Një portë në Mars?

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P

Një portë në Mars? Fotoja e roverit të NASA-s që po çmend rrjetin!​16/05/2022 15:48
mars.png


Nuk është hera e parë që imazhet nga Marsi ngjallin kureshtje të madhe, por një foto e realizuar këto ditë nga roveri Curiosity i NASA-s e ka ndezur më shumë se zakonisht imagjinatën e e adhuruesve të astronomisë dhe fantashkencës më shumë se zakonisht, por edhe atë të mbështetësve të teorive të konspiracionit.


Fotoja e bërë sipërfaqes së planetit të kuq nga kamera Mastcam e roverit, në zonën e malit Sharp, shfaq një hapje drejtkëndore, e cila duket si një derë, e gdhendur kuptohet, jo nga duar njerëzore. Ne internet, menjëherë u hodh ideja se kjo duket parë si provë e faktit se në Mars ekziston një qytetërim alien, të cilin ne nuk e shohim sepse jeton nën tokë, i fshehur nga instrumentet tona.

Shtatorin e vitit të kaluar, pajisja e NASA-s për eksplorimin e hapësirës mblodhi për të parën herë me sukses kampionë guri nga Marsi për t`i sjellë në Tokë.

Një sipërmarrje e tillë nuk ishte dhe aq e lehtë, sepse përpjekjet e mëparshme të pajisjes robotike “Perseverance” kishin dështuar, pasi gurët më të buta që ajo kishte mbledhur thërrmoheshin e nuk arrinin në tubimin e titaniumit. NASA planifikon që brenda dekadës, të mbledhë rreth 36 kampionë të tillë.Top Channel
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Duket vertet si porte hyrse e punuar ne lashtesi.
Por mendoj qe eshte ndonje fenomen erozioni shkembor.
 

SunFIower

Don’t touch!
Staf në FV.AL
Mod
Mua si rroqe qe jam sme duket si porte por forma e shkembit ka qellu ashtu e turret dynjoja sikur ca ka zbulu 🤓
 

Vinjol

Status Online....... Po zihem me grate e forumit
@Hilarious Te keqen mos hy aty se kushedi po te nxjerr e te fiket gps e ska ku te gjen me bocoja ty
 

Vinjol

Status Online....... Po zihem me grate e forumit
sa i keq jam e gjeta mduket :D
 

Vinjol

Status Online....... Po zihem me grate e forumit
Kur të kemi kohë😋
Cupe k0oha eshte flori mos e harxhoni kohen me gjera te kota he te keqen xhaxhi ty te keqen
jepe tani sa je e re se kur te plakesh sdo ta doje kush dhe po tja falesh
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Cupe k0oha eshte flori mos e harxhoni kohen me gjera te kota he te keqen xhaxhi ty te keqen
jepe tani sa je e re se kur te plakesh sdo ta doje kush dhe po tja falesh
Thuaja vetes se ti je beqo 🤪unë i kam dhn frytet 🤪
 

Vinjol

Status Online....... Po zihem me grate e forumit
Thuaja vetes se ti je beqo 🤪unë i kam dhn frytet 🤪
moj dakort me t y jam
po ku i dihet
mesa di une Indietro me punon Cool
deri tani akoma sme ka ardhe ndonji o babi o babi............
leqe njihereme rastisi nji femije mbrapa o babi o babiiiiiiiiiiii
sa u ktheva une me foli e jema e tij
me fal tha se te ngaterron me babane e tij :D

ke te drejte i thashe......... Por shume t e drejte nji fmij gaxhgaun si ky ska mundesi te jete i imi :D
vec ne i paste ngjare dajave

mos kij merak se se lej veten pa pune une moj te keqen jo :)
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
moj dakort me t y jam
po ku i dihet
mesa di une Indietro me punon Cool
deri tani akoma sme ka ardhe ndonji o babi o babi............
leqe njihereme rastisi nji femije mbrapa o babi o babiiiiiiiiiiii
sa u ktheva une me foli e jema e tij
me fal tha se te ngaterron me babane e tij :D

ke te drejte i thashe......... Por shume t e drejte nji fmij gaxhgaun si ky ska mundesi te jete i imi :D
vec ne i paste ngjare dajave

mos kij merak se se lej veten pa pune une moj te keqen jo :)
Paske ardhur plot frymëzim për mua 🤪
Çfarë halli ke o? 🤪
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
moj dakort me t y jam
po ku i dihet
mesa di une Indietro me punon Cool
deri tani akoma sme ka ardhe ndonji o babi o babi............
leqe njihereme rastisi nji femije mbrapa o babi o babiiiiiiiiiiii
sa u ktheva une me foli e jema e tij
me fal tha se te ngaterron me babane e tij :D

ke te drejte i thashe......... Por shume t e drejte nji fmij gaxhgaun si ky ska mundesi te jete i imi :D
vec ne i paste ngjare dajave

mos kij merak se se lej veten pa pune une moj te keqen jo :)

Të përshëndes dhe kalofsh bukur Vinjol djali 🥱
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Nuk eshte se gjehet me mend kjo pune 😁
 
Top