njëjtës ekzistencë dhe veçimi juaj i dukshëm nuk është gjë tjetër veçse efekti i mënyrës suaj të hapësirë-kohës. perceptimi i formave. Realiteti ynë i vërtetë qëndron në sensin e identitetit dhe unitetit me jetën. […]. Jezusi thotë: "Duaje të afërmin tënd si vetveten", në fakt ai po thotë: "Duaje të afërmin tënd si pjesë e jotja".
Pompeo_Batoni_003.jpg
Joseph Campbell, "Fuqia e mitit". (Në foto: Pompeo Batoni.
 
Top